Fakty i opinie

Muzeum II Wojny Światowej wychodzi z ziemi

artykuł historyczny

Z dna głębokiego na 14 m wykopu zaczyna się wyłaniać zarys przyszłej siedziby Muzeum II Wojny Światowej wraz z pochyłą, docelowo wysoką na 40 m, wieżą. Muzeum ma zostać otwarte jesienią przyszłego roku.Odwiedzisz Muzeum II Wojny Światowej?

oczywiście, każdy Polak powinien to zrobić 51%
myslę, że tak, przynajmniej jeden raz 31%
to zależy, jakie opinie usłyszę na jego temat 4%
nie, mam dość martyrologii 14%
zakończona Łącznie głosów: 1018
Wre praca na terenie budowy Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku przy ul. Wałowej zobacz na mapie Gdańska.

Poprzednia faza przygotowania terenu i wylewania tzw. betonowej wanny, na głębokości 14 m i o powierzchni ok. 1,7 ha, była spektakularna, ale trudno było ją obserwować. Teraz już gołym okiem widać prace związane z budową gmachu muzeum.

- Obecnie prowadzone prace żelbetowe zbliżają się do poziomu "0". Sukcesywnie zamykane są stropami przestrzenie przeznaczone na wystawę stałą. Na ukończeniu jest również budowa monumentalnych schodów prowadzących z poziomu -4,50 do -14. Montowane są prefabrykaty pod widownię sali konferencyjnej - opowiada Karol Kalinowski, kierownik projektu z działu inwestycji Muzeum II Wojny Światowej. - Postępują też prace związane z budową ścian wieży, która będzie miała kształt pochylonego graniastosłupa o podstawie trójkąta i wysokości ok. 40 m w najwyższym punkcie.

W wieży, będącej najbardziej charakterystycznym elementem budynku muzeum, znajdzie się m.in. biblioteka, sale dydaktyczne, konferencyjne oraz kinowa. Na najwyższym poziomie powstaną kawiarnia i restauracja z widokiem na panoramę Gdańska.

Realizacja skomplikowanej konstrukcji wieży odbywa się przez całą dobę. Wykonano już znaczną część stropu parkingu podziemnego oraz ściany łukowe sali konferencyjnej.


Według inwestora, generalny wykonawca, czyli konsorcjum firm Warbud S.A., Hochtief Polska S.A. oraz Hochtief Solutions AG., realizuje prace zgodnie z harmonogramem. Wykonawca miał w sumie 21 miesięcy na ukończenie budowy, a więc powinien zakończyć prace latem 2016 roku.

- Realistycznie rzecz oceniając, biorąc pod uwagę konieczność uzyskania zgód na użytkowanie, realne wydaje się otwarcie Muzeum jesienią 2016 roku - zapowiada prof. Paweł Machcewicz, dyrektor MIIWŚ.

Do tego czasu trzeba nie tylko wybudować obiekt, ale także wykończyć go i wyposażyć. Główny zakres prac obejmuje zbudowanie sześciu kondygnacji podziemnych, gdzie znajdować się będzie wystawa stała, oraz ośmiu kondygnacji naziemnych.

Powierzchnia budynku będzie wynosić około 23 tys. m kw. Na wystawę główną przeznaczono około 5 tysięcy m kw., co uczyni ją jedną z największych wystaw prezentowanych przez muzea historyczne na świecie.

Wystawę stałą, za ponad 44 mln zł wykona konsorcjum, którego liderem jest Qumak S.A. Jest to ta sama firma, która wykonała ekspozycję Europejskiego Centrum Solidarności w Gdańsku oraz odpowiada za wykonanie zintegrowanego systemu sterowania ruchem drogowym Tristar w Trójmieście.

Muzeum II Wojny Światowej budowane jest z funduszy państwowych. Polski rząd w ramach wieloletniego programu zarezerwował na projekt 385 mln zł.

W styczniu ustawiono w budowanym muzeum pierwsze eksponaty.

Opinie (164) 5 zablokowanych

 • Gloria victis.

  1939-1945

  • 40 17

 • Tylko bezrozumne narody zapominają o historii i wartościach, które je zbudowały. W Polsce są to na szczęście tylko bezrozumne.

  Dwa totalitaryzmy, czerwony i brunatny, sprzysięgły się ze sobą, przeciwko nam, dokonując tego, co można słusznie uznać za czwarty rozbiór Polski. Nie wiadomo, do czego by to nieszczęście doprowadziło, gdyby owi sojusznicy wkrótce nie pokłócili się między sobą. A wtedy, jak wcześniej współdziałały, tak później starły się ze sobą dwa socjalizmy: jeden narodowy - brunatny, drugi klasowy i międzynarodowy - czerwony.

  • 60 22

 • Trochę mi to przypomina ground zero w Nowym Jorku.

  Tam też jest muzeum w podziemiach i wstawiali wóz strażacki dźwigiem tak jak tu czołg.

  Ale o takich wydarzeniach tragicznych pamiętać musimy
  Przeszłość jest podstawą przyszłości.

  • 49 9

 • Czas na muzeum pokolenia 1500 brutto.

  Dzieci im tego nie wybudują, bo ich nie mają ale 40-letni emeryci, na których oddali swoje emerytury w OFE mogliby coś dorzucić.

  • 120 30

 • Prawda

  Polska była największym przegranym II wojny światowej.
  Straciliśmy na tej wojnie więcej niż ci którzy ją rozpętali czyli Niemcy, Włochy i Japonia, które są jednymi z najbogatszych krajów świata, a my jeszcze nie możemy się podnieść po 45 latach radzieckiej okupacji, pod którą trafiliśmy w wyniku zdrady Anglików i Jankesów za których sprawę zginęły tysiące naszych żołnierzy.

  • 164 10

 • Muzeum, ale jakie?

  Pierwsze informacje o przyszłej ekspozycji nie nastrajają mnie optymistycznie. Mam nadzieję, że muzeum znajdzie pośrednie rozwiązania między tak ostatnio modną, wszechobecną, często niczym nieusprawiedliwioną prezentacją multimedialno-elektroniczną a dawno odesłanymi do lamusa gablotami ze zdechłymi muchami leżącymi między muzealiami. Oby.

  • 32 6

 • Ile można za to żłobków czy przedszkoli zbudować?

  Po co komu to muzeum?
  W 21 wieku mimo niżu demograficznego dostanie się dziecka do żłobka to cud.
  Ciekawe kto będzie chodził do tego muzeum za 20-30 lat?

  • 71 90

 • To będzie najlepsze muzeum w Polsce i obowiązkowy punkt na trasie każdego turysty odwiedzającego Gdańsk.

  • 67 38

 • Na ch.... komu to muzeum ?

  Nie lepiej zbudować coś dla ludzi żyjących ?

  • 16 42

 • ile znasz osob, ktore faktycznie tak zarabiaja

  Bo jakos skelpy pelne ludzi, kawiarnie pelne ludzi i drogi pelne nietanich samochodow.

  Sam tyle zarabiasz? Czy tylko sobie tak biadolisz?

  • 24 26

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.