Fakty i opinie

stat

Molo w Orłowie. Idź na spacer zamiast jechać

felieton w trojmiasto.pl

Molo w Orłowie jest piękne o każdej porze roku. Warto spacerować po jego okolicy niezależnie od pogody.
Molo w Orłowie jest piękne o każdej porze roku. Warto spacerować po jego okolicy niezależnie od pogody. fot. galeria trojmiasto.pl

Majówka na molo w Orłowie może być najdroższym spacerem w życiu. Przede wszystkim dlatego, że jak co roku wiele osób będzie chciało wjechać niemal na plażę, zamiast zostawić samochód 200 metrów wcześniej na parkingu zobacz na mapie Gdyni. A tak niewiele trzeba, żeby to zmienić. I to bez szykan i represji.Czy niebanalne hasła mogą zniechęcić do nielegalnego parkowania?

tak, wiele osób się zreflektuje 14%
tak, ale raczej niewielką grupę 24%
nie, tylko wysokie mandaty rozwiążą ten problem 62%
zakończona Łącznie głosów: 822
Pogoda dopisze lub nie dopisze, ale nie zabraknie osób, które wybiorą się w czasie majówki na orłowskie molo zobacz na mapie Gdyni. Bardziej kameralne i według wielu bardziej klimatyczne niż sopockie i gdańskie. I jak co roku dostaniemy od naszych czytelników zdjęcia i filmy z kierowcami, policjantami i strażnikami miejskimi w roli głównej.

Organizacja ruchu na ul. Orłowskiej jest bowiem prosta. Ok. 200 metrów przed wejściem na molo jest duży parking na ok. 200 samochodów. Kierują do niego odpowiednie znaki, a nawet jeśli by ich nie było, to kierowca jadący ul. Orłowską, który go nie zauważy, powinien rozważyć rezygnację z prowadzenia samochodu - dla dobra swojego i nas wszystkich. Są też znaki zakazu parkowania i zakaz ruchu na dolnym odcinku zobacz na mapie Gdyni ulicy przy samej plaży.

Czytaj także: Oceniamy nadmorskie parkingi w Trójmieście.

To jednak nie zniechęca wielu osób. Wciąż nie brakuje takich, którzy mają nadzieję, że na dole znajdą miejsce do parkowania i będą mieli 100 metrów bliżej na plażę i molo. Nie znajdują, ale samochody i tak zostawiają, gdzie popadnie.

Koniec pouczeń i taryfy ulgowej

Efekt jest taki, że latem straż miejska musi tam pełnić dyżur praktycznie całodzienny. Od lat było bowiem tak samo - kierowcy próbowali lekceważyć zakaz parkowania i zakaz ruchu, a strażnicy pouczali, że jednak tak nie wolno. Jeśli ktoś myśli, że nic się nie zmieniło, to może mocno się zdziwić.

W ostatnich tygodniach laweta wywożąca niezgodnie z przepisami zaparkowane auta czy strażnicy zakładający blokady na koła to nierzadki widok. Po wielu miesiącach, jak nie latach, władze Gdyni doszły bowiem do wniosku, że pouczenia i znane wielu gdynianom "żółte karteczki" najzwyczajniej w świecie nie działają. Mieszkańcy Gdyni w ostatni weekend przecierali oczy ze zdziwienia, gdy kolejny raz widzieli lawetę podjeżdżającą po zaparkowane na zakazie samochody, głównie w Śródmieściu.

graf. Trojmiasto.pl
Taryfy ulgowej nie będzie już więc także w Orłowie, ale może warto zastanowić się nad tym, jak przemówić do wyobraźni niektórych kierowców? To, że często nie patrzą na znaki, wiemy wszyscy. Są też jednak inne metody.

Z humorem, a nie bloczkiem mandatowym

Gdynia znana jest z niekonwencjonalnych haseł, w promocję i PR inwestuje niemało pieniędzy, więc wśród zatrudnianych urzędników na pewno znajdą się osoby z pomysłami na hasło, które mogłoby zawstydzić lub rozśmieszyć i tym samym przekonać do pozostawienia samochodu na legalnym parkingu. Można je umieścić przy parkingu albo przed nim. Może być wręcz elementem dekoracyjnym, częścią małej architektury, upiększającej Orłowo.

Nie trzeba się długo zastanawiać, by pierwsze pomysły przyszły do głowy: "Do molo 200 metrów. Nie dasz rady na piechotę?", "Parkowanie na plaży zabronione także bez parawanu", czy po prostu: "Zostaw auto, idź na spacer". Jeśli ktoś spędzi nad tym więcej czasu, z pewnością wpadnie na znacznie lepsze pomysły, jak niebanalnie przemówić do części kierowców. Wystarczy trochę pogłówkować, chyba że ktoś będzie miał odwagę przyznać, że nie chodzi o ład i porządek, a o to, by straż miejska seryjnie wystawiała mandaty i łatała miejski budżet.
Są i tacy, którzy chcieli być jeszcze bliżej brzegu...
Są i tacy, którzy chcieli być jeszcze bliżej brzegu... fot. galeria Trojmiasto.pl

Opinie (163) 9 zablokowanych

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

STOP Hejt! Przemyśl swoją opinię

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.