Fakty i opinie

stat

Muzeum Historyczne Miasta Gdańska przejmuje Wielki Młyn

artykuł historyczny

Muzeum Historyczne Miasta Gdańska otrzymało klucze do Wielkiego Młyna zobacz na mapie Gdańska. Oznacza to formalne przejęcie od miasta dawnego centrum handlowego, by w przyszłości przenieść tu Muzeum Bursztynu zobacz na mapie Gdańska.Na początku listopada informowaliśmy, że opuszczony przez kupców po 20 latach handlowania, zabytkowy Wielki Młyn, może stać się siedzibą Muzeum Bursztynu, które obecnie ledwo mieści się w Zespole Przedbramia ul. Długiej.

Waldemar Ossowski otrzymał od miasta klucze do Wielkiego Młyna - jak sam przyznaje, nie są one imponujące, ale od teraz obiekt jest w rękach MHMG.
Waldemar Ossowski otrzymał od miasta klucze do Wielkiego Młyna - jak sam przyznaje, nie są one imponujące, ale od teraz obiekt jest w rękach MHMG. fot. profil FB W. Ossowskiego
Obecnie Waldemar Ossowski, dyrektor MHMG, pod które podlega Muzeum Bursztynu, otrzymał klucze do Wielkiego Młyna. Jak przyznaje, oznacza to formalne przejęcie obiektu.

- Przed nami jeszcze długa droga. Muzeum musi najpierw przygotować projekt o fundusze na adaptację budowli na nowe Muzeum Bursztynu. W tej sytuacji prawo do dysponowania obiektem jest jednym z wymogów formalnych - wyjaśnia Waldemar Ossowski, dyrektor MHMG.
Wnioski o dofinansowanie prac, które trafią do Ministerstwa Kultury muszą powstać na początku roku. Urzędnicy przygotowując studium wykonalności dla adaptacji Wielkiego Młyna szacowali, że wszystkie prace przy remoncie, adaptacji, wraz z termoizolacją obiektu, wyniosą 50 mln zł. Chcianoby uzyskać około 5 mln euro unijnego dofinansowania.

Zespół Przedbramia wraz z Katownią, z którego miałoby się w przyszłości wyprowadzić Muzeum Bursztynu, w dalszym ciągu należałoby do MHMG. Miałyby tam być realizowane inne wystawy związane z dawnym Gdańskiem.

Opinie (120) 4 zablokowane

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

STOP Hejt! Przemyśl swoją opinię

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.