• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Mikrowybuchy na Trasie Sucharskiego

Maciej Naskręt
23 sierpnia 2011 (artykuł sprzed 12 lat) 

Zobacz poniedziałkowe mikrowybuchy na Trasie Sucharskiego.



Ziemia zadrżała i to siedmiokrotnie. Na szczęście to nie trzęsienie ziemi w Trójmieście, a  prace przy budowie Trasy Sucharskiego. Drogowcy sprawdzają, czy podziemne wybuchy wzmocnią grunt, po którym pobiegną nasypy przyszłego węzła "Ku Ujściu".



Dziura jaka powstaje po zdetonowaniu pod ziemią materiału wybuchowego. Dziura jaka powstaje po zdetonowaniu pod ziemią materiału wybuchowego.
W poniedziałek na budowie środkowego odcinka Trasy Sucharskiego, tuż obok skrzyżowania ul. Ku Ujściu z ul. mjr Sucharskiego zobacz na mapie Gdańska, rozpoczęto doświadczenia, które mają dać odpowiedź na pytanie: jak wzmocnić podłoże, by wybudować na nim nasypy?

Na specjalnie przygotowanym poletku doświadczalnym dokonano siedem odwiertów, do których wprowadzono materiał wybuchowy - amonit. Jego eksplozję wywołał impuls elektryczny.

Czemu mają służyć wybuchy? Każdy z nich ma wzruszyć, a przez to zagęścić grunt i tym samym zwiększyć jego nośności. Dlaczego zwiększyć a nie osłabić? Bo po wybuchu znikną dziury, czyli wolne przestrzenie między warstwami gruntu. Materiał wybuchowy stosuje się w tych miejscach, gdzie konwencjonalne metody wymiany podłoża zajęłyby wiele czasu.

Najważniejsza drogowa inwestycja Gdańska to:

- By upewnić się, że metoda mikrowybuchów jest właściwa do zagęszczenia i wzmocnienia gruntu, musimy przeprowadzić 42 podziemne eksplozje. Po tygodniu sprawdzimy, czy nośność gruntu się poprawiła - wyjaśnia Marian Krzyżostaniak, kierownik robót z firmy Polbud Pomorze.

To nie pierwsze tego rodzaju prace na terenie Gdańska przy zastosowaniu metody . Już w 1979 r. wzmocniono dno morskie pod falochrony w Porcie Północnym o długości ok. 700 m. 11 lat temu tą metodą przygotowano teren pod nasyp, na którym powstał wjazd na most wantowy. Wtedy szczególnie mieszkańcy wysokich budynków mogli odczuć ich chwianie.

Jedną z większych wykonanych na terenie Pomorza i zarazem całego kraju operacji wzmocnienia podłoża przy zastosowaniu mikorowybuchów było zagęszczenie w 1984 r. gruntów na terenie budowy elektrowni jądrowej w Żarnowcu.

Środkowy odcinek Trasy Sucharskiego liczy ok. 2,7 km długości. Wykonuje go firma Skanska, a inwestorem jest miejska spółka Gdańskie Inwestycje Komunalne. Wykonawca za budowę dwujezdniowej drogi wraz z Węzłem Ku Ujściu otrzyma 184 mln zł. Odcinek ma być gotowy pod koniec 2012 r.

Podziemne mikrowybuchy mają na celu wzmocnić grunt.

Opinie (46) 2 zablokowane

  • A co ty zrobiłeś dla Gdańska?

    zamiast robić zdjęcia na tle cudzych inwestycji panie prezydencie?Biadolenie ludzi mieszkających w Gdańsku to odpowiedź na koszmarne warunki życia jakie oferuje to miasto za kolejnych kadencji obecnego prezydenta.Brak inwestycji w infrastrukturę przekłada się bezpośrednio na niski poziom życia mieszkańców spadek ich dochodów zły stan zdrowia i mniejszą produktywność czyli bezpośrednio na spadek dochodów miasta.No ale pensyjka na ciepłych posadkach rodziny i znajomych królika nie zależy i nigdy nie zależała od jakości świadczonej przez nich pracy.A najśmieszniejsze jest to gdy pani po zaocznym liceum dla dorosłych sprawdza kompetencje przyszłego pracownika budżetówki który nauki pobierał w szkołach dziennych w kraju jak i poza granicami ojczyzny włada obcymi językami i ma kwalifikacje do zajmowania wszystkich stanowisk urzędniczych w UM. I jak myślicie dostał posadę jeśli nie jest ani rodziną ani znajomym królika?

    • 3 4

  • Aczy to jest bezpieczne dla środowiska bo jak nie to dzwonie zaraz na Greenpeace (1)

    • 0 4

    • wystarczy poszukać

      bezpieczne - za wiki:"Amonit – materiał wybuchowy, w którym głównym składnikiem jest azotan amonu, będący także utleniaczem. Drugim składnikiem jest związek o właściwościach wybuchowych (np. nitrogliceryna lub trotyl), a trzecim rozdrobniona substancja palna, np. mączka drzewna lub pył aluminiowy.Amonity są mało wrażliwe na bodźce cieplne i mechaniczne. Znajdują zastosowanie w przemyśle wydobywczym."azotan amonu:"Saletra amonowa jest jednym z najlepszych nawozów mineralnych (zawiera ok. 34% azotu). W celu zmniejszenia właściwości higroskopijnych i wybuchowych saletry nawozowej, dodaje się do niej domieszki magnezji, węglanu wapnia lub gipsu. Tak otrzymane saletry amonowe są produktem uniwersalnym, nadającym się do przedsiewnego i pogłównego nawożenia na wszystkich glebach i pod wszystkie rośliny. Saletra amonowa "30% N" (o zawartości 30% azotu) należy do grupy nawozów amonowo-saletrzanych. Połowę azotu zawiera w formie amonowej, drugą połowę w formie azotanowej. Łączy więc w sobie właściwości zarówno soli amonowych, jak i saletr. Przy stosowaniu na glebach zasadowych pożądane jest przykrycie nawozu glebą w celu uniknięcia strat azotu."

      • 4 0

  • Czarny Dwór

    W latach 70-tych zbudowano nową ulicę łaczącą Przymorze z al. Hallera czyli Czarny Dwór. Tam była zastosowana metoda wstrzykiwanie betonu w ziemię o ile dobrze pamiętam to była tzw. metoda Cebertowicza. Polegała na tym aby wzmocnić grunt pod ulicę. Ta metoda się sprawdziła, po ponad 30 latach nadal jest w dobrym stanie i co najwyżej trzeba tylko wymienić warstwę asfaltu aby była równa ulica.

    • 1 0

  • Na Trasie kapitana Franciszka Dąbrowskiego !!!

    Sucharski nie zasłużył na to, aby go honorować w jakikolwiek sposób.

    • 2 0

  • gdyby kogoś to interesowało, ja po zjedzeniu nieświeżego ciasta dziś też miałem mikrowybuchy, na tronie.

    • 2 0

  • . (1)

    Dzięki temu filmikowi, po raz pierwszy zobaczyłam pracujących budowlańców w godzinach ich pracy, a nie 5 stojących w kółeczku i w środku jeden z łopatą udający że coś kopie xD.

    • 0 0

    • Ale te wybuchy robi jakaś laska czyli drgać musiało nieźle. ;D

      • 0 0

  • ta pani mówi, ze buduje firma skaŃska! dla niezorientowanych - skaNska.

    • 0 3

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane