Fakty i opinie

stat

Mieszkańcy wyczekują końca remontu Niepołomickiej

Mieszkańcy muszą jeździć objazdami już czwarty miesiąc.
Mieszkańcy muszą jeździć objazdami już czwarty miesiąc. fot. Maciej Naskręt/Trojmiasto.pl

Kierowcy mają dość prac drogowych na ul. Niepołomickiej. Inwestycja już ma opóźnienie, a wykonawca w ślimaczym tempie realizuje dalsze roboty, przez co mieszkańcy zmuszeni są do poruszania się objazdami. Urzędnicy zapewniają, że część bardziej uciążliwych prac zakończy się w przyszłym tygodniu.Czy utrudnienia na Niepołomickiej są dla ciebie problemem?

tak, mieszkam w tym rejonie i codziennie tracę dużo czasu

64%

tak, ale wiem, że musi być gorzej, by było lepiej

12%

nie, znam świetne objazdy, nie tracę czasu

5%

nie, w ogóle tamtędy nie jeżdżę

19%
  • zakończona

  • łącznie głosów: 718
Od marca trwa przebudowa ul. Niepołomickiej zobacz na mapie Gdańska na odcinku od ul. Przebiśniegowej zobacz na mapie Gdańska do ul. Srebrnej zobacz na mapie Gdańska. W trakcie okazało się, że część prac podziemnych trzeba wykonać także na odcinku do ul. Kampinoskiej zobacz na mapie Gdańska.

Obecnie z powodu robót samochody muszą jechać objazdem. Niektórzy poruszają się ulicami Osiedla Kolorowego, inni jadą do Gdańska przez Kowale. Przez to ulice osiedlowe zamieniły się w ruchliwe arterie.

- Nie idzie już wytrzymać z tym remontem. Drogowcy ciągle coś dłubią, a efektów nie widać. Tracimy tylko czas i paliwo. Kiedy to się skończy? - pyta pani Wioleta, a wraz z nią inni mieszkańcy, którzy piszą do naszej redakcji.
Ruch komplikują dodatkowo roboty związane z przebudową odcinka ul. Niepołomickiej w Gdańsku - ok. 100 m od skrzyżowania z ul. Srebrną w kierunku ul. Starogardzkiej. zobacz na mapie Gdańska, które rozpoczęły się na początku lipca.

W związku z powyższym występują utrudnienia w ruchu polegające na zawężeniu odcinka ul. Niepołomickiej, z wprowadzeniem na nim ruchu wahadłowego, sterowanego ręcznie, w czasie prowadzenia robót oraz sygnalizacją świetlną w godzinach nocnych.

Harmonogram prac na ul. Niepołomickiej.
Harmonogram prac na ul. Niepołomickiej. graf. Trojmiasto.pl
Kiedy zakończą się prace?

Zacznijmy od odcinka ul. Niepołomickiej między Srebrną a Kampinoską. Pierwotnie prace miały potrwać do końca czerwca, ale potem przesunięto termin na 30 lipca. Zmiany były spowodowane niekompletną dokumentacją techniczną. Trzeba było zmienić przebieg jednego z wodociągów, części kanalizacji sanitarnej, a także wybudować studzienkę w innym miejscu, by zachować chroniony drzewostan.

Drugiego terminu również nie udało się dotrzymać. Prace przeciągną się jeszcze do przyszłego tygodnia.

- Dokładnie do 9 sierpnia. Poprosiliśmy inwestora prac - firmę LC Corp. - by wzmocniła budowaną przez siebie jezdnię stalową siatką, która sprawi, że wytrzymałość drogi będzie większa. Stąd właśnie zmiana terminu - mówi Mieczysław Kotłowski, dyrektor Gdańskiego Zarządu Dróg i Zieleni.
Po 9 sierpnia będą jeszcze prowadzone prace na poboczu - przy budowie chodników i oświetlenia.

Po fragmencie ul. Niepołomickiej można jeździć tylko w jednym kierunku z uwagi na zabezpieczenia po pracach kanalizacyjnych.
Po fragmencie ul. Niepołomickiej można jeździć tylko w jednym kierunku z uwagi na zabezpieczenia po pracach kanalizacyjnych. fot. Maciej Naskręt/Trojmiasto.pl
Na tym jednak nie koniec. Umowa z firmą LC Corp. zakłada jedynie wykonanie tymczasowej nawierzchni ul. Niepołomickiej od ul. Kampinoskiej do ul. Srebrnej. Jeszcze w tym roku miasto Gdańsk ma wykonać nową - docelową - nawierzchnię. Prace potrwają przynajmniej do końca roku. Na tę chwilę nie wyznaczono terminu rozpoczęcia tych robót.

Z kolei prace prowadzone na ul. Niepołomickiej od ul. Srebrnej w kierunku ul. Starogardzkiej jeszcze trochę potrwają. Kierowcy muszą uzbroić się w cierpliwość aż do 30 sierpnia.

Kilka dni po ulewie przepust pod ul. Niepołomicką wciąż jest pełen wody.


Most na Niepołomickiej przejezdny, ale wymaga poprawy

Kolejne utrudnienia w tym obszarze spowodowała także natura. Podczas zeszłotygodniowej ulewy - w środę i czwartek - doszło do podtopienia mostku na ul. Niepołomickiej. Pobliskie nieruchomości również zostały podtopione. Wstrzymano tam ruch, co jeszcze bardziej sparaliżowało poruszanie się ulicami południa Gdańska.

Obiekt wymaga wykonania dodatkowych prac mających na celu poprawienie jego przepustowości. Nawet kilka dni po ulewie woda wypełniała praktycznie w całości rury przepustu. Obiekt ma już kilkadziesiąt lat i nie odpowiada dzisiejszym standardom przeciwpowodziowym.

- Weźmiemy to pod uwagę, takie sygnały są dla nas bardzo ważne - zapewnia Ryszard Gajewski, dyrektor Gdańskich Wód, które zarządzają infrastrukturą melioracyjną.
Brak inwestycji w tym miejscu może spowodować, że po kolejnej ulewie jedyny dojazd do ul. Świętokrzyskiej będzie nieprzejezdny przez dłuższy czas, bowiem naprawy będzie wymagał most.

Zalany przepustu w ciagu ul. Niepołomickiej w miniony czwartek

Dodaj zdjęcie do artykułu

Opinie (96)

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

Klikając "wyślij", akceptujesz regulamin dodawania opinii.
13.10.2017 wprowadzono zmiany w regulaminie.
zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Opinie niezwiązane z tematem artykułu, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane.

- jeżeli uważasz, że dana opinia nie powinna się tu znaleźć, zgłoś ją do moderacji.