Fakty i opinie

Dobre emocje w święta ważniejsze niż prezenty

Najnowszy artukuł na ten temat Gdzie wyrzucić choinkę po świętach
Święta Bożego Narodzenia to najbardziej rodzinny czas w roku, w którym dzielimy się miłością z bliskimi
Święta Bożego Narodzenia to najbardziej rodzinny czas w roku, w którym dzielimy się miłością z bliskimi mat.prasowe

Boże Narodzenie to wyjątkowy moment w roku. Bez względu na to, jaki mamy stosunek do religii i tradycji, większość z nas stara się przestrzegać ugruntowanych kulturowo zwyczajów. Ubieranie choinki, wieczerza wigilijna, cykl spotkań rodzinnych i prezenty to elementy obowiązkowe każdego okresu bożonarodzeniowego. Ale, jak podkreślają eksperci, to nie prezenty są w tym czasie najważniejsze, a emocje, którymi dzielimy się z bliskimi.Jak spędzasz Boże Narodzenie?

w rodzinnym gronie, przy wspólnym stole 75%
ze znajomymi/przyjaciółmi 2%
samotnie 11%
wyjeżdżam na urlop 3%
w ogóle nie obchodzę tych świąt 9%
zakończona Łącznie głosów: 522
Czy istnieje prezent idealny? Co podarować, żeby sprawić przyjemność, a nie przykrość? O tym, jak dzielić się radością z bliskimi w czasie świąt Bożego Narodzenia, mówi dr Ewa Jarczewska-Gerc, psycholog z Uniwersytetu SWPS.


Przed świętami Bożego Narodzenia towarzyszą nam różne emocje. Często niestety jest to też stres związany z tym, że np. zostawiliśmy kupno prezentów na ostatni moment. Co wtedy?

dr Ewa Jarczewska-Gerc: Coraz mocniej odczuwamy brak bliskości i poświęcanej nam uwagi. Tęsknimy za dotykiem, przytulaniem, byciem razem i spędzaniem ze sobą czasu. Choć wiele osób ma konkretne marzenia materialne, to w trakcie rozmowy o rzeczywistych potrzebach okazuje się, że o wiele lepszym pomysłem na prezent będzie bilet na wspólne wyjście do kina, rodzinny wyjazd lub spacer. W przypadku problemów z wybraniem prezentu świątecznego warto zdecydować się na to, co najlepiej wyraża nasze uczucia do drugiej osoby. Postarajmy się zatem podarować innym ciepło, bliskość, zrozumienie i akceptację. Takie upominki zawsze będą najbardziej wartościowe i będą cieszyć o wiele dłużej niż zwykły materialny drobiazg.

Najlepszym świątecznym prezentem jest miłośćJaki jest zatem idealny prezent na święta?

Dr Ewa Jarczewska-Gerc, psycholog z Uniwersytetu SWPS
Dr Ewa Jarczewska-Gerc, psycholog z Uniwersytetu SWPS mat.prasowe
Coś takiego jak prezent idealny czy uniwersalny nie istnieje, bo różnimy się między sobą, mamy różne preferencje i oczekiwania. Ale najlepszym prezentem na święta jest miłość. Chodzi o jej dostrzegalne objawy, takie jak np. dotyk, przytulenie, to, że nie uciekamy od kogoś, a chcemy z nim przebywać. Dla bliskich najbardziej liczy się to, że dajemy im swój czas, że zjemy z nimi świąteczną kolację, zwyczajnie pobędziemy razem. Myślę, że to są w tej chwili takie prezenty, na których brak cierpimy. Mamy zaspokojone potrzeby materialne, natomiast bardzo często cierpimy na deficyty duchowe, te związane właśnie z emocjami.

Nie każdy potrafi przyjmować bliskość czy miłość, którą ktoś chce mu dać. Jak sobie z tym radzić?

Uczmy się tego, żeby się tego wyzbyć. Nauczmy się przyjmować od ludzi miłe gesty, komplementy, bo z tym też mamy problem i często reagujemy na nie podejrzliwie, zastanawiając się, jakie zamiary wobec nas ma osoba, która prawi nam komplement, co chce na tym ugrać. Uczmy się to przyjmować, po prostu, bez doszukiwania się drugiego dna, dlatego że wiele rzeczy dzieje się po prostu w naszej głowie. Jeżeli będziemy potrafili sami z sobą się ułożyć, to ułożymy się także z innymi ludźmi.

Dawanie prezentów przynosi szczęścieCo ciekawe, z badań psychologów wynika, że o wiele większego zadowolenia doświadczają ci, którzy wręczają podarunek, niż obdarowani. Dlaczego tak się dzieje?

Bo dawanie prezentów przynosi szczęście. Z badań wynika, że tak naprawdę to właśnie dawanie i wydawanie pieniędzy na drugiego człowieka przynosi więcej radości i szczęścia osobistego niż kupowanie czegoś sobie. Więc jeśli chcemy siebie samego uszczęśliwić, to dawajmy prezenty. To powoduje, że czujemy się lepiej sami ze sobą, to buduje naszą samoocenę, nasze poczucie własnej wartości. Zwyczajnie cieszymy się z tego, że ktoś dzięki nam jest szczęśliwy, szczególnie jeśli ta osoba naprawdę tego potrzebowała.

Opinie (234) ponad 10 zablokowanych

 • nie nam rodziny, nie lubię też zawracać komuś glowe.

  Moja kolacja to będzie chleb z serem i keczupem.

  • 69 17

 • dobre emocje są dobre

  też po świętach i przed świętami

  • 37 7

 • ekstra..

  nakręcić histerie kupowania..a na koniec napisać,że to nie ma znaczenia,wesołych świąt

  • 70 8

 • Te emocje przy stole,rodzina spotyka się raz na rok a jak zwykle kłótnie...Ehhh.

  • 47 11

 • emocje

  siaty zakupy kłótnie na drogach gotowanie potraw których wcale nie lubie Tylko światełka i kolędy sa ok reszta na siłe

  • 24 11

 • Polacy nawet nie uśmiechają się do siebie nawzajem.

  Tu dobre emocje są tylko zbiorowe, a w pojedynkę, to każdy każdego, by w łyżce wody utopił.

  • 63 9

 • Niestety

  Święta Bożego Narodzenia to coraz większą komercja, dodatkowo społeczeństwo jest coraz bardziej chamskie i wrogo nastawione do wszystkich i wszystkiego.

  • 56 10

 • Moja żona odeszła z dziećmi do innego, serce pęka i zastanawiam się co robić

  Wigilie zbiorowe są dla ludzi bez dachu nad głową albo dla biednych a ja taki nie jestem.

  • 39 5

 • Elementy obowiązkowe - dalej przestałem czytać...

  • 29 0

 • Emocje?

  Jakis sport by sie przydał.
  W TV sama nuda.
  Chociaż i tak lepiej niż 1.11.
  Nie ogladam.
  Bede wcinał ryby, łamał sie opłatkiem i udawał ze jest cos magicznego w tych 44 juz świętach

  • 24 9

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.