Fakty i opinie

Most Stągiewny będzie zwodzony. Rusza także budowa mariny południowej

Rozbiórka istniejącego mostu przewidziana jest na jesień br. Nowy obiekt będzie zwodzony, co umożliwi wodne przeprawy jednostkom pływającym.
Rozbiórka istniejącego mostu przewidziana jest na jesień br. Nowy obiekt będzie zwodzony, co umożliwi wodne przeprawy jednostkom pływającym. fot. Piotr Hukało / Trojmiasto.pl

W piątek, 12.02.2021 r., rozpoczęły się prace związane z przebudową Mostu Stągiewnego, który w efekcie stanie się obiektem zwodzonym. Równocześnie trwają także prace przy budowie nowej mariny południowej. Przystań pomieści do 60 jednostek pływających. W związku z prowadzonymi pracami do połowy 2022 r. obowiązywać będzie zmieniona organizacja ruchu na ul. MotławskiejMapka.


Czy wiedziałe(a)ś, że most Stągiewny był kiedyś zwodzony?

nie, nie interesuję się historycznymi obiektami 24%
tak, wiedziałe(a)m o tym 76%
zakończona Łącznie głosów: 1016
Przebudowa Mostu Stągiewnego to jeden z warunków, jakie miasto Gdańsk zawarło w umowie na partnerstwo publiczno-prywatne ze spółką Granaria Development. Co ciekawe, w swojej 400-letniej historii Most Stągiewny nie był zwodzony tylko przez 75 lat. Tak naprawdę most, który znamy dziś, został oddany do użytku w 1973 r. Ostatni raz zwodzony był po wojnie, ale nigdy już nie uruchomiono jego mechanizmu - przechodził tyko niezbędne remonty, a zwodzoną klapę unieruchomiono, zabezpieczając ją od dołu drewnianą konstrukcją.

Most Stągiewny znów będzie zwodzonyW celu uzyskania zwodzenia nowego mostu zastosowane będzie przęsło jednoramienne klapowe. Takie rozwiązanie jest nawiązaniem do konstrukcji mostu sprzed II wojny światowej. Projektowany obiekt będzie umożliwiał bezkolizyjne przeprowadzenie ruchu kołowego w ciągu ul. StągiewnejMapka nad Nową Motławą. Jako że Most Stągiewny będzie miał konstrukcje jednoramienną, sposób jego otwierania się będzie taki sam, jak w przypadku kładki na Ołowiankę.

Dane techniczne nowego Mostu Stągiewnego

 • Długość całkowita obiektu: 23,90 m
 • Rozpiętość teoretyczna przęseł: 21,5 m
 • Szerokość całkowita: 17,70 m
 • Wysokość konstrukcyjna: 1,45 m
 • Kąt skrzyżowania z przeszkodą: 90º
 • Prześwit pionowy pod obiektem: 2,3 m
 • Pozioma skrajnia żeglowna: 13,0 m
 • Kąt otwierania przęsła: 72º

- W ramach projektu przewiduje się renowację nabrzeża ceglanego Nowej Motławy w sąsiedztwie mostu zwodzonego zgodnie z programem prac konserwatorskich, a także przebudowę instalacji technicznych znajdujących się na moście Stęgiewnym (instalacja gazowa, elektryczna, ciepłownicza itp.) przewidzianych do przełożenia pod dno Motławy - mówi Rafał Kraśnicki, dyrektor kontraktu z firmy Doraco.
Harmonogram prac związanych z przebudową Mostu Stągiewnego:

 • wykonanie instalacji podwodnych - przełom lutego i marca,
 • prefabrykacja nowego mostu - aktualnie trwa, wykonane zostało już około 90 proc. przęsła,
 • rozbiórka istniejącego mostu - planowana jest na jesień 2021,
 • montaż nowego mostu - jesień 2021 - wiosna 2022,
 • prace wykończeniowe: lato - jesień 2022.

Nowa marina południowaO nowej marinie południowej mówi się od połowy 2019 r. Wówczas decyzją prezydent Gdańska zatwierdzono projekt budowlany oraz udzielono pozwolenia na budowę mariny dla żeglarzy na południe od Mostu Stągiewnego.

- Budowa nowej mariny to część inwestycji miasta Gdańska oraz firmy Granaria w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego, polegającej na zagospodarowaniu północnego cypla Wyspy Spichrzów. Oprócz powstania nowej mariny, w ramach umowy przebudowany ma zostać również Most Stągiewny, który stanie się obiektem zwodzonym - mówi Magdalena Kiljan, rzecznik prasowy Gdańskiego Zarządu Dróg i Zieleni.
Południowa marina powstanie przy ul. Motławskiej, mierzyć będzie około 200 m. Przystań będzie mogła pomieścić do 60 jednostek pływających. Przebudowa Mariny pozwoli na zwiększenie liczby miejsc do cumowania jachtów, a dzięki temu, że Most Stągiewny będzie zwodzony jednostki pływające będą mogły swobodnie poruszać się po Motławie i w okolicach wyspy.

Harmonogram prac związanych z budową mariny południowej:

 • wycinka drzew wzdłuż ul. Motławskiej potrwa do końca lutego 2021,
 • budowa mariny - jesień 2021 do wiosny 2022.


Marina Południowa powstanie wzdłuż ul. Motławskiej.
Marina Południowa powstanie wzdłuż ul. Motławskiej. fot. Piotr Hukało / Trojmiasto.pl

Wyspa Spichrzów. Inwestycje mają być zakończone do 2023 rokuZmiany w organizacji ruchu w rejonie budowy mariny południowejNowa marina powstanie wzdłuż ul. Motławskiej, która na czas budowy będzie dwukierunkowa.
Nowa marina powstanie wzdłuż ul. Motławskiej, która na czas budowy będzie dwukierunkowa. Grafika Trojmiasto.pl
- W związku z rozpoczęciem prac budowlanych zmieni się organizacja ruchu na ul. MotławskiejMapka na odcinku od ul. Pszennej do ul. StągiewnejMapka. Część tego terenu zostanie wygrodzona i przeznaczona na plac budowy. Z tego względu zlikwidowane zostaną miejsca postojowe, zlokalizowane po wschodniej stronie ul. Motławskiej, na odcinku od ul. Stągiewnej do ul. Spichrzowej. Ponadto, na tym samym odcinku ul. Motławskiej wprowadzony zostanie ruch dwukierunkowy. Obowiązywać tam będzie również zakaz zatrzymywania się i postoju - kończy Magdalena Kiljan.

Taka organizacja ruchu na ul. Motławskiej obowiązywać będzie do końca czerwca 2022 roku.

Opinie wybrane


wszystkie opinie (118)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najnowsze

więcej artykułów »