• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport

Monety z kanału Raduni w Forum Gdańsk trafiają na cele charytatywne

Aleksandra Nietopiel
13 października 2022, godz. 07:00 
Dno sztucznego kanału jest systematycznie czyszczone nie tylko z monet, ale też z przedmiotów, które się tam nie powinny znaleźć. Umieszczona w języku angielskim tabliczka informuje klientów o tym, co stanie się z monetami. Dno sztucznego kanału jest systematycznie czyszczone nie tylko z monet, ale też z przedmiotów, które się tam nie powinny znaleźć. Umieszczona w języku angielskim tabliczka informuje klientów o tym, co stanie się z monetami.

To, że klienci Forum Gdańsk wrzucają do wody nad Kanałem Raduni monety "na szczęście", jest już niepisaną tradycją. Zwyczajem, który wynika z przepisów, stało się przeznaczanie ich na szczytny cel. Zarządcy galerii handlowej zdecydowali, by zebrane w ten sposób pieniądze pomogły organizacjom charytatywnym.Czy to dobrze, że monety trafiają na cele charytatywne?

O tym, że klienci Forum Gdańsk traktują kanał Raduni jak fontannę, wrzucając do niej monety "na szczęście", pisaliśmy już w 2019 roku.

Od tamtej pory zwyczaj nie uległ zmianie - dno koryta nadal skrzy się kolorami monet różnych nominałów. Użytek z tego postanowili zrobić zarządcy galerii.

Monety dla organizacji charytatywnychZ obserwacji zarządców Forum Gdańsk wynika, że monety do wody wrzucają przede wszystkim klienci spoza Gdańska. A o przeznaczeniu tych monet pomogły zdecydować przepisy:

 • Dno sztucznego kanału jest systematycznie czyszczone nie tylko z monet, ale też z przedmiotów, które się tam nie powinny znaleźć.
 • Dno sztucznego kanału jest systematycznie czyszczone nie tylko z monet, ale też z przedmiotów, które się tam nie powinny znaleźć. Umieszczona w języku angielskim tabliczka informuje klientów o tym, co stanie się z monetami.
- Zgodnie z art.180 Kodeksu cywilnego Forum może przekazywać wydobyte w ten sposób pieniądze na cele charytatywne. Jesteśmy związani umowami z instytucjami charytatywnymi z Gdańska i to im przekazujemy wydobyte monety. Systematycznie nasze służby wydobywają różne niepożądane przedmioty znajdujące się w wodzie, które następnie są ewidencjonowane i przekazywane do biura rzeczy znalezionych - informuje Andrzej Hnatiuk, dyrektor centrum handlowego Forum Gdańsk.
O przeznaczeniu monet informuje tabliczka w języku angielskim umieszczona w pobliżu kanału.

Woda w kanale od prawie trzech latWoda przez Forum Gdańsk nad Kanałem Raduni popłynęła na początku grudnia 2019 roku.

Inwestor nie przywrócił fragmentu zabytkowego kanału do oryginalnej formy, co wywołało kontrowersje. Wybudowano drugie, wykafelkowane dno, którego górą puszczono wodę. Tam właśnie wrzucane są monety "na szczęście".

Miejsca

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (65)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane