Fakty i opinie

Uchylono zakaz wycinki drzew na Podwalu Staromiejskim. Co z parkingiem?

Najnowszy artukuł na ten temat

Co dalej z budową kubaturowych parkingów?

Spór toczy się o te drzewa, rosnące przy deptaku biegnącym aż do Targu Rybnego.
Spór toczy się o te drzewa, rosnące przy deptaku biegnącym aż do Targu Rybnego. www.facebook.com/stowarzyszenieFRAG

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego uchyliło decyzję wojewódzkiego konserwatora zabytków zabraniającą wycinki drzew na Podwalu Staromiejskim oraz w okolicach Targu Węglowego. To kolejny zwrot akcji ws. budowy podziemnego parkingu w historycznym Śródmieściu Gdańska. Konserwator zapewnia, że zdania w tej sprawie nie zmienia i po poprawieniu błędów formalnych jeszcze raz wyda decyzję, która wspomnianą wycinkę ma zablokować.Zapowiedzi budowy kubaturowego parkingu przy Podwalu Staromiejskim od miesięcy wzbudzają sprzeciw mieszkańców i miejskich aktywistów, którzy wspólnie apelują do władz Gdańska o wstrzymanie inwestycji. Jednym z powodów jest to, że inwestycja wymagałaby wycinki dwóch szpalerów kilkudziesięcioletnich drzew w Śródmieściu. Pod petycją przeciwko budowie parkingu pod Podwalem Staromiejskim podpisało się prawie 600 osób.

Konserwatorskie wetoW połowie grudnia Igor Strzok, pomorski wojewódzki konserwator zabytków, wydał decyzję, w której inwestycję praktycznie zablokował.

Konserwator nie pozwolił na badania archeologiczne, wycinkę drzew i demontaż pomnika "Tym, co za polskość Gdańska" przy Podwalu Staromiejskim. Nie pozwolił także na badania archeologiczne na Targu Węglowym.Ministerstwo dopatrzyło się braków formalnychDecyzja konserwatora została zaskarżona przez inwestora parkingów podziemnych w Gdańsku - spółkę Immo Park Gdańsk. A Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego właśnie przychyliło się do skargi inwestora i uchyliło decyzję konserwatora, bo dopatrzyło się w niej braków formalnych. Sprawa została przekazana do ponownego rozpatrzenia.

Wszystko o parkingach podziemnychPlanowane zagospodarowanie terenu przy Podwalu Staromiejskim, już po wybudowaniu podziemnego parkingu kubaturowego.
Planowane zagospodarowanie terenu przy Podwalu Staromiejskim, już po wybudowaniu podziemnego parkingu kubaturowego. mat.prasowe
Jak wskazuje w decyzji ministerstwo, pomorski wojewódzki konserwator zabytków "rozpatrzył niekompletny, wadliwy formalnie wniosek, niezawierający zgody właściciela nieruchomości, na której rosną wnioskowane do usunięcia rośliny. Kolejną wadą złożonego wniosku jest niewskazanie terminu zamierzonego usunięcia drzew i krzewów oraz niewskazanie, czy usunięcie wynika z celu związanego z prowadzeniem działalności gospodarczej". Mówiąc prościej i w skrócie: inwestor prosił o wycinkę drzew, ale nie dołączył informacji, czy zgadza się na to właściciel terenu, czyli miasto Gdańsk. Przez to decyzja konserwatora była "wybrakowana".

Czytaj też: Konserwator: Nie jestem od automatycznego zatwierdzania projektów

- Ministerstwo przychyliło się do wniosku inwestora, ponieważ decyzja konserwatora opatrzona była pewnymi błędami. Rozpatrzył on źle przygotowany przez inwestora wniosek, który powinien zostać uzupełniony - mówi Karol Spieglanin, prezes Stowarzyszenia FRAG, które protestuje przeciwko budowie parkingu na Podwalu Staromiejskim. - Oczywiście mamy nadzieję, że to nie tragedia, tylko niewielka komplikacja, i że pomorski wojewódzki konserwator zabytków wyda ponownie decyzję zabraniającą wycięcia drzew. Jednocześnie mamy nadzieję, że za decyzję władz miasta w tej kwestii również nie będziemy musieli się wstydzić.

Konserwator zdania nie zmienia- Decyzję konserwatora ministerstwo uchyliło głównie z powodów formalnych. Oczywiście merytorycznie nasze stanowisko w tej sprawie nie uległo zmianie i wydamy ponownie taką samą decyzję, ale już bez uchybień formalnych - informuje Marcin Tymiński, rzecznik wojewódzkiego konserwatora zabytków.

Parkingi w TrójmieścieTymiński tłumaczy, że konserwator, by mógł wydać decyzję formalnie poprawną, musi mieć dostarczony komplet dokumentów od inwestora. W tym przypadku zabrakło zgody właściciela terenu, czyli miasta, na wycinkę drzew.

Co dalej z planowanym parkingiem?Zapytaliśmy władze Gdańska o to, jakie jest ich stanowisko - jako właściciela terenu - ws. wycinki wspomnianych drzew i czy planują wydać na nią zgodę. Nie uzyskaliśmy konkretnej odpowiedzi.

- To projekt realizowany w formule partnerstwa publiczno-prywatnego. Nasze stanowisko pozostaje niezmienne. Kształt tego projektu będzie wynikiem ostatecznych decyzji podjętych na poziomie postępowania środowiskowego, postępowania prowadzonego przez służby konserwatorskie. One są w toku, więc cierpliwie poczekajmy do zakończenia tych postępowań. Do momentu, kiedy się nie zakończą, nie możemy się ustosunkować do tego, w jakich lokalizacjach i formie ten projekt będzie realizowany - mówi Alan Aleksandrowicz, wiceprezydent Gdańska ds. inwestycji.
Istniejące i planowane parkingi w centrum Gdańska. Nawet jeśli nie powstaną planowane parkingi podziemne, które miasto chce wybudować w partnerstwie z firmą Immo Park, kierowcy wciąż będą dysponować 2 tys. miejsc na obrzeżach Śródmieścia.
Istniejące i planowane parkingi w centrum Gdańska. Nawet jeśli nie powstaną planowane parkingi podziemne, które miasto chce wybudować w partnerstwie z firmą Immo Park, kierowcy wciąż będą dysponować 2 tys. miejsc na obrzeżach Śródmieścia. grafika trojmiasto.pl

Opinie (228) ponad 10 zablokowanych

 • Bardzo dobrze,dbajmy o drzewa i przyrodę. A parking niechaj gdzieś obok deweloperka se postawi .Czuway!

  • 318 44

 • No, to ciekawe co powiedzą teraz ci, co piszą, że PIS rękami konserwatora blokuje rozwój Gdańska.

  Bo ta teoria w takim razie coś przestaje się trzymać kupy.

  • 121 66

 • Mało zabytków ostatnio ulega degradacji z powodu zmian w wodachgruntowych?

  Teraz zbudujcie w tym miejscu coś tak głębokiego jak parking to zawali się w końcu naprawdę coś. Trzeba być i**otą żeby w tym miejscu coś takiego jak parking podziemny planować i dopuszczać do jego budowy. Do tego to miejsce stanie sie kompletnie nieprzyjazne dla spacerowiczów. Beton zamiast mózgu komus we łbie się przelewa.

  • 304 23

 • Jakim trzeba być cymbałem aby planować parking kubaturowy w centrum Starego Miasta

  • 353 32

 • Konserwator wojewódzki zabytków musi mieć coś nie hallo z głową.

  • 33 207

 • A później pretensje, że kierowcy rozjeżdżają trawniki. Przyczyną brak parkingów!!!

  • 13 42

 • Właśnie próbuje zablokować inwestycję jak nie z tej to z innej strony. Już nawet tzw. jego mocodawcy pukają się w głowę co on odp......a.

  • 12 33

 • ale co tam jest zabytkowego ? Drzewa , pomnik ? przecież odtworzą

  Ale jak uzasadnia konserwator brak zgody ? Parkingi są potrzebne albo czeka nas całkowity zakaz ruchu w tym rejonie.

  • 35 236

 • Czy naprawdę jest potrzebny parking?

  Betonowe miasto Gdansk? Czy włodarze... Nie wierzę, że parkingu nie można zaplanować w innym miejscu. Kult auta ponad człowieka! Może posłuchać suwerena co ma do powiedzenia a nie z uporem maniaka pchać tą inwestycje.

  • 241 21

 • pytanie: kto to są miejscy aktywiści?

  • 55 14

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.