Na Westerplatte bez inscenizacji. Film Wajdy w dawnym zbiorniku na gaz

1 września pod pomnikiem Obrońców Wybrzeża na Westerplatte, uroczystości rozpoczną się o godz. 4:45.
1 września pod pomnikiem Obrońców Wybrzeża na Westerplatte, uroczystości rozpoczną się o godz. 4:45. fot. Krzystof Mystkowski/KFP

W tym roku w 75 rocznicę wybuchu II wojny światowej rano na Westerplatte odbędzie się apel pamięci, nie będzie jednak historycznej inscenizacji. Natomiast w Gdańsku przez dwa dni będziemy mogli oglądać multimedialny spektakl "Wybuch" według pomysłu Andrzeja Wajdy.Ubiegłoroczna inscenizacja na Westerplatte.

Ubiegłoroczna inscenizacja na Westerplatte.

Czy wybierzesz się na obchody 75 rocznicy wybuchu II wojny?

Zobacz wyniki (492)
Przez ostatnie kilka lat przyzwyczailiśmy się że podczas porannych obchodów rocznicy wybuchu II wojny światowej na Westerplatte oglądaliśmy historyczne inscenizację w reżyserii Bogusława Wołoszańskiego. Miasto już w zeszłym roku zrezygnowało z jego usług, w zamian zobaczyliśmy historyczną inscenizację, ale dzień wcześniej 31 sierpnia, którą zorganizowało Muzeum II Wojny Światowej.

W tym roku inscenizacji nie będzie w ogóle. Uroczystości na Westerplatte jak zwykle rozpoczną się o godz. 4:45 od odegrania hymnu państwowego, wystąpienia prezydenta Gdańska, tym razem także premiera Donalda Tuska i gości, a także apelu pamięci, salwy honorowej i złożenia wieców u stóp Pomnika Obrońców Wybrzeża. Po uroczystościach uczestnicy mogą liczyć na poczęstunek z kuchni polowej.

Dla mieszkańców będzie zorganizowany transport na i z Westerplatte autobusami miejskimi (poniżej w ramce rozkład jazdy). Natomiast wodniacy i żeglarze, którzy chcieliby wziąć udział w porannych wydarzeniach nie mogą liczyć na to, że zacumują przy Nabrzeżu Obrońców Westerplatte, gdyż są to zamknięte tereny portowe i zarząd portu nie wyraża na to zgody. Ewentualnie, po uprzednim umówieniu, wodniacy mogą spróbować zacumować w marinie przy Twierdzy Wisłoujście.

1 września jeszcze raz pojawią się oficjele na Westerplatte. O godz. 17 prezydent Bronisław Komorowski wraz prezydentem Republiki Federalnej Niemiec Joachimem Gauck, zapalą znicze na cmentarzu Obrońców Westerplatte, a następnie wygłoszą przemówienia i złożą wieńce przy pomniku. Uroczystość uświetni występ Orkiestry Filharmonii Narodowej.

Tak jak w poprzednich latach zostanie oddany także hołd poległym pocztowcom. Uroczystości rozpocznie o godz. 12 mszą św. w intencji poległych pod Pomnikiem Obrońców Poczty Polskiej zobacz na mapie Gdańska w Gdańsku.

Wcześniej bo o godz. 10 w budynku Międzyuczelnianego Wydziału Biotechnologii Uniwersytetu GdańskiegoAkademii Medycznej w Gdańsku, ul. Kładki 24 zobacz na mapie Gdańska odbędzie się wspólna modlitwa i złożenie wieńców przy tablicy upamiętniającej Polaków torturowanych i zamęczonych w pierwszych dniach II Wojny Światowej w budynku Viktoriaschule.

Ponadto mieszkańcy Gdańska zarówno 1 jak i 2 września będą mogli zobaczyć multimedialny spektakl "Wybuch" według pomysłu Andrzeja Wajdy. Zostanie on zaprezentowany na wielkoformatowym ekranie o szerokości 80 metrów i wysokości 5 metrów co ciekawe wewnątrz byłego zbiornika gazowego na terenie Polskiej Spółki Gazownictwa przy ul. Podstocznej zobacz na mapie Gdańska, nieopodal przyszłej siedziby Muzeum II Wojny Światowej.

Spektakl to opowieść o historii Gdańska, Polski i Europy od 1933 r., kiedy władzę w Niemczech przejął Hitler, aż do wybuchu wojny i walk we wrześniu 1939 r. Dzięki specjalnym efektom i animacji 3D, widzowie odczują grozę narodowego socjalizmu i zbliżającej się niemieckiej agresji, będą świadkami podziału Polski między Hitlera i Stalina, polskiego oporu we wrześniu 1939 r. i zbrodni okupantów. W treść przedstawienia zostaną również wplecione fragmenty filmów Andrzeja Wajdy "Lotna" oraz "Katyń". W finale zobaczymy symboliczne narodziny Polskiego Państwa Podziemnego.

Projekcje spektaklu będą cykliczne (co godzinę). 1 września będą się odbywały od godz. 11.00 do 16.00 i od godz. 21.00 -22:00 (o godz. 19:20 odbędzie pokaz spektaklu z udziałem Prezydentów RP i RFN). 2 września projekcje będą od godz. 8:00 do 22:00. Wstęp bezpłatny. Będzie możliwość rezerwacji miejsc na wydarzenie na stronie internetowej Muzeum. Rezerwacja nie jest obowiązkowa, ale zapewni wejście na konkretną godzinę.

Przejazd zorganizowany na Westerplatte w dniu 1 września 2014

Lokalizacja parkingów i przystanków
Lokalizacja parkingów i przystanków mat. prasowe
Dowóz na Westerplatte i powrót po uroczystościach odbywać się będzie autobusami z napisem "Westerplatte", wg zwykłej taryfy.
 
Rozkład jazdy:
- godz. 03:15 z przystanku Oliwa Pętla Tramwajowa (przy dyspozytorni, jak linia 122)
- godz. 03:25 z przystanku "Wrzeszcz PKP" (jak linia 162)
- godz. 03:30 i 03:40 z przystanku "Dworzec Gł." (jak linia 108)
- godz. 03:35 z przystanku "Akademia Muzyczna" (przy skrzyżowaniu z ul. Łąkową, jak linia 112)
- godz. 03:40 z przystanku "Budzysza", w ciągu ul. Sucharskiego, zaraz za skrzyżowaniem z Wosia Budzysza

Na pozostałych przystankach na trasie dojazdu do Westerplatte autobusy się nie zatrzymają.

Po zakończeniu uroczystości, około godz. 06:30 z przystanku "Westerplatte" (przy pętli linii 106) autobusy odjadą w kierunku Bramy Wyżynnej i Dworca Głównego.

Dodatkowo, z uwagi na rozpoczynający się na Westerplatte o godzi. 17:00 koncert, uruchomiona zostanie przyspieszona linia autobusowa 606. Będzie funkcjonować w godz. 15:00 - 16:45 na stałej trasie, wg taryfy zwykłej i z częstotliwością co 15 minut.

Opinie (128) ponad 10 zablokowanych

 • (15)

  Oby to się nigdy więcej nie powtórzyło, niech pozostanie tylko historia.

  • 198 8

  • Jak będziemy tak dalej fikać (6)

   ...i robić BEZINTERESOWNIE za adwokata diabła, powtórzy się to szybciej niż się spodziewać możemy... Tak to jest, kiedy ratlerek szuka zwady z misiem, uważając że w razie "co" ujmie się za nim stado wilków, stojące za jego plecami...

   • 32 16

   • To ten Korokodil? (5)

    Z ZSRR?

    • 11 11

    • No a skąd... (4)

     ..pzrecież w Twoim umyśle, jak się nie ma takiego samego zdania jak TY, to można być tylko z Rosji, co nie??:) Notabene, zgodnie z Twoją logiką, ty musisz być z Kijowa...z Prawego Sektora...i u Ciebie w mieszkaniu na ścianie wisi Hitler, Bander i ten trzeci bandyta od rezania polaków....zgadłem ??

     • 12 9

     • (3)

      Twój podpis mówi wiele.

      • 4 8

      • Twój za to nie mówi nic... (2)

       ... i to właśnie jest zastanawiające... Najgorsi są ci "bezimienni". Tchórze, zdrajcy, podpalacze....agitatorzy od siedmiu boleści...a jak co do czego przychodzi, nagle się okazuje, że takie coś jak TY mieszka w USA albo innym Izraelu...ostatecznie jest niepoczytalne umysłowo i nikt mu nic nie może...

       • 8 2

       • Ktoś pytał Ciebie czyś swój. Dlatego się nie podpisał. Ja też nie. Z tonu - prawdziwego zakłopotania - widać, że nie jesteś obcy, więc mogę teraz powiedzieć otwarcie, że nie znam nikogo, kto podpala. Każdy myśli i rozważa. Podskakiwania, które byłoby widoczne, też już dawno nie widzę. Komentarze na trojmiasto.pl są powściągliwe. Co jest siła, a nie słabością. Media europejskie też. Bądź spokojny, ogromna większość jest rozsądna.

        • 1 0

       • Dodam tylko, że szukanie kozłów nikomu nie wychodzi na dobre, a zdrajcami są zawsze agresorzy.

        • 1 0

  • Już się powtórzyło na Ukranie, niczym sprzedanie Czechosłowacji w 1938 r. Tak więc naiwniaku do domu.

   • 9 4

  • no wlasnie (5)

   Tylko po co to jaranie WOJNA na Ukrainie, bez konca w telewizji...
   A w Polsce zabawy duzych chlopcow: rekonstruktorzy, Muzea powstan i wojen itp. A Gdansk to juz w ogole ma "narracje" wojenna...
   Dajcie ludziom zyc w spokoju. I nie zamulac DZIECIOM wojna w glowach, trzeba wyraznie mowic ze wojna to wielkie zlo.

   • 17 7

   • (1)

    czy KTOKOLWIEK mówi, że wojna jest czymś dobrym?

    • 12 3

    • dziennikarze

     uprawiaja hipokryzje a naprawde sie ekscytuja - mieszajac jak zwykle ludziom w glowach i podjudzajac...

     • 10 1

   • dokładnie (2)

    zdecydowana większość ma w głębokim poważaniu machanie szabelkami przez "wielkich przywódców"- jedynie media sobie z tego eldorado zrobiły i ciągną temat w nieskończoność, co rusz wysnuwając wnioski o światowym konflikcie....ludzie dajcie spokój. To nie średniowiecze, jak w tych czasach przy takiej liczbie powiązań gospodarczych mówić można o wojnie na szerszą skalę (nie mówię o tej mniej "cywilizowanej" części świata

    • 11 0

    • zdecydowana większość ma w głębokim poważaniu machanie szabelkami ...

     do czasu, aż taka szabelka pojawi im się przed nosem - wtedy poważanie nagle się zmienia.
     W Vabanku II była taka scena na udawanym punkcie granicznym:
     "Kramer: Polityka mnie nie interesuje.
     I Oficer: Ale za to polityka interesuje się Panem"

     • 7 3

    • W 1914 r. zdecydowanie najważniejszym partnerem gospodarczym Niemiec była Francja.

     • 1 1

  • No ekstra...

   przecież dzieciaki mają się uczyć, że gdyby nie Polacy i ich nienawistne milczenie to by dobrzy Niemcy i bracia Rosjanie nas nie napadli!

   • 3 0

 • Mam nadzieję (11)

  że historia nie zatoczy koła...

  Kochajmy się i żyjmy w pokoju.

  • 115 8

  • Aby żyć w pokoju to trzeba szykowac sie do wojny, do tego wykorzystywac (6)

   "sojuzsnika" jak narazie nas wykorzystują a historia kolo już zatoczyła.

   • 9 2

   • Dokładnie. (5)

    Gdybyśmy w 1939 wcześniej rozpoczęli mobilizację, z pewnością nadal byśmy się nie obronili(ze względu na całkowicie felerną strategię obrony przygotowaną przez nasz sztab), jednak moglibyśmy bronić się na tyle długo, by dać naszym ówczesnym sojusznikom czas na własną mobilizację i wypełnienie zobowiązań.
    O zgrozo, to właśnie ci sojusznicy powstrzymywali nas do ostatniej chwili, kazali siedzieć cicho a hełmy, broń i mundury trzymać w magazynach, zamiast na gotowych do obrony żołnierzach.
    By nie drażnić Hitlera... brzmi znajomo? Dziś też Europa nie chce kogoś "drażnić".
    Oczywiście dziś mamy na myśli mniej bezpośrednie przygotowywanie się do wojny, czyli szkolenie, zakup sprzętu. Niestety... nie stać nas na to.

    • 5 1

    • (4)

     Skoro stać nas na liczne głupoty, to tym bardziej stać nas i na rzeczy o żywotnym dla narodu i państwa znaczeniu.

     • 2 0

     • Owszem, ale komu zabierzesz, żeby dać na wojsko? (3)

      Dobrze wiesz przecież, że próba zabrania czegokolwiek, którejkolwiek z uprzywilejowanych grup (rolnicy, górnicy, budżetówka(tutaj także KK)) wiąże się automatycznie z masowymi protestami (głównie naszej jakże cudownej tzw. "Solidarności").
      Dzisiaj niestety jest to solidarność z własnym portfelem, nie z narodem, i nie ma jak tego obejść.

      • 5 2

      • (1)

       Nagłe zabranie przywilejów faktycznie może być bolesne. Trzeba najpierw jakiś czas tłumaczyć, że należy ci się to na co zapracujesz, nic więcej, a od państwa masz prawo oczekiwać obrony narodowej i ułatwienia przedsiębiorczości. Wszystko musi dziać się stopniowo, najpierw prawdopodobnie siłami pozarządowymi - odpowiednie zmiany w prawie to raczej zwieńczenie tej działalności, wszak są na to tylko cztery lata.

       • 3 2

       • No i? Wszystkie partie, które próbowały w ten sposób uprawiać politykę, albo znikły, albo zmieniły retorykę zupełnie. Został populizm i rozdęty socjal.

        • 2 0

      • 150 tysięcy SB-ków razy 5000 emerytura

       jakieś 75 baniek rocznie...

       • 5 1

  • (3)

   Właśnie zatacza. Nasza obrona narodowa jest w stanie podobnym do XVII- i XVIII-wiecznej, kiedy to szlachta nie chciała łożyć na wojsko.

   Wydajemy na wojsko grosze, w stosunku do PKB tyle co Wielka Brytania leżąca na wyspie, a nie jak my między dwoma agresywnymi klocami - zapominamy przy tym, że nie procent jest ważny, a ile faktycznie wydajemy. Nasze 2 % PKB jest znacznie niższe od brytyjskiego, to oczywiste, tymczasem ciągle się operuje tym idiotycznym wskaźnikiem dumnie podkreślając, że w NATO jako nieliczni utrzymujemy wydatki na odpowiednim poziomie. Tylko, że wydatki zachodnich krajów na poziomie 1% są znacznie wyższe od naszych!

   Jesteśmy państwem frontowym jak zawsze, nasza sytuacja geopolityczna od 400 lat jest katastrofalna, historia nas tego uczy, a my zamiast wzorować się na obronie narodowej Izraela i Szwajcarii (która nota bene wzorowała się m.in. na naszych doświadczeniach z powstania styczniowego), zamiast stworzyć system, który sprawi, że z powodu potencjalnych strat nikomu nie będzie się opłacać agresja na Polskę, to wzorujemy się na bezpiecznych małych krajach zachodu z miniaturowymi armiami. Jak dzieci we mgle, które liczą ciągle na innych zamiast na siebie.

   Skrajną naiwnością jest pomysł, że krajom NATO podoba się wizja umierania za tak niepoważny 40-milionowy kraj, który zamiast nawet brać odpowiedzialność za bezpieczeństwo małych kraików pokroju Słowacji, Mołdawii czy Estonii, sam się zachowuje jak jeden z nich i nie potrafi zadbać chociaż o własne bezpieczeństwo.

   Sojusze to tylko uzupełnienie obrony narodowej, ostateczność - my najchętniej oparlibyśmy na nich bezpieczeństwo każdego Polaka, jego życie i majątek, a potem zaczynać od nowa, wszystko budować od nowa łącznie z miastami i sztuką ! Robimy przecież tak już od dawna i jeszcze nigdy nam to korzyści nie przyniosło, zawsze kończyło się katastrofą. 1000-letni kraj z dorobkiem kulturowym mniejszym od USA, które przecież nie były grabione jak my.

   Izrael jest w takiej jak nasza sytuacji i wydaje na wojsko 7% PKB, czemu nie weźmiemy z niego przykładu? To 60-letnie państwo ma widać więcej oleju w przysłowiowej głowie od naszego ponad 1000-letniego narodu. To nie jest wina rządzących, to jest NASZA wina, bo nie wymagamy od rządzących.

   Musimy wymagać, by nasza obrona narodowa była powszechna, w swym militarnym wymiarze ochotnicza, ale powszechna! Żeby każdy miał w czasie wojny konkretne zadania i wiedział co robić. To wojsko, które teraz mamy to są jedynie SIŁY OPERACYJNE które same pozostawiają wiele do życzenia, bo tylko kilkanaście tysięcy z nich to żołnierze przeznaczenie do bezpośredniej walki lądowej. Muszą jednak przede wszystkim zostać uzupełnione o komponent ochotniczej, powszechnej OBRONY TERYTORIALNEJ bo inaczej system jest niekompletny - wojska takie są w bezpiecznej Wielkiej Brytanii, w bezpiecznej Szwajcarii, w bezpiecznej Austrii, w bezpiecznej Szwecji - a w zagrożonej ze wschodu i zachodu Polsce - nadal NIE!

   Ukraina teraz w czasie inwazji musi budować swoją armię, bo byli równie głupi jak my. My jeszcze mamy czas, ale nie wiadomo ile, trzeba zacząć działać JUŻ. Żeby historia nie zatoczyła koła i w innym aspekcie.

   I jeśli ktoś myśl, że są ważniejsze sprawy... to mówię, że nie ma, po to powstaje państwowość, żeby zapewnić obronę społeczności przed agresją z zewnątrz, wszystkie inne wydatki to dodatek jeśli coś zostanie w budżecie.

   Kochajmy się i żyjmy w pokoju, szykując się na wojnę, bo a nuż wybuchnie - a wybuchnie na pewno, nie wiadomo tylko kiedy. Za 50, za 20, czy za 5 lat? Zawsze trzeba być gotowym, dorośnijmy w końcu.

   • 16 3

   • Wybacz kolego (jeśli można), ale obronność Izraela nie jest dobrym przykładem, (2)

    gdyż jest finansowana w dużej mierze przez Kongres Stanów Zjednoczonych oraz pro-Izraelskie fundacje w tym samym kraju. Izrael średnio otrzymuje od USA 3 MILIARDY $ rocznie na ten właśnie cel - pod warunkiem oczywiście, że pieniądzę te zostaną w większości wydane na zakupy w USA, niemniej to Izrael najwięcej tu zyskuje. Jest to blisko 1/3 naszego budżetu wojskowego, jednak jest to WIĘCEJ niż my wydajemy na modernizację i zakup sprzętu dla naszej armii - a Izraelskie pieniądze od USA idą głównie na to. Blisko 1/4 naszego budżetu MON idzie na EMERYTURY WOJSKOWE.
    Trzeba też dodać, że te pieniądze były w Izrael pompowane niemal od jego powstania, i to nie tylko przez Stany Zjednoczone. Szacuje się, że Wlk. Brytania może przekazywać Izraelowi ROCZNIE środki i sprzęt wartości 6 MILIARDÓW... FUNTÓW. Czyli cały nasz budżet MON.

    • 3 1

    • Nie zmienia to faktu, że Izrael wydaje rocznie 7% PKB, podczas gdy Polska tylko 1,95%, a i to nie zawsze, to tylko zapis ustawowy, rzeczywistość wygląda jeszcze gorzej. Póki co Polska jest na pewno w lepszej pozycji od Izraela, sytuacja *obecna* uniemożliwia właściwie otwartą agresję ze strony naszych sąsiadów, ale to może się zmienić w bardzo krótkim czasie. Natomiast Izrael jest otoczony przez kraje arabskie, czekające tylko na moment kiedy wojsko izraelskie będzie słabe, niezdolne odeprzeć liczniejszego przeciwnika, wtedy Arabowie, czy szerzej muzułmanie, zetrą ten kraj z powierzchni planety. Gdyby Izrael tak jak Polska nie miał praktycznie obrony narodowej jego los byłby przesądzony. Z uwagi na to, zewnętrzne finansowanie jest dla tego kraju bardzo istotne, chociaż myślę, że nie aż tak jak to przedstawiasz. Nie można też zapominać, że jest to kraj mniejszy od Polski, gospodarczo również, ich 7% jest więc mniejsze od naszego i nie przetrwaliby bez pomocy z zewnątrz.

     My musimy wydawać przynajmniej tyle ile oni w stosunku do PKB, nie mając nawet wsparcia ze strony sojuszników. Z resztą nie tylko o wydatki tu chodzi, a o podejście do obrony narodowej - u nas to jest zagadnienie, które ma mniejsze znaczenie od setki innych pierdół, temat właściwie nie istnieje w publicznej świadomości, wszyscy po zaledwie 21 latach od wyjścia ruskich wojsk okupacyjnych uważają, że wojna jest niemożliwa - dopiero sytuacja na Ukrainie dała niektórym do myślenia. W Izraelu słusznie uważa się obronę narodową za sprawę pierwszej potrzeby, tak samo powinno być i u nas, bo mamy znacznie bogatsze doświadczenia z historii, z których nie próbujemy jednak wyciągać żadnych wniosków. Dlatego właśnie Izrael jest dobrym przykładem, młode państwo, a mądrzejsze od nas. My jesteśmy starzy, a głupi.

     • 5 1

    • sam fms dla izraela to ponad 4 mld usd
     a "Polska" nie ma nawet wiz sla obywateli do usa
     ale zawsze się znajdzie ktoś komu się robi mokro na dzwięk słowa usa...

     • 0 1

 • (21)

  Rosjanie dziękuję wam za wolność!

  • 25 121

  • dałem plus bo rozumiem że to ironia

   • 20 5

  • poczytaj, co Rosjanie zrobili nam 17 września 1939 r

   • 21 8

  • (10)

   Banda Rusofobów!! A może lepiej poczytajcie co zrobili nam uwielbiani teraz Ukraincy??

   • 21 33

   • Nic z tego

    Rusofobi mają klapki na oczkach i nie czytają tego, co zaprzecza ogólnie przyjętej wersji wydarzeń. U nich to się nazywa: rzetelny obiektywizm. Polega on ni mniej ni więcej tylko na, cytuję: zachowaniu jakiegoś ustalonego porządku, naruszenie którego doprowadzi do stanu, w którym nikt nie będzie mógł czuć się bezpiecznie... Znaczy ruskie nas mordowały, więc czy młody, czy stary, rusek będzie zawsze i wszędzie mordercą. Ukraińce nas rezali...Nie możemy winić młodych za winy ich ojców, których nawet nie znali... Fajnie, co nie?:)

    • 9 24

   • UPA (5)

    Edward, pewnie pijesz do dzialań UPA. A słyszałeś o Akcji Wisła?
    Nie usprawiedliwiam Ukraińców, ale nic nie tłumaczy masowych przesiedleń i mordów przy ich okazji a Akcja Wisła objęła również obszary, gdzie UPA w ogóle nie działała.
    Zanim wytkiesz bliźniemu drzazgę w jego oku pozbądź się belki z własnego!
    Poza tym, czy to że kiedyś Ukraińcy walczyli z Polakami o swoją niepodległość usprawiedliwia teraz Rosjan do zbrojnej interwencji i aneksji Ukrainy kawałek po kawałku, bo Krymem i Donbasem Putin się nie zadowoli.

    • 6 13

    • Dzięki akcji "Wisła" (1)

     Polska po zakończeniu II WŚ uniknęła wojny domowej. Uniknęła czegoś o wiele straszniejszego niż przesiedlenie, nawet niewinnych ludzi, na drugi koniec Polski. Wszyscy historycy przyznają, że ta akcja być może nie była za bardzo humanitarna, niemniej jednak uchroniła ludność polską przed dalszym rezaniem ze strony naszych obecnych "przyjaciół na zabój" Ukraińców :)

     • 15 4

     • Hahaha

      • 0 8

    • (1)

     akcja Wisła była reakcją na zbrodnicze i ludobójcze działania UPA i ukraińców
     niczym więcej
     z tymże nie był to bezmyślny odwet tylko świadome zbrojne zaprowadzenie pokoju i wysiedlenie terrorystów i zbrodniarzy
     i chwała za tę akcję

     • 16 0

     • Członków UPA nie wysiedlono, tylko Rusinów - Łemków, Bojków i Zamieszańców, prostych wieśniaków których UPA nie mordowała, za to zabierała im żywność. UPA siedziała w lesie. Jak wysiedlono wsie, UPA nie miała skąd brać jedzenia czy koni. Na naszych terenach, wielu ludzi w wioskach żyło sobie spokojnie - często UPA siłą wcielała wieśniaków którzy z dziada pradziada w pokoju żyli obok Polaków. Choć może propagandowe filmy z czasów PRL pokazują co innego (i że UPA walczyła z komunistami)

      • 1 0

    • moich dziadków przy Akcji Wisła przesiedlono i poza tym że nagle rano ich z wioski wygoniono - mordów i gwałtów na nich i ich sąsiadach nie było. Nawet było tak że potem wracali do domu chleba napiec bo tradycyjnie pociągi się spóźniły

     • 0 0

   • (1)

    Rosyjska propaganda nigdy nie zapomni o tym, co Ukraińcy zrobili Polakom.

    • 17 2

    • Smutne, że polityka dominuje nad prawdą historyczną. Moskwa zawsze była wrogiem Polski i to jest fakt historyczny nie podlegający dyskusji!

     • 10 3

   • Zbrodnie UPA są niewybaczalne, Ukraińcy muszą się od tej tradycji odciąć, ale jaki ma sens przeciwstawianie tych zbrodni, zbrodniom rosyjskim, które przecież mają znacznie starszy rodowód, Moskale rzezali naszych jeszcze w czasach, gdy o Ukrainie jako państwie nikt nie słyszał. Taki argument przeciw Ukraińcom, a za Rosją jest zatem wyjątkowo nietrafiony.

    • 4 3

  • (4)

   I za zabranie połowy mojego kraju i za przesiedlenia, i za morderstwa i gwałty. Za 17 września, za śmierć Tadka Jasińskiego, który miał 13 lat jak go skatowaliście i ukrzyżowaliscie na czołgu. Za to, że w 44 wstrzymaliscie swoje armie, by niemcy zdążyli wymordować i zburzyć Warszawę.

   • 18 9

   • trochę proporcji w ocenie historycznej by pomogło zamiast pustego nadęcia...

    • 2 9

   • (2)

    idź gwizdać na meczu koszykówki "patrioto"

    • 1 10

    • jesteś debilem (1)

     • 6 3

     • kulturę to masz po swoich idolach z parlamentu
      a debilami to byli ci co gwizdali na owym meczu

      • 0 1

  • Gdyby nie to, że Stalin miał okazję zająć Polskę a przez Polskę było najkrócej do Berlina to Polska nie zostalby wyzwolona przez Armię Czerwoną!

   Tak naprawdę to nie było żadne wyzwolenie a nowa okupacja.

   • 9 2

  • Ukraińcy też rosjanom dziekuja :)

   • 0 0

  • Chyba "wolność".

   • 2 0

 • Tych których nie stać na bilet do kabaretu, mają okazję obejrzenia za darmo. (1)

  Tylko czemu tak rano. Chyba, że wieczorem będą bisy z drugim garniturem polityków.

  • 30 46

  • Ty to pewnie jestes jakis madralinski dresik blokerski

   idz chlej piwo dalej z kolesiami na laweczce to sobie tam mozecie dyskutowac i bedziesz ich guru bo twoja wiedza tylko tam pasuje

   • 6 7

 • Wajda to ten co bolszewikom znicze palił i coś biadolil o pojednaniu. (1)

  Ten sam co mówił ze mamy swoje media i ten sam który ma swoją prawdę historyczna.

  • 69 26

  • łeeeee....

   nie zaprosili Putlera....lipaaaa..... co to za świętowanie.....;)))

   • 2 0

 • (2)

  W języku polskim nazwiska są odmienne, nawet zagraniczne. "z Joachimem Gauckiem" a nie "Joachimem Gauck"

  • 35 7

  • (1)

   no właśnie nie są odmieniane wszystkie

   • 0 12

   • Są.

    To, o czym piszesz, wzięło się od widzimisię wielu osób, że "ich nazwisko się nie odmienia"(często można to usłyszeć od osób z rzadko spotykanym nazwiskiem). Problem w tym, że oni mogą mieć jakiś wpływ na swoje nazwisko (np. je zmienić, jak im się odmiana aktualnego nie podoba), ale nie na zasady pisowni języka polskiego.

    • 14 0

 • Gdyby nie napaść Niemiec i Rosji w 1939 (6)

  bylibyśmy teraz zupełnie innym krajem...

  • 113 2

  • Fakt...

   ..to na pewno..

   • 0 0

  • Dokładnie (1)

   Bylibyśmy niczym druga Jugosławia, toczona rakiem konfliktów etnicznych i religijnych (przedwojenna Polska była pod tym względem bardzo zróżnicowana). Być może Polska właściwa byłaby dziś małym państewkiem wśród innych podzielonych państewek.
   Ciężko o tym mówić, ale pomimo tragedii takich, jak Katyń, ostatecznie Stalin, prawdopodobnie nieświadomie i niejako wbrew własnej woli, oddał nam jako narodowi wielką przysługę, przesuwając nasze granice w 1945 na zachód i czyniąc z nas praktycznie państwo monolityczne, jednonarodowe, co daje nam dużo większy potencjał niż II RP, ponieważ jesteśmy znacznie bardziej odporni na wewnętrzne prowokacje, a wszelakie podziały ograniczają się właściwie wyłącznie do preferencji politycznych (a, jak wiemy, u nas tak naprawdę każda partia reprezentuje to samo). Dzięki temu nie mamy, na przykład, znaczącej liczebnie mniejszości rosyjskiej ;)

   • 10 4

   • Oczywiście uważam II WŚ za wielką tragedię,

    która nie powinna była się wydarzyć, jedynie podtrzymuję tezę Stanisławy, iż Polska byłaby dziś zupełnie innym krajem, gdyby tak było.

    • 3 0

  • Przede wszystkim nie poszły by miliony na muzeum Solidarności i II WS...

   • 22 0

  • co by było gdyby na piecu rosły grzyby ...

   • 1 0

  • Idiotom się wydaje że państwa powstają idealnie wg narodowości.

   W rzeczywistości było jest i będzie inaczej. 60% Rosjan w Donicku nie upoważnia rosji do agresji. Inaczej czeczenia byłaby czeczeńska.

   • 1 0

 • Teraz tylko ruskie

  Święta będziemy obchodzić z pełną fajerą...

  • 12 10

 • własnym autem

  A jak z dojazdem własnym autem?

  • 5 3

 • Tusk będzie przemawiał po Niemiecku ? czyli w swoim ojczystym języku? (20)

  Teraz wszystkie tuby propagandowe będą piać z zachwytu , że Tusk wspaniały polityk na trudne czasy, że to chwała dla Polski, ale wiecie po co go wybrali ??? Myślicie, że dostał stołek za darmo ??? Po pierwsze wszyscy w Europie wiedzą, że Tusk to polityk spolegliwy wobec UE, z ochotą przyklepuje wszystkie pomysły nawet jeśli są dla Polski szkodliwe, a wygrał akurat teraz?? Nikt nie chce być chłopcem do bicia, więc wystawili Tuska, poklepali po plecach, a ten się cieszy bo zwiał z tonącego okrętu, jak to mówili na taśmach, że już ma dość tego syfu, życzę UE i temu zdrajcy, żeby po kilku latach urzędowania odnosił takie sukcesy jak w Polsce - zadłużył, skłócił, a potem zwiał. "Komentator publicznej telewizji ARD stwierdził, że europejskie rządy chciałyby silnej Unii, ale najnowszy wybór pokazuje, że nie chcą w Brukseli silnych postaci. " I to jest trafienie w sedno, realnie myślący wiedzą kim jest Tusk.

  • 88 82

  • Premier Litwy powiedziała jasno (4)

   wybór pod protektoratem Niemiec i dlatego nie popieramy tej kandydatury

   • 18 17

   • Premiera Litwy nic nie powiedziała, bo premierem Litwy jest facet (1)

    • 20 5

    • Nie premier tylko prezydent

     Tak właśnie powiedziała prezydent Litwy Dalia Grybauskaite.

     • 1 0

   • Litwa to jakieś zachodnie województwo Rosji ...

    • 5 7

   • Litwini zawsze nastawieni antagonistycznie do Polski

    dlatego że wtykamy nos w ich politykę (dlaczego u nas tego nie tolerujemy?-pyt retoryczne) druga sprawa: lepsza opcja pro niemiecka, niż pro rosyjska

    • 3 2

  • POOOOSZEDŁ!!!!!!

   I bardzo dobrze. Przecież w Polsce do zepsucia pozostało niewiele. "Dzieła" dokończy każdy, kto rządzić nigdy nie umiał. Różnicy nie widzę.

   • 11 8

  • Oho - PiSuar wrócił z porannej mszy ... (8)

   co widać, słychac a czuc ...

   • 6 29

   • Ja pisuarem nie jestem (1)

    a w pełni popieram tą opinię i co?

    • 20 5

    • i Ziobro

     • 0 8

   • Pisuar to była pierwsza rzecz, którą ujrzałeś po urodzeniu (5)

    Nie obchodzą mnie partie polityczne, tylko fakty, a takie są fakty. Za to typki Twojego pokroju, potrafią powtarzać utarte rynsztokowe hasła, ale jak przychodzi do dyskusji, to nagle brakuje im argumentów. Masz coś na poparcie swoich tez, czy tylko potrafisz rzucić inwektywą typu - Kaczyński to kartofel, pisuary, katole itp? Nie jestem zwolennikiem Pis czy SLD czy innych, jestem patriotą, którym Tusk z pewnością nie jest i to mi wystarczy.

    • 17 7

    • "Patriota idiota i to jeszcze starej daty ..." (4)

     jak to było w pewnym filmie, taki patriota, który s****we własne gniazdo, i powtarza inwektywy którymi zasypuje nas codziennie wytwórnia Pisuarów i Sedesów, jeszcze dodaj coś o kondominium, o trotylu ...

     • 3 20

     • Właśnie z takich zer składa się Polskie społeczeńtwo, (3)

      żadnych argumentów tylko wyzwiska, za taką dyskusję dziękuję, bawcie się dobrze.

      • 15 2

      • Raczej - Wolskie społeczeństwo (2)

       same zera, ja w odróżnieniu od tego czegoś jestem Polakiem a nie kato-wolakiem ...

       • 1 11

       • Ty jesteś Polakiem? chyba przez małe "p"

        kundel nigdy nie będzie wilkiem

        • 1 2

       • baranem jesteś srambelanico

        nawet na wolaka jesteś za cienki

        • 0 0

  • tom - na twój pusty łeb przydałby się łom

   • 3 6

  • debil jesteś

   • 2 6

  • a niemiec jak ma przemawiać, wiadomo po niemiecku

   • 11 2

  • Płacz sobie, płacz - tylko nie myśl, że ci to uśmierzy ten ból czterech liter po wyborze Tuska

   Z wami, fanami Polskęzbawa, jest tylko jeden problem - nie umiecie się skupić na meritum tylko z zapałem się wyzłośliwiacie na waszych ofiarach...

   A co do rzekomej spolegliwości wobec UE to lepiej robić swoje (tj. działać dla kraju) zachowując dyplomatyczne pozory uległości, niż zadzierać ze wszystkimi i w rezultacie przynosić Polsce więcej szkody niż pożytku

   • 5 6

  • gamoniu

   Gamoniu co ma piernik do wiatraka-- mieszasz ze szkodą dla polski ,nie po to bohaterowie polegli w obronie wybrzeża i polski ---- u barei mówili ,że to pomieszanie pojęć myślowych- dot. Myślących.

   • 0 2

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.