Fakty i opinie

stat

Najciekawsze krypty wokół Trójmiasta

artykuł historyczny

Krypta w Katedrze Oliwskiej w Gdańsku oraz w parafii św. Mikołaja w Łęgowie to wyjątkowe miejsca, które można też zwiedzić samemu.

Czas Wszystkich Świętych i Zaduszek to okazja nie tylko do odwiedzenia trójmiejskich nekropolii, ale też krypt, które w niektórych kościołach są udostępniane do zwiedzania. Wybraliśmy się z kamerą do tych dwóch, których jeszcze wam nie pokazywaliśmy, a które można obejrzeć też samemu.Krypta i unikalna ambona w kościele polskokatolickim w Gdańsku

Krypta i unikalna ambona w kościele polskokatolickim w Gdańsku

Niemal pod każdym zabytkowym, trójmiejskim kościołem znajduje się krypta ze szczątkami duchownych. Niektóre, jak np. w Bazylice Mariackiej czy kościele św. Jana przy ul. Świętojańskiej w Gdańsku są dziś puste, a pochówki ze względu na stan krypt czy zmianę ich przeznaczenia, przeniesione w inne miejsce. Są jednak jeszcze takie, które nie dość, że wciąż pełnią swoją pierwotną funkcję, wciąż skrywają wiele tajemnic. Wybraliśmy się z kamerą do dwóch takich miejsc, który nigdy jeszcze wam nie pokazywaliśmy - do parafii św. Mikołaja w Łęgowie, oraz do Katedry Oliwskiej, w której do dziś składane są ciała zmarłych.

Zwiedzanie kościoła św. Mikołaja oraz krypty.

Zwiedzanie kościoła św. Mikołaja oraz krypty.

Parafia św. Mikołaja przy ul. Tczewskiej 36 w Łęgowie jest niezwykła z kilku powodów. Przede wszystkim jest to równocześnie Sanktuarium Matki Bożej Łęgowskiej Orędowniczki Pojednania i adekwatnie do nazwy można w nim znaleźć symbole różnych religii i wyznań, w tym żydowską menorę z XIX wieku, różaniec muzułmański czy prawosławną ikonę św. Mikołaja, wszak to jego imię nosi parafia. Nie brakuje też napisów po hebrajsku czy niemiecku. Jednak największą tajemnicą jest odkryta kilka lat temu, pod posadzką, krypta z 19 trumnami sprzed blisko trzech wieków.

Tajemnicza krypta w św. Brygidzie.

Tajemnicza krypta w św. Brygidzie.

- Wśród ciekawostek, które pozostawili po sobie cystersi, którzy od XVI wieku, przez blisko 500 lat posługiwali tu, jest krypta, która powstała podczas rozbudowy kościoła zainicjowanej przez ojca Iwo Rowedera, który również tu spoczywa - mówi ks. Grzegorz Rafiński, proboszcz parafii św. Mikołaja w Łęgowie. - W krypcie przez niego stworzonej od 1741 r. znajduje się 19 trumien. Najstarsze mieszczą w sobie anonimowych zakonników, ale spoczywają tam też znakomici mieszkańcy Łęgowa, znakomici wcale nie dlatego, że pochodzili z zamożnych rodów, ale byli to np. ci, którzy przewodzili społeczności lokalnej.

Kilka lat temu podczas prac natrafiono na kryptę. W 2008 r. zdecydowano się na przeprowadzenie w niej badań. Pretekstem do ich rozpoczęcia była informacja, że najprawdopodobniej spoczywa w niej jeden z najbardziej znanych cystersów o. Urban Muller.

Czy chciał(a)byś zwiedzić którąś z kościelnych krypt?

tak, zawsze byłem(łam) ciekawy(a) jakie to uczycie być w takim miejscu 78%
raczej tak, ale nie wiem czy przełamał(a)bym barierę strachu 8%
nie, takie miejsca zupełnie mnie nie interesują 14%
zakończona Łącznie głosów: 568
- Był znakomicie wykształconym człowiekiem oraz kompozytorem, którego utwory do dziś wykonuje Cappella Gedanensis. Urodził się w Pasłęku, a zmarł tu w Łęgowie w1799 r. - dodaje ks. Rafiński. - Jego ciało spoczywa najprawdopodobniej w jednej z pięciu trumien, których nie udało nam się zidentyfikować. Chcielibyśmy jednak w przyszłości kontynuować badania.

Jednak jeden z pochówków wyjątkowo zaskoczył duchownego - w większej niż standardowa trumnie znaleziono bowiem zwłoki młodej kobiety z niemowlęciem. - Ustaliliśmy, że jest to Anna Barenbruch, która zmarła w XIX wieku. Co ciekaw do dziś w Gdyni żyją członkowie jej rodziny - dodaje duchowny. - Zaprosiliśmy ich do Łęgowa, do krypty. Niestety nie znają oni losów swojej dalekiej, bo pochowanej w okolicy XVIII wieku, krewnej.

W trumnach, które liczą ponad 300 lat, zachowały się m.in. czaszki, kości, a także fragmenty ubrań czy buty. Jest także ściółka ze słomy, którą wykładano wówczas trumny.

W parafii św. Mikołaja w Łęgowie znajduje się jeszcze jedna specyficzna rzecz, której trudno szukać w większości kościołów, to Ołtarz Dobrej Śmierci. Pozostawił go po sobie o. Roweder. - Ołtarz został stworzony na potrzeby bractwa Matki Bożej Bolesnej, którego zadaniem było towarzyszenie umierającym oraz uroczystościom pogrzebowym - dodaje ksiądz Rafiński. - Można w nim podziwiać sceny dobrej śmierci - wskrzeszenie Łazarza i zaśnięcie Najświętszej Marii Panny, bo choć śmierć jest zawsze tragedią, trzeba się z nią zaprzyjaźnić żeby uchwycić istotę życia. Takie spojrzenie na śmierć proponuje nam właśnie o. Iwo Roweder

Wyjątkowy kościół można zwiedzać, podobnie jak samą kryptę, która jest udostępniana po wcześniejszym umówieniu się z ks. Grzegorzem Rafińskim. Więcej na stronie: www.legowo-sanktuarium.pl

Mniej dostępną, bo jedynie kilka dni w roku, w tym w Dzień Wszystkich Świętych i Zaduszki, jest Krypta Biskupów w Katedrze Oliwskiej w Gdańsku. W niej z kolei podczas rozbudowy natknięto się na kilkadziesiąt pochówków.

- Przywilejem biskupa, a zarazem obowiązkiem, jest nie tylko pracować w katedrze, która jest jego kościołem, ale i spoczywać w nim po śmierci - mówi ks. Zbigniew Zieliński, proboszcz Archikatedry Oliwskiej, który w listopadzie zastąpi odchodzącego na emeryturę ks. infułata Stanisława Bogdanowicza, na stanowisku proboszcza Bazyliki Mariackiej. - Miejsce, które odróżnia Bazylikę Katedralną od innych kościołów jest Krypta Biskupów, w której spoczywają biskupi gdańscy, którzy byli rządcami tej diecezji, za wyjątkiem Karola Marii Spletta, który spoczywa w Dusseldorfie.

I dodaje. - Wyjątkowość tej krypty polega na tym, że w pewnym sensie łączy tradycje i historię poprzednich wieków z teraźniejszością - mówi ks. Zieliński. - Spoczywają w niej m.in. szczątki jednego z cystersów opata Adama Trebnica, który zmarł w 4 marca 1640. przypominając o tym, że historia Katedry Oliwskiej zbudowana jest na fundamencie dziedzictwa cystersów, niezwykłego, przebogatego i w duchowość i tradycję, ale także w piękno, które dziś oglądamy patrząc na wnętrze Katedry.

Podczas rozbudowy znaleziono w krypcie 57 pochówków pochodzących z XVI wieku, które zebrano w dwa ossuaria i umieszczono tuż przy wejściu do krypty. W dalszej części znajdują się trumny z ciałami biskupów gdańskich.

- Krypta Biskupów Gdańskich jest miejscem szczególnym i nie podlega zwiedzaniu na co dzień - dodaje ks. Zieliński. - Otwieramy ją tylko w ciągu kilku dni w roku: kiedy przypadają rocznice śmierci poszczególnych biskupów oraz na uroczystość Dnia Wszystkich Świętych oraz w Dzień Zaduszny. Wtedy krypta jest otwarta w godzinach otwarcia Katedry.

Trójmiejskie cmentarze - 1.11.2014.

Opinie (67) 5 zablokowanych

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

STOP Hejt! Przemyśl swoją opinię

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.