Tak wyglądała nocna walka z ogniem przy pl. Wałowym 2. Nagrania czytelników.
Częściowo zniszczony przez ogień budynek przy placu Wałowym 2 należy do miasta, znajduje się w Gminnej Ewidencji Zabytków i już wcześniej zaplanowano jego remont. Pożar, który wybuchł w nocy z soboty na niedzielę, z 23 na 24.01.2021 r., nic w tej sprawie nie zmienił, choć teraz koszty planowanej przebudowy mogą wzrosnąć.
Pożary w Trójmieście - filmy czytelników
Czy nieruchomości należące do miasta są dobrze zabezpieczone przed pożarami?
Szczęśliwie nikt nie ucierpiał - pustostan został jednak poważnie uszkodzony. W kulminacyjnym momencie pożaru płomienie przedostały się na dach, który ucierpiał najbardziej. Kryminalni stoją na stanowisku, że mogło dojść do podpalenia.
Zarządcą budynku są Gdańskie Nieruchomości. Aleksandra Strug, rzeczniczka Gdańskich Nieruchomości, tłumaczy, że w zniszczonej nieruchomości obecnie prowadzone są prace, które mają ją zabezpieczyć.
- W wyniku pożaru zniszczeniu uległa m.in. więźba dachowa wraz z pokryciem, osłabiona także została konstrukcja budynku. Niezbędne jest natychmiastowe zabezpieczenie budynku przed dalszymi skutkami pożaru oraz akcji gaśniczej, a także opracowanie planu zabezpieczenia budynku do czasu realizacji planowanego remontu. Na miejscu przeprowadzona została wizja z udziałem inspektorów nadzoru, w wyniku której stwierdzono m.in., że prace zabezpieczające obejmować będą demontaż luźnych elementów dachu i dachówki oraz pozostałości opalonej więźby dachowej i orynnowania - wylicza Aleksandra Strug.
Tak wyglądała akcja gaśnicza gdańskich strażaków. Pożar próbowano opanować przez ponad 8 godzin.
Źródło: gdansk112/Facebook
Budynek przy pl. Wałowym 2 był w kolejce do remontu
- Budynek znajduje się w Gminnej Ewidencji Zabytków i przeznaczony jest do kompleksowego remontu. Dla budynku opracowany został program prac konserwatorsko-restauratorskich. W związku z koniecznością przeprowadzenia prac remontowych w bardzo dużym zakresie budynek wytypowany został do objęcia dofinansowaniem z Banku Gospodarstwa Krajowego w ramach Funduszu Dopłat. Ze względu na umiejscowienie budynku na podmokłym gruncie budynek wykazuje brak stabilności fundamentów, prace remontowe wymagają wcześniejszych prac związanych z ustylizowaniem bryły budynku m.in. z wykonaniem wzmocnienia poprzez mikropale po obwodzie budynku.
Po lewej stronie widoczny budynek przy pl. Wałowym 2, w którym w nocy z soboty na niedzielę wybuchł pożar. Zdjęcie z 2009 r.
fot. Maciej Kosycarz/KFP
Skutki pożaru przy pl. Wałowym
Nadpalony budynek droższy w rozbiórce
Rzeczniczka Gdańskich Nieruchomości zapewnia, że nadpalony budynek nie zostanie rozebrany. Niezależnie od tej sprawy, sprawdziliśmy jednak, czy rozbiórka hipotetycznego, zniszczonego przez żywioł budynku jest prostsza.
Jak usłyszeliśmy od ekspertów zajmujących się wyburzaniem nieruchomości, to, czy budynek przeznaczony do rozbiórki jest uszkodzony, np. przez ogień, czy nie, nie stanowi specjalnej różnicy przy prowadzonych pracach.
Przewodnik po Trójmieście - zabytki z Gdańska, Gdyni i Sopotu
- Po prostu wjeżdża ciężki sprzęt i wyburzamy - dowiadujemy się od pracownika jednej z firm rozbiórkowych.
Mogą natomiast wzrosnąć koszty utylizacji pozostałości po takim budynku: nadpalonych fragmentów drewnianych czy cegieł.
Historia placu Wałowego
Plac Wałowy znajduje się w Starym Przedmieściu Gdańska. Powstał w XVI wieku, z chwilą budowy nowej linii fortyfikacyjnej miasta. Początkowo, wraz z obszarem między obecną ul. Augustyńskiego, Basztą Pod Zrębem po Bramę Nizinną i fortyfikacje, określany był wspólnym mianem Vor dem Neuen Tor (Przed Nową Bramą) lub Am Leegen Tor (Przy Dolnej Bramie).
W latach 1643-1645 powstała przy nim Mała Zbrojownia. Po zajęciu Gdańska przez Prusy w 1793 roku zwany Wallplatz am Neuen Zeughaus (pl. Wałowy przy Nowej Zbrojowni) lub Kugelgarten. Po wybudowaniu w okresie 1859-1867 koszar Wiebego służył jako plac musztry żołnierzy pruskich, następnie niemieckich.
Plac Wałowy, dawny budynek lombardu, od 1947 Miejskie Zakłady Graficzne, następnie biura i magazyn Domu Książki. Po lewej widać nadpalony budynek.
fot. gedanopedia
Źródło: Gedanopedia.pl