Fakty i opinie

stat

Mnisi, zakonnice i pustelnicy

W Polsce działa ponad 200 zakonów, zgromadzeń a także instytutów życia konsegrowanego. Można spotkać tam duchownych jak i osoby świeckie. W gąszczu oficjalnych i zwyczajowych, czasami egzotycznie brzmiących nazw łatwo się pogubić. Szarytki, duchaczki, elżbietanki, redemptoryści, sercanie i pijarzy - wszyscy obchodzili wczoraj swoje święto - Dzień Życia Konsegrowanego.

Warto zaznaczyć, że osoby konsegrowane to nie tylko żyjący w habicie. Niektórzy z nich ślubują nawet, że będą działali w tajemnicy i funkcjonują w świeckim świecie. Znane i popularne w powszechnym odbiorze zakony kontemplacyjne i misyjne, choć stanowią większość, nie są jedynymi formami życia konsegrowanego. Obok nich istnieją jeszcze instytuty świeckie, stowarzyszenia życia apostolskiego np. pallotyni i szarytki oraz, wzbudzający sporą ciekawość wśród zwykłych śmiertelników, pustelnicy oraz dziewice poświęcone. Modlitwa, misje, ale także praca, szkolnictwo, pielęgnacja chorych, wychowanie młodzieży, kuchnie dla ubogich, domy opieki, domy samotnej matki - tym zajmują się na co dzień.

Na terenie archidiecezji gdańskiej znajduje się kilkadziesiąt domów zakonnych męskich i żeńskich. W katedrze oliwskiej wypełnionej tego dnia po brzegi siostrami i braćmi zakonnymi abp. Tadeusz Gocłowski metropilita gdański odprawił mszę świętą w ich intencji. - Realizując swoje posłannictwo staliście się najcenniejszym darem Kościoła - powiedział. Na ten sam dzień przypadło też święto Matki Boskiej Gromnicznej i orszak zakonnic z zapalonymi świecami przemaszerował przez całą długość kościoła.

Opinie (107)

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

Klikając "wyślij", akceptujesz regulamin dodawania opinii.
13.10.2017 wprowadzono zmiany w regulaminie.
zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Opinie niezwiązane z tematem artykułu, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane.

- jeżeli uważasz, że dana opinia nie powinna się tu znaleźć, zgłoś ją do moderacji.