• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Miesięczne bilety SKM nie dla wszystkich

Katarzyna
24 marca 2019 (artykuł sprzed 5 lat) 
aktualizacja: godz. 14:50 (25 marca 2019)
Najnowszy artykuł na ten temat Oszuści podszywają się pod system Fala
Cennik SKM ma całkiem inne zniżki niż ZKM w Gdańsku i Gdyni. Jest dużo bardziej skomplikowany, nie ma też przywilejów np. dla zasłużonych krwiodawców, które są normą praktycznie w każdym polskim mieście. Cennik SKM ma całkiem inne zniżki niż ZKM w Gdańsku i Gdyni. Jest dużo bardziej skomplikowany, nie ma też przywilejów np. dla zasłużonych krwiodawców, które są normą praktycznie w każdym polskim mieście.

- Dla dziecka mogę kupić bilety z ulgą 37 proc., albo miesięczny... bez ulgi. W świetle regulaminu SKM, skoro potrzebuje biletu miesięcznego, jest osobą dorosłą, bo przecież nie jest uprawnionym do ulgowego biletu miesięcznego uczniem - absurd w cenniku SKM opisuje nasza czytelniczka, pani Katarzyna. Odpowiedź SKM na dole artykułu



Przez ostatnie dwa lata, od poniedziałku do piątku, dwa razy dziennie, jeżdżę SKM z synem. Dla siebie mam bilet miesięczny (za 130 zł), dla dzieci w wieku 0-4 bilety są darmowe, tzw. "zerówki". Za tydzień syn kończy cztery lata, a zatem kończą się darmowe przejazdy. Choć nigdy nikt z kontrolerów nawet nie spytał o wiek dziecka, chcę kupić mu bilet.

Bilety ulgowe są, miesięczne bez ulgi



Idziemy więc do kasy, gdzie pani z rozbrajającym uśmiechem oświadcza, że owszem, na dziecko do rozpoczęcia obowiązkowego przygotowania przedszkolnego przysługuje ulga 37 proc., ale... dla dzieci nie ma biletów miesięcznych. Nie ma i już, przecież żadne dziecko w wieku 4-6 lat nie jeździ codziennie pociągiem. Pomijam fakt, że i w Gdańsku, i w Gdyni wprowadzono bezpłatne przejazdy dla dzieci do 7 lat, rozumiem - SKM nie podlega pod władze miejskie.

Pani zaproponowała mi zakup 40 biletów ulgowych (ulga 37 proc.) jednorazowych do codziennego kasowania albo... zakup normalnego biletu miesięcznego, jak dla dorosłych. Opadła mi szczęka, ręce, nogi, witki, no po raz kolejny okazało się, że nie byłam gotowa na kontrakt z rzeczywistością.

Ktoś powie, roszczeniowa matka, dwa lata woziła dziecko za darmo i jeszcze się czepia (a kto to w ogóle widział takie małe dziecko wozić!). Komuś stanie przed oczami mrożąca krew w żyłach wizja codziennej porannej i popołudniowej pantomimy pt. dziecko pod pachę-bieg na peron-kasownik-wnieś dziecko do pociągu-o matko, gdzie jest bilet(!). Kogoś odstręcza niezwykła punktualność składów i ich stan techniczny. Jeszcze inna osoba powie, że tylko patologia jeździ SKM, on nie rusza się nigdzie bez auta.

SKM spełnia marzenia - każde dziecko chce być dorosłe



Mam 27 lat, dziecko, męża, kredyt, dwa koty, samochód i pracę, do której dojeżdżam SKM-ką z racji (wychodzi na to, że coraz mniejszej) oszczędności, korków, kosztów parkowania... Mam także fajne przedszkole obok pracy.

Co zrobię...? Będę płacić. Za bilet swój i już wkrótce czteroletniego syna. W świetle regulaminu SKM, skoro potrzebuje biletu miesięcznego, jest osobą dorosłą, bo przecież nie uprawnionym do ulgowego biletu miesięcznego uczniem/studentem (ulga 49 proc.). Powiem mu, będzie zachwycony - kto w jego wieku nie chciał być dorosły...

Stanowisko spółki PKP SKM w Trójmieście
Aktualizacja, 25 marca, godz. 14:50

Z zainteresowaniem przeczytaliśmy artykuł Pani Katarzyny zatytułowany " Miesięczne bilety SKM nie dla wszystkich".

Pragniemy poinformować, że brak ulgowych biletów miesięcznych dla dzieci, które ukończyły 4 lata a jeszcze nie podlegają obowiązkowi szkolnemu, nie dotyczy jedynie naszej spółki.

Takich biletów nie ma też w ofercie pozostałych przewoźników kolejowych.

O tym, komu przysługuje ulga ustawowa i w jakiej wysokości, decydują posłowie i senatorowie RP. Zakres przysługujących ulg ustawowych reguluje ustawa z 20 czerwca 1992 r. o uprawnieniach do ulgowych przejazdów środkami publicznego transportu zbiorowego.
Przewoźnicy nie mogą więc tych ulg modyfikować według własnego uznania.

Przychody nie osiągnięte w związku ze stosowaniem ulg ustawowych są przewoźnikom refundowane środkami z budżetu państwa.

Ustawa ta przewiduje również inne ulgi, w tym ulgi dla dzieci w wieku od 4 lat do rozpoczęcia nauki w szkole oraz dla dzieci szkolnej i uczącej się młodzieży. Dzieci, które ukończyły 4 lata, a nie rozpoczęły jeszcze nauki w szkole, mogą korzystać przy przejazdach pociągami (wyłącznie w klasie 2) z ulgi 37% od cen biletów normalnych. Ulga ta nie dotyczy - i to podnosi Pani Katarzyna - przejazdów na podstawie biletów miesięcznych. Z biletów miesięcznych i to z ulgą 49% mogą korzystać dzieci i młodzież uczące się w szkołach podstawowych i ponadpodstawowych. Uprawnienie to przysługuje do ukończenia 24 lat.

Z zapisów tej ustawy wynika też m.in. budzący zdziwienie niektórych pasażerów obowiązek zakupu biletów z ulgą 100 proc. dla dzieci w wieku do 4 lat. Po co takie bilety? Nie szkoda papieru? Właśnie po to, że taki bilet jest dowodem na to, że dziecko jechało pociągiem i przewoźnikowi z tego tytułu należy się rekompensata z budżetu państwa.

Przewoźnicy mogą zastosować także ulgi handlowe. W tym przypadku nie ma refundacji ze Skarbu Państwa. Koszty ponoszą wyłącznie spółki kolejowe.

Wprowadzenie takiej ulgi nie jest jednak takie proste.

Spółka PKP SKM w Trójmieście przewozi pasażerów na podstawie umowy na realizację zadań z zakresu publicznego transportu zbiorowego, zawartą z  Organizatorem Przewozów, czyli Urzędem Marszałkowskim Województwa Pomorskiego. Zgodnie z tą umową taryfę oraz cennik biletów SKM, w tym oczywiście także tych z  ulgami handlowymi, reguluje ta właśnie umowa. Organizator Przewozów, który płaci przewoźnikom za przewożenie pasażerów, musiałby się zgodzić na wprowadzenie takiej ulgi. On też musiałby te ulgi sfinansować, czyli, w rezultacie, zapłaciliby za nie wszyscy podatnicy.

Czy nie ma więc szans na taki bilet, którego brak doskwiera Czytelniczce portalu?
Staramy się dostosować naszą ofertę, by zaspokajała oczekiwania jak największej liczby naszych pasażerów. Przeprowadzimy badania, które wykażą, jakie jest zapotrzebowanie na bilet opisany przez Panią Katarzynę. Jeżeli będzie duże, wystąpimy do Organizatora Przewozów z propozycją wprowadzenia go do naszej oferty. Warto jednak wspomnieć, że dotychczas nie mieliśmy od naszych pasażerów ani jednego sygnału, że w naszej ofercie taki bilet powinien się znaleźć.

Tomasz Złotoś
rzecznik spółki PKP SKM w Trójmieście
Katarzyna

Co Cię gryzie - artykuł czytelnika to rubryka redagowana przez czytelników, zawierająca ich spostrzeżenia na temat otaczającej nas trójmiejskiej rzeczywistości. Wbrew nazwie nie wszystkie refleksje mają charakter narzekania. Jeśli coś cię gryzie opisz to i zobacz co inni myślą o sprawie. A my z radością nagrodzimy najciekawsze teksty biletami do kina lub na inne imprezy odbywające się w Trójmieście.

Miejsca

Opinie (259) ponad 10 zablokowanych

  • Skm to dziadostwo połowa WC jest nieczynna

    i jedziesz do Wejherowa w pampersie......a kasę z Unii przeżerają podłe g....

    • 1 1

  • To ze SKM rządzi się swoimi prawami to zawsze była dla mnie abstrakcja. Nie wspomniajac o tym, ze bilety kasuje się na peronie, a nie w pociągu-ilu turystów dostaje mandaty przez to, bo nie wiedzieli:/

    • 3 1

  • SKM (NIE) chętnie wozi małych pasażerów!?

    Poparcie dla Pani Katarzyny! Z uwagą przeczytałem mętne wyjaśnienia rzecznika SKM i mam staropolskie pytanko : Tabakiera jest dla nosa czy nos jest dla tabakiery? Wynika z niej, że Zarząd SKM jest przeciw wożeniu dzieci kolejką SKM gdy jest taka życiowa potrzeba. Badania można zrobić najtaniej uchwalając dodatkową Uchwałą Zarządu aneks do cennika na rok 2019 i lata następne: Bilet jednorazowy czy okresowy w tym miesięczny ze zniżką 50% dla opiekuna dziecka do lat 12 jak jest na PKP Koleje regionalne. Po pierwszym roku i każdym następnym rekompensatę będzie można ująć w umowie na podstawie poprzedniorocznych danych kasowych o ilości sprzedanych biletów daneg o typu i ceny z Urzędem Marszałkowkim w Gdańsku, który powinien przychylnie podejść do sprawy. Inwestujemy systemowo w dzieci aby było ich więcej jako naszych następców do dalszego rozwoju Polski , to trzeba pochylić się i sprawnie zadziałać w każdym szczególe jaki pokazuje codzienne życie. Czekamy na Aneks do uchwały w sprawie brakujących biletów obowiązujący od 1 kwietnia 2019 roku.

    • 0 1

  • Kasowniki na początkui końcu każdego składu SKM jak Bilety sa nie do przeskoczenia

    W autobusie, tramwaju czy trolejbusie mamy kasowniki a nawet po kilka dla wersji papierowej i elektronicznego biletu ! W SKM brak ich od lat jak by to były skarby sprowadzane z Marsa. Takie proste a zarazem nie do przeskoczenia przez Zarząd SKM w Trójmieście by zainstalować kazowniki w pierwszym i ostatnim wagonie każdego składu SKM-ek. Chcemy aby więcej pasażerów korzystało z transportu masowej komunikacji to ułatwiajmy i zachęcajmy do tego. Marszałek i Wojewoda mający szersze spojrzenie na sprawność transportu Metropolii powinni wymusić takie działanie na nierychliwym Zarządzie SKM-ki. na rzecz pasażerów wyborców.

    • 4 1

  • czemu

    Mam kobiete, dziecko, samochód, jacht, 4 psy i weterynarza do płacenia, co rok musze jechać w Alpy na narty i do sanatorium. Chce jeździć za darmo ! Czemu muszę płacić skoro tak sie staram...

    • 0 1

  • wlaśnie

    To samo we Wrocławiu, bilet dla dziecka 4-letniego trzeba kupić codziennie 330 zl miesięcznie, za miesięczny byłoby 140zl ale nie można dla dziecka 4-6lub 7(szkolnego) kupić.Nienormalne.

    • 0 0

  • nic nie robicie

    Organizator Przewozów, który płaci przewoźnikom za przewożenie pasażerów, musiałby się zgodzić na wprowadzenie takiej ulgi. On też musiałby te ulgi sfinansować, czyli, w rezultacie, zapłaciliby za nie wszyscy podatnicy.

    Czytaj więcej na:
    https://www.trojmiasto.pl/wiadomosci/Miesieczne-bilety-SKM-nie-dla-wszystkich-n132919.html#tri
    To niech płacą, rozdają pieniądze za darmo, niech się za to wezmą bo to chore jest,żeby za dziecko 4-6 letnie płacić 150 procent więcej niż za dorosłego. Tak jest w Polsce , nie tylko Trójmieście. To jest skandal.

    • 0 0

  • Rowery za darmo to dzieci tym. Bardziej

    • 0 0

  • te podwyżki to i**otyzm ludzie przeniosą się na samochody i tyle wyjdzie z waszej metropoli

    • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane