Fakty i opinie

Most Miłości - ma go Paryż, Wrocław i wiele innych miast. Czas na Gdańsk!

Najnowszy artukuł na ten temat

Gdańsk ma już swój Most Miłości

O godz. 16 w najbliższą niedzielę otworzymy Most Miłości nad kanałem Raduni, przy ulicy Korzennej w Gdańsku.
O godz. 16 w najbliższą niedzielę otworzymy Most Miłości nad kanałem Raduni, przy ulicy Korzennej w Gdańsku. fot. Łukasz Unterschuetz/trojmiasto.pl

Most Miłości to magiczne miejsce. Ugina się pod ciężarem kłódek z wypisanymi na nich imionami, inicjałami, datami, aforyzmami, wyznaniami. Odtąd swój Most Miłości będzie miał też Gdańsk. Jeśli chcecie zagwarantować sobie trwałość związku, przyjdźcie w niedzielę, 31 lipca, o godzinie 16 na most przy ulicy Korzennej i Na Piaskach zobacz na mapie Gdańska. I koniecznie zabierzcie ze sobą kłódkę!Położony nad Kanałem Raduni i skąpany w zieleni most przy ul. Korzennej może stać się gdańskim Mostem Miłości.
Położony nad Kanałem Raduni i skąpany w zieleni most przy ul. Korzennej może stać się gdańskim Mostem Miłości. fot. Łukasz Unterschuetz/trojmiasto.pl
Mosty Miłości znajdziemy w Rzymie, Kolonii, Pradze, Wilnie, Moskwie i Kijowie, a nawet w Seulu. Na zdjęciu kłódki na Moście Miłości w Paryżu.
Mosty Miłości znajdziemy w Rzymie, Kolonii, Pradze, Wilnie, Moskwie i Kijowie, a nawet w Seulu. Na zdjęciu kłódki na Moście Miłości w Paryżu. trojmiasto.pl
Pęk kłódek na Moście Miłości we Wrocławiu.
Pęk kłódek na Moście Miłości we Wrocławiu. trojmiasto.pl
Miłość pod klucz?

Mówi się, że miłość to słodka niewola. Chyba rzeczywiście jest w tym odrobina prawdy, skoro kłódka - symbol wiecznej miłości - uznawana jest współcześnie za atrybut zakochanych. Po co pary mocują kłódkę na moście? Bo wierzą, że w ten sposób zapewnią trwałość uczucia, które ich łączy. Tyle, że na przyczepieniu kłódki do balustrady się nie kończy. Na znak nierozerwalności związku trzeba wykonać jeszcze jeden gest - wrzucić kluczyk do rzeki, by przypieczętować swoją miłość. Oczywiście w symboliczny sposób.

A okazja tuż tuż. W najbliższą niedzielę, 31 lipca, o godz. 16, na moście nad kanałem Raduni, u zbiegu ulic Korzennej i Na Piaskach, w towarzystwie innych par, zakochani będą przypinać kłódki i smakować. Tym razem nie miłość, ale słodki upominek od Trojmiasto.pl.

- Kłódka na "moście miłości" jest na pewno bardziej romantyczną formą wyrażania uczuć niż podpatrzone za granicą "Walentynki". Tym bardziej, że jeśli kochać, to zawsze, a nie raz w roku - uważa Ola, wierząca w rycerzy na białych rumakach. - Kłódka na moście to dobra alegoria długotrwałego związku. Trochę przywodzi na myśl wycinanie na drzewach inicjałów.

Skąd ta moda?

Most Miłości ma swoje korzenie we Włoszech. Tam kłódki wiesza się także na latarniach i w bramach. Nową tradycję być może zawdzięczamy bohaterom bestsellerowej książki Federico Moccia "Trzy metry nad niebem", która mogła zainspirować Rzymian do afiszowania się ze swoimi uczuciami. W powieści pojawia się legenda o kochankach zawieszających na jednej z latarni łańcuchy i kłódki. Klucze wrzucają do rzeki, by nikt nie mógł otworzyć kłódki i tym samym rozerwać ich miłości. Most opisany w książce istnieje naprawdę. Nazywa się Ponte Milvio, a znak swojej miłości pozostawiło na nim już tysiące par z całego świata.

Mosty Miłości atrakcją turystyczną

Czy była(e)ś kiedyś zakochana(y)?

tak, a nawet powiesiła(e)m kłódkę na jednym z mostów miłości 4%
tak, ale nie miałem okazji "uwiecznić" tego w przestrzeni publicznej 78%
nie, wciąż czekam na tę wyjątkową osobę 18%
zakończona Łącznie głosów: 1154
W Polsce pierwsze kłódki miłości zawisły na Moście Tumskim we Wrocławiu i stale ich tam przybywa. Prócz Wrocławia Mostem Miłości może pochwalić się Warszawa (Most Świętokrzyski) czy Poznań (Most Jordana). Są i mniej znane, jak te w Szczecinie, Olsztynie czy Krakowie. I tak to przybysz zza zachodniej Europy zadomowił się na dobre w wielu polskich miastach aż dotarł nad Bałtyk, do Gdańska.

- Most Miłości na pewno będzie kolejną atrakcją, nie tylko dla turystów polskich, ale i zagranicznych - twierdzi Anna Bartoszewicz-Pajka, wiceprezes zarządu Gdańskiej Organizacji Turystycznej. - Gdańsk jest miastem wielkich idei, ale też wielkich emocji i intensywnych uczuć. To idealne miejsce dla zakochanych: mamy romantyczne uliczki i zaułki Starego i Głównego Miasta, klimatyczne knajpki, magiczny bursztyn, piaszczyste plaże i morenowe wzgórza. To wszystko tworzy wyjątkowy klimat - dodaje.

Dlaczego akurat most przy ul. Korzennej?

W Gdańsku były już próby ustanowienia Mostu Miłości, jednak zakochani wahali się, który byłby najlepszy. Kłódki pojawiały się sporadycznie w różnych miejscach - nie brakuje ich też na moście przy Korzennej. A to miejsce broni się samo. Schowany wśród wąskich uliczek mostek wygląda niezwykle malowniczo. Nie tętni tu życie, nie dobiega zgiełk ulicznego ruchu.

- Ten most może stać się magicznym miejscem dla zakochanych. Znajduje się w urokliwej części miasta. Jest to idealne miejsce na romantyczny spacer - mówi Piotr, gdańszczanin zakochany po uszy w swojej dziewczynie.

Opinie (195) ponad 10 zablokowanych

 • czy to nie powinno odbywać się jakoś spontanicznie...? Nagonka zakochanych z kłódkami to średni pomysł...:)

  • 64 8

 • Idea może fajna, ale pięknie to to nie wygląda :/

  zwłaszcza w starej części miasta. Z daleka te kolorowe kłódki wyglądają jak śmieci..Takie coś powinno być w bardziej "nowoczesnej" części miasta.

  • 25 3

 • to będzie raj dla złomiarzy :D

  ...

  • 35 0

 • A jak w pewnym mieście wyrzucają śmieci na ulicę i ich nie wyworzą na wysypisko

  czyli: nie traktują tego jako oszpecanie, to znaczy, że my też tak możemy robić? ;)

  • 29 3

 • no proszę cię ;-)

  zapewniam cię, że miasta w których istnieją mosty miłości są znacznie czystsze od Gdańska :)

  • 10 16

 • lepszym byłby most przy ujściu Raduni

  tam za Hiltonem na tej drodze jest całkiem fajnymost, a jak powstanie muzeum wojny to już w ogole byloby to fajne miejsce

  • 7 4

 • chyba tak...

  • 14 1

 • Jeżeli chcesz sobie zagwarantować trwałośc związku ? :)))

  Już widze, jak na połowie imion za rok będzie 'ch*j' bądź 'k*rwa' :) Dajcie spokój, zajmijcie się życiem. Miłośc to ściema.

  • 21 8

 • kolejna super ankieta:-)

  • 19 2

 • Musimy małpować wszystko skądś tam? Wymyślmy coś swojego oryginalnego i niepowtarzalnego

  • 25 6

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.