• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport

Modny i praktyczny ogród. Z kamieniami

Ilona Raczyńska
31 sierpnia 2015 (artykuł sprzed 8 lat) 
Umiejętnie dobrane kruszywa ozdobne wpiszą się w każdy klimat i styl ogrodu, niezależnie od tego, czy preferujemy ogrody naturalne, nowoczesne czy np. japońskie. Umiejętnie dobrane kruszywa ozdobne wpiszą się w każdy klimat i styl ogrodu, niezależnie od tego, czy preferujemy ogrody naturalne, nowoczesne czy np. japońskie.

Kruszywa ogrodowe to idealne materiały do stworzenia ładnej i praktycznej nawierzchni czy uzupełnienia zielonej przestrzeni w ogrodzie. Żwiry, tłucznie, otoczaki, grysy czy kamienie ozdobne można wykorzystać na wiele sposobów.Czy podobają ci się kruszywa w ogrodzie?

Popularność kruszyw ogrodowych wzrasta z roku na rok, co widać po zwiększającej się ofercie w składach kamieni na terenie Trójmiasta i okolic. Występują w różnych rozmiarach, frakcjach, a także szerokiej gamie kolorystycznej, co daje duże możliwości aranżacyjne niezależnie od powierzchni, stylu i wyglądu ogrodu.

- Kruszywa to w ostatnich latach bardzo popularny materiał wykorzystywany do dekorowania i uzupełniania przestrzeni, a także podkreślenia jej charakteru - mówi architekt krajobrazu Agata Twaróg z firmy Zielone Kreacje. - Umiejętnie dobrane wpiszą się w każdy klimat i styl ogrodu, niezależnie od tego, czy preferujemy ogrody naturalne, nowoczesne czy na przykład japońskie.
Tego typu materiały używane są na rabatach przed domem, między ścieżkami, a elewacją domu, wokół małej architektury, fontann czy oczku wodnym. W efekcie wszystko wygląda atrakcyjnie i naturalnie. Są także praktyczne i bardziej trwałe niż kora.

- Można połączyć żwiry z dużymi płytami kamiennymi lub betonowymi, tworząc ścieżki w ogrodzie. Innym pomysłem jest połączenie deski na przemian ze żwirem, który doskonale wypełnia wolne przestrzenie między nimi - proponuje architekt krajobrazu Dagmara Berent z Aurea Garden. - Takie nawierzchnie nie tylko dodają elegancji, czystości w wyglądzie ogrodu, ale również tworzą odwadniający drenaż wokół budynku; dzięki nim elewacja nie brudzi się. Wymagają nieco pielęgnacji, odkurzania, pielenia i grabienia, ale są niewątpliwie materiałami tak pięknymi, że powinno się z nich robić w ogrodzie częstszy użytek.
Najtańsze są żwiry płukane, np. rzeczne. Kosztują od 1 zł za kg. Za tonę grysu zapłacimy około 300-500 zł. Dostępne są w wielu odcieniach - od szarości, przez zielenie, czerwienie, aż po nakrapiane. Najdroższym materiałem są otoczaki (małe kamienie), które także występują w wielu kolorach. Większość z nich kosztuje ok. 3-4 zł za kg.

- W zależności od rodzaju materiału zapotrzebowanie waha się od 50 do 100 kg na m kw. Na przykład na 10 m kw. potrzebne będzie 700 kg grysu - dodaje Przemysław Borkowski z firmy Cztery Pory Roku. - Trzeba liczyć się z tym, że w przypadku dużych ogrodów potrzebne jest czasem nawet 30 ton materiału, a co za tym idzie większa kwota do zapłaty. Dlatego zdecydowanie lepiej zaopatrzyć się w towar w składach kamieni, niż kupować w worku w markecie budowlanym, gdzie ceny bywają nawet cztery razy wyższe.
Biały kamień i skromne zielone nasadzenia - nic więcej nie potrzeba, aby rabata wyglądała zawsze elegancko. Biały kamień i skromne zielone nasadzenia - nic więcej nie potrzeba, aby rabata wyglądała zawsze elegancko.
A co wybrać do danej części ogrodu? Żwiry zdecydowanie bardziej sprawdzą się na rabatach niż jako wykończenie ścieżki. Mają zaokrąglone krawędzie, przez co nie klinują się tak jak grysy i łatwiej się przemieszczają. Często są także wykorzystywane na opaskach wokół domu.

- Naturalne żwiry, na przykład rzeczne, sprawdzą się także w ogrodach naturalistycznych - przy strumieniach, oczkach wodnych. Ich kolorystyka dobrze komponuje się z otoczeniem i wpisuje w krajobraz - mówi Agata Twaróg. - Otoczaki najczęściej wykorzystywane są jako uzupełnienie pojedynczych przestrzeni. Dobrze wyglądają w ogrodach japońskich, a także nowoczesnych, modernistycznych, rzadziej wykorzystywane są na ścieżkach, gdyż ich wygładzone, zaokrąglone krawędzie utrudniają chodzenie. Dobrze wyglądają także jako opaska wokół domu, jednak z uwagi na wysokie koszty rzadko wykorzystywane są w ten sposób.
Z roślinami dobrze komponują się zarówno żwiry jak i jasne grysy, białe, beżowe, piaskowe oraz ciemne - w odcieniach szarości, grafitu, zieleni, wszystko zależy od tego, jaki efekt chcemy osiągnąć.

- Dobierając kolorystykę warto zwrócić uwagę nie tylko na rośliny, ale także na elewację domu, kolorystykę małej architektury i innych dodatków w ogrodzie - radzi Agata Twaróg. - Przy roślinach o niewielkich, drobnych rozmiarach lepiej sprawdzą się grysy i żwiry o mniejszej frakcji np. 2-8 mm. Przy większych roślinach możemy zdecydować się także na grysy o frakcji np. 16-32 mm czy też otoczaki.
Krzewy i byliny doskonale rosną w warstwie żwiru, grysu i drobnych kamyków pod warunkiem, że nie jest ona grubsza niż 10 cm.

Zdaniem ekspertów od projektowania ogrodów na ścieżki najlepiej wykorzystywać grysy, gdyż ich łamana struktura dobrze sprawdza się wszędzie tam, gdzie zależy nam na uzyskaniu w miarę jednolitej struktury. Poza tym to znacznie mniejszy koszt niż w przypadku nawierzchni z kostki czy płyt.

- Naturalnie ostre krawędzie grysu i nieregularne kształty sprawiają, że materiał ten dobrze się klinuje, dlatego też jest z powodzeniem wykorzystywany na ciągach komunikacyjnych. Najczęściej wykorzystywane frakcje to 2-8 mm, 8-16 mm i 16-32 mm. Przy większych chodzenie może być mniej komfortowe niż przy mniejszych - mówi Agata Twaróg.
Zarówno grysy, żwiry jak i otoczaki można wykorzystać także do uzupełniania donic, czy koszy gabionowych. Mogą także pełnić funkcję ściółki, ograniczając rozrost chwastów.

Przed położeniem kruszywa należy pamiętać o zabezpieczeniu podłoża. Aby uniknąć przerastania chwastów warto umieścić pod kruszywem geowłókninę lub agrowłókninę. Zarówno granice ścieżek z grysu, jak i rabat z otoczaków czy żwiru, dobrze zabezpieczyć obrzeżem np. z tworzywa czy też kostką.

- Połączenie agrowłókniny ze żwirkami i grysami minimalizuje rozwój chwastów. Żwir jest tanim i wygodnym materiałem, który możemy wykorzystać nie tylko do utwardzania ścieżek, ale także jako mulcz. Taki typ nawierzchni spowalnia parowanie gleby - dodaje Dagmara Berent. - Bardzo ważne jest wykonanie oddzielenia żwiru od przylegających do nich nawierzchni: trawnika, czy rabat z korą sosnową. Można do tego zastosować opaskę z kostki brukowej, czy kamiennej, lub po prostu ułożyć rząd kamieni. Niewielka różnica poziomów sprawi, że żwir pozostanie na swoim miejscu.

Miejsca

Opinie (18)

 • O ile jest to połączone z dużą ilością zieleni i traw to bardzo ładnie się prezentuje :-)

  • 9 3

 • praktyczny? (1)

  szczególnie kiedy w listopadzie/grudniu żwir utopi się w błocku

  • 6 9

  • tylko pacan z blokowiska bez działki mógł napisać taki bzdet - takiej nawierzchni nie kładzie się bezpośrednio na grunt, tylko z wykorzystaniem czarnej agrowłókniny zabezpieczającej przed mieszaniem się żwiru z ziemią i wzrostem chwastów...

   • 1 0

 • Ani modny ani praktyczny. (1)

  Kamienie są czyste tylko po wysypaniu. A wizualnie wygląda to jak ogródek kamieniarza.

  • 14 7

  • Dokładnie. Wygląda potem jak dla picu fejk trend a właściwie utylizacja odpadów hihihi

   • 0 0

 • slabe... rozwiazanie

  ciezko utrzymac kamienie w czystosci po jednym sezonie nie wygladaja juz tak dobrze

  • 11 4

 • niestety liście i inne śmieci powodują że taki ogród słabo wygląda po pół roku

  • 4 2

 • Kostka

  Kostka brukowa jest jednak bardziej wytrzymała. Ale kruszywo jako dodatek do aranżacji jak najbardziej tak. Ostatnio słyszałem o czymś takim jak granit grys - fajne czarno-białe kamyczki.

  • 1 0

 • wysypane kamienie = brud w ogrodzie

  Jak na takie wysypane kamienie nalecą liście jesienią i inne brudy to pozamiatane. Kamienie się przebarwią od liści i ciężko z nich sprzątnąć wszelkie zabrudzenia.
  Poza tym po co się betonować wszędzie. Ja mam mało kostki /tylko na wjeździe do garażu i wejściu/ a resztę ogrodu wyłożyłem pniami woodstone. Mam zielono i ekologicznie. :)

  • 3 0

 • promogród

  to w emdia expert jest promocja na cały sprzęt do przekopania ogródu i w ogóle do ogrodu.

  • 0 2

 • Duńczycy w ogródku stawiają flagę. Polacy - kamieni kupę. (2)

  Co kraj to obyczaj!

  • 2 2

  • flaga na polskim domu

   Na moim domu, od kiedy kupiłam dom czyli od kilkunastu lat, biało-czerwona flaga wisi, na godnym miejscu, przez caly rok! Wymieniam co parę miesięcy kiedy się zabrudzi by zawsze była czysta. Dla mnie to honor i duma.

   • 0 0

  • Czy ktoś Ci broni postawić biało-czerwoną? Nawet pomiędzy kamieniami.

   • 0 0

 • Marta (1)

  Ja też mam w ogródku kruszywo. Użyłam Kory Kamiennej. Przed wysypaniem połozyłam agrowłókninę a na to dopiero zostały wysypane kamyki. Trawa nie przerasta, wybieranie liści nie jest takie uciążliwe. Taka kora ładnie wygląda z małymi iglakami.

  • 2 0

  • kora kamienna

   ja polozylam kore kamienna a po miesiacu na korze mam trawnik z chwastow, a ogrodnik przekonuje mnie ze to normalne, ja w tym nie widze nic normalnego a wrecz uwazam ze postalo le przygotowane podloze

   • 0 0

1

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane