Fakty i opinie

Myśliwska: autobusy zwolnią, auta przyspieszą

Najnowszy artukuł na ten temat

Znaki poinformują kierowców o wysokości mandatu

Przystanek autobusowy bez zatoczki na ulicy Myśliwskiej w Gdańsku. Już za miesiąc zatoka zostanie odtworzona.
Przystanek autobusowy bez zatoczki na ulicy Myśliwskiej w Gdańsku. Już za miesiąc zatoka zostanie odtworzona. fot. Łukasz Unterschuetz/trojmiasto.pl

W miniony poniedziałek informowaliśmy o likwidacji zatoki dla autobusów na ul. Myśliwskiej. Autobusy miejskie zwolnią, prywatne samochody przyspieszą - takie będą konsekwencje decyzji drogowców o przywróceniu zatoki autobusowej na ul. Myśliwskiej w Gdańsku już w maju, a nie dopiero po otwarciu Nowej Bulońskiej w 2019 r.Jak oceniasz przywrócenie zatoki postojowej?

negatywnie, transport indywidualny wygrał nad transportem publicznym 36%
przeciętnie, wiele i tak się nie zmieni, korki będą tam coraz większe 22%
pozytywnie, samochody pojada szybciej 42%
zakończona Łącznie głosów: 1363
Przypomnijmy, że przy ulicy Myśliwskiej, na wysokości ul. Ostoja Myśliwska zobacz na mapie Gdańska, do niedawna funkcjonował przystanek "Wołkowyska" z zatoką autobusową. Jednak prace na przylegającej do zatoki działce spowodowały, że zatokę trzeba było wyłączyć z ruchu, a sam przystanek przesunąć o kilkadziesiąt metrów.

Urzędnicy wyjaśniali wtedy, że nie ma innej możliwości połączenia działki należącej do dewelopera z układem drogowym, więc by umożliwić właścicielowi dostęp do działki, przystanek został tymczasowo przeniesiony w stronę skrzyżowania z ul. Wołkowyską.

Likwidacja zatok to światowy trend, wynikający z badań dotyczących bezpieczeństwa ruchu drogowego. Wraz z likwidacją zatok buduje się także na jezdniach bariery architektoniczne, które uniemożliwiają wyprzedzanie lub omijanie stojącego chwilę na przystanku autobusu. Wszystko po to, by kierowcy nie potrącili pieszych, przechodzących przez pobliskie przejścia, albo i w miejscach niedozwolonych.

I rzeczywiście: w efekcie zmian na Myśliwskiej autobusy miejskie zauważalnie przyspieszyły. Ponieważ nie musiały już wjeżdżać do zatoki autobusowej, nie musiały też czekać, aż kierowcy samochodów osobowych pozwolą im wyjechać z zatoki na jezdnię.

Rozżalenie byli natomiast kierowcy samochodów osobowych, którzy musieli czekać, aż pasażerowie wsiądą i wysiądą do stojącego na jezdni autobusu.

Sytuacja drogowa na ul. Myśliwskiej.
Sytuacja drogowa na ul. Myśliwskiej. graf. Trojmiasto.pl

Urzędnicy zmieniają zdaniePierwotnie przystanek z zatoką miał być odtworzony po oddaniu do ruchu ul. Nowej Bulońskiej. Na razie na tej inwestycji nie wbito w ziemię jeszcze nawet pierwszej łopaty.

Urzędnicy jednak postanowili zmienić zdanie i spotkali się właścicielem działki.

- Po spotkaniu z inwestorem ustaliliśmy przyśpieszenie budowy zatoki autobusowej w docelowej lokalizacji. Rozpoczynamy procedowanie. Przewidujemy, że prace ruszą na początku maja i do końca miesiąca zostaną sfinalizowane - czytamy w informacji Gdańskiego Zarządu Dróg i Zieleni do mieszkańców.
Prace zostaną sfinansowane przez dewelopera.

Opinie (202) 2 zablokowane

Dodaj opinię
Walczymy z przemocą słownąKasujemy opinie obraźliwe i nie na temat

Dodaj opinię

Odpowiedz

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.