Fakty i opinie

Młode Miasto. Rusza remont budynku Dyrekcji

Najnowszy artukuł na ten temat

Ruszył remont dawnej remizy na terenach stoczniowych

Rozpoczyna się remont pierwszego zabytkowego budynku na terenie Młodego Miasta: dawnej Dyrekcji zakładu przy ul. Popiełuszki zobacz na mapie Gdańska. Do lata 2020 roku powstaną tu biura dla małych oraz wchodzących na rynek firm.Czy wierzysz, że w najbliższych latach uda się wyremontować i przekształcić stare hale na terenie Stoczni Cesarskiej?

tak, wierzę, że niebawem te miejsca będą żyć nowym życiem 61%
nie wiem, co o tym myśleć 12%
nie, tyle lat się o tym mówi i ciągle coś przeszkadza 27%
zakończona Łącznie głosów: 582
Remont budynku Dyrekcji był zapowiadany od wielu miesięcy. Jego właścicielem, podobnie jak innych obiektów na terenie Stoczni Cesarskiej, jest firma Stocznia Cesarska Development. To spółka należąca do dwóch belgijskich firm: Re-vive i Alides, które kupiły ten teren w marcu 2017 roku.

Niedawno uprawomocniło się pozwolenie na budowę, więc w budynku rozpoczęły się prace. Przyklejony do zabytkowej, ceglanej bryły budynek zobacz na mapie Gdańska powstał w latach 70., a za 2-3 miesiące zostanie wyburzony.

Biura dla nowych i niewielkich firmZabytkowy budynek Dyrekcji powstał w 1878 roku - w podobnym czasie, co inne budynki na terenie ówczesnej Stoczni Cesarskiej. Był on ważnym świadkiem wydarzeń strajków w 1980 roku. W ostatnich latach funkcjonowały tam biura m.in. stoczniowych spółek, firm o profilu informatycznym oraz właścicieli terenów na Młodym Mieście. Teraz rozpoczyna się remont generalny, wykonywany pod nadzorem konserwatora. Ma się zakończyć w ciągu 16 miesięcy.

Na najwyższym piętrze powstaną przestrzenie współdzielone. materiały prasowe
W obiekcie zostanie utrzymana pierwotna funkcja biurowa i jego układ, jednak standard budynku zostanie dostosowany do dzisiejszych wymogów. Po remoncie będzie tu ok. 4 tys. m kw. biur (to tyle samo, ile liczy przeciętny budynek czterokondygnacyjny w parku biurowym).

Jego przestrzeń będzie dostosowywana do potrzeb mniejszych firm i start-upów. Wnętrza mają pozwolić na budowanie relacji międzyludzkich i posiadać takie udogodnienia, jak współdzielone sale konferencyjne, strefy relaksu, kawiarnia, kuchnie, a nawet powierzchnia do organizacji wystaw i imprez. Na najwyższych piętrach znajdą się biura, w których będzie można wynajmować biurka na godziny.

Wejście do budynku. Wszystkie oryginalne elementy zostaną zachowane i odnowione. materiały prasowe

- Rozpoczęcie remontu jest dla nas kamieniem milowym w rewitalizacji Stoczni Cesarskiej. To przywilej, że możemy pracować nad budynkiem, który jest tak głęboko związany z polską historią i mamy okazję wnieść wkład w jego przyszłą egzystencję - mówi Gerard Schuurman, dyrektor projektu Stoczni Cesarskiej.
Projekt remontu powstał w gdyńskiej pracowni Arch Deco, ostateczny projekt wnętrz powstał w sopockiej pracowni Roark Studio, za wykonawstwo odpowiada TPS Reapolis, a komercjalizacją zajmie się trójmiejski oddział międzynarodowej firmy doradczej Cushman & Wakefield.

- Celem wszystkich osób zaangażowanych w ten remont jest stworzenie z budynku Dyrekcji wizytówki Stoczni Cesarskiej. Jestem przekonany, że będzie to pierwsza iskra w rewitalizacji tego historycznego miejsca i zabudowy Młodego Miasta - mówi Jakub Bladowski, prezes zarządu Roark Studio.

Następnie stara remiza i budynki mieszkalneRemont budynku Dyrekcji to początek inwestycji w Stoczni Cesarskiej. Obejmuje on także adaptację do funkcji gastronomicznej znajdującego się naprzeciwko zobacz na mapie Gdańska budynku dawnej remizy, w której mieściła się stoczniowa straż pożarna. Ostateczny projekt jej adaptacji powstanie po tym, jak wyłoniony zostanie najemca budynku. Chodzi o to, by projekt był spójny z jego planami.

Jednocześnie projektowana i omawiana z konserwatorem zabytków jest budowa czterech budynków mieszkalnych w otoczeniu Dyrekcji: dwóch na tyłach i dwóch przy placu przed Dyrekcją.

Nowe życie starych halWstępnie przygotowywane są także koncepcje wykorzystania postoczniowych hal na terenie Stoczni Cesarskiej. Mogą się w nich znaleźć lokale gastronomiczne, biura i lokale usługowe. W jednym z budynków powstanie muzeum sztuki współczesnej (wcześniej była mowa o budynku B90).

Latem tego roku czynny dla zwiedzających ma być także stoczniowy dźwig przy moście prowadzącym na Wyspę Ostrów zobacz na mapie Gdańska. Dochód ze sprzedaży biletów wstępu przeznaczony ma być na cele charytatywne.

Teren dawnej Stoczni Cesarskiej, pomimo prowadzonej w niektórych halach produkcji, jest otwarty. Można go zwiedzać kierując się Szlakiem Stoczni Cesarskiej oraz opisami na poszczególnych budynkach.

Według planów dewelopera postoczniowe hale mają mieć różne funkcje usługowe. Póki, przy wykorzystaniu starej infrastruktury, trwa w nich produkcja. Wszystkie te elementy zostaną zachowane.

Opinie (60) 3 zablokowane

 • Piękny budynek.

  • 41 2

 • A mi się nie podoba

  Bardzo mroczne no ale fajnie, że coś robią :)

  • 5 13

 • Nowe miejsca pracy

  Ściema!

  • 20 16

 • Budzę się, kawa, odpalam kompa

  Klik przegladarka. Klik facebook, mail, jakies strony, ostatnia trojmiasto.pl - na niej zostaje. Jedno oko jeszcze zamkniete. Czytam. Trojmiasto pl zyczy wielu zartow... Se mysle ki wój.... Aaaa 1.04. Dzieki, dzieki ze mnie poinformowaliscie. Super. Jest mi o wiele lepiej, jak mi znajomi zrobia kiedys impreze niespodziankę to macie maila do mnie to wiecie juz co zrobic...

  • 7 10

 • odnowa

  W CUDA nie wierzę

  • 6 11

 • Biurka na godziny

  Biurka na godziny ? Nie rozumiem.
  Pokoje na godziny to wiem.
  Jaka dzialalnosc może być prowadzona przy biurach na godziny ?

  • 10 17

 • młode miasto założyli krzyżacy po rzezi gdańszczan w 1308

  słaba nazwa

  • 5 3

 • a co mozna robić na biurku przez godzine?

  • 7 2

 • Prima Aprilis czy artykuł na serio informujący o nowej inwestycji? Cóż dowiemy się dopiero jutro. Jeśli żart to marny.

  • 10 5

 • Mam pytanie

  Za jaką kwotę i w jakich okolicznościach sprzedane zostały tereny Młodego Miasta? Bo podobno te ponad 11 hektarów terenu w samym centrum Gdańska, wraz z budynkami opędzlowano jakimś szemranym firmom za średnio 40 złotych za metr kwadratowy. Grubo poniżej wartości rynkowej. Później zaczęły się czary ze zmianą przeznaczenia tych terenów i miejskim konserwatorem, który za Budynia przymykał oczy na wszystko co działo się z miejskimi zabytkami, tj. pożary, wyburzenia i dewastacje. Tak więc tacy to są uwłaszczeniowi Deweloperzy.

  • 19 15

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.