Miejskie spółki ujawniły koszty lóż VIP na stadionie

Najnowszy artukuł na ten temat Nowa strefa rekreacji przy stadionie w Letnicy
Tym razem miejskie spółki nie zasłaniały się tajemnicą handlową przedsiębiorstwa i po naszych pytaniach ujawniły ponoszone koszty.
Tym razem miejskie spółki nie zasłaniały się tajemnicą handlową przedsiębiorstwa i po naszych pytaniach ujawniły ponoszone koszty. fot. Trojmiasto.pl

Po tym, jak spółka Gdańskie Autobusy i Tramwaje trzema wyrokami sądowymi została zmuszona do upublicznienia kosztów wynajmu loży VIP na Stadionie Energa Gdańsk, zwróciliśmy się z pytaniami do pozostałych spółek prawa handlowego ze 100 proc. udziałem gminy o udzielenie analogicznej informacji. Jak wynika z udzielonych odpowiedzi, GIWK za wynajem loży płacił dotychczas 100 tys. zł rocznie, Zakład Utylizacyjny w Szadółkach i GARG po ok. 40 tys. zł, a Arena Gdańsk - 255 tys. zł (za dwie loże).Loże VIP na stadionie powinny być wynajmowane:

Zobacz wyniki (1691)
Koszty związane z wynajmem lóż na stadionie w Letnicy przez miejskie spółki były dotychczas jedną z najpilniej strzeżonych tajemnic. Mimo że pytaliśmy o wydatkowane publiczne środki przez publiczne jednostki, za każdym razem odmawiały one udzielenia informacji, zasłaniając się tajemnicą handlową przedsiębiorstwa.

Sytuacja zmieniła się dopiero po trzech niekorzystnych wyrokach Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, który nakazał spółce GAiT ujawnienie ponoszonych kosztów. Miejski przewoźnik w ciągu trzech lat wydał na ten cel ponad 180 tys. zł.

Postanowiliśmy więc ponownie zwrócić się z pytaniem do pozostałych spółek w pełni kontrolowanych i finansowych przez miasto, by także i one ujawniły, ile płacą za komfortowe loże w Letnicy.

Gdańska Infrastruktura Wodociągowo-Kanalizacyjna w latach 2012-2018 płaciła za lożę 100 tys. zł rocznie.
Gdańska Infrastruktura Wodociągowo-Kanalizacyjna w latach 2012-2018 płaciła za lożę 100 tys. zł rocznie. fot. Arena Gdańsk Operator

750 tys. zł w osiem latJak informuje Agnieszka Klugmann, rzecznik prasowy GIWK (Gdańska Infrastruktura Wodociągowo-Kanalizacyjna), spółka dysponuje lożą na stadionie od 2012 r. Przez kolejne lata (do 2018 r.) płaciła za wynajem 100 tys. zł rocznie. W 2019 r. kwota wyniosła 51,7 tys. zł. Łącznie więc przez 8 lat spółka odpowiadająca w mieście za jakość wody pitnej i odprowadzanie ścieków wydała ponad 750 tys. zł.

- Korzystamy z loży w celu organizacji spotkań biznesowych i branżowych - wyjaśnia Klugmann. - Uważamy, że to dobry sposób pokazania jednej z najpiękniejszych atrakcji naszego miasta, pozwalający jednocześnie na wzmocnienie wizerunku naszej firmy jako nowoczesnej i atrakcyjnej. Warto podkreślić, że poza działalnością w branży wodociągowej i kanalizacyjnej prowadzimy również działalność gospodarczą w zakresie produkcji energii ze źródeł odnawialnych. Spotkania biznesowe w tym obszarze przekładają się na realne korzyści. Potencjał tego miejsca wykorzystujemy także na bieżące potrzeby szkoleniowe - unikamy w ten sposób ponoszenia dodatkowych wydatków z tytułu wynajmu powierzchni szkoleniowej. Z loży korzystają także pracownicy spółki, również jako widzowie rozgrywek sportowych.

Loża potrzebna ze względu na siedzibę na obrzeżachOk. 40 tys. zł w skali roku za swoją lożę płaci z kolei Zakład Utylizacyjny w Szadółkach. Pracownicy spółki wydarzenia na stadionie w komfortowych warunkach śledzą od 2014 r. W ramach umowy, oprócz dostępu do loży ZU ma także możliwość dodatkowego wynajęcia sal konferencyjnych, z czego korzysta z braku odpowiedniej infrastruktury.

- Także lokalizacja naszej spółki, na obrzeżach miasta, stanowi obiektywne utrudnienie w realizacji dużych wydarzeń, skierowanych do szerokiego grona odbiorców. Wykorzystujemy infrastrukturę stadionu na przykład do przygotowania dużych konferencji organizowanych dla samorządów oraz mediów z okazji tematów związanych z projektami unijnymi - mówi Iwona Bolt, rzecznik prasowy ZU.
Jak przekonuje, wynajmowanie loży na stadionach przez firmy jest powszechną praktyką. Firmy, takie jak Zakład Utylizacyjny, wykorzystują ją m.in. do prowadzenia rozmów biznesowych.

- Zapraszamy tutaj kontrahentów krajowych, ale także przedstawicieli zagranicznych spółek, które współpracują z nami zazwyczaj w ramach projektów unijnych lub są w przededniu takiej współpracy. Takie spotkania toczyły się na przykład w ramach dialogu konkurencyjnego przed ogłoszeniem przetargu na budowę Zakładu Termicznego Przekształcania Odpadów. Z punktu widzenia naszej spółki, która pracuje nad wizerunkiem nowoczesnego przedsiębiorstwa, miejsce - gdzie odbywają się spotkania biznesowe - jest istotne i przekłada się na wizerunek jej i miasta. Loża, w naszej ocenie, spełnia wiele funkcji: jest naszą wizytówką, a w szerszym aspekcie - ponieważ znajduje się w jednym z najładniejszych stadionów w Polsce - jest wizytówką miasta, w którym żyjemy i pracujemy - podkreśla Bolt.
Wspomnianą lożę oraz uczestnictwo w meczach spółka wykorzystuje także do budowania relacji z pracownikami.

- Nie jest tajemnicą, że obecnie to pracownik jest najcenniejszym zasobem przedsiębiorstwa i taki rodzaj benefitu buduje relacje na osi pracodawca-pracownik - kończy rzecznik spółki.
Właściciel stadionu spółka Arena Gdańsk płaci operatorowi za wynajem dwóch lóż 255 tys. zł netto w skali roku.
Właściciel stadionu spółka Arena Gdańsk płaci operatorowi za wynajem dwóch lóż 255 tys. zł netto w skali roku. fot. Arena Gdańsk Operator

Dwie loże dla właścicielaKolejną miejską spółką, dysponującą swoją przestrzenią na stadionie, jest spółka Arena Gdańsk, będąca jednocześnie jego właścicielem. W tym przypadku jednak spółka posiada nie jedną, a dwie loże, które wynajmuje od spółki Arena Gdańsk Operator.

- Loże te są następnie odnajmowane komercyjnie na rzecz prywatnych podmiotów będących partnerami biznesowymi spółki Arena Gdańsk - wyjaśnia Agnieszka Templin, specjalista ds. ekonomicznych spółki Arena Gdańsk. - Powyższe działania są dla spółki rentowne. Wydatki na wynajem dwóch lóż wynoszą łącznie 255 tys. zł netto rocznie.

GARG z lożą od samego początkuOd samego początku funkcjonowania stadionu swoją lożę ma tam także Gdańska Agencja Rozwoju Gospodarczego. W latach 2011-2019 spółka za wynajem loży VIP zapłaciła łącznie 428 tys. zł, w tym w 2019 r. - 40 tys. zł.

- GARG, realizując swój cel działalności, jakim jest zaspokajanie potrzeb społeczności lokalnej o charakterze przemysłowym oraz handlowym, poprzez tworzenie warunków aktywizacji gospodarczej, przyciąganie nowych inwestycji, kreujących nowe miejsca pracy, promocję Gminy Miasta Gdańska oraz prowadzenie innej działalności ważnej dla rozwoju miasta Gdańska wykorzystuje lożę m.in. na organizację spotkań z inwestorami z kraju i z zagranicy, z delegacjami z innych krajów i miast reprezentujących w szczególności izby gospodarcze, klastry, organy rządowe lub samorządowe. Loża wykorzystywana jest także na potrzeby przeprowadzania szkoleń pracowniczych, wewnętrznych spotkań pracowników spółki oraz działalności tzw. społecznej odpowiedzialności biznesu - wyjaśnia Paulina Skwierz z zespołu organizacyjno-administracyjnego GARG.

Wynajem dla spółek to nic szczególnegoJak przekonuje Marta Szymczak, rzecznik prasowy Stadionu Energa Gdańsk, w podobny sposób odbywa się to w innych miastach, np. w Warszawie.

- Na PGE Narodowym loże wynajmują m.in. KGHM, PGE czy Totalizator Sportowy. Na Stadionie Legii Warszawa jednym z najemców lóż jest Orlen. Obecność spółek miejskich i państwowych wśród usługobiorców podobnych obiektów nie jest niczym wyjątkowym w Europie. Praktyka ta jest stosowana m.in. w Niemczech (np. Kolonia i Frankfurt) - podkreśla Marta Szymczak.

Opinie (260) ponad 20 zablokowanych

Wszystkie opinie

 • (16)

  I to jest piękny przykład ukrywania tego, jak miasto łoży na różne obiekty. Ktoś posumuje?
  Nie ukrywam, że jestem anty-piłkarski. Bo to są same wydatki (utrzymanie obiektu m.in. z naszej kasy, zajmowanie czasu policjantów pomorskich na meczach itp). To nie jest inwestycja. To się nie zwraca. Tu nie gra Real.

  • 318 33

  • Opinia wyróżniona

   (11)

   ciężko żeby się zwracało skoro na stadionie praktycznie nic się nie dzieje. aglomeracja 900k osób, w obsarze metropolitalnym prawie 1,5 miliona osób a od czasu otwarcia stadionu może 5 koncertów na krzyż

   • 97 3

   • (6)

    może gdyby był inaczej zarządzany, to by nie musiała być tam pompowana kasa? Właśnie - gdzie te koncerty? W Trójmieście i okolicach nie ma chętnych by zapełnić choćby pół stadionu na fajnym koncercie?

    • 39 2

    • żaden urzędnik nie jest przedsiębiorcą, on tylko wydaje roczny budżet. (4)

     Nie chodzi o to, żeby był dobrze zarządzany, bo od początku wiadomo, że nie miał być, a miał służyć stworzeniu miejsc pracy dla przyjaciół. To wszystko na wasz i nasz koszt.

     • 54 1

     • Utrzymujemy też pomnik Bolka ecs i inne niepotrzebne rzeczy. (3)

      Stadion jest w każdym mieście i wszędzie jest tak utrzymywany

      • 25 18

      • zbudowany na kredyt na 30lat (1)

       oddany po ciachaczu kopaczom piłek i tyłków, po drodze umorzenie im długu a teraz widać na co szła kasa.... żłobki, bazpieczne równe ulice czy grunt oddany pod park a nie blok na bloku bo "miasta" nie stać na oddanie terenu tylko "musi" sprzedać...

       żadne show tam się nie dzieje i poki całego PZPN nie wyj... w kosmos to nic ciekawego tam nie będzie - niestety piłką w PL zajmują się same proste cepy wzięte rodem z PZPRu czy tam PGRu :))))))))))

       lechia musi zarabiać na siebie sama i sama płacić za użytkowanie stadionu a nie brać kasę za "promowanie miasta"(!?) Jeżeli się do tego nie nadaje niech wraca do 1 ligii gdzie jej miejsce!

       • 36 4

       • Ligii?

        To ta laska z Quo Vadis?

        • 4 1

      • Normalny characz

       • 14 1

    • Pewnie że względu na murawę nie ma

     • 1 0

   • po co ma się zwracać? dopłacą mieszkańcy w podatkach i cenach usług spółek komunalnych

    Spora rzesza osób ma się całkiem dobrze z takiego gdańskiego układu sycylijskiego.

    • 28 1

   • Stadion nie służy do koncertów (1)

    to nie festiwal muzyczny albo teatr. To obiekt przede wszystkim sportowy! I w tej roli zdobi nasz kraj na oczach całego świata!

    • 0 6

    • Wyborny trol, chylę kapelusza.

     • 2 0

   • pamietaj ze kolesie polityków co zarzadzaja stadionem tworza kolejne koszty około miliona złotych

    za to ze nic nie robią.

    • 3 0

  • Gdańsk za niby promowanie miasta daje Lechi 7 milionów złotych

   Gdynia arce daje 6.5 miliona złotych. Oba kluby są prywatne.

   • 25 0

  • Fajnie

   Się robi milionowe biznesy za cudze pieniążki a dokładnie pieniądze mieszkańców

   • 15 0

  • Żaden stadion sie nie zwraca (1)

   To jest obiekt reprezentacyjny, wizytowka miasta, a nie bank. To tak jakby oczekiwać, że dom kultury czy mops beda nabijac majatek do kasy miasta.

   • 0 7

   • a na stadion mozesz sobie tak przyjsc do domu kultury?

    czy jest zamkniety

    • 2 0

 • To jest jedna Wielka Sycylia (8)

  a nie mała

  • 308 43

  • korupcyjny układ

   • 29 1

  • Sitwa, układ gdański

   • 15 3

  • Co 4 lata wybieracie dalej tych złodzieji (1)

   • 24 2

   • Zlodziei

    Dzbanie niewyedukowany

    • 4 3

  • Ja bym nie

   obrażał tak Sycyli. To piękna wyspa, a i mafiozi jednak swój honor maja, czego o aparacie państwowo urzędniczym powiedzieć nie można.

   • 13 1

  • A to wszystko (1)

   Za pieniądze gdańszczan ..... masakra

   • 11 0

   • i gdańszczanek!

    • 3 0

  • Świadomy wyborca

   Po co ten skowyt ?
   Sami tworzycie ten układ !

   • 4 0

 • Jacy jesteśmy ? (5)

  Komunalny biznes nie powinien wspomagać komercji-wyjaśnienia naciągane.

  • 212 11

  • Bo to nie spółki utrzymują, a obywatele

   płacąc podwyższone opłaty za wodę, śmieci, komunikację itd.
   Tzw. władzom się już w tych główkach grubo poprzewracało, bo zamiast dążyć do obniżania kosztów usług dla mieszkańców, uprawiają rozrzutność, twierdząc przy tym bezczelnie, że sięgają po podatki dla naszego dobra. Tymczasem na nasz koszt stworzono folwark.

   • 30 0

  • (1)

   Ale jak państwo współfinansuje i nie ujawnia kwot wsparcia dla prywatnych interesów Rydzyka to jest ok? Przynajmniej dzięki Lechii o Gdańsku coś słychać w Europie, a o biznesach papcia coś cicho.

   • 4 7

   • Lol. Tyle słychać w Europie o Lechii, że przegrała w pierwszej rundzie spotkań. WielkieLol

    • 3 2

  • Stadion

   I loże są po to żeby wydawać kasę mieszkańców , pieniążki później wpadają do .....

   • 3 0

  • Z drugiej strony

   Bedac na Lechii widzialem coca cole i sporo komercyjnych wsrod sponsorow, czyli costam sie dzieje

   • 0 0

 • Loże i inne zbytki, a my za to wszystko płacimy! (8)

  Czemu nie pogonicie tych darmozjadów?!

  • 233 22

  • (1)

   Nasi radni, pewnie wszystkiego doglądają, czy nie?

   • 14 0

   • współuczestniczą w żarciu z koryta?

    • 15 0

  • W następnych wyborach mają 90%, w Gdańsku im gorzej tym bardziej kochają swoje władze Taki grupowy społeczny masochizm :)

   • 17 0

  • Bronimy PO jak niepodległości

   • 11 1

  • (2)

   Kacperku. Płacimy też dużo grubsze miliony na zapomogi dla biznesów Rydzyka, na pensje w Spółkach skarbu państwa dla pisowskich darmozjadów, na odszkodowania za błędy prokuratorów i wiele innych.

   • 13 6

   • A no to ok, pis kradnie to i my mozemy

    • 2 1

   • W latach 2007-2015 płacilismy ogromne kwoty

    na nierobów w spółkach skarbu państwa.No ale im się należało

    • 0 0

  • Nie miałbym nic przeciwko temu

   gdyby z wejścia do lóż mogli korzystać także zwykli pracownicy tych firm. Powiedzmy raz na kwartał, może raz na pół roku. Bo niby czemu nie ?

   • 3 0

 • Dobrze że w końcu ujawnili :) (3)

  Zapłacili tak dużo można było lepiej wydać te pieniądze :)

  • 162 16

  • Za usuwanie piasku z okolic mola w tym roku ponad milion:)

   • 5 0

  • Lepiej wydać pieniądze, czyli dać Rydzykowi i Głodziowi... (1)

   jw

   • 3 7

   • Krzychu, ty masz dosyć wąskie horyzonty

    • 4 0

 • Skandal (3)

  Tyle w temacie.... drogi dziurawe jak ser, na chodnikach można skręcić nogi, a oni się bawią za nasze pieniądze. Jeśli to spółki miejskie to chyba mają swoje siedziby gdzie mogą przyjmować interesantów i prowadzić spotkania biznesowe. Szkoda gadać moi drodzy....

  • 261 24

  • z choinki się urwałeś?

   prze 20-lat ery Budynia tak było a teraz Gdańszczanki i Gdańszczanie wybrali namaszczoną następczynię - widocznie taki układ większości pasuje i tak ma być dalej

   • 32 2

  • Poczekaj jeszcze na makiete miasta

   Za 3 mln zł

   • 25 2

  • Tyle pieniędzy za taki widok?

   To ja wolę już ze swojego wieżowca widok na morze a nie na ten "napis"...

   • 1 0

 • taniocha (6)

  • 27 14

  • żadna złotówka w rękach urzędnika nie należy do niego (1)

   nie godzę się na taki układ, że płacę podatki, a urzędnicy prywatyzują korzyści, bo taki jest ostateczny cel.

   • 16 1

   • Sama prawda.

    • 4 0

  • 40 tysiecy rocznie ? (3)

   Kurcze tyle płace za wynajem dwóch pokoi z opłatami :(

   • 2 4

   • ja płacę 27 za jeden

    ale panie profesorze - studenta Abramska dostała za darmo 70 metrów! Widać pan nie rokuje tak dobrze jak słupski narybek

    • 10 0

   • Dyrektor ecs płaci 650 zł miesięcznie:) (1)

    • 5 0

    • za 80 metrów?

     to nie 2 pokoje ;)

     • 3 0

 • 4 bańki rocznie na stronę miasta (4)

  to jest wałek a nie tam jakieś loże

  • 217 14

  • No pewnie, to akurt drobne

   ale nikt normalny nie buduje stadionu dla kopaczy z publicznej kasy za... miliard złotych. Bo tyle on będzie kosztował z bankowym procentem.

   • 26 1

  • poskładaj kasę z tych wszystkich drobnych wałków

   wyświetlacza w kalkulatorze braknie.

   • 26 1

  • Mevo za 10 baniek też wałek

   • 29 1

  • jakie 4 było wczesniej teraz daja 8 mln!!

   • 2 0

 • ale kasę trzepią... (1)

  najlepsza jest i tak spółka Arena Gdańsk - 255 tys. zł netto rocznie ale "byznes jest rentowny" bo odnajmują dalej komercyjnie - szkoda że się nie pochwaliła jaka to kwota w sakli roku. Może 1/3 wydatków na wynajem...
  ...

  • 99 6

  • A Forum Gdańsk?

   Współwłaściciel urząd miasta i 50 miejsc parkingowych dla urzędników? I to ma być ten bastion demokracji, wolności, wolnych sądów itp?

   • 8 0

 • "Budowanie relacji z pracownikiem" (5)

  Buuhahahahaha!!!
  Juz sobie wyobrażam kierownictwo Zakładu Utylizacji w Szadółkach jak sie spotykają ze swoim pracownikami fizycznymi. Oczywiście szacunek dla tych ludzi!!!

  • 314 6

  • ta jasne relacje... ci fizyczni to mogą sobie mecz przed TV najwyżej obejrzeć...

   jak świta jest w loży to żadnych biletów dla reszty nie ma...

   • 43 0

  • każdy dyrektor powinien 2x w miesiacu pracować na stanowisku szeregowego pracownika (1)

   o ile nie da się wyegzekwować w prywatnych, to w publicznych spółkach winien być taki wymóg. I tak Lisicki nie może być motorniczym (nie ma uprawnień) ale 8h jeżdżenia PESĄ. I to od rana, w godzinach szczytu, dobrze by mu zrobiło. I nam wszystkim.

   Tylko, żeby wsiadał i wysiadał, a nie blokował miejsca.

   • 50 1

   • raz byłm

    pozwolili mi śmieci wyrzucić

    • 13 0

  • to są jaja uzasadnienie,! naiwności

   • 8 0

  • Powini jeszcze napisać ile tych spotkań z pracownikami było! Bo jak znam Gdańsk to spotkał się Prezes z Wice Prezesem i

   Powini jeszcze napisać ile tych spotkań z pracownikami było! Bo jak znam Gdańsk to spotkał się Prezes z Wice Prezesem i swoimi kolegami.

   • 29 1

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane