Fakty i opinie

stat

Mkną po Gdańsku... gdyńskie autobusy

Gdańską linię 149 od kilku dni obsługują autobusy w gdyńskim malowaniu.
Gdańską linię 149 od kilku dni obsługują autobusy w gdyńskim malowaniu. fot. Krzysztof Koprowski/trojmiasto.pl

149 to jedna z linii autobusowych w Gdańsku, której obsługa została powierzona firmie wyłonionej w przetargu. Zwykle obsługują ją Planetobusy, ale od niedawna... niebieski tabor PKA Gdynia.Od kilku dni na przystankach linii 149 (Wrzeszcz PKP - ul. Krynicka) pasażerowie zadają sobie pytanie: Wsiadać, czy nie wsiadać? Czy mój bilet będzie ważny? Trudno się dziwić, skoro na przystanek podjeżdża autobus w gdyńskich barwach z malutkim, ledwo dostrzegalnym herbem Gdańska. Wątpliwości są tym większe, że surowość kontrolerów Renomy jest powszechnie znana.

Cała sytuacja spowodowana jest problemami z taborem w firmie Planetobus, która obsługuje tę linię. Autobusy, które dotąd jeździły tą trasą, uległy awarii. Firma Planetobus nie mając do dyspozycji odpowiedniego taboru, szybko podpisała umowę z Przedsiębiorstwem Komunikacji Autobusowej w Gdyni (PKA). Ponieważ jest to sytuacja tymczasowa, postanowiono nie przemalowywać autobusów.

- Planetobusy na linii 149 powinniśmy ujrzeć ponownie w poniedziałek - uspokaja Jakub Sachse, właściciel firmy.

Co na to ZTM Gdańsk, organizator komunikacji miejskiej?

- Jesteśmy bardzo niezadowoleni z ciągłych awarii i usterek w pojazdach firmy Planetobus - przyznaje dyrektor ZTM Gdańsk, Włodzimierz Popiołek.

Postanowiliśmy sprawdzić co o tej sytuacji sądzi Wojewódzki Inspektorat Transportu Drogowego w Gdańsku. Jak się dowiedzieliśmy, ITD skontrolował 5 autobusów. Nie udało nam się jednak uzyskać precyzyjnej informacji, czy wycofanie autobusów nastąpiło po interwencji pracowników Inspektoratu.

Jednak Planetobus nie jest wyjątkiem. Także inne firmy, które wygrały w przetargach obsługę linii autobusowych w Gdańsku, mają problemy techniczne. Ponad rok temu w płomieniach stanął autobus linii 262, obsługiwany przez PKS Wejherowo.

Pozostaje mieć jedynie nadzieję, że w przyszłości nie będzie dochodzić do takich sytuacji. ZTM Gdańsk chce zwiększyć wymagania wobec kolejnych firm obsługujących niektóre linie autobusowe, co w efekcie ma doprowadzić do wyższego standardu na liniach obsługiwanych przez innych operatorów, niż ZKM Gdańsk.

Dodaj zdjęcie do artykułu

Opinie (117)

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

Klikając "wyślij", akceptujesz regulamin dodawania opinii.
zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Opinie niezwiązane z tematem artykułu, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane.

- jeżeli uważasz, że dana opinia nie powinna się tu znaleźć, zgłoś ją do moderacji.