Fakty i opinie

Mieszkanka Gdyni o komunikacji: urzędnicy nic nie robią. Miasto: zmiany już w marcu

artykuł czytelnika
Mieszkanka ul. Strzelców narzeka m.in. na niedopasowane rozkłady jazdy autobusów i zbyt rzadkie kursy komunikacji miejskiej. Władze ZKM zapowiadają, że już w przyszłym miesięcy się to zmieni.
Mieszkanka ul. Strzelców narzeka m.in. na niedopasowane rozkłady jazdy autobusów i zbyt rzadkie kursy komunikacji miejskiej. Władze ZKM zapowiadają, że już w przyszłym miesięcy się to zmieni. fot. Maciej Czarniak / Trojmiasto.pl

Po naszym artykule, w którym władze Gdańska i Gdyni odnosiły się do pomysłu darmowej komunikacji miejskiej dla dzieci szkół podstawowych, jedna z mieszkanek ul. Strzelców w Gdyni poczuła się dotknięta słowami rzecznika UM w Gdyni. Jej zdaniem władze miasta nie wywiązują się z obietnic zapewnienia mieszkańcom infrastruktury i komunikacji miejskiej. Przedstawiciele ZKM odpierają zarzuty i zapowiadają, że już w marcu nastąpią korzystne dla pasażerów zmiany w rozkładach jazdy.Komunikacja miejska w dzielnicy, gdzie mieszkasz jest:

doskonała, mam do wyboru kilka środków transportu 34%
wystarczająca, mogę jechać do centrum lub do pracy bez przesiadki 36%
fatalna, przez to tracę w korkach i na przesiadkach mnóstwo czasu 30%
zakończona Łącznie głosów: 654
Oto list pani Aleksandry:

Zdecydowałam się na list do Państwa po przeczytaniu wypowiedzi pana Sebastiana Drausala, rzecznika prasowego UM w Gdyni w artykule pt. "Jakie szanse na darmową komunikację miejską dla uczniów w Trójmieście?".

Przeczytawszy komentarze naszego pana rzecznika, mówiącego m.in.: "Prowadzimy inną politykę, stawiając na rozwiązania jeszcze bardziej usprawniające kursowanie autobusów i trolejbusów po Gdyni" i "od paru lat prowadzone są konkursy zachęcające do odprowadzania dzieci do przedszkoli i szkół przez rodziców lub opiekunów. Miasto, wykorzystując doświadczenia z uczestnictwa w europejskim programie "Civitas Dyn@amo", stwarza też warunki, aby uczniowie mogli pojechać do szkoły rowerem. Są to pomysły, które dają kilka korzyści: zmniejsza się ruch samochodowy w okolicy szkoły, zachęca dzieci do aktywności fizycznej i promuje ekologiczne sposoby przemieszczania się", dosłownie krew mnie zalała.

Od 2010 r. jestem mieszkanką Osiedla Apartamenty na Polanie w Gdyni przy ul. Strzelców zobacz na mapie Gdyni (wcześniej była to ulica Żniwna). Zdecydowałam się na zakup mieszkania w tym miejscu biorąc pod uwagę informacje od dewelopera oraz wypowiedzi władz miasta w mediach, m.in. pana wiceprezydenta Marka Stępy czy radnej Beaty Szadziul.

Zapowiadano, że niebawem nasza ulica, składająca się głównie z dziur, doczeka się gruntownego remontu, a na jej końcu miasto wybuduje pętlę autobusową i uruchomiona zostanie do nas komunikacja miejska.

Nie doczekałam się. Nasze dzieci - podobnie jak wszyscy sąsiedzi - już przez prawie całą szkołę podstawową dowozimy do szkoły. Na osiedlu odbyło się chyba ze sto spotkań z władzami miasta (wiceprezydenci) i radnymi, na których ciągle padały obietnice uruchomienia komunikacji miejskiej. Największe nadzieje rozbudził radny Zygmunt Zmuda-Trzebiatowski, zapowiadając budowę u nas stacji kolejki i pętli trolejbusowej. Brzmiało obiecująco.

W realnym świecie dopiero z początkiem roku 2016 pojawił się autobus numer 145 do sąsiednich Karwin. Rozumiem wybór trasy, bo na Karwiny dojeżdża do podstawówek najwięcej dzieci. Ale nasze osiedla są specyficzne, przeprowadziliśmy się z centrum, Redłowa, Witomina i tam część z nas nadal posyła dzieci do szkół.

Autobus jeździ co pół godziny, a ostatni kurs z osiedla jest o 20. Moje dzieci nie chcą z niego korzystać, bo nie dowozi ich ani do szkoły na Brodwinie, ani na zajęcia dodatkowe, muszą się przesiadać. Przy Strzelców są już 4 duże osiedla, a powstaje kolejne - największe. Pierwsi z tysiąca nowych mieszkańców mają wprowadzać się już na wiosnę. Autobus krążący po osiedlu co pół godziny i tylko do 20, to jest jakaś kosmiczna porażka.

Po południu i wieczorem zakorkowana jest nie tylko ulica Wielkopolska, ale i trasa z Sopotu. Przesiadka na 145 to jest zawsze loteria, w której przy przegranej trzeba stać jak kołek przynajmniej kilkanaście minut lub zdecydować się na pokonanie półtora kilometra pieszo, częściowo bez chodnika i w większości bez oświetlenia.

Czy to jest ta "inna polityka miasta", zachęcająca do komunikacji miejskiej, o której mówi pan rzecznik? Miałam nadzieję, że obsługa naszego rejonu miasta poprawi się po uruchomieniu trolejbusu 29 na Fikakowo. Zazdrośnie przyglądałam się często jeżdżącym tam autobusikom 153. Jakież było moje zdziwienie, kiedy po uruchomieniu tam trolejbusów, nadal zostały małe autobusy 153 kursujące z dotychczasową częstotliwością. Cóż za VIP tam mieszka, że powoduje tak nierówne traktowanie mieszkańców przez ZKM?

Za pośrednictwem Trojmiasto.pl bardzo proszę o wpływ na ZKM, aby w końcu zostały zrealizowane obietnice władz naszego miasta dotyczące uruchomienia normalnej komunikacji miejskiej. Zamiast dużego autobusu, który całą zimę jeździ na naszej linii, proszę o więcej kursów małych autobusów. Wystarczą nam kursy co 15 minut w godzinach dojazdów dzieci do szkół i dorosłych do pracy, a zwłaszcza powrotów, kiedy przez korki nie można zaplanować żadnej sensownej przesiadki. Proszę również o normalne godziny kursowania naszej linii, czyli tak, aby można się było przesiąść jadąc z miasta po 22 i to także w soboty i niedziele (w niedziele 145 w ogóle nie jeździ, a powinien przynajmniej od południa).

W naszej okolicy ciągle przybywa mieszkańców, a przy tym, co nam się teraz oferuje, jesteśmy wręcz zmuszani do chodzenia pieszo lub używania samochodu w przejazdach gdziekolwiek. Przez to rosną korki, coraz trudniej wyjechać rano ze Strzelców, a pan rzecznik bajdurzy o "innej polityce".

Mam wrażenie, że ostatnio problemy nasiliły się - korki wzrosły, a duży autobus na 145 rano mniej sprawnie się przez nie przebija niż wcześniejszy miniautobus.

Aleksandra, mieszkanka Osiedla Apartamenty na Polanie w Gdyni

Odpowiedź Zakładu Komunikacji Miejskiej w Gdyni

Prof. Olgierd Wyszomirski, dyrektor ZKM w Gdyni.
Prof. Olgierd Wyszomirski, dyrektor ZKM w Gdyni. Fot. Andrzej J. Gojke / KFP
Szanowna Pani!

Odpowiadając na Pani bardzo emocjonalny list, dotyczący obsługi komunikacyjnej osiedla Apartamenty na Polanie i szerzej - ul. Strzelców - Zarząd Komunikacji Miejskiej na wstępie uprzejmie wyjaśnia, że uruchamianie połączeń komunikacji miejskiej możliwe jest tylko w sytuacji, gdy w danym rejonie jest dostępna odpowiednia infrastruktura.

Tymczasowa pętla autobusowa na końcu ul. Strzelców oraz przystanki przy tej ulicy, wykonane zostały w grudniu 2015 r. i niezwłocznie po ich oddaniu do użytku, uruchomiona została linia midibusowa nr 145. Pozostając w kontakcie z Radą Dzielnicy, przy układaniu rozkładu jazdy kierowaliśmy się przede wszystkim jego dopasowaniem do godzin rozpoczynania i kończenia nauki w Zespole Szkół nr 10 (Szkoła Podstawowa nr 42 i Gimnazjum nr 15) przy ul. Staffa 10.

Linię 145, jako zupełnie nowe połączenie, w pierwszym (próbnym) około rocznym okresie funkcjonowania zaplanowaliśmy też w nieznacznie ograniczonym zakresie czasowym funkcjonowania w stosunku do standardów dla linii dziennych, a mianowicie w godzinach 6-20:30 w dni powszednie i 8-20:30 w soboty. Zamierzaliśmy się przyglądać funkcjonowaniu linii 145 w okresie próbnym i po jego zakończeniu podjąć decyzję o ewentualnej modyfikacji rozkładu jazdy - zarówno w zakresie intensywności kursów, jak i zakresu czasowego jej funkcjonowania.

W lipcu 2016 r., rozstrzygnęliśmy przetargi na obsługę części zadań przewozowych na liniach R, S i 181 oraz linii Z w całości. Okazało się, że osiągnęliśmy niższe od wcześniejszych stawki, co umożliwiło nam planowanie w 2017 r. - w ramach posiadanych środków - dodatkowych kursów na innych liniach.

W odniesieniu do linii 145 założyliśmy wydłużenie godzin jej funkcjonowania w dniu powszednim do godziny 22, podwojenie częstotliwości kursów w godzinach 6-9 i 14-19 w dniu powszednim (do 15 minut) oraz uruchomienie kursów w niedziele w godzinach 10-18, przy jednoczesnym dopasowaniu rozkładu jazdy do przesiadek na autobusy linii 181 do Sopotu. Zmiany te zaplanowaliśmy do wdrożenia w marcu 2017 r. i tak też się stanie.

Odnosząc się do części listu, poświęconej pozyskanym przez panią w minionych latach informacji o planach wybudowania przy ul. Strzelców pętli trolejbusowej i przystanku kolejowego, informujemy, że druga z tych inwestycji, tj. budowa przystanku PKM Gdynia Karwiny, zastępującego stację Gdynia Wielki Kack na linii kolejowej nr 201, jest obecnie realizowana, a jej zakończenie planowane jest jeszcze w 2017 r.

Budowa pętli trolejbusowej na końcu ul. Strzelców (jak już wspomniano, obecna pętla jest jedynie konstrukcją tymczasową) oraz modernizacja sporych fragmentów ulicy Strzelców, są z kolei zadaniami inwestycyjnymi, które przewidziano w ramach budowy Węzła Karwiny, integrującego komunikację miejską i indywidualną z linią Pomorskiej Kolei Metropolitalnej - planowanego do realizacji ze wsparciem finansowym ze środków Unii Europejskiej.

Budowa węzła integracyjnego z koleją nie ma zupełnie sensu w sytuacji, gdy w danym miejscu nie ma przystanku lub stacji kolejowej, dlatego została zaplanowana na lata 2019-20, gdyż zakładano, że przystanki Gdynia Karwiny i Gdynia Stadion na linii kolejowej nr 201 zostaną wybudowane w tym samym czasie. Wskutek oszczędności (w stosunku do kosztorysu) pozyskanych przy budowie pierwszego odcinka linii PKM, inwestycję tę udało się znacząco przyspieszyć.

Ze względu na bardzo duży zakres prac przewidzianych w ramach budowy Węzła Karwiny, daleko wykraczających poza sam węzeł (m.in. wspomniane inwestycje przy ul. Strzelców oraz budowa buspasów prowadzących w ulicach Nowowiczlińskiej, Chwaszczyńskiej i Wielkopolskiej), analogiczne przyspieszenie terminu realizacji tej inwestycji nie jest już możliwe.

Cieszę się jednak, że pani postulaty będą zrealizowane już w perspektywie kilku najbliższych tygodni.

prof. Olgierd Wyszomirski, dyrektor ZKM w Gdyni
Co Cię gryzie - artykuł czytelnika to rubryka redagowana przez czytelników, zawierająca ich spostrzeżenia na temat otaczającej nas trójmiejskiej rzeczywistości. Wbrew nazwie nie wszystkie refleksje mają charakter narzekania. Jeśli coś cię gryzie opisz to i zobacz co inni myślą o sprawie.

Opinie (164)

 • (10)

  Strzelców to wygwizdowo. Trzeba było kupić mieszkanie w cywilizowanym miejscu.

  • 147 32

  • Powiedziałbym nawet, że to (6)

   wyp***dowo.

   • 30 5

   • Zapytaj Petru

    • 6 5

   • (4)

    To ty Michale z działek w M.Kacku? Gdzie jeszcze szambo wywoza?

    • 8 5

    • ... szambo?

     W pro-ekologicznej Gdyni?
     To wina deweloperow - piso-ruski nieudaczniku zyciowy w oparach bimbru. *

     *Zarcik taki

     • 5 7

    • Polecam się

     601 638 849 Wywóz nieczystości płynnych, wywóz szamba.

     • 7 0

    • U mnie już (1)

     Kanaliza

     • 2 0

     • a jak tam Bejca E91?

      • 0 0

  • No to żeś chłopie strzelił sobie samobója. Chyba nawet nie wiesz gdzie jest Strzelców.

   • 3 19

  • Boli co?

   • 2 4

  • szczur to ty?

   • 2 1

 • Niemożliwe!!! (9)

  W Gdyni coś nie działa? Miasto nie wywiązuje się z obietnic? Mieszkańcy są niezadowoleni? To jakaś dywersja ze strony zgniłego Gdańska!

  • 61 18

  • nie, to pewnie pis albo ruskie trolle:)) (6)

   • 5 0

   • Wszystko działa ! (5)

    Przecież w tytule jest napisane że mieszkanka była na małym kacu :-)

    • 3 1

    • Paniusia kupiła od developera mieszkanie taniej bo bez dojazdu i drogi (3)

     I jej się należy.

     Paniusiu kupuje się tam gdzie developer buduje też drogę a nie tylko blok i trawnik wokół. Albo zrzucacie się z sąsiadami na plyty yomb.

     • 7 6

     • (1)

      Najpierw zobacz a potem pisz hejterze.

      • 6 2

      • Hejter i hejter

       Za dużo czytasz wyborczej i ci się słownictwo zawęża

       • 2 4

     • To zapewne opzycja w RM wydala dweloperowi zgode na wybudowanie osiedla bez drog dojazdowych

      - na pewno zadnemu etatowemu pracownikowi etatowemu z Samozadowolenia do glowy by to nie przyszlo... ;)

      Swoja droga ciekawe - jak nie ma drogi to wina dewelopera I kupujacy powinni sie zrzucic.

      Idac tym tokiem rozumowania - mieszkancy powinni miec zakaz narzekania na drogi, tylko powinni we wlasnym zakresie zrzucac sie na remonty I budowy nowych. Rowerzysci powinni sie zrzucac na sciezki rowerowe, kierowcy samochodow na miejsca parkingowe (I parkomaty), uzytkownicy komunikacji miejskiej na tabor.

      Nasze podatki moglyby wtedy byc jeszcze lepiej wykorzystane na lotniska, makietki, kolejki wysokogorskie, Openera I Sylwestra. Chociaz nie - niech chetni na te imprezy/"iwestycje" zrzuca sie we wlasnym zakresie I zorganizuja.

      Miasto wyda podatki na dzial PR.

      • 1 0

    • Niemozliwe - w Gdyni wszystko jest "naj" - Gdynia moze pochwalic sie najwiekszymi kacami ...

     .... na polnoc od Kaczej.

     • 1 0

  • Gdańsk (1)

   Łapki precz od Gdańska !!

   • 4 2

   • a kto w bolkowo chciał by je wtykać

    • 2 2

 • (2)

  Gdynia myśli ale o nagrodach
  Tyle czasopism dziś sprzedaje nagrody w różnych kategoriach co chcemy
  A potem tylko też nagrody ale finansowe dla swoich
  A dla mieszkańców Gdyni sztuczny uśmieszek szczura
  A nie że się coś nie podoba

  • 36 11

  • szczur jak dawał ogłoszenie w wyborczej, to został u nich samorządowców (1)

   • 0 1

   • Trzymam kciuki aby u was było bez zmian

    Jakoś nie wzbudzacie sympatii innych

    • 1 0

 • a nie lepiej przyłączyć się już teraz do Gdańska ? (2)

  Adamowicz i ten drugi z MZK Gdańsk to łobuzy, ale mają głowy i do tego - rozkłady jazdy WPK - a i tak się będziecie prosić o przyłączenie do Gdańska za jakiś czas...

  Za mojej młodości było WPK i jednym biletem obejmowało Gdańsk Sopot i Gdynię, wspólne zakupy taboru, szkolnictwo, służba zdrowia itp no i jeden Dyrektor WPK.

  • 29 33

  • Trzeba być idiotą (1)

   U nas będą darmowe przejazdy dla dzieciaków. A Gdańska na to nie stać. Musi spłacać raty kredytów.

   • 3 4

   • Darmowe przejazdy "w ramach dalszego polepszania kursowania, zachecamy rodzicow do odprowadzania dzieci do szkol i przedszkoli"

    ... takie to bedzie gdynska komunikacja za darmo: jak sobie dziecko sama/sam odprowadzisz.

    • 1 0

 • (5)

  coraz więcej nowych osiedli w tej części Gdyni a dróg brak, niedługo korki będą normą do godz 20-tej a może i dłużej

  • 59 2

  • co na to szczur??? (4)

   • 3 5

   • Co na to klienci developerów? (3)

    Kupują mieszkania bez dojazdowych dróg, no to po co developer ma budować jakąś infrastrukturę? A czemu dla nich akurat miasto ma kłaść asfalt? Inni czekają latami a ci chcą od razu?

    Kupujcie mieszkania tam gdzie developer zapewnia drogę a nie błoto jak w Alternatywy 4

    • 20 2

    • (2)

     Akurat nie znasz faktów, bo jest inaczej z drogą asfaltową na Strzelców. Mieszkam to wiem, kto placil, ale po co mam mówić i pisać hejterom. Ci co kupowali, to wiedza.

     • 2 8

     • Wiem ale nie powiem (1)

      No super argument. Ja wiem że ty nie wiesz a ja wiem jak było naprawdę ale nie powiem aby nie dodawać pani pretekstow do płaczu.

      • 6 1

      • Po co masz wiedzieć skoro nie kupowales i nawet nie wiesz gdzie jest ta ulica?

       • 1 1

 • Skutki pozwalania developerom na budowanie blokowisk satelitarnych za miastem. (15)

  Potem nowobogaccy kredyciarze stają się roszczeniowi i wszyscy mają im skakać i zrobić infrastrukturę jak w mieście.

  • 113 20

  • Mów o sobie obszczymorze

   • 8 40

  • Lepiej mieszkaj dalej w swojej norce i nie wychylaj nosa.

   • 5 19

  • Boli mieszkańcu rodos? Ma boleć. Zalegalizuj swoją altanke w końcu.

   • 1 20

  • Ale hejt na potencjalnych podatników!

   • 1 5

  • (1)

   Ta... bo strzelcow jest poza miastem. Mimo wszystko dziwne czasami po prostu nie ma sie przystanku pod nosem i trzeba sie przespacerowac. No, ale z drugiej strony rozwijanie miasta to tez rozwoj infrastruktury tam gdzie powstaja/powstaly jakies znaczace osiedla.

   Sa miejsca gdzie przydaloby sie troche nowych kursow i czasami sie zastanawiam jak czekam na autobus przy lowickiej/lidzkiej i widze doslownie 3 lub nawet 4 czasami podstawiaja sie w tym samym czasie niejednokroc puste. Poza godzinami szczytu oczywiscie, bo wtedy nagle jakby wszedzie brakuje.

   ech

   • 11 0

   • Janusz weź w niedzielę Teresę na spacer i obejrzyj Strzelców. Jak ona jest poza miastem to ja mieszkam w Gdańsku.

    • 9 1

  • "nowobogaccy kredyciarze" (1)

   To oksymoron

   • 2 0

   • Oksymoron tylko w normalnych krajach. Tu jest Polska.

    Kto nie ma zdolności kredytowej to mieszka w socjalnych, komunalnych, tebeesach itd.. Biedakiem się urodził i biedakiem umrze.

    • 3 1

  • Racja - powinno sie nakazac budowani blokowisk w centrach miast. (2)

   ... po wyburzeniu istniejacych budynkow, likwidacji parkow.

   • 1 0

   • A tak kredyciarze frankowi z górki spekulacyjnej 2008r. zamieszkali w środku lasu (1)

    bo ktoś im naobiecywał, że będą mieli drogi jak w centrum z jednoczesnym kontaktem z naturą jak na grzybach.
    Samo wzięcie kredytu na górce już dużo mówi o inteligencji i naiwności mieszkańców.

    • 1 6

    • mam kredyt w CHF z 2008. i NADAl place mniejsza rate, niz bym bral w PLN i mozesz mi zazdroscic frajerze

     • 0 0

  • Karwiny i Kack sa w miescie,to nie ovrzeza czy peryferie.

   • 2 0

  • najpierw

   Sprawdź gdzie jest strzelcow. Żadne peryferia.

   • 0 0

  • Biedaku wlasnie kupilem tam mieszkanie gotowka (1)

   Wiec droga ma być idealna i to w pierwszej kolejności. Gardze takimi jak ty, piana na pysku się toczy i zazdrość zżera. Bo inni maja a on ona nie. To ze masz d*piana prace i zero perspektyw to jest wyłącznie twoja i tylko twoja wina. Jak zaczniesz zarabiać powyżej 15K netto miesięcznie to będziesz dla mnie partnerem do rozmowy szary ludku.

   • 1 3

   • Ty nawet zarabiajac 150 tys PLN netto miesiecznie nie jestes partnerem do rozmowy

    .. dla kogos z podstawami dobrego wychowania (uprzedzajac pytanie - jestem chamem, stad zdecydowalem sie na ten wpis).

    Mierzysz wlasne ja zarobkami (nie najwyzszymi zreszta), a ja cie mierze kultura wpisu.

    Spory dysonans.

    • 1 1

 • Przeprowadziła się na wioskę i marudzi (6)

  • 69 20

  • (1)

   Ty nawet trollu nie wiesz o czym ta kobieta napisała.

   • 5 11

   • Co ty wiesz o kobietach...

    • 3 1

  • wyczuwam trolla z urzędu miasta...

   • 2 3

  • faktycznie jakis troll albo kretyn (1)

   mieszka w granicach administracyjnych Gdyni? placi podatki? o jakiej wiosce mowa, o Gdyni?

   • 3 2

   • ... przeciez napisal, ze na wioske....

    • 1 0

  • najpierw

   Sprawdź gdzie jest ta wioska. Zdziwisz sie

   • 0 0

 • (10)

  145 jest słabo zgrana np.ze 181 do Sopotu. Wrócić po 22ej z Sopotu na Karwiny to kolejna porażka. To są fakty. Po co utrzymywać 153? Rozciągnac 145 do szkoły 20 i zlikwidować 153. Na Fikakowo wystarczy beszelkowy 29.

  • 15 15

  • (6)

   Na Fikakowie mieszka ważna figura.Typujmy kto:.....wpisywac:

   • 10 2

   • gruszecka! (3)

    • 3 0

    • Nie

     • 0 1

    • Andżelika

     • 0 1

    • Oj hejterzy wy to macie mózgi zlasowane

     • 0 3

   • Stefan Bąk

    • 0 3

   • Ksiądz proboszcz

    • 0 2

  • No nie do końca zlikwidować 153 (1)

   ... bo jedzie on na Starodworcową. Stamtąd także ludzie chcą wyjechać na Wielkopolską.

   • 5 0

   • 153 fikakowo

    153 codziennie bardzo dużo dzieci jeździ do szkoły podstawowej na Starodworcowej. Porównanie Fikakowa (sporego osiedla) i kilka bloków na Strzelców jest nie na miejscu..

    • 1 0

  • sam se zlikwiduj 153 baranie

   • 2 0

 • Taryfą trzeba jeździć albo autem a nie ZKM (1)

  W ZKM nigdy nie będzie komfortu jak w taryfie, czy w aucie. Bez względu na to jak by była zorganizowana. Mróz, przesiadki, konieczność spaceru czasem w mrozie i deszczu...
  A najlepiej na rower
  Nie ma co narzekać, i tak nie jest źle i wiele się zmieniło na lepsze :)

  • 29 21

  • A myslalem, ze to ja stary zlosliwiec i sarkasta mam chore poczucie humoru, ale :

   Cytat: "Mróz, przesiadki, konieczność spaceru czasem w mrozie i deszczu...
   A najlepiej na rower"

   Mnie rozwalilo.

   • 0 0

 • myślałam, że my mieszkańcy Gdyni jesteśmy pogodzeni z tym, że władze miasta nic nie robią. (4)

  Po co te żale? 80 procent ludzi głosuje na marazm .

  • 53 12

  • Tej pani już dziękujemy,

   miała swoje 5 minut, więc niech teraz już spokojnie sobie mieszka.

   • 6 8

  • Wiekszość Pelikanów tak bo PR jest piękny. i guru SZ. to jak Naczelnik Panstwa.

   • 3 3

  • Fatalna do Pogórze dolnego.

   • 0 0

  • Dokladnie...

   Tez nie rozumiem tych ludzi glosujacym za Szczurkiem, ktory fakt na poczatku zrobil dosc sporo ale od lat to jest obsada do wymiany bo porobily sie tylko kliki i jedynie co sie w Gdyni buduje to kolejne osiedla i powieszchnie handlowe

   • 0 1

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.