Fakty i opinie

stat

Muzyka z Trójmiasta doby lat 90.

fot. Łukasz Unterschuetz/trojmiasto.pl

Tydzień temu premierę miała płyty "Muzyka z Trójmiasta, Antologia Przebojów 1960-2010". To pierwsza płyta w kraju prezentująca największe przeboje artystów rodem z Trójmiasta. Przybliżamy wam wszystkie przeboje ze składanki. Dziś hity dojrzałego Trójmiasta z lat 90.



Lata 90. to przede wszystkim wesołe trójmiejskie piosenki, które do dziś wywołują uśmiech kiedy się ich słucha. Do takich bez wątpienia należy zaliczyć "Makumbę" grupy Big Cyc, który właśnie dzięki temu utworowi z punkowego podziemia wypłynął na szersze wody, kierując się w stronę łagodniejszych melodii i przystępnych rytmów ska. W tej piosence - ukazała się na wydanym w 1996 roku albumie "Z gitarą wśród zwierząt" - opowiadającej o ciężkich losach czarnoskórego imigranta w Polsce, idealnie skupia się publicystyczno-kabaretowy charakter piosenek Big Cyca, który za pomocą prześmiewczych tekstów Krzysztofa Skiby gorzko komentował polską rzeczywistość po transformacji ustrojowej - rasizm, zaściankowość czy materializm. Słynący z kontrowersji zespół i tym razem nie oszczędził słuchaczy - makumba to również nazwa narkotycznego wywaru z konopi indyjskich.

Big Cyc - Makumba



W podobnym prześmiewczym klimacie były utrzymane piosenki "Ciągnik" zespołu Blenders i "Nogi" grupy Czarno-Czarni. Ta pierwsza, powstała w 1996 roku i od razu znalazła tysiące zwolenników w Polsce, otrzymując prestiżową nagrodę Music Box w kategorii "Przebój Roku '96". Zespół debiutował w 1991 roku, najpierw przez cztery lata grając w trójmiejskich piwnicach. Dopiero w połowie dekady przebił się do czołówki twórców najpopularniejszych przebojów w Polsce. Blendersi z pewnością wiele by stracili, gdyby nie ich charyzmatyczny wokalista, Amerykanin Glenn Meyer, który dołączył do grupy przy nagrywaniu drugiej płyty.

Blenders - Ciągnik



Podobnie rozśmieszała piosenka "Nogi" Czarno-Czarnych. Ta formacja powstała zupełnie przypadkowo po tym jak muzycy zespołu Big Cyc zaprosili do zaśpiewania "Pasażer" Jarka Janiszewskiego z grupy Bielizna. Razem nagrali pięć płyt, ale to właśnie "Nogi" zyskały największą popularność - litania do obiektu westchnień i wyliczanka zajęć, które zakochana para zazwyczaj wykonuje, ale w tym przypadku cel jest jeden: zobaczyć nogi i spódniczkę mini. Do tej wesołej i żywiołowej piosenki nie raz można było zatańczyć na polskich dyskotekach.

Czarno Czarni - Nogi



Ale lata po transformacji ustrojowej to także smutniejsze utwory jak "24.11.94" zespołu Golden Life. Ta piosenka jest nieodłącznie związana z tragedią, która wydarzyła się pod koniec listopada 1994 roku na terenie Stoczni Gdańskiej. Wtedy miała odbyć się gala wręczenia nagród MTV, uzupełniona o koncert promujący nową płytę "Natura" tej formacji. W pamięci zapisały się nie wrażenia artystyczne, ale ogromny pożar do jakiego doszło w Hali Stocznia Gdańska podczas ich występu. Z kilkuset zgromadzonych osób zginęło 7, a ok. 300 zostało ciężko rannych. Golden Life postanowili upamiętnić ofiary tego wydarzenia i nagrali utwór mający w tytule datę tego tragicznego wydarzenia, wydany na singlu poprzedzonym teledyskiem w którym wzięła udział plejada gwiazd polskiej muzyki rockowej. Dochód z singla i ze specjalnego koncertu, który odbył się 17 grudnia w Teatrze Muzycznym w Gdyni przekazano ofiarom pożaru, a fragment tekstu "Życie choć piękne tak kruche jest, wystarczy jedna chwila by zgasić je" do dziś widnieje w miejscu tego tragicznego wydarzenia.

Golden Life - 24.11.94



Muzykę z lat 90. zamyka piosenka "Kiedy powiem sobie dość" zespołu ONA, w którym pierwsze kroki stawiała Agnieszka Chylińska, która daleko miała do statusu obecnej gwiazdy showbiznesu, a przedstawiała się bardziej jako pyskata dwudziestolatka, nienawidząca nauczycieli i gotowa okazać im to podczas gali wręczenia Fryderyków. Piosenka szybko stała się wielkim komercyjnym sukcesem, który drugiej płycie ONA "Bzzzz" przyniósł podwójną platynę. Z drugiej strony ballada trafiła do chodzących w glanach nastolatek, dla których stała się hymnem kobiecej niezależności i determinacji. Większość z nas pamięta ją jednak jako klasyczną rockową balladę z wpadającą w ucho prostą melodią gitary akustycznej i charakterystycznym, zachrypniętym wokalem Chylińskiej.

ONA - Kiedy powiem sobie dość




Płyta "Muzyka z Trójmiasta vol.1 - Antologia Przebojów 1960-2010"

Czerwone Gitary - Historia jednej znajomości, Kombi - Słodkiego miłego życia, O.N.A - Kiedy powiem sobie dość, Grażyna Łobaszewska - Czas nas uczy pogody, Rudi Schuberth i Wały Jagiellońskie - Monika dziewczyna ratownika, Illusion - Nóż, Big Cyc - Makumba, Blenders - Ciągnik, Czarno Czarni - Nogi, Leszcze - Ta dziewczyna, Kobiety - Marcello, eM - Tramwaje jak komety, Golden Life - 24.11.94.

Płyta dostępna jest w przedsprzedaży internetowej w sklepach: Empik, Merlin, Amazonka, KDC. Na terenie Trójmiasta można ją dostać "tradycyjnie" w sieci Empik Megastore, Saturn, Avans.

Dodaj zdjęcie do artykułu

Opinie (78)

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.