Fakty i opinie

stat

Na hałasy rada dzielnicy

artykuł czytelnika
Najnowszy artukuł na ten temat

Prawie 130 spraw zgłoszonych przy gdańskim okrągłym stole

Dzięki interwencji radnych dzielnicy, tramwaje w Oliwie już tak bardzo nie przeszkadzają mieszkańcom.
Dzięki interwencji radnych dzielnicy, tramwaje w Oliwie już tak bardzo nie przeszkadzają mieszkańcom. fot. Olaf Dramowicz/czytelnik Trojmiasto.pl

Mimo skromnego budżetu Rady Dzielnic mogą rozwiązywać realne problemy. Często nie wymaga to pieniędzy, a zaangażowania, czego najlepszym przykładem jest załatwienie sprawy smarownicy w Oliwie.Czy zwracałeś się z jakimś problemem do Rady Dzielnicy?

nie, bo do tej pory jej nie było 44%
tak i został rozwiązany 4%
tak, ale jeszcze nie został rozwiązany 10%
nie i nie mam zamiaru 42%
zakończona Łącznie głosów: 459
Od niedawna mieszkańcy większości gdańskich dzielnic mają swoje rady. To świeży powiew idei społeczeństwa obywatelskiego w mieście "Solidarności", które samo decyduje o swoim najbliższym otoczeniu.

Jak ważne były wybory na najniższym szczeblu samorządności dla małych ojczyzn, jakimi są dzielnice Gdańska dla lokalnych społeczników, wskazują inicjatywy podejmowane przez radnych osiedlowych. Pomimo niewielkiego budżetu oraz skromnego zakresu kompetencji lokalni aktywiści mogą zrobić coś, co mieszkańcy najbardziej odczują.

W Oliwie mieszkańcom od dłuższego czasu doskwierał problem uciążliwego pisku tramwajów, przejeżdżających na ostrym łuku w okolicy ul. Obrońców Westerplatte oraz Wita Stwosza zobacz na mapie Gdańska. Mieszkańcy sami próbowali interweniować w Zarządzie Dróg i Zieleni, jednak jak zawsze brakowało pieniędzy na usunięcie problemu. W ramach profilaktyki zalecono motorniczym ograniczenie prędkości pojazdu do 15 km na godz. Uciążliwego hałasu to jednak nie zlikwidowało.

Brakowało 40 tys. zł na tzw. smarownice, które wyciszają piszczący dźwięk. Problem udało się rozwiązać dopiero dzięki nowej radzie dzielnicy. Mariusz Andrzejczak - jeden z piętnastu nowo wybranych radnych, podjął się mediacji z ZDiZ i w Oliwie od kilku tygodni już nie słychać męczącego dźwięku.

Rada dzielnicy Oliwa angażuje się w drobne sprawy, które mogą przynieść ulgę mieszkańcom. Jednym z ostatnich przykładów ewaluowania społeczeństwa obywatelskiego była wspólna inicjatywa radnych oraz mieszkańców sprzątania najbardziej zaśmieconych zakątków Lasów Oliwskich, rada dzielnicy zbuduje także bezpieczne przejścia dla pieszych.
Co Cię gryzie - artykuł czytelnika to rubryka redagowana przez czytelników, zawierająca ich spostrzeżenia na temat otaczającej nas trójmiejskiej rzeczywistości. Wbrew nazwie nie wszystkie refleksje mają charakter narzekania. Jeśli coś cię gryzie opisz to i zobacz co inni myślą o sprawie.

Opinie (107)

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

STOP Hejt! Przemyśl swoją opinię

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.