• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Można już składać wnioski o tańszy węgiel

Ewelina Oleksy, Patryk Szczerba
7 listopada 2022, godz. 15:00 
Opinie (216)
Skorzystać z zakupu węgla po preferencyjnej cenie mogą mieszkańcy uprawnieni do dodatku węglowego. Skorzystać z zakupu węgla po preferencyjnej cenie mogą mieszkańcy uprawnieni do dodatku węglowego.

W Gdyni, Gdańsku i Sopocie można już składać wnioski na zakup węgla od gminy po preferencyjnej cenie, czyli 2 tys. zł brutto za tonę, razem z transportem. Trójmiejskie samorządy właśnie startują z realizacją ustawy podpisanej ostatnio przez prezydenta RP.Kupisz węgiel od gminy?

W ubiegłym tygodniu prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę, zgodnie z którą samorządy mogą sprzedawać węgiel mieszkańcom po preferencyjnej cenie.

Zgodnie z nią gminy mają kupować tonę węgla u importerów za 1,5 tys. zł, a następnie sprzedawać go potrzebującym ludziom za maksymalnie 2 tys. zł za tonę. 500 zł różnicy między ceną zakupu a sprzedaży ma wystarczyć na transport i przechowywanie węgla.

Maksymalnie 3 tony na jedno gospodarstwoIlość węgla, jaką będzie można nabyć dla jednego gospodarstwa domowego, określono w rozporządzeniu ministra aktywów państwowych. Samorząd nie ma na to wpływu. Z zapisów wynika, że dla jednego gospodarstwa domowego będzie można kupić maksymalnie 3 tony węgla - 1,5 tony do 31 grudnia br. oraz 1,5 tony od 1 stycznia 2023 r.

Z preferencyjnych warunków zakupu mogą skorzystać wyłącznie osoby fizyczne uprawnione do dodatku węglowego.

Gdynia, Gdańsk i Sopot poinformowały w poniedziałek, 7 listopada, o zasadach zakupu węgla od gmin. Od tego dnia startuje bowiem przyjmowanie wniosków w każdym z miast.

Samorządy rozpoczynają handel węglem po preferencyjnych cenach. Samorządy rozpoczynają handel węglem po preferencyjnych cenach.

Gdynia: wnioski o tańszy węgiel w Centrum RivieraW Gdyni, aby kupić węgiel po preferencyjnej cenie, trzeba złożyć odpowiedni wniosek. Można to robić od poniedziałku, 7 listopada, w Centrum Obsługi Mieszkańca, działającego w Centrum RivieraMapka. Wnioski będą dostępne na miejscu oraz online - w Biuletynie Informacji Publicznej Urzędu Miasta Gdyni.

20 osób już w piątek zapisało się na wizytę w Centrum Obsługi Mieszkańca. Można to wciąż robić pod numerem telefonu 58 626 26 26 lub na stronie rezerwacje.um.gdynia.pl.

Dlaczego rząd ma zabezpieczyć węgiel? Radni odpowiadają Dlaczego rząd ma zabezpieczyć węgiel? Radni odpowiadają

- Osoby zapisane przychodzą i od razu ich wnioski są weryfikowane na miejscu. Urzędnik sprawdzi, czy dane gospodarstwo jest uprawnione do zakupu. Jeśli wniosek zostanie zweryfikowany pozytywnie, od razu w Centrum Riviera osoba idzie do kasy, gdzie płaci i wychodzi z fakturą za opłacony węgiel. Później oczekuje na przywiezienie węgla do domu - mówi Michał Guć, wiceprezydent Gdyni.
Władze miasta zakładają, że w ciągu dwóch tygodni wszystkie uprawnione osoby zostaną obsłużone.

Władze Gdyni zapewniają, że w ciągu dwóch tygodni chcą, by wszyscy chętni na tani węgiel zostali zweryfikowani po złożeniu wniosków i mogli kupić go na preferencyjnych warunkach. Władze Gdyni zapewniają, że w ciągu dwóch tygodni chcą, by wszyscy chętni na tani węgiel zostali zweryfikowani po złożeniu wniosków i mogli kupić go na preferencyjnych warunkach.

Liczba uprawnionych: 2 tys. gospodarstw domowych- Oszacowaliśmy liczbę potencjalnych mieszkańców uprawnionych do takiego zakupu. Według naszych danych jest to ok. 2 tys. gospodarstw. Zgodnie z deklaracjami telefonicznymi połowa gospodarstw jest chętna, by z pomocy skorzystać - opowiada Rafał Klajnert, dyrektor Urzędu Miasta w Gdyni. - Cena za tonę węgla to 2 tys. zł brutto. Wliczony jest w nią transport na posesję mieszkańca, ale w ilości nie mniejszej niż pół tony - podkreśla.
Gdynia będzie kupować węgiel od PGE Paliwa. Rodzaj węgla, który został wskazany do zakupu, to miał, orzech i groszek.

Co istotne, miasto może kupić tyle opału, ile będzie zweryfikowanych opłat od mieszkańców. Zgodnie z umową z PGE Paliwa minimalna liczba zamówienia dla całego miasta to 25 ton.

Gdańsk: wnioski obsługuje Gdańskie Centrum Świadczeń- Handel węglem to nie jest zadanie miast i samorządów - podkreśla Piotr Kryszewski, wiceprezydent Gdańska. - Ale dziś, po kilku dniach od wejścia w życie odpowiednich przepisów, jesteśmy w stanie powiedzieć, jak ten proces będzie wyglądał w Gdańsku i jak miasto chce pomóc mieszkańcom odpowiednio się zabezpieczyć na okres zimowy.

Składy węgla w Trójmieście - lista firm


Gdańsk rozważał kilka wariantów, które daje ustawa. Ostatecznie miasto zdecydowało się na współpracę z przedsiębiorcami, którzy już prowadzą tego typu działalność na terenie Gdańska.

- Rozmawialiśmy z przedstawicielami kilku składów węgla. Dziś podpisujemy umowę z jednym składem i uruchamiamy możliwość składania wniosków o zakup węgla na preferencyjnych warunkach. Wnioski są przyjmowane przez Gdańskie Centrum Świadczeń. Na ten moment mamy tam trzy stanowiska, gdzie wniosek można złożyć. Jeśli będzie potrzeba, uruchomimy więcej - informuje Kryszewski.
Gdańsk podpisał umowę z jednym składem węgla. Gdańsk podpisał umowę z jednym składem węgla.
Urzędnicy zapewniają, że procedura złożenia wniosku jest prosta. Wcześniej trzeba będzie jednak zapłacić na dedykowany numer konta i dopiero z potwierdzeniem opłaty można będzie udać się do GCŚ. W cenie 2 tys. zł brutto za tonę wliczony jest już transport do mieszkańca.

- Skład węgla będzie się kontaktował telefonicznie z danym mieszkańcem i ustalał konkretny termin dostawy - wskazuje Kryszewski. - Po stronie mieszkańców wszystkie obowiązki są więc skrócone do minimum.

Dwa rodzaje węgla: orzech i groszekPodobnie jak w Gdyni, w Gdańsku w tym tygodniu zostanie podpisana umowa z firmą PGE Paliwa. Władze miasta szacują, że wnioski o tańszy węgiel złoży ok. 3-4 tys. gospodarstw domowych. Maksymalnie może być to jednak 7 tys. gospodarstw, bo tyle korzysta z dodatku węglowego.

Dodatek węglowy. 3 tys. zł na rodzinę Dodatek węglowy. 3 tys. zł na rodzinę

- Mamy do dyspozycji dwa rodzaje węgla: orzech i groszek. Myślę, że realizacja pierwszych dostaw odbędzie się w ciągu dwóch najbliższych tygodni - mówi Kryszewski.

W Sopocie też można już składać wnioskiW Sopocie przyjmowanie wniosków od mieszkańców także wystartowało 7 listopada.

- Wnioski o zakup węgla można składać do 31 grudnia. Po pozytywnej weryfikacji wniosku przez Wydział Inżynierii i Ochrony Środowiska UM Sopotu i wniesieniu opłaty na konto gminy, wnioskodawca otrzyma zaświadczenie, z którym pojedzie do składu węgla (ul. Wielopole, Gdańsk) i tam umówi się na dostarczenie węgla do domu - informuje Marek Niziołek z sopockiego magistratu.
Szczegółowe informacje można uzyskać w Wydziale Inżynierii i Ochrony Środowiska Urzędu Miasta Sopotu, pok. 88. oraz pod nr tel. 58 52-13-794. Wniosek jest do pobrania na stronie sopot.pl

Miejsca

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (216)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane