Fakty i opinie

Młodzi architekci zmieniają Trójmiasto

Najnowszy artukuł na ten temat

Nowe szaty gmachu Politechniki Gdańskiej

"Exploanarium przemian - Park Nauki i Techniki w Gdyni" - wizja nowoczesnego muzeum w Gdyni.
"Exploanarium przemian - Park Nauki i Techniki w Gdyni" - wizja nowoczesnego muzeum w Gdyni. Natalia Kułak-Malińska

Absolwenci architektury zaproponowali swoje wizje zabudowy kilku ważnych miejsc w trójmiejskiej przestrzeni publicznej. Prace młodych architektów można oglądać do końca tygodnia na Politechnice Gdańskiej.Zagospodarowany Pirs Rybacki w Gdyni.
Zagospodarowany Pirs Rybacki w Gdyni. Joanny Ryłko
Widok na Pirs Rybacki od strony morza.
Widok na Pirs Rybacki od strony morza. Joanny Ryłko
Kilkunastu absolwentów architektury otrzymało w poniedziałek nagrody za swoje prace dyplomowe, obronione jeszcze w tym roku akademickim. Świeżość, innowacyjność i funkcjonalność prac młodych architektów, których pomysły zmieniają, na razie tylko na papierze, oblicze Trójmiasta, doceniło nie tylko uczelniane gremium, ale także instytucje urbanistyczne i architektoniczne.

Czym wyróżniają się pomysły nagrodzonych absolwentów?- Te projekty dobrze wpisują się w otoczenie i współgrają z nim. A poza tym są po prostu ładne i funkcjonalne - tłumaczy dr hab. Jan Buczkowski, wykładowca wydziału architektury PG.

Większość laureatów na warsztat wzięła zarówno najbardziej newralgiczne dla mieszkańców, jak i najchętniej odwiedzane przez turystów miejsca w Trójmieście. - Gdańsk jest miastem o ambicjach metropolitalnych, z drugiej strony jest pozbawiony wyraźnego centrum, wokół którego tę metropolię możnaby budować. Mój projekt jest właśnie odpowiedzią na ten problem - mówi Filip Welz, zdobywca I nagrody Północnej Okręgowej Izby Urbanistów. -Zająłem się strefą, która obejmuje zarówno historyczne śródmieście, jak i Wrzeszcz. Największym wyzwaniem było połączenie tych dwóch dzielnic w spójny organizm, wizytówkę i serce mającej powstać metropolii.

Świeżo upieczony architekt proponuje więc w swoim projekcie oryginalne rozwiązanie. - Zaproponowałem "spinkę", obszar obejmujący dzisiejsze tereny stoczniowe. Nadwodna dzielnica miałaby stać się nowym centrum biznesowym Gdańska i metropolii, a Wrzeszcz połączyłby się z historycznym śródmieściem systemem atrakcyjnych przestrzeni publicznych. To jest projekt zmian na co najmniej 50 lat - przyznaje Filip Welz.

"Exploanarium przemian - Park Nauki i Techniki w Gdyni" to z kolei projekt, który zachwycił nie tylko środowisko architektów, ale i zdobył, przyznaną po raz pierwszy w historii uczelni, nagrodę dziekana.

- "Exploanarium przemian" to przestrzeń, do której ludzie mogą przychodzić po ciężkim dniu pracy. Po przejściu się po takiej spokojnej, monotonnej, rytmicznej przestrzeni architektury gdyńskiej, docieraliby do budynku, przypominającego pękającą krę - mówi Natalia Kułak-Malińska, której praca została również nagrodzona przez Pomorską Okręgową Izbę Architektów.

Jak podkreśla autorka, "Exploanarium" miałoby być jedynym w swoim rodzaju muzeum. - W mojej pracy historia, która jest prezentowana w tym obiekcie, jest historią ziemi, ewolucji, historią człowieka i całego świata, historią przemian, które dokonały się w całym wszechświecie. I mimo przeszkód, barier i przeciwności losu, dochodzimy do krzepiącej refleksji, że mimo wszystko nadal istniejemy - opisuje autorka.

Wśród projektów, dotyczących Gdyni, uznanie zdobyła praca, dotycząca przemiany Pirsu Rybackiego i jego otoczenia w atrakcyjną przestrzeń miejską. - Moim planem było stworzenie spójnej koncepcji urbanistycznej dla tego obszaru oraz połączenie go z otoczeniem, a także ożywienie, nadanie mu nowej funkcji, przy jednoczesnym podkreśleniu jego obecnych cech i charakteru - mówi autorka pracy Joanna Ryłko, która otrzymała II nagrodę, przyznaną przez POIU.

Choć wizje laureatów mają nikłe szanse na realizację, to są przykładem na to, że świeżych pomysłów na ożywienie trójmiejskiej aglomeracji nie brakuje.

Prace laureatów można oglądać do 22 stycznia na Dziedzińcu Północnym w Gmachu Głównym Politechniki Gdańskiej. Wstęp jest wolny.

Opinie (172) 5 zablokowanych

Dodaj opinię
Walczymy z przemocą słownąKasujemy opinie obraźliwe i nie na temat

Dodaj opinię

Odpowiedz

Dodając opinię akceptujesz regulamin dodawania opinii.
Administratorem Twoich danych osobowych jest Trojmiasto.pl Sp. z o.o.. Szczegóły przetwarzania danych znajdują się w polityce prywatności.

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.