• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport

Nad poziomem morza, czyli trójmiejskie góry i górki

Aleksandra Nietopiel
25 maja 2024, godz. 15:00 
Opinie (36)
Góra Gradowa i widok na Gdańsk w 2017 r. Góra Gradowa i widok na Gdańsk w 2017 r.

Choć "nad morzem", to jednak trochę w górach. Gołym okiem widać, że wcale nie jest tu płasko jak naleśnik. Trójmiasto ma sporo gór i górek - miejsc nazwanych oficjalnie i półoficjalnie, które warto poznać osobiście. Prezentujemy niektóre z nich.Czy znasz te wszystkie miejsca opisane w artykule?

Może nie z każdej góry i górki rozciąga się piękny widok, ale każde miejsce ma swoją ciekawą historię i niepowtarzalny klimat. Niektóre nie są specjalnie znane. Te zaległości można nadrobić wybierając się na spacer czy, w wersji dla mniej wymagających, otwierając mapę w komputerze czy telefonie.

Jakiś czas temu pisaliśmy o najwyższych wzniesieniach Trójmiasta, ale wówczas bardziej skupiliśmy się na wysokości wzniesień.

W Gdyni nie tylko klifChoć w nazwie nie ma góry to jest chyba najbardziej popularny z uwagi na malownicze położenie - jeśli chodzi o wzniesienie. W ostatnich latach mu się obrywa i to dosłownie. Klif w Orłowie traci swoją powierzchnię osuwając się do wody. Ale widoki, które widać z jego szczytu potrafią zachwycić. To najczęściej fotografowany fragment Gdyni.

Wschód słońca w Orłowie z widokiem na klif. 2017 r. Wschód słońca w Orłowie z widokiem na klif. 2017 r.

Kamienna Góra - to bodaj najbardziej znana góra w Gdyni i przy okazji nazwa najmniejszej dzielnicy miasta. Miejsce uchodzące za prestiżowe. Znajduje się w centrum miasta. Na szczycie jest punkt widokowy z krzyżem. Widać stamtąd dobrze panoramę Gdyni, w tym m.in. port jachtowy i zatokę. Na szczyt można dostać się zarówno pieszo - schodami, jak i wjechać darmową kolejką gondolową.

 • Widok z Kamiennej Góry, 2023 r.
 • Widok z Kamiennej Góry, 2023 r.

Najwyższa góra w Gdyni to Góra Donas - wzgórze o wysokości 206,5 m n.p.m. i znajduje się w dzielnicy Dąbrowa. Na szczycie jest punkt widokowy zlokalizowany na maszcie telefonii komórkowej. Taras znajduje się na wysokości 26 m nad ziemią. Przy dobrej pogodzie widać stąd lądujące samoloty w Gdańsku i płynące statki. Wieża jest bezpłatnie udostępniona do zwiedzania w okresie kwiecień-październik, w godz. 8-18. Można się tam dostać pieszo, rowerem bądź samochodem.

 • Widok na Gdynię z wieży na Górze Donas, 2016 r.
 • Wejście na wieżę na górze Donas jest bezpłatne. Rozciąga się stąd widok na Gdynię i Sopot.
 • Wieża widokowa na Górze Donas.

Święta Góra lub Góra Świętego Mikołaja - znajduje się w granicach dzielnicy Gdynia Leszczynki. To punkt historyczny - od wieków było to miejsce kultu oraz punkt nawigacyjny. W trakcie prowadzonych tu przed laty badań archeologicznych odkryto grób z czasów kultury łużyckiej. Do lat 50. ubiegłego wieku na szczycie znajdowała się murowana kaplica z XVII w. W latach 1995-1996, po przywróceniu i uporządkowaniu przez mieszkańców Chyloni niewielkiej polany nieopodal dawnej kapliczki, na Świętej Górze powstało miejsce zadumy i modlitwy.

Święta Góra, Chylonia, 2023 r. Święta Góra, Chylonia, 2023 r.

Gdańsk także do wspinaniaGdańsk gór, górek i wzniesień ma sporo. Zaczynając od centrum miasta wspomnijmy o Górze Gradowej (niem. Hagelsberg). Wzniesienie znajduje się na terenie Grodziska, tuż nad dworcem PKS. Na szczycie znajdował się niegdyś Bastion Jerozolimski. Obecnie jego miejsce jest najlepszym punktem widokowym w Śródmieściu i siedzibą Hevelianum. Na szczycie znajduje się betonowy krzyż. Można tam wejść pieszo, wjechać rowerem lub samochodem.

Góra Gradowa po zmroku, widok. 2019 r. Góra Gradowa po zmroku, widok. 2019 r.

Góra Kozacka to wzniesienie znajdujące się na Ujeścisku. Co prawda nie ma prawnie unormowanej nazwy, ale na przedwojennych mapach polskich i niemieckich występuje właśnie pod taką nazwą. Od ponad dekady na wzniesieniu stoi wieża widokowa. Nazwa pochodzi od Kozaków, którzy wraz z udziałami rosyjskimi oblegali Gdańsk w pierwszej połowie XIX wieku. Na wschód, w odległości ok. 400 m znajduje się skrzyżowanie ul. ŚwiętokrzyskiejMapkaal. Vaclava HavlaMapka.

Widok z Kozaczej Góry, 2019 r. Widok z Kozaczej Góry, 2019 r.

Szubieniczna Góra, zwana też Hyclową Górą to miejsce znajdujące się na Aniołkach i Wrzeszczu Górnym przy ul. Traugutta. Ta upiorna nazwa pochodzi od zbudowanej w tym miejscu w 1529 roku szubienicy, miejsca straceń gdańskich skazańców, a rozebranej w 1804. Chowano tu samobójców. Na górę zwożono nieczystości miejskie. Góra była także miejscem kaźni bezpańskich psów z terenu miasta. Stąd też pochodzi inna znana nazwa wzgórza: "Hyclowa Góra". W 1911 roku tuż przy szczycie wzgórza wybudowano Zbiornik Wodny Stary Sobieski, który dziś można zwiedzać w ramach Gdańskiego Szlaku Wodociągowego.

Bezwyznaniowy Cmentarz Urnowy - Gdańsk Wrzeszcz - Góra Szubieniczna. 2014 r. Bezwyznaniowy Cmentarz Urnowy - Gdańsk Wrzeszcz - Góra Szubieniczna. 2014 r.

Wronia Górka to kolejne wzniesienie w Gdańsku, a dokładnie leśne wzniesienie morenowe znajdujące się w granicach osiedla Aniołki. Na przedwojennych mapach wzniesienie nie jest oznaczane nazwą. Na północ od wzniesienia w odległości ok. 200 m znajduje się skrzyżowanie ulic E. Orzeszkowej Mapkai WroniaMapka oraz część wydziałów Uniwersyteckiego Centrum Stomatologicznego Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego. Nazwę wzniesienia Wronia Górka wprowadzono po II wojnie światowej - niemiecka nazwa funkcjonująca wcześniej to Krähenberg.

Biskupia Górka to jedna z gdańskich dzielnic. W tej chwili przechodzi zintensyfikowaną rewitalizację, która ma przywrócić tej części Gdańska dawny blask. Dzielnica położona jest na wzniesieniu. Z wieży dawnego schroniska rozciąga się panorama Gdańska; jest to najwyższy, choć rzadko dostępny punkt widokowy w rejonie Śródmieścia. Biskupia Górka była niegdyś miejscem, z którego najchętniej portretowano miasto.
Najstarsza znana panorama Gdańska z tego miejsca powstała w latach 1592/1593 i jest przypisywana Antonowi Möllerowi.

Biskupia Górka, widok na Główne Miasto, 2017 r. Biskupia Górka, widok na Główne Miasto, 2017 r.

Winna Góra znajduje się w dzielnicy Siedlce. Wznosi się na północ od ul. Zakopiańskiej na Siedlcach. Nazwa Winna Góra nie wzięła się znikąd - istniały tu od XV wieku aż do 1945 roku winnice i karczmy winne. Swoją winnicę miał tutaj również gdański ród Fahrenheitów. Kilka lat temu miejsce to odświeżono i udostępniono jako punkt widokowy.


Sopot - z widokiem na zieleńJak Sopot i góry to pierwsze co przywodzi nam na myśl to Łysa Góra, która jest miejscem wyciągu narciarskiego. Wznosi się na 110 m n.p.m., jest niewątpliwie atrakcją turystyczną skąd rozciąga się daleki widok na Zatokę Gdańska. Jest to też jedyny stok narciarski w Trójmieście i jedyne takie miejsce w Polsce, gdzie ze szczytu można podziwiać piękną panoramę Gdańska i Sopotu.

Łysa Góra wiosną. Po prawej stronie widać wyciąg narciarski. Łysa Góra wiosną. Po prawej stronie widać wyciąg narciarski.

Glinna Góra zwana też Sępim Wzgórzem to jedno z kilku miejsc w Sopocie, z którego można podziwiać zapierający dech w piersiach widok na Zatokę Gdańską i Sopot. Przy dobrej pogodzie widać Półwysep Helski. Miejsce sąsiaduje ze Stadionem Leśnym oraz Rezerwatem Przyrody Zajęcze Wzgórze. Najlepszym sposobem, aby dotrzeć na Glinną Górę jest piesza wędrówka. Można do niej dotrzeć na różne sposoby. Trasą z parkingu przy Stadionie Leśnym przez Rezerwat Przyrody Zajęcze Wzgórze Dojście jest łatwe i nie powinno sprawić trudności dla większości osób. Można tu również dojechać rowerem, ale jest to wymagająca trasa.

Ze szczytu Glinnej Góry widać cały Sopot, Zatokę Gdańską i Hel. Ze szczytu Glinnej Góry widać cały Sopot, Zatokę Gdańską i Hel.

Góra Augusta - wzniesienie przed II wojną światową nosiło nazwę "Góra Augusta" lub urzędowy odpowiednik byłego Wolnego Miasta Gdańsk "Augustusberg". Na południe od wzniesienia w odległości ok. 200 m przebiega ul. Jacka MalczewskiegoMapka, zaś na wschód w odległości ok. 250 m przebiega al. NiepodległościMapka.

Przy zbieraniu informacji korzystałam głównie z Gedanopedii i Wikipedii.

Miejsca

Opinie (36) 1 zablokowana

 • (2)

  Nawet nie wiedziałem że tyle gór w Trójmieście,nawet więcej niż w Zakopanem,choć ceny POdobne.

  Sven Skur....en

  • 10 34

  • Daj już sobie siana płatny trollu. Jesteś odruchowymiotny

   • 10 5

  • O kolejce linowej tez nie slyszales?

   Z jakiej wioski przybyłeś?

   • 6 1

 • Jak byłem na kursie to poznałem kolegę z Łodzi

  I był w mega szoku jakie u nas są góry. Człowiek przyzwyczajony od urodzenia, że jak gdzieś jedzie to z góry i pod górę. On mi dopiero otworzył oczy w wieku 25 lat...

  • 13 0

 • Potencjał jest.

  Za mało wież typu pachołek. We Wrzeszczu taka wieża by się przydała.

  • 14 0

 • Kapelusz

  Najwspanialsza góra mego dzieciństwa. Szkoda, że teraz nawet z wartownikiem nie można się przejść po tym terenie. Jak się człowiek dobrze rozpędził to całą górę na sankach przejeżdżał mijał chłodniczaka po lewej i kończył na tych dwóch drapieżnych górkach z ogromnym podbiciem.

  • 26 3

 • Nie wspomniano o hałdzie na Szadółkach

  Zdaje się że jest wyższa od wszystkich wymienionych tu "gór"

  • 11 9

 • Górka przy Pilotów 12/13 najlepsza!

  Sanki, pochyłe lodowisko, opony spuszczane na dół a kiedyś nawet amfiteatr!

  • 6 0

 • Na VII Dworze

  Też jest trochę gór na które trzeba się wspinać ale widoki za to są piękne

  • 9 0

 • To nie jest widok z Kamiennej Góry (1)

  Tylko z drona NAD Kamienną Górą. Wszystko jest zarośnięte drzewami i praktycznie nic nie widać.
  Gdynia nie ma punktów widokowych.

  • 24 1

  • Nie do końca.

   To drugie zdjęcie jest z drona i pokazuje widok wzdłuż ulicy Piłsudskiego (d. Czołgistów), a to już nie jest kamienna góra.

   • 4 0

 • Święta Góra lub Góra Świętego Mikołaja - znajduje się w granicach dzielnicy Gdynia Leszczynki. To punkt historyczny - od wieków było to miejsce kultu oraz punkt nawigacyjny. W trakcie prowadzonych tu przed laty badań archeologicznych odkryto grób zzałożyciela mzks arka. Datowane na 997 ro p.n.e.. Do lat 50. ubiegłego wieku na szczycie znajdowała się murowana kaplica z XVII w. W latach 1995-1996, po przywróceniu i uporządkowaniu przez mieszkańców Chyloni niewielkiej polany nieopodal dawnej kapliczki, na Świętej Górze powstało miejsce zadumy i modlitwy.

  • 4 8

 • Wronia to sztuczny nasyp.

  Cała ta okolica to nasyp z budowanej stoczni

  • 9 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane