Fakty i opinie

Miejsca wstydu i konsultacje w sprawie kościoła na sesji Rady Miasta w Gdańsku

Najnowszy artukuł na ten temat

Rozpoczęła się budowa kościoła na Łostowicach

Na czwartkowej sesji Rady Miasta wyniki konsultacji w sprawie wysokości kościoła na Łostowicach nie były zbytnio dyskutowane.
Na czwartkowej sesji Rady Miasta wyniki konsultacji w sprawie wysokości kościoła na Łostowicach nie były zbytnio dyskutowane. fot. Łukasz Unterschuetz/Trojmiasto.pl

Informacje na temat wyników konsultacji w sprawie wysokości kościoła pw. Jana Pawła II na Łostowicach nie wzbudziły w gdańskich radnych większych emocji, choć radni opozycji stwierdzili, że konsultacje są totalną klęską gdańskiej PO. Rada przyjęła uchwały dotyczące Wyspy Spichrzów i Hali Plażowej w Brzeźnie.Zgodnie z zapowiedziami, wyniki zakończonych w zeszłym tygodniu konsultacji społecznych w sprawie wysokości kościoła na Łosotowicach, zostały przedstawione gdańskim radnym na czwartkowej sesji Rady Miasta.

Czytaj też: Kościół Jana Pawła II na Łostowicach z niższą wieżą?

Zaprezentowała je w imieniu prezydenta Danuta Janczarek, sekretarz miasta. Uprawnione do wzięcia udziału w konsultacjach były 1674 osoby, zagłosowały 352 osoby, czyli 21,03 proc.

Czytaj także: protokół z konsultacji społecznych na Łostowicach.

Radni nie dyskutowali o wynikach konsultacji. W oświadczeniu klubowym Maciej Krupa, szef radnych PO, stwierdził tylko, że konsultacje były ważnym wydarzeniem.

- Zbieramy doświadczenia, to na pewno nie jest koniec naszych prób w tym zakresie. Potrzeba nam różnych pól do rozmowy z mieszkańcami Gdańska. Zagospodarowanie przestrzenne wymaga większej dyskusji - podkreślał Krupa.

- Ta frekwencja świadczy o tym, że mieszkańcy w 80 proc. nie mają nic przeciwko budowie tego kościoła. Te konsultacje były niepotrzebne, dlatego że zadano złe pytania. 10 proc. osób kwestionujących budowę kościoła chciało usłyszeć pytanie czy jesteś za czy przeciw budowie kościoła. PO natomiast chciała wykorzystać konsultację do swoich gierek politycznych, uważając, że coś ugrają dla siebie i ponieśli totalną klęskę - ripostował Wiesław Kamiński, radny PiS.

Czy byłeś(aś) kiedykolwiek na sesji Rady Miasta?

tak, ciekawe wrażenia 6%
tak, ale wynudziłem(am) się 7%
chętnie się kiedyś wybiorę 32%
nie interesuje mnie to 55%
zakończona Łącznie głosów: 454
Przypomnijmy, konsultacje były pomysłem radnych PO, którzy postanowili je przeprowadzić po protestach mieszkańców. Ich wyniki miały pomóc radnym podjąć decyzję przy uchwaleniu nowego miejscowego planu dla obszaru, na którym ma powstać nowy kościół na Łostowicach. Obecny plan zakłada, że zabudowa nie może być wyższa niż 14 m, tymczasem gotowy projekt świątyni zakłada, że jej wieża ma mieć 40,5 m.

Radni zajęli się też pakietem planów zagospodarowania różnych części miasta. Jedna z uchwał dotyczyła zgody na przystąpienie do miejscowego planu dla północnego cypla Wyspy Spichrzów w rejonie ul. Stągiewnej i Pożarniczej zobacz na mapie Gdańska. Na obszarze o powierzchni blisko 2 ha, należącym do miasta, pierwotny plan przewidywał parking na 500 miejsc postojowych.

- Analizy przeprowadzone przez miasto i potencjalnych inwestorów wykazały, że budowa parkingu podziemnego byłaby bardzo skomplikowana. Dlatego prezydent doszedł do wniosku, że należy zrezygnować z parkingu ogólnodostępnego i podziemnego - wyjaśniał Marek Piskorski, szef Biura Rozwoju Gdańska.

Czytaj też: Gdańsk szykuje iluminację ruin Wyspy Spichrzów

Zmiana w planie, która zmniejszy liczbę miejsc parkingowych, ma ponieść atrakcyjność tego miejsca i przyciągnąć inwestorów.

Radni zapalili też zielone światło na przystąpienie do sporządzenia planu zagospodarowania przy ul. Południowej zobacz na mapie Gdańska w Brzeźnie. Teren ten od dziesiątek lat pozostaje bez zabudowy, a w miejscu, gdzie miałby powstać obiekt nawiązujący do historycznej Hali Plażowej, straszy wielka dziura. W 1993 roku prywatny przedsiębiorca, Kordian Borejko, wygrał przetarg na użytkowanie wieczyste działki i zobowiązał się do odbudowy obiektu w cztery lata. Terminu nie dotrzymał. Obecnie właścicielem jest firma z Wrocławia - Hala Plażowa Sp. z o.o., która zobowiązała się zrealizować inwestycję. Barierą były jednak niekorzystne zapisy w miejscowym planie.

Po raz drugi natomiast spadła z porządku obrad uchwała dotycząca zagospodarowania terenu i okolic Rajskiej, gdzie też od wielu lat straszy kolejna dziura w ziemi. Przeszkodą jest ciągły brak uzgodnień z konserwatorem zabytków.

Przeczytaj też: Zasypano część dziury przed NOT-em

Radni w czwartek zmienili też przepisy utrudniające obecnie życie emerytom i rencistom jeżdżącym komunikacją miejską. Do tej pory, by udowodnić swoje prawo do ulg, musieli wozić przy sobie wydruk z konta bankowego, czyli dowód potwierdzający pobieranie renty lub emerytury. Obecnie wystarczy, że będą mieli przy sobie legitymację oraz dowód tożsamości.

Ponadto uchwalono Bazę Projektów Inwestycyjnych (BPI), czyli zbiór projektów inwestycyjnych, których nie wyszczegółowiono w Wieloletniej Prognozie Finansowej - co może oznaczać, że miasto Gdańsk zamierza realizować w dłuższej niż 5-letniej perspektywie. Lista ta zawiera aktualnie 260 inwestycji..

Opinie (175) ponad 100 zablokowanych

 • czyli nic nowego,miasto brudu,smrodu,dziur i ukladow!!!

  • 157 22

 • Najłatwiej interpretować na swój sposób zamiast przejrzeć na oczy.

  - Ta frekwencja świadczy o tym, że mieszkańcy w 80 proc. nie mają nic przeciwko budowie tego kościoła. Te konsultacje były niepotrzebne, dlatego że zadano złe pytania. 10 proc. osób kwestionujących budowę kościoła chciało usłyszeć pytanie czy jesteś za czy przeciw budowie kościoła. PO natomiast chciała wykorzystać konsultację do swoich gierek politycznych, uważając, że coś ugrają dla siebie i ponieśli totalną klęskę - ripostował Wiesław Kamiński, radny PiS.

  Jak można takie bzdury gadać.

  • 134 49

 • Obojętnie jak wysoka będzie wieża

  ważne żeby nie było żadnych meczetów! Ludzie czy wy widzicie co się dzieje? Zamieszki we Francji, Szwecji i wczoraj w Londynie! Obcięto głowę w imię allaha. To nie jest normalna religia! Wszystko to dzieje się na tle religijnym dotyczącym islamu.

  • 95 92

 • Dlaczego jest tak Brudno i Smierdzaco w Gdansku

  Brud
  Smrod
  Syf
  To sa Gdanska Atuty i Wizytowki oraz Loga dla Turystow
  A dotego dochoda nie koszone zielska na pseudo trawnikach

  • 80 23

 • Konsultacje były i w sprawie opłaty śmieciowej i wiemy co dały. Teraz też nie będzie inaczej. Maja nas w d..ie i tyle.

  • 90 5

 • Kolejne miejsce by zaspokoić

  Wieczną pychę i nienasycenie kleru. Zachowują się "Jak pan bóg przykazał".

  • 94 33

 • Jasne budować kościł ze 100 metrowa wieża jest przyzwolenie 80%. Czyli nie jest źle z naszym społeczeństwem.

  • 30 12

 • A ja mam dzisiaj na obiad pierogi ...

  Pozdrawiam.

  • 83 10

 • Konsultacji nie bylo z pytaniami:

  Czy przekazac dzialke na kolejny kosciol?
  Czy mieszkancy chca budowy kolejnego kosciola?

  mysle ze po takich pytaniach, frekwencja wyniosla by z 80 % albo i wiecej... i wszyscy wiedza jaki bylby wynik...

  • 94 19

 • Każdy fanatyzm jest zły

  Czy to katolicyzm czy islam. Oczywiście to co działo się w Londynie to czysta patologia, ale czy to co zrobił Breivik było lepsze. To samo tylko że w drugą stronę. Też nie chcę tutaj islamistów ze względu na ich brak chćci adaptacji do środowiska w ktorym żyją i rozumiem problem Angoli, Szwedów czy Norwegów.Natomiast sami sobie po części na to zapracowali bo szukali taniej siły roboczej i nie reagowali gdy to ognisko się coraz bardziej rozprzestrzeniało. Reasumując-zalew Islamu raczej nam nie grozi ze względu na sytuaję gospodarczą. Ani tutaj nikt nie przyjedzie zarobic ani tym bardziej liczyć od państwa na pomoc w postaci zasiłków itp.z czego najczęściej korzystają właśnie ciapaci. Mimo wszystko jak widzę takich ancymonków jak Głódź, Jankowski czy ojciec Tadzio to też mi się nóż w kieszeni otwiera. ŻADEN FANATYZM NIE JEST DOBRY !!!

  • 70 13

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.