Fakty i opinie

Na Witominie przybędzie wysokich budynków

Najnowszy artukuł na ten temat

Nowe budynki na Witominie za dwa lata

Plany zabudowy terenu przy Centrum Witawa pozostają niezmienne.
Plany zabudowy terenu przy Centrum Witawa pozostają niezmienne. fot. Trojmiasto.pl

Nie zmieniają się plany dotyczące zabudowy działek obok Centrum Witawa przy ul. Słonecznej zobacz na mapie Gdyni na Witominie. Kolejny wniosek o pozwolenie na budowę 10-piętrowego budynku trafił na biurka urzędników. W niedalekiej przyszłości kolejny wieżowiec może stanąć przy ul. Małokackiej zobacz na mapie Gdyni, na działce, którą Gdynia będzie sprzedawała pod koniec sierpnia.Co sądzisz o planowanej zabudowie na Witominie?

jestem zdecydowanie za, rozumiem, że deweloperzy chcą budować nowe mieszkania 33%
entuzjast(k)ą nie jestem, ale nie mam nic przeciwko, choć planowane parametry mogą budzić niepokój 17%
jestem przeciw, obawiam się dodatkowych korków i zaburzenia krajobrazu 50%
zakończona Łącznie głosów: 621
Do zabudowy działek przy ul. Słonecznej w Gdyni od kilku miesięcy przymierza się firma Zatoka. Chodzi w głównej mierze o teren, na którym dziś stoi pawilon handlowy, gdzie do niedawna funkcjonował market jednej z brytyjskich sieci. Obok znajduje się parking, który także wejdzie w skład kompleksu. Inwestycja nie będzie jednak dotyczyć terenu, na którym znajduje się popularny wśród mieszkańców "ryneczek". Będzie się za to wiązała z koniecznością przebudowy ulic wokół Niskiej, Bohaterów Getta Warszawskiego i Słonecznej.

Jeszcze bez pozwolenia na budowę

Na początku roku pisaliśmy, że choć projekt budowlany nowego kompleksu mieszkaniowo-handlowego wciąż nie ma pozwolenia na jego budowę, które uwzględnia także rozbiórkę starego pawilonu. W zeszłym roku o taki dokument inwestor starał się dwukrotnie, ale go nie otrzymał.

Za pierwszym razem zabrakło m.in. ostatecznych decyzji o warunkach zabudowy (teren nie jest objęty planem zagospodarowania terenu), decyzji o uwarunkowaniach środowiskowych oraz zezwolenia na przebudowę zjazdu i lokalizację nowego.

- Wskaźnik powierzchni zabudowy w stosunku do powierzchni działki pozostał niezgodny z wydaną decyzją o warunkach zabudowy z 2014 roku. Dodatkowo zaprojektowana liczba miejsc postojowych, jaka została przewidziana zgodnie z przeprowadzonym bilansem dla mieszkańców budynku, jak i użytkowników lokali usługowych nie uwzględniała miejsc dla sąsiedniej zabudowy wielorodzinnej - zgodnie z wymogiem decyzji o warunkach zabudowy - wyjaśniali drugą odmowę urzędnicy z gdyńskiego magistratu.
Miejsce, gdzie planowany jest nowy budynek.
Miejsce, gdzie planowany jest nowy budynek. graf. Trojmiasto.pl
Odwołanie trafiło do wojewody pomorskiego, który decyzję gdyńskich urzędników podtrzymał. Dokumenty wróciły do miasta, bowiem inwestor - wstrzymujący się wciąż z komentarzami - zrezygnował z dalszej ścieżki odwoławczej. W ostatnich tygodniach do UM trafił za to kolejny zmodyfikowany po zastrzeżeniach wniosek o pozwolenie na budowę.

Zmiany we wniosku

- Pierwszy wniosek nie dostał pozwolenia ze względu na przekroczony wskaźnik powierzchni zabudowy. Inwestor zlikwidował część lokali handlowych, które w pierwszym wniosku częściowo znajdowały się pod nasypem naziemnym. Sam nasyp pozostał - informuje Sebastian Drausal, rzecznik prasowy UM Gdyni.
Na działce ma powstać obiekt o maksymalnej wysokości blisko 31 metrów, w którym zmieści się 149 mieszkań oraz lokale usługowe o powierzchni 497 m kw. Dla zmotoryzowanych zaplanowano 245 miejsc parkingowych - 201 w hali garażowej i 44 na parkingu naziemnym. Mają zastąpić parking dla sąsiedniej zabudowy Spółdzielni Mieszkaniowej "Bałtyk".

Całość budynku będzie podzielona na cztery segmenty. W dwóch zaprojektowano siedem kondygnacji naziemnych, a w pozostałych dwóch dziewięć i dziesięć. Do tego trzeba dołączyć dwie kondygnacje podziemne. Dojazd zaprojektowano od ul. Niskiej i Bohaterów Getta Warszawskiego. Całkowita powierzchnia netto budynku to 17 tys. m kw.

Krajobraz dzielnicy w ciągu kilku lat może zmienić się jeszcze bardziej, gdy zabudowane zostaną okolice ul. Małokackiej zobacz na mapie Gdyni, na co zgodzili się radni na jednej z ostatnich sesji, przeznaczając na sprzedaż grunt znajdujący się na wjeździe do Witomina po lewej stronie o powierzchni 4,9 tys. m kw.

Do zabudowy także teren przy Małokackiej

Miasto teren będzie chciało sprzedać podczas jednego z przetargów pod koniec sierpnia. Zgodnie z decyzją o warunkach zabudowy będzie mógł tam powstać wieżowiec o dopuszczalnej wysokości do 33 metrów i szerokości frontowej elewacji do 42,5 metra.

Szanse na sprzedaż już w pierwszym podejściu są spore. Cena wywoławcza to 3,5 mln zł.

- Są zapytania o ten teren, znamy inwestorów, zobaczymy, jak ostatecznie potoczy się przetarg - mówi Tomasz Banel, naczelnik Wydziału Gospodarki Nieruchomościami i Geodezji Urzędu Miasta Gdyni.

Opinie (134)

Dodaj opinię
Walczymy z przemocą słownąKasujemy opinie obraźliwe i nie na temat

Dodaj opinię

Odpowiedz

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.