• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Minibrowar i sala balowa - tak się zmieni dawna przychodnia

Marzena Klimowicz-Sikorska
20 lutego 2013 (artykuł sprzed 11 lat) 
Najnowszy artykuł na ten temat PG4 obok dworca w Gdańsku ma już pięć lat
Restauracja i minibrowar, w którym będzie warzone stare gdańskie piwo Jopen. Restauracja i minibrowar, w którym będzie warzone stare gdańskie piwo Jopen.

Słynne w dawnym Gdańsku piwo jopejskie ma być główną atrakcją minibrowaru, który powstanie w byłej przychodni kolejowej przy Dworcu Głównym PKP w Gdańsku. Poza restauracją znajdą się w nim także biura.



- To, co z poprzednim konserwatorem ustalaliśmy przez 2,5 roku, z nowym załatwiliśmy w 2,5 godziny - mówi Cezary Zieliński, właściciel firmy Versus i budynku dawnej przychodni kolejowej PKP zobacz na mapie Gdańska przy dworcu PKP w Gdańsku. W budynku, który od lat jest największym słupem ogłoszeniowym w mieście, latem mają się zacząć prace budowlane, które przywrócą mu dawny blask. - Udało nam się osiągnąć rozsądny kompromis z konserwatorem. Dostaliśmy zielone światło w kluczowych dla nas kwestiach, a to już bardzo wiele - cieszy się Zieliński.

Inwestor i konserwator ostatecznie porozumieli się co do koncepcji tego obiektu, łącznie z jego kształtem architektonicznym. Na wiosnę do urzędu konserwatorskiego mają wpłynąć do zatwierdzenia dwa projekty: architektoniczno-budowlany i wielobranżowy.

- Ten budynek znam jak własną kieszeń, bo jeszcze gdy miał poprzedniego właściciela, wykonywałem w nim orzeczenia konserwatorskie, badałem polichromie na ścianach i klatkach schodowych. Moim zdaniem planowana ingerencja została ograniczona do minimum - mówi Dariusz Chmielewski, wojewódzki konserwator zabytków w Gdańsku. - Nie mogę się doczekać zmian, bo tolerowanie dłużej, w centrum miasta, słupa ogłoszeniowego jest nie do wytrzymania. Cieszę się, że wreszcie coś się stanie z tym budynkiem.

A stanie się sporo. Choć od strony Wałów Jagiellońskich budynek będzie wyglądał jak za czasów swojej świetności, to na parterze od strony torów kolejowych pojawi się stalowo-szklane foyer, w którym znajdzie się główne wejście do obiektu. Z niego będzie można dostać się do piwnic, w których znajdzie się restauracja z minibrowarem. To właśnie w nim właściciel budynku planuje warzyć stare gdańskie piwo typu Jopen, czyli jopejskie.

Na południowej elewacji budynku (od strony Nowego Ratusza, czyli Żaka) zrekonstruowany zostanie portal, który niegdyś został zamurowany. Dawny blask odzyska też to, co najcenniejsze w budynku, czyli główna klatka schodowa wraz z przedsionkiem z glazurowanymi kafelkami. Odrestaurowana zostanie także sala balowa, która dziś w niczym nie przypomina tej z czasów świetności.

Zobacz jak obecnie wyglądają wnętrza dawnej przychodni kolejowej

- W sali balowej odnaleźliśmy przynajmniej dwie polichromie z aniołkami, jabłuszkami i słoneczkami. Do tego są negatywy po sztukaterii. Może inwestorowi uda się je zrekonstruować - zastanawia się konserwator. - Pewne jest, że funkcja przychodni, którą przez lata spełniał ten budynek, była dla niego niszcząca. Laboratoria z chemikaliami, pomieszczenia do rentgena - to wszystko działało destrukcyjnie. Duży też był stopień skażenia tego budynku, dlatego większość tynków trzeba było usunąć. W tej chwili gmach jest suchy, odkażony i bezpieczny.

Ze względu na wibracje, którymi przez lata poddawany był gmach, z jednej strony powodowane przez ruch na Podwalu Grodzkim, z drugiej przez pociągi, ściany popękały.

Czy gmach byłej przychodni kolejowej przy Dworcu Głównym PKP to, według ciebie, dobra inwestycja?

- Żeby je wzmocnić wykonamy konstrukcję żelbetową, która będzie trzonem wbitym w ziemię. Do niej zostaną przymocowane fasady, co sprawi, że przestaną się rozjeżdżać - tłumaczy Cezary Zieliński. - Do tego postawiliśmy też na wibroizolację, którą opracowali naukowcy z Politechniki Gdańskiej. Polega ona na tym, że budynek będzie okopany na szerokość 1 do 1,5 m tworząc fosę, następnie zostanie wypełniony specjalnym granulatem, który pochłonie mikrowibracje.

Zdaniem właściciela, realnym terminem zakończenia prac w budynku będzie wiosna 2014 r. O kosztach jednak wspomina niechętnie.

- Jestem inwestorem, który działa w sposób nostalgiczny. Nie żałuję tej inwestycji, choć były trudne chwile, kiedy nie czułem się przez urzędników rozumiany. Niemniej chcę, żeby to był ładny budynek, chętnie odwiedzany - mówi Cezary Zieliński. Przyznaje jednak, że kupno i remont gmachu nijak mu się nie zwrócą. - Pod kątem finansowym to jeden z moich najgorszych projektów, bo budynek po byłej przychodni kolejowej PKP będzie najdroższym budynkiem w Gdańsku. Co do tego jestem pewien.

Miejsca

Opinie (145) 7 zablokowanych

  • !?

    A po co nam przychodnie,szkoły...Picie to jest życie!!!!!!!!!!!!!!!!!!

    • 8 0

  • Brawo!!!Brawo!!!Brawo!!!

    • 5 2

  • zlikwidowac przychodnie i szpitale przebudowywać je na bary i dyskoteki ,

    tylko biznes,alkohol i narkotyki,napoić naród piwem i podac mu dopalacze wtedy będzie łatwo takim narodem manipulować.

    • 10 11

  • poprzedniego konserwatora miasto

    powinno podać do sądu.
    Ponad 2 lata oglądania ruiny z reklamami przez jego fanaberie.
    Natomiast obok rozpadały się inne zabytki bez inwestora ale to go nie interesowało.

    • 13 3

  • Panie Cezary, jak pan przywróci do świetności ten przepiekny budynek, obiecuję, że będę wydawać pieniądze na fajne piwo jopejskie tylko w nim i nigdzie więcej!!!!

    • 12 2

  • Brawa dla inwestora!!! (1)

    Dzięki takim ludziom jak ten inwestor, nasz kosmopolityczny Gdańsk ma szansę być barwnym i ciekawym miastem, słynącym jak przed laty z wspaniałych piw. Takich inwestorów potrzeba temu miastu i krajowi, którzy nie bacząc na przeciwności (polskie realia) inwestują w takie projekty. Widać ogólną tendencję Polaków do odwrotu od KFC, Lecha itp. i powrotu do tego co dobre, regionalne. Gdańsk nie musi słynąć tylko ze stoczni i Wałęsy, może słynąć, tak jak inne regiony Europy i świata ze wspaniałej kuchni i trunków. Trzymamy kciuki za inwestora i aby piwo tam warzone dołączyło do innych produktów takich jak neapolitańska pizza czy francuskie wina i rozsławiało nasz wspaniały Gdańsk.

    • 23 5

    • Piwo Gdańskie

      Miasto Gdańsk i wszyscy tu mieszkający - powinni bojkotować obcy browar - zwłaszcza ten co zabił Heweliusza - nie będę wymieniał nazwy tego mętu - każdy wie .
      Poważny człek w Gdańsku pije piwo miejscowe, regionalne , a najlepiej z najbliższego browaru !

      • 1 0

  • Największym słupem

    ogłoszeniowym jest od co najmniej połowy (jak nie wcześniej) lat 90-tych "Zieleniak". Cóż jak to mawiają, redakcja to najciemniej zawsze ma pod latarnią.

    • 13 0

  • Szkoda

    A już myślałem że będzie tu bar mleczny. Pr\zydałby się dla mojego psa.

    • 3 6

  • hmmmmm

    P.Cezaremu jak widać,to się i tak nie opłaca z finansowego punktu widzenia.Inwestor-romantyk!?W tym kraju.?Mam się tarzać ze śmiechu,czy znów posłuchać o "innowacyjnej firmie"???

    • 4 8

  • To urzędnicy w tym mieście są w ogóle w stanie cokolwiek zrozumieć?

    • 8 1

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane