Fakty i opinie

Na gdańskich plażach będzie można legalnie pić alkohol?

Czy picie niskoprocentowego alkoholu na plażach w Gdańsku zostanie dopuszczone? Wniosek w tej sprawie złożyli w poniedziałek w Radzie Miasta działacze Nowoczesnej.
Czy picie niskoprocentowego alkoholu na plażach w Gdańsku zostanie dopuszczone? Wniosek w tej sprawie złożyli w poniedziałek w Radzie Miasta działacze Nowoczesnej. fot. Krzysztof Mystkowski/KFP

Działacze Nowoczesnej apelują do radnych Gdańska, by ci dopuścili w uchwale możliwość picia niskoprocentowego alkoholu na gdańskich plażach. Przekonują, że obecne przepisy są martwe i nieegzekwowane.9 marca 2018 r. weszła w życie nowelizacja ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi. Nowe przepisy w znaczący sposób dotyczą spożywania alkoholu w miejscach publicznych.

Dotychczas "picie pod chmurką" zakazane było w parkach, na placach i ulicach oraz wszystkich pozostałych miejscach, wskazanych przez władze samorządowe np. na plażach. Nowe przepisy zakazują spożywania wyskokowych trunków w miejscach publicznych, ale Rady Miast mogą decydować i wskazywać miejsca, gdzie będzie to dozwolone.

Podstawa prawna już jestMówi o tym art. 14 ust 2b przywołanej ustawy: "Rada gminy może wprowadzić, w drodze uchwały, w określonym miejscu publicznym na terenie gminy odstępstwo od zakazu spożywania napojów alkoholowych, jeżeli uzna, że nie będzie to miało negatywnego wpływu na odpowiednie kształtowanie polityki społecznej w zakresie przeciwdziałania alkoholizmowi i nie będzie zakłócało bezpieczeństwa i porządku publicznego".

- Apelujemy do rady miasta o skorzystanie z takiej możliwości i uchwalenie odstępstwa od zakazu napojów alkoholowych zawierających nie więcej niż 18 proc. alkoholu na obszarze gdańskich plaż - mówi Dominik Kwiatkowski, sekretarz Regionu Pomorskiego partii Nowoczesna. - Chcemy, by to nastąpiło jak najszybciej, najlepiej jeszcze przed nadchodzącym sezonem.
Członkowie Nowoczesnej na spotkaniu z dziennikarzami przed budynkiem Rady Miasta podkreślali, że dotychczas funkcjonujące przepisy o zakazie picia alkoholu na plażach były martwe. Przekonywali też, że zezwolenie na picie niskoprocentowych alkoholi nie wpłynie negatywnie na bezpieczeństwo osób korzystających z plaż oraz na porządek publiczny.

Wbrew pozorom: policji będzie łatwiej- Co więcej, będzie stanowiło odejście od bezrefleksyjnie narzuconego zakazu, nieprzestrzeganego w praktyce. Stoimy na stanowisku, że wprowadzenie postulowanego odstępstwa ułatwi pracę służb takich, jak policja czy straż miejska - dodawali.
Danych dotyczących picia alkoholu na plaży nie ma. Ani policja, ani straż miejska nie prowadzi tego typu statystyk i - jak mówią przedstawiciele obu służb - trudno oszacować skalę problemu.

Według Nowoczesnej z zakazu można wyłączyć alkohole niskoprocentowe: np. piwa czy wina. Przepisy wciąż dotyczyły mocniejszych trunków: wódki czy whisky.
Według Nowoczesnej z zakazu można wyłączyć alkohole niskoprocentowe: np. piwa czy wina. Przepisy wciąż dotyczyły mocniejszych trunków: wódki czy whisky. graf. Trojmiasto.pl
- Na plażach nie wystawiamy patroli, podejmujemy tam interwencje w przypadku zgłoszenia - wyjaśnia Wojciech Siółkowski, rzecznik prasowy straży miejskiej w Gdańsku. - Warto pamiętać, że nie tylko samo spożywanie alkoholu w miejscu publicznym jest wykroczeniem, ale też usiłowanie jego spożycia. Grozi za to mandat w wysokości 100 zł.
Swój wniosek do radnych o dopuszczenie spożywania napojów alkoholowych na plażach członkowie Nowoczesnej motywują "wyrazem zaufania władz miasta do mieszkańców i turystów, by to oni sami samodzielnie i świadomie decydowali się na spożywanie alkoholu w miejscu publicznym, bez dodatkowych negatywnych skutków dla otaczających osób".

Ich zdaniem, aby zwiększyć świadomość mieszkańców Gdańska, miasto powinno przeprowadzić akcję edukacyjną dotyczącą szkodliwego wpływu alkoholu na zdrowie oraz zainstalować w obrębie plaż alkomaty oraz dodatkowe kosze na śmieci.

Przed wakacjami radni obradować będą jeszcze dwukrotnie: 24 maja oraz 28 czerwca.

Opinie (423) ponad 10 zablokowanych

Dodaj opinię
Walczymy z przemocą słownąKasujemy opinie obraźliwe i nie na temat

Dodaj opinię

Odpowiedz

Dodając opinię akceptujesz regulamin dodawania opinii.
Administratorem Twoich danych osobowych jest Trojmiasto.pl Sp. z o.o.. Szczegóły przetwarzania danych znajdują się w polityce prywatności.

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.