Fakty i opinie

stat

Zbiornik wody Stara Orunia czeka na zwiedzających

W sobotę 8 czerwca można się wybrać na zwiedzanie zbiornika wody Stara Orunia.
W sobotę 8 czerwca można się wybrać na zwiedzanie zbiornika wody Stara Orunia. mat. GIWK

Nietoperze się zbudziły, można więc zarezerwować termin na zwiedzanie zabytkowego, 150-letniego zbiornika wody Stara Orunia, który znajduje się we wnętrzu skarpy wzdłuż ul. Kampinoskiej zobacz na mapie Gdańska w Gdańsku. Zapisy na zwiedzanie w okresie od 8 czerwca do połowy sierpnia właśnie ruszyły.zakończona Łącznie głosów: 1253
Po trwającym przeszło dwa lata remoncie w zeszłym roku uroczyście otwarto zbiornik Stara Orunia. Ten 150-letni obiekt zamknięty był przez 50 lat. W tym okresie stał się domem dla nietoperzy, które poczuły się w nim na tyle dobrze, że stał się on ich największym zimowiskiem w województwie pomorskim.

W związku z tym zbiornik jest udostępniany turystom wyłącznie poza okresem hibernacji zwierząt. Po zakończeniu rewitalizacji zbiornika zalano go czystą wodą do wysokości około 0,5 m. Zapewnia to wilgotność powietrza optymalną dla nietoperzy, które korzystają z obiektu praktycznie do końca wiosny.

- Nietoperzy w tym obiekcie w tej chwili praktycznie nie ma, ponieważ wybudziły się już ze snu zimowego i przeniosły się do letnich schronisk, samice założyły kolonie rozrodcze - mówi Martyna Jankowska-Jarek z Polskiego Towarzystwa Ochrony Przyrody "Salamandra". 

Co warto zobaczyć w zbiorniku?Zbiornik Stara Orunia został zbudowany w 1869 roku i był jednym z kluczowych elementów  nowoczesnego i kompleksowego systemu wodociągowo-kanalizacyjnego w ówczesnym Gdańsku, wybudowanego na zlecenie burmistrza Leopolda von Wintera.

Wnętrze zbiornika przypomina na pierwszy rzut oka kościelną kryptę lub piwnicę starego gmachu. To zbudowana z cegieł jednokomorowa konstrukcja o podstawie w kształcie kwadratu o wymiarach ok. 40 na 40 m, która składa się z 11 przylegających do siebie, sklepionych kolebkowo naw. Każda z naw ma wysokość ok. 5,5 m i szerokość ok. 3,5 m oraz opiera się na łukach ośmiu arkad o rozpiętości ok. 4 m. Pojemność zbiornika wynosiła ok. 4500 m sześc. wody.

Zbiornik Stara Orunia nową atrakcją południa GdańskaJako że wewnątrz zbiornika znajduje się woda, zwiedzanie odbywa się po specjalnie przygotowanych pomostach.

- Udostępniamy znakomite przykłady architektury technicznej, ale wymaga to od zwiedzających nieco przygotowania i zaangażowania - mówi Agnieszka Klugmann, rzecznik prasowy GIWK.
W podziemnym rezerwuarze panuje temperatura około 10°C, dlatego warto pamiętać o okryciu wierzchnim.

Dojście do Zbiornika Wody Stara Orunia od strony ulicy Nowiny oznaczone jest specjalnymi tablicami kierunkowymi. Przy samym zbiorniku znajduje się punkt widokowy, którego patronem jest Jerzy Samp - polski historyk literatury, gedanista, mieszkaniec gdańskiej Oruni, który był wielkim orędownikiem udostępnienia zbiornika do celów turystycznych.Zapisy i biletyWejście do zbiornika jest biletowane (koszt biletu wynosi 5 zł). Jednocześnie do zbiornika może wejść 30 osób, dlatego warto skorzystać z rezerwacji internetowej i zakupić bilet on-line na stronie giwk.pl.

W czerwcu zwiedzanie będzie możliwe we wtorki, czwartki, piątki, soboty i niedziele;  wejścia o pełnych godzinach - pierwsze o godz. 11, ostatnie o godz. 16.

W lipcu i sierpniu zwiedzanie będzie możliwe we wszystkie dni poza środami; wejścia o pełnych godzinach; pierwsze o godz. 11, ostatnie wejście o godz. 17.

Zwiedzanie odbywa się z przewodnikiem i trwa około 30 minut.

Gdański Szlak Wodociągowy to - poza zbiornikiem Stara Orunia - także dwa inne obiekty, czyli znajdujący się we Wrzeszczu i udostępniany przez cały rok zbiornik wody Sobieski oraz wieżowy zbiornik wody Kazimierz na Wyspie Sobieszewskiej, który będzie udostępniony zwiedzającym od 15 czerwca.

Opinie (55) 7 zablokowanych

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

STOP Hejt! Przemyśl swoją opinię

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.