• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Na promie doszło do zabójstwa i samobójstwa? Prokuratura zmienia kwalifikację

Szymon Zięba
1 lipca 2023 (artykuł sprzed 1 roku) 
Opinie (770)

Akcja ratunkowa dwóch osób, które znalazły się za burtą promu Stena Spirit.

Na promie Stena Spirit, płynącym z Gdyni do Karlskrony, mogło dojść do zabójstwa i samobójstwa. To najnowsze ustalenia śledczych badających okoliczności tragicznego zdarzenia, w którym po wypadnięciu za burtę zginęła 36-letnia kobieta i 7-letni chłopiec.Użytkownicy naszej aplikacji zostali już o tym powiadomieni
Pobierz aplikację: Android iPhone


Zabójstwo i samobójstwo na promie? Prokuratura prowadzi śledztwoByłe(a)ś kiedykolwiek świadkiem wypadku?

- Po czynnościach, które zostały wykonane, zapadła decyzja o zmianie kierunku prowadzonego postępowania z art. 155 Kodeksu karnego, czyli nieumyślnego spowodowania śmierci, na artykuł dotyczący zabójstwa dziecka i targnięcia się na życie matki - przekazała w sobotę, 1.07.2023 r., prok. Grażyna Wawryniuk z Prokuratury Okręgowej w Gdańsku.
Śledczy nie ujawniają, jakie dokładnie czynności wykonano po tym, jak prom wrócił do Trójmiasta. Nieoficjalnie wiadomo, że m.in. sprawdzano pokładowy monitoring.

Śledztwo w tej sprawie prowadzi także szwedzka prokuratura.- Przestępstwo zostało zakwalifikowane jako morderstwo. Pojawiły się pewne okoliczności, które pozwoliły nam na przyjęcie takiej klasyfikacji. Chciałbym jednak podkreślić, że nie ma osoby podejrzanej i nikomu nie zamierzamy stawiać zarzutów - powiedział w rozmowie z "Faktem" Thomas Johansson z miejscowej policji.


Na pytanie dziennikarzy "Faktu" o to, czy w śledztwie nie ma osoby podejrzanej, ponieważ ta nie żyje, odpowiedział, że "nie może udzielić odpowiedzi".

Alarm na pokładzie promu. Matka i dziecko za burtą.Kobieta i dziecko wypadli za burtę promu Stena SpiritPrzypomnijmy: tragiczne wydarzenia rozegrały się w czwartek, 29.06.2023 r., po południu.

Miejsce wypadku na promie Stena Line Miejsce wypadku na promie Stena Line
- Gdy wyszłam na pokład, zauważyłam w wodzie płonącą flarę. Zwróciłam uwagę na to, że prom zawraca, rozległy się też komunikaty o człowieku za burtą. Na pokład wyszło wiele osób: pasażerowie i obsługa statku. Część z nich miała lornetki. Do wody spuszczono szalupę. Wydawało mi się, że trochę za późno i nie wiem dlaczego tylko jedną, bo obszar poszukiwań wydawał się duży. Flara znajdowała się już daleko od statku. W pobliżu pojawił się masowiec i krążył wokół promu. Nasz statek wyłączył silniki, a nad głową pojawiły się śmigłowce SAR ze Szwecji i jeden samolot - relacjonowała pani Ewa, która była wówczas na pokładzie promu.
Świadkowie wspominają, że 7-letni chłopiec był osobą z niepełnosprawnością i poruszał się na wózku.Według naszej czytelniczki akcja poszukiwawcza przebiegała sprawnie i profesjonalnie. Niestety mimo to zarówno matka, jak i dziecko zmarli w szpitalu w Szwecji.Gdzie szukać pomocy?Jeśli dzieje się coś złego i wiesz, że życie i zdrowie tej osoby jest zagrożone, zadzwoń pod numer alarmowy 112 i postaraj się przekazać służbom lokalizację miejsca, w którym znajduje się ktoś potrzebujący pomocy. Pamiętaj, w takich sytuacjach ogromne znaczenie ma czas.

Korzystaj z bezpłatnych telefonów pomocowych, takich jak m.in.:
  • 116 123 - bezpłatny kryzysowy telefon zaufania dla dorosłych, czynny 7 dni w tygodniu od 14:00 do 22:00,
  • 800 70 2222: całodobowe centrum wsparcia dla osób dorosłych w kryzysie psychicznym,
  • 116 111 - bezpłatny kryzysowy telefon zaufania dla dzieci i młodzieży, czynny 7 dni w tygodniu, 24 godziny na dobę,
  • 800 12 12 12 - Dziecięcy Telefon Zaufania Rzecznika Praw Dziecka, czynny 7 dni w tygodniu 24 godziny na dobę.

Miejsca

Opinie wybrane