Fakty i opinie

stat

Na cmentarzach rewolucja śmieciowa nie działa

Śmieci w tym roku nie powinny zalegać na cmentarzach, choć o ich prawdziwej segregacji można na razie zapomnieć.
Śmieci w tym roku nie powinny zalegać na cmentarzach, choć o ich prawdziwej segregacji można na razie zapomnieć. fot. Artur Kubasik/KFP

1 listopada zdecydowana większość śmieci na trójmiejskich nekropoliach trafi do wspólnych pojemników. Segregacja ma się odbywać poza murami cmentarzy.Czy 1 listopada podczas pobytu na cmentarzu będziesz dbał o segregację śmieci?

tak, będę starał(a) się oddzielić odpowiednio śmieci i wyrzucić je poza cmentarzem 8%
chciał(a)bym przynajmniej oddzielić odpady "zielone" od reszty, o ile będzie to możliwe na cmentarzu 29%
nie, nie będą miał(a) na to czasu, wyrzucam wszystko do najbliższego kontenera 63%
zakończona Łącznie głosów: 416
W Dzień Wszystkich Świętych przez cmentarze przewiną się tysiące osób. Po refleksyjnych spotkaniach przy grobach, na cmentarzach pozostaną śmieci, przede wszystkim kwiaty i znicze, które trzeba będzie posprzątać i wywieźć. Na segregację na terenie nekropolii nie ma jednak co liczyć.

W Gdyni od kilkunastu miesięcy śmieci odbiera firma Sanipor, która ustawiła pojemniki do selektywnej zbiórki na Witominie i przy ul. Spokojnej. Problem w tym, że nie ma ich gdzie stawiać. Przykładem jest cmentarz witomiński, gdzie brakuje miejsca na kolejne groby, więc o pojemniki do zbiórki odpadów nikt z pielęgnujących nagrobki specjalnie nie zabiega.

- Segregacja zaproponowana przez firmę Sanipor odbywa się niezależnie od nas. Przedsiębiorstwo umieściło pojemniki na terenie cmentarzy przy ul. Witomińskiej i Spokojnej na plastik, szkło i papier. W dniu Wszystkich Świętych jednak nie ma możliwości, by dopilnować selektywnej zbiórki. Najważniejsze jest dla nas, by oddzielić odpady zielone, czyli resztki roślinne czy darń od pozostałych. To jest efekt, który chcemy w jak największym stopniu uzyskać - wyjaśnia Jan Kostrzyński, dyrektor Zarządu Cmentarzy Komunalnych w Gdyni.

Co ciekawe, w Gdyni znajdują się także kontenery na gruz. Dyrektor przyznaje, że chciałby, by za rok sytuacja jednak się zmieniła. W założeniu na cmentarzu ma się pojawić większa liczba pojemników do segregacji odpadów.

- Idealnie byłoby stworzyć takie miejsce, gdzie moglibyśmy dokonywać segregacji już na terenie cmentarza, a pojemniki ustawić w ten sposób, by nie przeszkadzały przychodzącym na cmentarz. Do tego chcemy dążyć, jednak na razie to wciąż nierealne - opowiada Kostrzyński.

Do tego, by na cmentarzu komunalnym w Dzień Wszystkich Świętych chętni mogli segregować śmieci przymierza się też sopocki cmentarz komunalny przy ul. Malczewskiego. Nie wiadomo, czy miasto zdąży postawić na czas stosowne pojemniki. Odpady jednak na pewno będą wywiezione i później posegregowane przez Zakład Oczyszczania Miasta. Urzędnicy w kurorcie tak samo jak w Gdyni i Gdańsku przyznają jednocześnie, że cmentarze to miejsce, gdzie zwłaszcza w listopadzie trudno o to, by śmieci były posegregowane.

- I tak odwiedzający groby będą sypali śmieci byle jak. Postaramy się jednak, by kilka pojemników pojawiło się na naszym terenie, dla tych, którzy będą chcieli wyrzucić chociażby plastikowe butelki, które często służą do podlewania kwiatów - wyjaśnia Barbara Szulc, kierownik sopockiego cmentarza komunalnego.

Podobne zachowania obserwują zarządzający cmentarzem katolickim, który znajduje się naprzeciwko. Tam również pojemników do segregacji nie będzie, bo nikt nie respektuje oznaczeń.

- Próbowaliśmy postawić je już przed wprowadzeniem reformy, ale okazało się to chybionym pomysłem. Zakład Oczyszczania Miasta ma postawić przed 1 listopada pojemniki na odpady biodegradowalne, ale i tak najwięcej zależy od tego, w jaki sposób podejdą do tej sprawy odwiedzający cmentarz - zaznacza Janusz Stefanowicz, kierownik sopockiego cmentarza.

O tym, jak zachowają się mieszkańcy zdają się być przekonani w Gdańsku. Pojemników na segregację śmieci na gdańskich nekropoliach nie będzie. Osobna umowa zobowiązuje firmę do wywozu odpadów i późniejszej segregacji. To oznacza, że 1 listopada wszystko będzie prawdopodobnie wpadało do jednego kontenera.
Gdzie wrzucać śmieci zebrane na cmentarzu?

Znicze: najlepiej wrzucać je do odpadów mieszanych, ponieważ zalegający w nich wosk powoduje, że nie nadają się do odzysku
Kwiaty: jeśli na cmentarzu jest pojemnik na odpady zielone, powinny tam trafiać bez doniczki. Sztuczne wyrzucamy do pojemników z odpadami mieszanymi.
Wieńce: mimo, że najczęściej plastikowe są trudne do odzyskania. Na wszelki wypadek powinny zatem trafiać do odpadów mieszanych, ponieważ mogą zawierać metalowe elementy.


Odszedł od ciebie ktoś bliski? Zamieść wspomnienie na jego temat
Segregacja śmieci w Gdyni

Segregacja śmieci w Gdyni

Segregacja śmieci w Gdańsku

Segregacja śmieci w Gdańsku

Opinie (53) 5 zablokowanych

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

STOP Hejt! Przemyśl swoją opinię

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.