• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Na dworcu w Oliwie bez zmian: rozryte ściany i nieczynna winda

Aleksandra Nietopiel
25 maja 2023, godz. 07:00 
Opinie (187)
Najnowszy artykuł na ten temat Sprawa zniszczonych kafli w Oliwie umorzona
  • Tak wygląda tunel dworca PKP w Oliwie od 9 miesięcy.
  • Ściana już bez zabytkowych kafli przy wejściu na peron.

Ściany bez kafli i nieczynna winda. W tunelu dworca PKP Oliwa bez zmian. Od 9 miesięcy mieszkańcy i podróżni patrzą na pozrywane z części ścian kafelki, a winda na peron SKM nie działa. Nasza czytelniczka pyta, ile to jeszcze potrwa.Jak często jesteś na dworcu PKP w Oliwie lub przechodzisz tam tunelem?

O tunelu na dworcu PKP w Oliwie było głośno niecały rok temu, kiedy ze ścian podziemnego przejścia skuto zabytkowe kafle. To spowodowało poruszenie wśród mieszkańców i radnych i konsternację inwestora PKP PLK, który rozpoczął tam planowany remont, mając wymagane pozwolenia.

Prace na wniosek konserwatora zostały jednak wstrzymane i od tamtej pory nic się na dworcu nie dzieje. Po zamieszaniu rozpoczęła się procedura wpisania dworcowego kompleksu do rejestru zabytków.

Zabytkowe kafle w Oliwie zniszczone. Sprawa trafiła do prokuratury Zabytkowe kafle w Oliwie zniszczone. Sprawa trafiła do prokuratury

Mieszkańcy pytają o remont i windęTymczasem o to, co dzieje się na dworcu, albo raczej dlaczego się nic nie dzieje, pytają mieszkańcy.

- Mam wrażenie, że od miesięcy nic tam się nowego nie wydarzyło. Czy wiadomo też coś na temat tego, kiedy zostanie oddana winda na peron SKM Oliwa? Kiedyś wisiała tam karteczka, że winda będzie nieczynna do końca marca. Ani karteczki ani działającej windy tam nie ma. Co z osobami niepełnosprawnymi oraz matkami z wózkami - pyta pani Izabela.
Na miejscu faktycznie stan ścian w tunelu i przy wejściach na perony nie zmienił się, winda na peron SKM na dole i na peronie jest ogrodzona. Nie ma tam informacji o jej ponownym uruchomieniu.Trwają procedury, winda niedługo będzie działaćInwestor prac rozpoczętych w ub. roku nie może prowadzić, bo toczą się procedury wszczęte przez Pomorskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków.

- W związku ze wszczęciem w 2022 r. przez Pomorskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków postępowania administracyjnego w sprawie wpisania do rejestru zabytków zespołu dworca kolejowego Gdańsk Oliwa, prace w przejściu podziemnym są wstrzymane - informuje Przemysław Zieliński z Zespołu Prasowego PKP PLK S.A.
  • Winda na peron SKM póki co jest wyłączona z użytkowania.
  • Winda na peron SKM póki co jest wyłączona z użytkowania.

W sprawie windy wiadomo więcej. Ma zostać uruchomiona jeszcze w maju.

- Winda łącząca tunel z peronem SKM na stacji Gdańsk Oliwa została wymieniona na nową. Zgodnie z umową z wykonawcą nowa winda powinna zostać uruchomiona do końca maja - przekazał Tomasz Złotoś, rzecznik prasowy PKP SKM w Trójmieście Sp. z o.o.

Miejsca

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (187)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane