• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Na co Gdańsk wyda 14 mln zł z odszkodowania za Westerplatte?

Ewelina Oleksy
5 czerwca 2024, godz. 07:00 
Opinie (283)
Pieniądze z odszkodowania za Westerplatte Gdańsk chce przeznaczyć na nową wystawę w Muzeum Poczty Polskiej oraz remont cmentarza na Zaspie. Pieniądze z odszkodowania za Westerplatte Gdańsk chce przeznaczyć na nową wystawę w Muzeum Poczty Polskiej oraz remont cmentarza na Zaspie.

Na upamiętnienie ofiar II wojny światowej, także tych cywilnych, mają zostać wydane pieniądze, w sumie blisko 14 mln zł, jakie Gdańsk dostanie w ramach odszkodowania za przejęcie przez Skarb Państwa terenu Westerplatte - dowiedziało się Trojmiasto. pl. W rozmowie z nami prezydent Gdańska, Aleksandra Dulkiewicz, wskazała dwie konkretne inwestycje.Zgadzasz się z decyzją o przeznaczeniu odszkodowania za Westerplatte na cele związane z upamiętnieniem ofiar wojny?

O tym, że wojewoda pomorska podpisała dokumenty, które zobowiązują Muzeum II Wojny Światowej do wypłaty Gdańskowi 13,9 mln zł odszkodowania za Westerplatte, Trojmiasto.pl informowało w ubiegłym tygodniu jako pierwsze.

Chodzi o prawie 9-hektarowy teren Pola Bitwy, gdzie stoi pomnik Obrońców WybrzeżaMapka.

W 2019 r., z inicjatywy ówczesnego rządu PiS, przyjęto specustawę, na mocy której wspomnianą działkę odebrano miastu - przejął ją Skarb Państwa, a następnie przekazał w ręce Muzeum II WŚ.

To tę działkę Skarb Państwa przejął od miasta, za co teraz musi zostać wypłacone odszkodowanie. To tę działkę Skarb Państwa przejął od miasta, za co teraz musi zostać wypłacone odszkodowanie.
Placówka buduje tam swój drugi oddział - Muzeum Westerplatte i Wojny 1939.

Blisko 14 mln zł odszkodowania dla Gdańska za przejęcie Westerplatte Blisko 14 mln zł odszkodowania dla Gdańska za przejęcie Westerplatte

Poprzedni wojewoda, Dariusz Drelich, tyle zwlekał z wypłatą odszkodowania dla Gdańska [było ono gwarantowane w zapisach specustawy - dop. red.], że ostatecznie go nie wypłacił. Sprawa trafiła ostatecznie do sądu, który nakazał ją załatwić. Zrobiła to nowa wojewoda Beata Rutkiewicz, która zobowiązała Muzeum II WŚ do wypłaty miastu odszkodowania.

Zapytaliśmy prezydent Gdańska, na co te pieniądze zostaną wydane.

Gdańsk czeka na wypłatę blisko 14 mln zł odszkodowaniaJak poinformowała Trójmiasto.pl, Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska, miasto jeszcze czeka na wypłatę pieniędzy z odszkodowania.- Formalności związane z wypłatą odszkodowania przez Muzeum II Wojny światowej pewnie jeszcze trochę potrwają, bo decyzja została wydana niedawno, ale myślę, że miesiąc czy dwa czekania na te pieniądze nikogo nie zbawi, skoro tyle lat ta sprawa trwała - mówi nam Dulkiewicz.
Miasto chce przeznaczyć pieniądze z odszkodowania za Westerplatte na nową wystawę w Muzeum Poczty Polskiej. Miasto chce przeznaczyć pieniądze z odszkodowania za Westerplatte na nową wystawę w Muzeum Poczty Polskiej.

Pierwszy cel: nowa wystawa w Muzeum Poczty PolskiejWiadomo już jednak, na co władze Gdańska chcą przeznaczyć pieniądze z odszkodowania za Westerplatte. Mają one zostać wydane na cele związane z pamięcią wokół ofiar, także cywilnych, II wojny światowej.- Chcemy przeznaczyć te pieniądze na sprawy związane z pamięcią o wrześniu 1939 r., z pamięcią o drugiej wojnie światowej. Jednym z pomysłów jest stworzenie nowej wystawy w Muzeum Poczty Polskiej, której projekt mamy już przygotowany przez Muzeum Gdańska. Ta wystawa będzie absolutnie zmieniona, łącznie z wykorzystaniem piwnic. Zabiegamy oczywiście jeszcze o dofinansowanie zewnętrzne i mamy nadzieję, że uda się je zdobyć - mówi prezydent Dulkiewicz. - Muzeum Poczty Polskiej to instytucja, która w ostatnich latach było bardzo ważnym miejscem obchodów rocznicy 1 września. I bardzo ważnym jest to, żeby w tym miejscu pokazywać bohaterstwo osób cywilnych, bo pocztowcy byli przecież cywilami - podkreśla prezydent.
Zdobyliśmy wizualizacje fragmentu nowej wystawy:

  • Wizualizacja fragmentu nowej wystawy stałej w Muzeum Poczty Polskiej - oddział Muzeum Gdańska.
  • Wizualizacja fragmentu nowej wystawy stałej w Muzeum Poczty Polskiej - oddział Muzeum Gdańska.

Drugi cel: remont Cmentarza Ofiar Hitleryzmu- Drugim celem jest na pewno odświeżenie, remont Cmentarza Ofiar Hitleryzmu na ZaspieMapka, bo to jest miejsce, które też wymaga troski. Tam przecież spoczywają pocztowcy, kolejarze, ale też Erwinka Barzychowska, czyli pierwsza dziecięca ofiara II wojny światowej w Gdańsku - wskazuje Dulkiewicz.
Miasto chce przeznaczyć pieniądze z odszkodowania za Westerplatte także na remont cmentarza na Zaspie. Miasto chce przeznaczyć pieniądze z odszkodowania za Westerplatte także na remont cmentarza na Zaspie.

Miejsca

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (283)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane