Fakty i opinie

stat

Na gdańskim jarmarku poczujesz magię świąt

Jarmark Bożonarodzeniowy 2016.


Drezno, Wiedeń, Monachium, Praga, Bruksela czy Londyn - to miasta, które mogą pochwalić się największymi i najpiękniejszymi Jarmarkami Bożonarodzeniowymi w Europie. Od wielu lat my również mamy swój lokalny, gdański jarmark. I choć nie jest on zorganizowany z takim rozmachem jak we wspomnianych miastach, to z całą pewnością ma swój urok i można na Targu Węglowym zobacz na mapie Gdańska poczuć magię świąt.Czy wybierasz się na tegoroczny Jarmark Bożonarodzeniowy?

tak, jestem co roku, będę i tym razem 33%
raczej tak, odwiedzę z ciekawości 44%
nie, nie przepadam za takimi imprezami 23%
zakończona Łącznie głosów: 1083
Świetlne iluminacje, wszechobecny zapach grzanego wina z goździkami i pomarańczą, świąteczne piosenki, drewniane stoiska i oczywiście uśmiechnięci ludzie - to elementy, których po prostu nie może zabraknąć na Jarmarku Bożonarodzeniowym. Dokładnie tak wyobrażaliśmy sobie gdański jarmark i nie zawiedliśmy się. Tradycyjnie, do pełni szczęścia brakuje tylko śniegu, ale na to już nie mamy wpływu.

Tegoroczny Jarmark Bożonarodzeniowy w Gdańsku zainaugurowano w sobotę, 3 grudnia. Impreza zakończy się dzień przed wigilią. Przez 20 dni na odwiedzających czeka szereg świątecznych atrakcji. W tym roku organizatorzy przygotowali m.in. 8-metrowy Anielski Młyn, koło widokowe AmberSky, 100 stoisk handlowych, przystań pod jemiołą, tron św. Mikołaja, zaczarowaną karetę z reniferami oraz lodowisko syntetyczne.

Jarmark Bożonarodzeniowy 2016.
Jarmark Bożonarodzeniowy 2016. fot. Krzysztof Gnat/czytelnik Trojmiasto.pl
- Z roku na rok jarmark jest coraz lepszy i ładniejszy. Trzeba przyznać, że te wszystkie kolorowe lampki nadają magicznego klimatu. Będąc tutaj czuję atmosferę świąt, nawet bez śniegu. Chociaż po cichu liczymy, że biały puch spadnie na święta - zdradza Karolina z Gdańska.
Na jarmark warto wybrać się w godzinach popołudniowych, bo właśnie po zmroku Targ Węglowy zmienia się nie do poznania. Gdzie byśmy się nie obejrzeli, tam widzimy multum rozbłyśniętych światełek. W oczy rzuca się oczywiście to, co największe, czyli efektownie oświetlone, 50-metrowe koło widokowe. Jeśli macie ochotę zobaczyć jarmark, ale i panoramę Gdańska z góry, musicie liczyć się z wydatkiem 25 zł za bilet normalny oraz 15 zł za ulgowy (koło czynne jest w godz. od 11 do północy).

Tuż obok koła zlokalizowane jest niewielkie lodowisko o powierzchni 180 m kw. Wstęp na taflę jest bezpłatny, ale za wypożyczenie łyżew trzeba zapłacić 15 zł za godzinę. Można również wypożyczyć kask i ochraniacze.

Św. Mikołaj na swoim tronie.
Św. Mikołaj na swoim tronie. fot. Michał Jelionek / Trojmiasto.pl
- Jarmark Bożonarodzeniowy został bardzo ciekawie zorganizowany. Można tu naprawdę miło spędzić czas z całą rodziną. Jest przyjemnie i na pewno jeszcze się na gdańskim jarmarku pojawimy - przyznaje Paweł z Gdyni.
W samym sercu jarmarku stanął Anielski Młyn - drewniany, ruchomy wiatrak-szopa. Mierzy aż 8 metrów wysokości, a na kolejnych kondygnacjach prezentują się figury czterech aniołów, św. Barbary, św. Mikołaja, św. Jana Nepomucena, św. Wojciecha, Trzech Króli oraz Świętej Rodziny.

W tym małym jarmarkowym miasteczku można spotkać św. Mikołaja, w którego rolę wcielają się aktorzy Teatru Feta. Mikołaj krąży po całym jarmarku, ale najwięcej czasu spędza na swoim tronie. To tutaj można zrobić sobie z nim pamiątkowe zdjęcie. Każdy kto go odwiedzi, na pewno otrzyma od świętego słodką niespodziankę.

Całą strefę wypełnia 100 drewnianych stoisk handlowych i punktów gastronomicznych, w których można nabyć przeróżne gadżety oraz oczywiście jedzenie.

W przeszłości różnie bywało z gdańskimi jarmarkami. Wiele osób narzekało na sposób ich organizacji. W tym roku jest inaczej i można śmiało powiedzieć, że na Targu Węglowym w końcu czuć klimat świąt.

Zaczarowana kareta z reniferami.
Zaczarowana kareta z reniferami. fot. Michał Jelionek / Trojmiasto.pl

Opinie (204) 7 zablokowanych

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

STOP Hejt! Przemyśl swoją opinię

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.