Fakty i opinie

Na jak długą izolację nas stać?

Puste place zabaw, chodniki i ulice. Koronawirus sprawił, że rzadziej korzystamy z wielu usług, co jest zabójcze także dla gospodarki.
Puste place zabaw, chodniki i ulice. Koronawirus sprawił, że rzadziej korzystamy z wielu usług, co jest zabójcze także dla gospodarki. fot. Piotr Żagiel/Trojmiasto.pl

Albo robimy wszystko, by uratować życie najstarszych osób, albo ratujemy gospodarkę - tak postawiona teza może być fałszywa - twierdzi coraz więcej ekspertów i komentatorów. Permanentna izolacja wcale nie musi być najlepszą drogą, bo wyrządzi więcej szkód niż koronawirus. Czy mają rację?Czy izolacja w Polsce powinna być rozluźniona?

tak, już widać, że sytuacja jest opanowana 7%
tak, ale za ok. dwa tygodnie, gdy sytuacja będzie bardziej klarowna 36%
wystarczy izolować grupy ryzyka, a nie wszystkich 31%
nie, powinna trwać tak długo, aż będzie lek/szczepionka na koronawirus 26%
zakończona Łącznie głosów: 5259
Minęły ledwie dwa tygodnie od czasu, gdy polski rząd zalecił nam izolację w celu powstrzymania koronawirusa. I już widzimy, jak wielki wpływ ma to na gospodarkę.

Część firm nadal pracuje pełną parą, sklepy spożywcze zarabiają więcej niż przed Wigilią, bo kupujemy zapasy nie tylko makaronu, ryżu i mąki.

Ale znacznie więcej zakładów ogranicza produkcję, sprzedaż i przede wszystkim usługi. Branża transportowa, hotelarska, restauratorzy - wymieniać można długo. Oni wszyscy tracą, bo ponoszą koszty, a nie mają praktycznie żadnych przychodów. Nie tylko w Polsce, podobnie jest w większości krajów świata.

Co to oznacza? Eksperci są zgodni: zastój gospodarczy, spadek PKB, recesję, większe bezrobocie i z pewnością bankructwa. Tego oczywiście nikt nie chce. Nawet najbogatsi na świecie, którzy niejeden kryzys już pokonali.

USA: nie zamykamy autostrad, choć giną tam ludzieZ racji wieku prezydent USA Donald Trump jest w grupie, która najciężej przechodzi zakażenie koronawirusem, ale uważa, że lekarze przesadzają, zarządzając powszechną izolację.
Z racji wieku prezydent USA Donald Trump jest w grupie, która najciężej przechodzi zakażenie koronawirusem, ale uważa, że lekarze przesadzają, zarządzając powszechną izolację. mat. prasowe
- Będziemy odblokowywać kraj i przyglądać się pewnym obszarom. Nie mówię o miesiącach, ale o tygodniach. Nie możemy zamknąć kraju na lata - mówi prezydent USA Donald Trump, cytowany przez Internetową Agencję Radiową.
I choć prezydent USA znany jest ze skrajnych poglądów oraz mało dyplomatycznych wypowiedzi, nie jest w tym poglądzie odosobniony. Wielu komentatorów wskazuje, że paraliż gospodarczy może być groźniejszy od samego koronawirusa. Spadek PKB to przecież mniejsze nakłady na służbę zdrowia i gorsza opieka dla wszystkich - nie tylko zakażonych koronawirusem. Historia uczy, że bankructwa to też nowa fala samobójstw i znacznie więcej osób, które wymagają pomocy psychologicznej i psychiatrycznej.

Koronawirus w Trójmieście - wszystkie informacjeZ Donaldem Trumpem zgadza się m.in. republikański senator Ron Johnson. I od razu odpiera zarzuty, że gospodarka jest dla niego ważniejsza niż życie rodaków.

- Nie zaprzeczam, że COVID-19 może być okropną chorobą, która oczywiście dewastuje od 1 proc. do 3,4 proc. populacji. Ale oznacza to, że 97-99 proc. przez to przejdzie, zyska odporność i będzie w stanie iść dalej - powiedział w wywiadzie dla "Journal Sentinel" Ron Johnson. - Nie zamykamy naszej gospodarki, ponieważ dziesiątki tysięcy ludzi giną na autostradach. To ryzyko, które akceptujemy, by móc się poruszać. Nie wstrzymujemy naszych gospodarek, bo dziesiątki tysięcy ludzi umierają na zwykłą grypę - dodał Ron Johnson.

Puste centrum Sopotu


Kluczowe jest bowiem zrozumienie, o co chodzi w społecznej izolacji z powodu koronawirusa. Krótko mówiąc: o solidarność i ochronę służby zdrowia przed załamaniem. Solidarność, bo koronawirus jest zagrożeniem przede wszystkim dla ludzi starszych i schorowanych. Młodzi w zdecydowanej większości nie mają wręcz żadnych objawów. Ochronę służby zdrowia, bo wzrost zachorowań sprawi to, co widzimy we Włoszech: więcej chorych niż respiratorów i dramaty nie tylko rodzin, ale i lekarzy, którzy muszą być selekcjonerami, decydującymi o tym, kogo będą leczyć, a kto jest skazany na niełaskę losu.

- Tylko że paraliż służby zdrowia już mamy. Wszystkie zasoby są powołane do leczenia wirusa widmo. (Znam dziesiątki ludzi z przewlekłymi chorobami pozostawione bez opieki, nie znam nikogo z koronawirusem.) Spróbuj zrobić sobie najprostsze badania. Bez szans, nawet prywatnie. Niektórzy nie robią ich hobbystycznie. Mają wskazania do monitorowania np. hormonów we krwi. Laboratoria odsyłają na później, lekarze nie przyjmują - wylicza jeden z naszych czytelników na forum.trojmiasto.pl.

Pozytywne sygnały pandemii koronawirusaKluczem jest więc wypłaszczenie liczby zakażeń, a pozytywne sygnały w tym zakresie można już dostrzec. W chińskiej prowincji Hubei, skąd koranawirus wyruszył w świat, znoszone są kolejne ograniczenia. Od czterech dni nie było ani jednego nowego zakażenia. Fabryki pracują pełną parą, nadrabiając zaległości. Nawet we Włoszech od trzech dni spada liczba ofiar, która sięgała dramatycznych poziomów. W Polsce też nie mamy powodów do nadmiernej paniki. Przypomnijmy, że według zapowiedzi ministra zdrowia już w miniony weekend mieliśmy mieć 1-2 tys. zakażonych. Oczywiście można spierać się o liczbę wykonanych testów i wchodzić w politykę, ale liczby dają nadzieję. Także naszym czytelnikom, którzy na forum.trojmiasto.pl dyskutują na temat zasadności obecnych ograniczeń.

Izolowanie ludzi i zamykanie sklepów doprowadzi kraj do zapaści?- Trzeba brać przykład z tych krajów, którym się udało, jak: Chiny, Korea, czy Tajwan. Najpierw trzeba spowolnić rozwój wirusa, a potem otworzyć szkoły i zakłady, ale przyjezdnych wysyłać na własny koszt na 14-dniową kwarantannę, tak jak się to robi w powyższych krajach - to kolejna opinia.
- Bez tego zwalczymy wirusa, ale przy okazji wykończymy gospodarkę. Ludzie stracą pracę, bezrobocie skoczy, bo niektóre branże padną całkowicie, wartość mieszkań poleci na pysk, o turystach zapomnij. To, co się działo w 2008, to będzie pikuś w porównaniu z tym, co nas czeka, jeśli się zaraz nie ogarniemy - wtóruje kolejny czytelnik.
I warto podkreślić, że zgadza się z nimi coraz więcej naukowców. Nie tylko ekonomistów czy finansistów, ale także medyków.

Korea Płd. dobrze radzi sobie w walce z koronawirusem, ale skupia się przede wszystkim na izolacji osób starszych i schorowanych - czyli grupie ryzyka.
Korea Płd. dobrze radzi sobie w walce z koronawirusem, ale skupia się przede wszystkim na izolacji osób starszych i schorowanych - czyli grupie ryzyka. mat. prasowe
Dyrektor Centrum Badań nad Profilaktyką Uniwersytetu Yale w USA David L. Katz wskazuje na łamach gazety "The New York Times", że dużo lepsze wyniki - w ujęciu holistycznym - może dać izolowanie starszych i chorych osób, zamiast zamykania całego społeczeństwa.

- Dane z Korei Południowej, gdzie śledzenie koronawirusa było jak dotąd najlepsze, wskazują, że aż 99 proc. aktywnych przypadków w populacji ogólnej jest "łagodnych" i nie wymaga specjalnego leczenia. Osoby powyżej 70 roku życia są trzykrotnie bardziej narażone na śmiertelność niż osoby w wieku od 60 do 69 lat - podkreśla David L. Katz.

Miliardy euro i dolarów uratują gospodarkę?Jak widać, coraz więcej osób skłania się do rozluźnienia izolacji, więc kwestią czasu są decyzje polityczne w tym zakresie. Decyzje gospodarcze już natomiast zapadły. Największe kraje świata wtoczyły finansowe armaty, by ratować rynki.

Amerykańska Rezerwa Federalna ogłosiła bezprecedensowy plan pożyczek oraz skupowania aktywów. Jakiej wielkości? Okazuje się, że... dowolnej. Jeśli dolarów zabraknie, to FED je dodrukuje. Podobnie już działają inne kraje, co w mediach branżowych zostało określone jako "czas Helicopter money" - od zrzucania "deszczu pieniędzy" z helikoptera, zamiast celowanych działań.

Niemcy mają już pakiet publicznych gwarancji kredytowych na 400 mld euro. Do tego dochodzi 100 mld euro pożyczek. Francja daje gwarancje kredytowe warte 300 mld euro. Do tego wyda z budżetu 45 mld euro (2 proc. PKB) na ulgi podatkowe i płatności ze strony państwa. Hiszpania wyda na walkę z gospodarczymi skutkami kryzysu 1,4 proc. PKB, ale ponad 8 proc. PKB wart będzie ich pakiet gwarancyjny. Włochy - 1,4 proc., a gwarancje kredytowe to aż 19 proc. PKB. Wartość polskiej tarczy antykryzysowej sięga na razie 212 mld zł, czyli ponad 9 proc. PKB. Wydatki to nieco ponad 60 mld zł, czyli niemal 3 proc. PKB.

Czy to wystarczy? Na pewno nie. Dlatego coraz więcej osób szuka innej drogi w walce z koronawirusem niż powszechna izolacja. Bo z punktu widzenia epidemicznego czas działa na naszą korzyść (prace nad szczepionką i lekami trwają w ekspresowym tempie), ale pod względem gospodarki każdy kolejny dzień izolacji sprawia, że zaczynamy ryzykować zdrowie i życie nie tylko starszych osób.

Opinie (466) ponad 20 zablokowanych

Wszystkie opinie

 • (25)

  Pogoda nie rozpieszcza do przebywania na dworzu. Ale za 2-3 tygodnie ma byc 10-20 stopni i wtedy ludzie beda mieli problem z pozostaniem w domu. No bo ile mozna siedziec w 4 scianach ?

  • 178 33

  • Ale gdzie jest ten dwórz? (12)

   Na dworze lub na podwórzu.

   • 17 25

   • Na zewnątrz na pewno nie ma ,sprawdzałem..

    • 7 3

   • (5)

    Liczba minusów pod tym wpisem świadczy tylko o poziomie ludzi. Proponuję otworzyć słownik i sprawdzić poprawność tej formy. Czasem warto się przyznać przed samym sobą, że się używało niepoprawnej formy słowa przez całe życie.

    • 6 7

    • Nie należy uczyć wieśniaków poprawnej polszczyzny (3)

     Bez gwarowych naleciałości będą łatwiej podszywać się pod mieszczan

     • 17 6

     • A co ci po poprawnej polszczyznie jak jesteś cham i prostak!!!

      • 1 0

     • (1)

      Ale się dowartościowałeś. Jeśli wieś wstrzyma produkcję żywności, to twoja atywność skupi się na poszukiwaniu produktów do jedzenia i nie będzie Ci przeszkadzało, że dostarczają je ludzie, którzy nie są purystami językowymi. Nie od każdego należy wymagać nagannej polszczyzny. Zwłaszcza że te same osoby w rozmowach używają przeważnie wulgaryzmów.

      • 1 0

      • Miało być nienagannej, ale zniknęło "nie".

       • 0 0

    • Janusz Miodek

     wielki humanista, nagrodę nobla dla tego pana :D

     • 0 0

   • My idziemy na dwór, w Warszawie też tam idą (2)

    A w Krakowie idą na pole. Wszyscy tak mówią, to nie ma nic wspólnego ze wsią czy miastem. Z choinki spadłeś?

    • 11 1

    • (1)

     Chodzi o to, że mówi się "na dworze" a nie "na dworzu". Serio miałaś problem ze zrozumieniem tego, co napisałem?

     • 2 1

     • Czy warto się czepiać

      o takie pierdoły? Chyba zrozumiałeś, co miał na myśli? A kulturę pokazałeś taką se. Czy wszystko dobrze napisane?

      • 3 1

   • Nie odzywaj się skoro jesteś napływowy (1)

    I nie znasz siły wyrażenia "na dwór". Tak się mówi na Pomorzu od wieków.

    • 3 2

    • "na dwór" odmienia się "na dworze" a nie na dworzu". Serio, skąd się urwałeś.

     • 2 2

  • ile wlezie

   a jak nie to areszt domowy

   • 3 4

  • Postawić ściankę działową z karton gipsu i będzie już 8 ścian. (1)

   • 8 2

   • będzie 5 ścian, ale więcej powierzchni.

    do tego sufit i podłoga pewnie.

    • 0 1

  • Pomyśl ile można leżeć w szpitalu na wirusa

   I wybierz dom czy szpital.

   • 5 4

  • Ludzie czego Wy sie czepiacie, napiszcie cos madrego

   • 4 0

  • Kiedy jeszcze moja mlodsza corka chodzila do szkoly (chodzi o podstawowke) na jednem z zebran Pani nauczycielka omawiala prace klasowe dzieci. Jedna z matek zaatakowala slownie nauczycielka, ze jej corka niesprawiedliwie dostala 4 poniewaz praca byla wspaniala. Ta Pani powiedziala do nauczycielki"ja pracuje w biurze mecenasa....... i wiem najlepiej jak sie pisze to slowo" chodzilo o brzuch. ta Pani od mecenasa klocila sie z nauczycielka i innymi rodzicami (ktorzy wg niej rowniez nie mieli racji bo mecenas...), ze nie mowi sie brzuch tylko powinno sie mowic brzuchO. Okazalo sie, ze ta Pani sprzata u mecenasa i do konca zebrania burczala pod nosem, ze ona "jeszcze udowodni" jak sie powinno mowic i pisac. Tyle w temacie "na dworzu"

   • 11 2

  • Łapka w dół za błąd: nie "na dworzu", a "na dworze". Brrrr!

   • 0 3

  • To jest nagrywane o 9,00 rano pokażcie w południe wtedy ludzie spacerują

   • 1 0

  • No i zlać to. Iść i juz, nie ma wirusa. To jest mit.

   • 0 0

  • Nie rozpieszcza?

   Jest pięknie - słoneczko, słaby wiaterek albo jego brak, umiarkowanie ciepło...

   • 1 0

  • 25 lat...

   znając życie...

   • 0 0

  • Zgadzam sie ale lepjej przeczekać teraz w 4 ścianach gdy tem. są jeszcze niskie i cieszyc sie możliwością wyjscia za 4 tyg.

   • 0 0

 • Izolacja niewiele daje (11)

  I tak starsi chorują i umierają. Mamy to samo co na początku we wszystkich krajach. Czyli izolacja nie pomogła, a firmy padają, już są zwolnienia!

  • 144 160

  • Jak można być takim ..... (3)

   I mówić że izolacja nie pomaga? Szkołę kończyłeś? Czy może pole całe życie orałes? Jak teraz wszystko zamknęli to efekty będą za 2/3 tygodnie... Zacofanie straszne...

   • 44 19

   • Są tacy, którzy orzą i skończyli szkoły. Użycie przez Ciebie alternatywy, jest zatem błędem logicznym, drogi świszczypało.

    • 17 7

   • Według najnowszych informacji

    Wirus może utrzymywać się w ciele człowieka nawet przez 37 dni, a na powierzchni do 17 dni.

    • 4 5

   • Wspomaga więcej zgonów

    Izolacja pomaga chorym na inne dolegliwości, przekładając im ważne operacje i badania na za rok, dzieciom w edukacji na playstation, a dorosłym w pracy na zwolnieniu i wypowiedzeniu :D

    • 3 1

  • Idź powiedz to Włochom Francuzom i Hiszpanom

   Izolacja nic nie daje panowie. Nic się u was złego nie dzieje. Dobrze że czekaliście do ostatniej chwili

   • 48 8

  • Totalny niech się domyśli ale napiszę bbbbbb.

   • 1 4

  • Wania znowu bredzisz

   do budy!

   • 3 3

  • I podawanie jako przykładów krajów

   w których nie ma warunków do rozwoju epidemii jest słabe. W Tajlandii już w styczniu były przypadki wirusa i jakie tam niby specjalne środki wprowadzono i "dzielnie" zwalczono wirusa? Starzy i schorowani i tak umrą, jak nie na wirusa to na coś innego a dołożymy do tego tysiące ofiar braku diagnostyki, przełożonych/odwołanych operacji, zamkniętych SORów, samobójstw z powodów ekonomicznych i nie wiadomo ilu jeszcze. Walka ma sens, ale trzeba się też liczyć ze stratami.

   • 17 6

  • Izolacja nie pomaga kiedy się jej nie przestrzega. Starzy by nie umierali, gdyby się nie zarazili. Tyle w temacie

   • 10 6

  • Ciebie pewnie nikt nie kocha .

   Nie lubie takich jak ty.
   Szacunek dla ludzi w starszym wieku !
   Jesteśmy im to winni.

   • 12 2

  • Cham

   • 3 2

 • (22)

  Tu chodzi tylko o zastraszenie ludzi i wprowadzenie nowego porządku świata. Wirus jak każdy inny tylko o nim się mówi! Kto nie dba o siebie ten ma pecha. Wycofać kwarantanny i niech wszystko wraca do normy już teraz

  • 133 172

  • dokładnie tak

   nwo testuje społeczeństwo, jak po 11/09 wprowadzano ograniczenia teraz postuluje kolejne, likwidacja pieniadza gotówkowego, aplikacje do kwarantanny, de facto do kontroli wszystkiego, geolokalizacja, skanowanie rysów twarzy

   • 18 11

  • To przenieś się do Włoch (4)

   Zobacz jak tam ludzi zastraszają. U nas tylko w domu zalecają zostać

   • 16 13

   • (2)

    jeden kraj wybrali żeby głupich zastraszyć stara metoda

    • 12 9

    • Lecz się na nogi (1)

     Bo na głowę za późno.

     • 10 11

     • broń biologiczna była w Iraku prawda pacanie?

      • 4 2

   • A ty zobacz już teraz, jak izolacja pomaga chorym na inne dolegliwości, przekładając im ważne operacje i badania na za rok, dzieciom w edukacji na playstation, a dorosłym w pracy na zwolnieniu i wypowiedzeniu :D

    • 1 0

  • (4)

   Na glupote nie ma szczepionki. Szkoda.

   • 9 6

   • (3)

    szczepionki z rtęcią polecam i**otom którzy wierzą w ich zbawienną moc

    • 7 8

    • Takich dekli anty szczepionkowcow wywozic do Włoch (2)

     • 8 6

     • wywieź d**ilu o ile się założysz że wróciłbym stamtąd zdrowy?

      • 2 4

     • Szczepionki nie będzie!

      Szczepionka nie powstanie wcześniej, niż za 2 lata, a najpewniej w ogóle jak w przypadku poprzednich odmian koronawirusów!

      • 0 0

  • Oj za duzo glupot z you tuba.

   • 5 3

  • brawo! w koncu odważny głos....

   ... mam nadzieję, że będziesz miał równie dużo szczęścia co odwagi gdy jakich chory człowiek nakaszle na ciebie w windzie, sklepie czy komunikacji miejskiej... chyba, ze jesteś tym jednym z niewielu szczęśliwców i mieszkasz w bieszczadach, uprawiasz swoje warzywa i kozy i nie opuszczasz zagrody.... to wówczas możesz tak mówić.

   • 9 9

  • co za bzdury (3)

   Ty wiesz lepiej, co tam WHO, co tam służba zdrowia, epidemiolodzy Ty wiesz lepiej.
   Pewnie w weekend na plaże czy na jakiś inny spacer??

   • 6 15

   • (1)

    co mnie obchodzą dz..wki które za odpowiednią gratyfikcję powiedzą i zrobią wszystko WHO nie rozśmieszaj mnie tam pracują lachociągi korporacji lekowych

    • 10 2

    • Tak z czystej ciekawości, jakim wykształceniem i wiedzą możesz się pochwalić?

     • 1 1

   • Wg twoich epidemiologów, szczepionka nie wcześniej, niż za 2 lata, a najpewniej w ogóle jak w przypadku poprzednich odmian koronawirusów :D

    • 0 0

  • A ziemia jest płaska

   Amen

   • 6 2

  • (1)

   Ratunku...Ludzie myślcie o czymś więcej niż tylko o swoich czterech literach...

   • 3 2

   • Nie tylko staruszkowie żyją na tym świece

    Myślę również o swojej młodej żonie, dzieciach, kuzynach, ciociach i wujkach przed 50 bez dolegliwości.

    • 0 0

  • Korono (1)

   Ci co tak gadają to są mocni w gębie a jak przyjdźcie co do czego to mają pełne portki i pierwsi uciekają

   • 1 3

   • Ignorant!

    Mam pełne portki, odwołali mi super ważną operację, bez której moje zdrowie jest bardziej narażone, niż jakiś tam koronawirus ignorancie!

    • 0 0

 • Nie wiem jak długo w domu wytrzymam (18)

  Małe mieszkania działają dopóki możesz wyjść. Okazuje się, że na chwilę obecną lepiej zrobiła Janina z Banina. Ma tam większe domowe więzienie i chociaż wybieg przy nim. Apeluje do powiadomionych o ujawnienie ile mamy się izolować. Nerwowo nie wyrabiam.

  • 134 35

  • Ty w Polandi (5)

   Ja za granicą siedzę już od miesiąca w izolacji...

   • 10 4

   • No to serdecznie cię pozdrawiam i wytrwałości życzę (4)

    Gdzie jesteś? Jak sytuacja tam?

    • 8 3

    • W Mediolanie (2)

     Pełna zwała, Armagedon jak w amerykańskich filmach... Tragedia. Ludzie na trójmiasto dalej się kłócą że kwarantanna nie jest potrzebna a tu wczoraj w samym województwie ponad 300 osób zmarło... Zwykła grypa, nie róbmy kwarantanny... Zacofanie... Jak by tak zamknęli grani