• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
Skopiowano

Motocykliści jeżdżą buspasami w Gdyni, ale tylko wybranymi

Krzysztof Koprowski
23 września 2022, godz. 17:00 
Opinie (134)
Motocykliści w Gdyni mogą korzystać tylko z wybranych buspasów, więc należy zwracać uwagę na oznakowanie. Motocykliści w Gdyni mogą korzystać tylko z wybranych buspasów, więc należy zwracać uwagę na oznakowanie.

Gdynia dołączyła do grona dużych miast, w których motocykliści mogą korzystać z buspasów. Dla miłośników jednośladów nie są jednak udostępnione wszystkie buspasy. Nowe oznakowanie pojawiło się na początek na ul. RolniczejMapka, KieleckiejMapka oraz MałokackiejMapka. Docelowo dołączy do nich także buspas na Trasie KwiatkowskiegoMapka.Czy jazda motocyklem powinna być dopuszczona na wszystkich buspasach?

Motocyklami po buspasach można poruszać się m.in. w Gdańsku, Warszawie, Krakowie czy Wrocławiu. Z jednej strony jest to promocja alternatywnych wobec auta środków transportu, które zajmują zdecydowanie mniej cennej przestrzeni w aglomeracjach, a z drugiej buspasy pozwalają motocyklistom na omijanie w bezpiecznej odległości aut stojących w korku.

- Dopuszczenie jednośladów do korzystania z gdyńskich buspasów jest zwieńczeniem inicjatywy, którą Trójmiejskie Stowarzyszenie Motocyklowe rozpoczęło kilka lat temu. Wśród argumentów wskazywanych przez motocyklistów znalazły się m.in. wpływ na zmniejszenie tzw. filtrowania, czyli omijania korków poprzez jazdę między samochodami - mówi Marek Łucyk, wiceprezydent Gdyni ds. rozwoju.

Salony i sklepy motocyklowe w Trójmieście i okolicach


Buspasy prowadzące do Witomina są już udostępnione dla motocyklistów. Na Trasie Kwiatkowskiego takie rozwiązanie zostanie niebawem wdrożone. Buspasy prowadzące do Witomina są już udostępnione dla motocyklistów. Na Trasie Kwiatkowskiego takie rozwiązanie zostanie niebawem wdrożone.

Motocykliści na buspasach to większe bezpieczeństwo ruchu- Cieszy nas to, że władze Gdyni pochyliły się nad tematem i dostrzegły korzyści płynące z takiego rozwiązania i że zostało ono już wprowadzone. Umożliwienie motocyklistom korzystania z buspasów na pewno wpłynie na płynność ruchu oraz poprawę bezpieczeństwa na drogach. Z rozwiązania skorzystają wszyscy użytkownicy dróg - dodaje Piotr Lewandowski z Trójmiejskiego Stowarzyszenia Motocyklowego.
W Gdyni motocyklistom do dyspozycji zostaną oddane tylko wybrane buspasy, a więc każdorazowo przed wjazdem na taki pas ruchu należy dokładnie sprawdzić oznakowanie pionowe.

Drogi prowadzące na Witomino oraz Trasa KwiatkowskiegoZgodnie z zapowiedziami sprzed kilku tygodni nowe tablice pojawiły się na odcinkach ulic: Rolniczej, Małokackiej i Kieleckiej. Wkrótce dołączy do nich Trasa Kwiatkowskiego, gdzie została zatwierdzona już nowa organizacja ruchu.

Dotychczas po buspasach w Gdyni poruszać się mogły pojazdy komunikacji miejskiej, gdyński transport osób z niepełnosprawnością, służby ratunkowe, autokary, nadzór ruchu ZKM i pojazdy zeroemisyjne, czyli samochody elektryczne i wodorowe.

Miejsca

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (134)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane