Mniej chrztów, komunii i ślubów - raport Instytutu Statystyki Kościoła

Z oficjalnych statystyk Kościoła katolickiego wynika, że spada liczba wiernych aktywnie uczestniczących w życiu Kościoła.
Z oficjalnych statystyk Kościoła katolickiego wynika, że spada liczba wiernych aktywnie uczestniczących w życiu Kościoła. Daniel Kloeg /123rf.com

Coraz mniej chętnie posyłamy dzieci do I Komunii Świętej, pary nieco rzadziej decydują się na śluby kościelne, spada także liczba wiernych w kościołach i dzieci uczęszczających na lekcje religii - wynika z raportu Instytutu Statystyki Kościoła Katolickiego. Sprawdziliśmy, jak te liczby wyglądają w parafiach archidiecezji gdańskiej.Użytkownicy naszej aplikacji zostali już o tym powiadomieni

Pobierz aplikację: Android | iPhone


Jak często chodzisz do kościoła?

regularnie, co niedzielę 21%
tylko przy okazji ważniejszych świąt kościelnych 6%
nieregularnie, od czasu do czasu 13%
nie chodzę do kościoła 60%
zakończona Łącznie głosów: 3224
Najnowszy raport dotyczy danych z 2019 r., czyli sprzed wybuchu epidemii koronawirusa. Wynika z niego, że - w porównaniu do 2018 r. - systematycznie spada liczba osób zainteresowanych przystąpieniem do sakramentów świętych.

I tak w ubiegłym roku w Polsce ochrzczono 372,9 tys. dzieci, czyli o ponad 3,5 proc. mniej niż w 2018 r. Liczba chrztów zmniejszyła się także w diecezji gdańskiej. Podczas gdy dwa lata temu do sakramentu przystąpiło 11 934 osób, rok później było ich 11 236.

O ile liczba chrztów może być skorelowana ze spadkiem liczby urodzeń dzieci, to z raportu wynika także, że dużo mniej chętnie rodzice posyłali dzieci do I Komunii Świętej. Jeszcze dwa lata temu w parafiach diecezji gdańskiej po raz pierwszy do sakramentu przyjęcia eucharystii przystąpiło 13 773 dzieci. W 2019 r. liczba ta spadła do 6788.

Mniej chętnych było także do bierzmowania: 8728 osób w 2018 r. i 8034 rok później.

Rok do roku w parafiach diecezji gdańskiej zmalała także liczba ślubów kościelnych z 3541 do 3028.

Statystyki przystępowania do sakramentów świętych:
graf. trojmiasto.pl

Mniej osób na mszach i przystępujących do komuniiW raporcie Instytutu Statystyki Kościoła autorzy wskazali także wskaźniki tzw. communicantes oraz dominicantes.

Za pomocą wskaźnika communicantes oblicza się odsetek katolików przyjmujących Komunię św. w trakcie niedzielnej eucharystii w odniesieniu do ogólnej liczby zobowiązanych. W archidiecezji gdańskiej wskaźnik ten wynosił 17,2 proc.

Wskaźnik dominicantes wskazuje odsetek katolików uczęszczających na niedzielną eucharystię w odniesieniu do ogólnej liczby zobowiązanych. W parafiach diecezji gdańskiej określono go na 35 proc.

graf. trojmiasto.pl
To liczby zbliżone do średniej krajowej, gdzie wskaźnik dominicantes w 2019 r. wyniósł 36,9 proc., zaś communicantes 16,7 proc.

Autorzy raportu wskazują, że w stosunku do 2018 r. oznacza to spadek wskaźnika dominicantes o 1,3 punktu procentowego, zaś communicantes 0,6 punktu procentowego.

- Najwyższy wskaźnik dominicantes odnotowano w diecezji tarnowskiej (70,8 proc.), rzeszowskiej (62,1 proc.) i przemyskiej (58,5 proc.). Najniższy zaś szczecińsko-kamieńskiej (23,3 proc.), łódzkiej (23,6 proc.) oraz koszalińsko-kołobrzeskiej (23,8 proc.).
Badania przeprowadzono w 20 października 2019 r. w parafiach katolickich w Polsce.

Mniej dzieci na religii, choć wciąż wysoki odsetekW statystykach ujęto także odsetek uczniów uczęszczających w roku szkolnym 2019/2020 na lekcje religii. Średnia dla kraju wyniosła 87,6 proc. Najwyższy odsetek uczniów uczęszczających na lekcje religii odnotowano w diecezji pelplińskiej (99,2 proc.), rzeszowskiej (97,9 proc.) i przemyskiej (97,9 proc.), zaś najniższy w diecezji łódzkiej (76,2 proc.), warszawskiej (76 proc.) oraz warmińskiej (70 proc.).

Jak "wypisać się" z Kościoła katolickiego? Internauci szukają informacji o apostazjigraf. trojmiasto.pl
W parafiach diecezji gdańskiej na katechezę uczęszczało 84 proc. uczniów.

Dla porównania, w roku szkolnym 2018/2019 na lekcje religii w placówkach edukacyjnych uczęszczało 88 proc. uczniów. Najwyższy odsetek uczniów uczęszczających na lekcje religii odnotowano w diecezji pelplińskiej, rzeszowskiej i przemyskiej - na poziomie 99 proc. Zgodnie z danymi z 34 diecezji w 1949 placówkach edukacyjnych prowadzone są lekcje etyki, na które uczęszcza 1 proc. uczniów. Co istotne - w powyższych statystykach nie ujęto parafii diecezji gdańskiej, z której nie dostarczono danych.

Więcej Kościoła w interneciegraf. trojmiasto.pl
Na koniec warto wspomnieć o tym, że Kościół coraz chętniej promuje się w sieci. W skali kraju w 2019 r. własną stronę internetową posiadało 62,6 proc. parafii (o 7,5 punktu procentowego więcej niż w 2016 r.), 6,4 proc. było w trakcie jej przygotowywania, zaś 31,1 proc. nie posiadało strony internetowej. W 2019 r. 24,5 proc. parafii katolickich posiadało własny profil w mediach społecznościowych (o 8 punktu procentowego więcej niż w 2016 r.).

Opinie (399) ponad 20 zablokowanych

Wszystkie opinie

 • Opinia wyróżniona

  W sumie nie ma co się dziwić...doputy dopóki Kościół sam nie zacznie się oczyszczać ze swoich brudnych spraw,ludzi będzie coraz mniej.Kapłani tracą autorytet,celibat który jest notorycznie łamany i sprzeczny z naturą, ciąg na pieniądze....dużo by wymieniać.Znam wielu wierzących dobrych ludzi ale Kościół omijają szerokim łukiem.Ja też wolę kontakt bezpośredni,ale każdy niechay wybiera w zgodzie z własnym sumieniem.

  • 370 48

 • Państwo a kościół

  dobrze też, że mówi się o tym wprost. To efekt tego, że w Polsce nadal nie umie się rozdzielić państwa od kościoła. I ludzi to denerwuje.

  • 370 33

 • Kompletnie mnie nie dziwi ze ludzie szukają tego jak wystąpić z kościoła. Parodia jest natomiast to jak skomplikowana to procedura. Zwłaszcza w czasach rodo

  • 241 46

 • Będzie podstawa do wykazania

  Braków przychodu. Przecież kasa kusi się liczyć!!

  • 62 27

 • W "Królu" Pantaleon mówi:

  "Ludzie bez wiary w Boga to jak zwierzęta" - cytat z pamięci, sens chyba oddany. Źle to wszystko wróży światu.

  • 97 298

 • Zainteresowanie Kościołem, który sprzedał się władzy PiSowskiej będzie spadać coraz bardziej

  • 293 70

 • Kościół od zawsze był i jest największą na świecie sektą, do tego zalegalizowaną przez rządy.

  • 57 13

 • Szeroki dostep do wiedzy robi swoje. Wiary zawsze uzywano do manipulowania ludzmi malo inteligentnymi, ktorych mozna postraszyc diablem/pieklem itp. Jeszcze nie tak dawno jak sie ksiadz z ambony krzywo na kogos popatrzal to cala wies sie szykowala na niego z widlami. Dzis ten sam ksiadz zamieszany jest w pedofilie i handel nieruchomosciami.

  • 237 35

 • Sekta nie płaci podatków więc im to zwisa

  • 21 7

 • Kogoś to dziwi? Kościół to PiS, a PiS traci poparcie.

  Że ksiądz zgrzeszył A kto nie ma pokus?"

  • 241 41

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane