• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport

Najciekawsze krypty wokół Trójmiasta

Krypta w Katedrze Oliwskiej w Gdańsku oraz w parafii św. Mikołaja w Łęgowie to wyjątkowe miejsca, które można też zwiedzić samemu.

Czas Wszystkich Świętych i Zaduszek to okazja nie tylko do odwiedzenia trójmiejskich nekropolii, ale też krypt, które w niektórych kościołach są udostępniane do zwiedzania. Wybraliśmy się z kamerą do tych dwóch, których jeszcze wam nie pokazywaliśmy, a które można obejrzeć też samemu.Krypta i unikalna ambona w kościele polskokatolickim w Gdańsku

Niemal pod każdym zabytkowym, trójmiejskim kościołem znajduje się krypta ze szczątkami duchownych. Niektóre, jak np. w Bazylice Mariackiej czy kościele św. Jana przy ul. Świętojańskiej w Gdańsku są dziś puste, a pochówki ze względu na stan krypt czy zmianę ich przeznaczenia, przeniesione w inne miejsce. Są jednak jeszcze takie, które nie dość, że wciąż pełnią swoją pierwotną funkcję, wciąż skrywają wiele tajemnic. Wybraliśmy się z kamerą do dwóch takich miejsc, który nigdy jeszcze wam nie pokazywaliśmy - do parafii św. Mikołaja w Łęgowie, oraz do Katedry Oliwskiej, w której do dziś składane są ciała zmarłych.

Zwiedzanie kościoła św. Mikołaja oraz krypty.

Parafia św. Mikołaja przy ul. Tczewskiej 36 w Łęgowie jest niezwykła z kilku powodów. Przede wszystkim jest to równocześnie Sanktuarium Matki Bożej Łęgowskiej Orędowniczki Pojednania i adekwatnie do nazwy można w nim znaleźć symbole różnych religii i wyznań, w tym żydowską menorę z XIX wieku, różaniec muzułmański czy prawosławną ikonę św. Mikołaja, wszak to jego imię nosi parafia. Nie brakuje też napisów po hebrajsku czy niemiecku. Jednak największą tajemnicą jest odkryta kilka lat temu, pod posadzką, krypta z 19 trumnami sprzed blisko trzech wieków.

Tajemnicza krypta w św. Brygidzie.

- Wśród ciekawostek, które pozostawili po sobie cystersi, którzy od XVI wieku, przez blisko 500 lat posługiwali tu, jest krypta, która powstała podczas rozbudowy kościoła zainicjowanej przez ojca Iwo Rowedera, który również tu spoczywa - mówi ks. Grzegorz Rafiński, proboszcz parafii św. Mikołaja w Łęgowie. - W krypcie przez niego stworzonej od 1741 r. znajduje się 19 trumien. Najstarsze mieszczą w sobie anonimowych zakonników, ale spoczywają tam też znakomici mieszkańcy Łęgowa, znakomici wcale nie dlatego, że pochodzili z zamożnych rodów, ale byli to np. ci, którzy przewodzili społeczności lokalnej.

Kilka lat temu podczas prac natrafiono na kryptę. W 2008 r. zdecydowano się na przeprowadzenie w niej badań. Pretekstem do ich rozpoczęcia była informacja, że najprawdopodobniej spoczywa w niej jeden z najbardziej znanych cystersów o. Urban Muller.

Czy chciał(a)byś zwiedzić którąś z kościelnych krypt?

Zobacz wyniki (568)
- Był znakomicie wykształconym człowiekiem oraz kompozytorem, którego utwory do dziś wykonuje Cappella Gedanensis. Urodził się w Pasłęku, a zmarł tu w Łęgowie w1799 r. - dodaje ks. Rafiński. - Jego ciało spoczywa najprawdopodobniej w jednej z pięciu trumien, których nie udało nam się zidentyfikować. Chcielibyśmy jednak w przyszłości kontynuować badania.

Jednak jeden z pochówków wyjątkowo zaskoczył duchownego - w większej niż standardowa trumnie znaleziono bowiem zwłoki młodej kobiety z niemowlęciem. - Ustaliliśmy, że jest to Anna Barenbruch, która zmarła w XIX wieku. Co ciekaw do dziś w Gdyni żyją członkowie jej rodziny - dodaje duchowny. - Zaprosiliśmy ich do Łęgowa, do krypty. Niestety nie znają oni losów swojej dalekiej, bo pochowanej w okolicy XVIII wieku, krewnej.

W trumnach, które liczą ponad 300 lat, zachowały się m.in. czaszki, kości, a także fragmenty ubrań czy buty. Jest także ściółka ze słomy, którą wykładano wówczas trumny.

W parafii św. Mikołaja w Łęgowie znajduje się jeszcze jedna specyficzna rzecz, której trudno szukać w większości kościołów, to Ołtarz Dobrej Śmierci. Pozostawił go po sobie o. Roweder. - Ołtarz został stworzony na potrzeby bractwa Matki Bożej Bolesnej, którego zadaniem było towarzyszenie umierającym oraz uroczystościom pogrzebowym - dodaje ksiądz Rafiński. - Można w nim podziwiać sceny dobrej śmierci - wskrzeszenie Łazarza i zaśnięcie Najświętszej Marii Panny, bo choć śmierć jest zawsze tragedią, trzeba się z nią zaprzyjaźnić żeby uchwycić istotę życia. Takie spojrzenie na śmierć proponuje nam właśnie o. Iwo Roweder

Wyjątkowy kościół można zwiedzać, podobnie jak samą kryptę, która jest udostępniana po wcześniejszym umówieniu się z ks. Grzegorzem Rafińskim. Więcej na stronie: www.legowo-sanktuarium.pl

Mniej dostępną, bo jedynie kilka dni w roku, w tym w Dzień Wszystkich Świętych i Zaduszki, jest Krypta Biskupów w Katedrze Oliwskiej w Gdańsku. W niej z kolei podczas rozbudowy natknięto się na kilkadziesiąt pochówków.

- Przywilejem biskupa, a zarazem obowiązkiem, jest nie tylko pracować w katedrze, która jest jego kościołem, ale i spoczywać w nim po śmierci - mówi ks. Zbigniew Zieliński, proboszcz Archikatedry Oliwskiej, który w listopadzie zastąpi odchodzącego na emeryturę ks. infułata Stanisława Bogdanowicza, na stanowisku proboszcza Bazyliki Mariackiej. - Miejsce, które odróżnia Bazylikę Katedralną od innych kościołów jest Krypta Biskupów, w której spoczywają biskupi gdańscy, którzy byli rządcami tej diecezji, za wyjątkiem Karola Marii Spletta, który spoczywa w Dusseldorfie.

I dodaje. - Wyjątkowość tej krypty polega na tym, że w pewnym sensie łączy tradycje i historię poprzednich wieków z teraźniejszością - mówi ks. Zieliński. - Spoczywają w niej m.in. szczątki jednego z cystersów opata Adama Trebnica, który zmarł w 4 marca 1640. przypominając o tym, że historia Katedry Oliwskiej zbudowana jest na fundamencie dziedzictwa cystersów, niezwykłego, przebogatego i w duchowość i tradycję, ale także w piękno, które dziś oglądamy patrząc na wnętrze Katedry.

Podczas rozbudowy znaleziono w krypcie 57 pochówków pochodzących z XVI wieku, które zebrano w dwa ossuaria i umieszczono tuż przy wejściu do krypty. W dalszej części znajdują się trumny z ciałami biskupów gdańskich.

- Krypta Biskupów Gdańskich jest miejscem szczególnym i nie podlega zwiedzaniu na co dzień - dodaje ks. Zieliński. - Otwieramy ją tylko w ciągu kilku dni w roku: kiedy przypadają rocznice śmierci poszczególnych biskupów oraz na uroczystość Dnia Wszystkich Świętych oraz w Dzień Zaduszny. Wtedy krypta jest otwarta w godzinach otwarcia Katedry.

Trójmiejskie cmentarze - 1.11.2014.

Opinie (67) 5 zablokowanych

 • ) (7)

  Ja tam na wszystkich świętych i zaduszki siedzę w domu.A groby odwiedzam regularnie raz na miesiąc .Nie lubię przeciskać się w tłumie i na pokaz kupować ogromniastych zniczy tak tylko żeby inni widzieli że stać. Większość ludzi niestety w roku jakoś nie ma czasu odwiedzić bliskich zmarłych....a szkoda bo np. w tygodniu zawsze mało ludzi i można spokojnie posiedzieć i się zadumać....jak patrzę teraz w tv na te tłumy to niektórzy chyba swoimi SUV-ami chcieliby pod grób podjechać....

  • 140 16

  • Masz całkowitą rację. (3)

   Niedalej jak wczoraj napisałem na swoim profilu coś o podobnym wydźwięku.
   Ludzie to hipokryci. A święto zmarłych to pokazówka.....tylko nie wiem czego.

   • 30 12

   • Ty '' kris '' oczywiscie jestes idealny i masz profil :))

    jestes tez przemadrzalym medralkiem ktory mysli ze zjadl wszystkie rozumy .

    • 16 13

   • (1)

    Kiedy wprowadzą w końcu do przedaży znicze z pozytywką? Np . Fajny znicz a z niego melodia Ich Troje "wstań powiec nie jestem sam " :)

    • 14 11

    • powiec :)

     • 15 2

  • ojojoj

   urzekła mnie twoja historia

   • 1 3

  • W łamaniu i niszczeniu tradycji najmocniejsi są ci, których jedyną aktywnością publiczną są wpisy w necie.

   • 10 0

  • A po co raz na miesiąc ? Poza cmentarzem nie potrafisz wspomnieć bliskich ? Poza tym, nasze cmentarze są bardzo zadbane co przeczy Twojej teorii.

   • 5 1

 • Dobrze, że nie ma gwarancji co ''jest po tamtej stronie''. Krypta to tylko ziemski "wyrób''. (3)

  Był ostatnio gdzieś artykuł na jakimś portalu iż całkiem realne że po śmierci znajdziemy się np. Z jakimiś osobami które skrzywdziliśmy lub których nienawidzimy etc i tak będzie nas to dręczyć cała wieczność gdyż może tam już nie ma śmierci czy ucieczki! To może być katastrofa iż będziemy udręczeni całą wieczność. Wielu zapomina żyjąc jak wiele krzywd robi i jak bezmyślnie żyje i po śmierci zapłaci każdy za to najwyższą cenę udręczenia na wieki i zamknięcia może z tym w jednym pokoju bez drzwi i okien! Szok ale to może być tragedia która nam zgotuje los.. Czas płynie i każdemu co minutę naliczają coś tam i zapisują u góry a z każdą minutą jesteśmy bliżej śmierci i przyjdzie nam zapłacić za życie kiedyś!

  • 17 17

  • Obawiam się że "konkurencja" ma ciekawszą wersję: dziewice po śmierci (1)

   Radzę zmienić "biznes plan" bo owa "konkurencja" już za Odrą, niebawem i do nas wkroczy

   • 0 1

   • Ja tam wolę Valhalle :P

    • 0 0

  • bla bla bla

   Czemu nie możecie zaakceptować tego co oczywiste, czyli że po śmierci nie ma NIC. Wracasz do stanu przed narodzinami, albo takiego gdy śpisz albo jesteś pod narkozą. Nie masz świadomości że umarłeś, że żyłeś, że istniałeś. Mój dziadek który umarł 15 lat temu i mój syn którego mam zamiar zrobić za jakieś 5 lat są w tej chwili w tym samym punkcie niebytu i tyle.
   A że to mega h... perspektywa, no cóż....

   • 7 1

 • (1)

  Nasze kościółki mają jeszcze dużo nie odkrytych miejsc i ciekawych. A co do odwiedzania grobów to się zgadza, że ci co cały rok zapominają że mają bliskich na cmentarzu to robią widowisko na co ich stać ,a wystarczyłby mały znicz i modlitwa z zadumą.

  • 25 6

  • Jestem za jednym, no może trzema dniami w roku. Codzienne odwiedzanie cmentarza uważam za stratę czasu i brak szerszych zainteresowań. Przy narodzinach dostałam w prezencie rozum. Pozwala mi wspominać bliskich poza ich miejscem pochówku. Jestem zwolenniczką rozsypywania prochów nad morzem.

   • 6 0

 • Nic. (2)

  A ja mam to gdzieś, po co mam odwiedzać pomnik??? A może kupować za 100 jakieś krzaki, które zaraz znikną. Taka jest nasza tradycja, spotkać się na cmentarzu, później zjazd rodzinny. A na końcu statystyki policji, zatrzymano 1200 nietrzeźwych, kolejnych 65 dostarczymy na cmentarz, kolejne dzieci będą odwiedzały swoich rodziców na cmentarzach. W imię czego??? Pamięci? Dzień jak każdy inny, niektórzy traktują ten dzień, że czas na zmianę opon na zimowe. Tacy jesteśmy. Obłudni, pijani i niebezpieczni.

  • 40 27

  • (1)

   A pozostałe dni w roku... Cisza.... Pamięć jest ważna, a nie tysiące wydane

   • 9 3

   • Cisza ? Bywasz na gdańskich cmentarzach w dni powszednie ?

    • 5 0

 • Krypty pięknie zachowane i utrzymane.

  To znaczy, że rodziny w dalszym ciągu opłacają miejsce pochówku?

  • 16 5

 • Krypty. (4)

  To miejsca dla bogatych, dobrze usytuowanych, a ja się pytam dlaczego? Czy oni byli lepsi od zwykłych śmiertelników? Kościoły, Katedry czytaj. Dom Boży powinien być dobrem i należeć do wszystkich chrześcijan. Albo chowamy tam wszystkich albo nikogo. Tu jest najlepszy przykład , że są ważni i najważniejsi.

  • 21 13

  • oczywiscie ze oni byli lepsi !. (2)

   kierowali plebsem bo ktos musi kierowac plebsem. Dzis tez ty jestes istota nizsza i musisz sluchac madrzejszych i tyle. Oni sie czyms zasluzyli bo byli zacni a reszta to tylko bezimienna szara masa. Ty cos osiagnales ? napisales jakies ksiazki czy dziela ? nie ! wiec jestes jednym z robaczkow w szarej masie a tylko wybitni sa na piedestale i dlatego im musisz oddawac czesc !. Idz i sie poklon przed panami oraz zatop sie w modlitwie ze ktos za ciebie tworzy godny swiat !.

   • 14 5

   • A Ty znasz wszystkich którzy tam leżą ?

    I skąd wiesz, że KRYPCIAK nie napisał żadnej książki ? Może robi coś dla świata w inny sposób. On tylko pisze, że ...... zresztą przeczytaj jeszcze raz i pomyśl.

    • 5 4

   • a kto ci broni pisać książki i dzieła?

    No tak, trzeba do tego być mądrym i mieć autorytet, tylko jak to zrobić, nieprawdaż?

    • 0 0

  • W Niebie też istnieje hierarchia. Jest Bóg, są archanioły, anioły lepsze i anioły zwykłe. Są też upadłe anioły. Skoro jest hierarchia w Niebie, to może też być na Ziemi.

   • 2 0

 • A ja lubię (1)

  te tłumy 1 i 2 listopada. A czemu? Bo to oznacza, że mimo wpływu europejskości, amerykańskości, socjalizmu, komunizmu Polakom nadal zależy na tradycji rodzinie itp. A że aut jest sporo to ja swoje stawiam 2 km od cmentarza, żonę za rękę dzieciaka na barana... i cieszę się że mogę mu powiedzieć że tak było zawsze i tak będzie niezależnie od tego jaki pacan będzie u władzy, czy będziemy płacić złotówką rublem czy euro...

  • 64 16

  • Ale jaka tradycja? Spotkania nad grobem? Warto to zrobić w rocznicę bądź urodziny tej osoby i regularnie przez cały rok

   • 15 7

 • Szkoda, że księżulki tych krypt (2)

  nie szanują, zaniedbują, byle jak ułożone ciągle jeden z drugiego spada (macie też obrazek w tym filmie). Księżulki wiedzą jak nikt na świecie, że żyje się tylko tu i teraz dlatego pławią się w luksusach nie mieszkając wcale na plebaniach by wierni ich nie obserwowali. Czarnokieckowi po odpękaniu mszy jadą poza miasto w swoje luksusowe chaty i żyją w nich jako cywile, kryjąc się, że są księżulkami.

  • 22 24

  • dlaczego psychopatko zabierasz głos w sprawach które masz gdzieś!! (1)

   Zacznijmy od tego ze w większości wypadków tacy jak ty podają sie za kobiety choć nimi nie są.Co juz nadaje sie do leczenia psychiatrycznego .Tacy hipokryci jak ty krzyczą jaki to brak tolerancji i jest do helogłupoty a jednocześnie sami terroryzują wszystkich wokoło!

   • 8 14

   • byle co jesz i byle co piszesz

    mocherze rydzykowy ,to ty jesteś psycholem ,a nie ja ,gdybym była tak głupia jak ty to bym się własnymi pięściami zabiła.

    • 7 11

 • Rozumiem, że w Katedrze to tylko biskupi ale już nie arcybiskupi. (2)

  Taki dla przykładu Flaszka to powinien być pochowany gdzieś tam na swojej posiadłości.

  • 9 5

  • Flaszka? (1)

   A kto to jest Flaszka?

   • 0 2

   • jeszcze jeden dowód na to ze NIE POWINIEN trafic do krypty katedralnw

    albowiem własna trzódka go nie zna

    • 0 0

 • Kradną na potęgę!!! (12)

  Bieda straszna w Polsce, to kradną jak cholera. Jakieś fajne kwiaty na grób mamy niedawno stawiałem. Wczoraj byłem, to już śladu po nich nie ma. Hieny cmentarne rozkradają! Łapy ucinać skur**synom!!

  • 42 4

  • jaka bieda ? kradna bo sa tepolami z rodzin patoli co kradli od pokolen. (11)

   Kradziez to nie wynik biedy tylko patoli. Bieda ? chlopie ogarnij sie bo Leksusy smigaja , ludzie zra cale tony syfu z marketow i szmal wydaja az im z ryja cieknie a ty gadasz ze jest bieda ? zarty !. Ludzie sa dzis tepi i maja zbyt duzo szmalu a kradna bo wiekszosc rodzin rodzi bachorki zlodziejskie i patologie . Siedzi taka w blokerni i tylko rodzi dresy co chleja pod blokiem bezmyslnie zamiast pracowac to i kradna zeby na gorzale bylo bez wysilku ..

   • 10 14

   • Ciekawe czyim elektoratem jesteś?! (9)

    Tylko pogratulować tej partii takiej tępej jednostki, którą można sterować i nawijać na uszy co się tylko chce, ty to łykasz i to z wielkim połykiem. Jeszcze nigdy nie było takiej biedy w Polsce, jaka jest teraz. Lepiej się nie ośmieszaj nizino inteligencka, jeśli sytuację finansową kraju określasz po śmigających lexusach i kolejkach przy kasach w marketach.
    Jeszcze raz gratulacje dla tej owej partii... mieć takich baranów jako elektorat - marzenie!

    • 14 11

    • moze tobie '' JA '' pracowac sie nie chce poprostu. (7)

     Za robote sie wez i zamiast 8 godzin rob 20 to i szmal bedzie. Tylko nieroby robia przez 8 godzin .

     • 3 13

     • Typowe dla imbecyli (6)

      Ktoś napisze, że w Polsce jest bieda, to nizina inteligencka o wąskich horyzontach, od razu odpisuje mu, żeby się wziął za robotę. Czy ja coś wspomniałem, że jestem biednym bezrobotnym? Nie narzekam, gdy zaglądam w swój portfel :) i śmigam czymś lepszym niż lexus :] Coś masz jeszcze do dodania?
      Po raz trzeci gratulacje dla ulubionej partii tego półgłówka. Nie ma to jak sterować tępą, szarą masą! Miłego weekendu ;)

      • 8 5

      • twoj jezyk '' Ja '' wskazuje ze nie masz zbyt wysokiego wyksztalcenia i masz frustracje. (4)

       Niziny jak wspomniales charakteryzuja sie dosc prymitywnym jezykiem czyli brak ci zarowno wyksztalcenia jak i oglady. No i sie ludzie zamozni nie chwala wiec raczej zamozny nie jestes . Frustracja jest w tobie wiec moze ksiazki zacznij czytac .

       • 6 7

       • innym językiem byś nie zrozumiał :) (3)

        skoro nie rozumiesz, że bieda jest w Polsce.

        • 6 4

       • lecz sie frustracie. (2)

        masz jezyk nizin . Za nauke sie bierz i nie medralkuj. Biede maja nieroby jak sie pracowac nie chce wiec sie modl zeby cie szef nie zwolnil i caluj go po rekach bo on ci chleb daje .

        • 3 7

       • na inny język nie zasługujesz ignorancie bez podstawowej wiedzy o kraju! (1)

        sprawdź ile ty jesteś dłużny Polsce, bo zapewniam cie, że jesteś i jak nie ma biedy, to zapłać to od ręki :)

        • 5 3

       • mówisz o długu publicznym?

        Niech spłacają go ci, którzy swoim złodziejstwem i brakiem kompetencji na zajmowanych stanowiskach ten dług stworzyli a teraz rozdzielają go na obywateli, płacę podatki i wszelkie inne durne akcyzy i opłaty po to, by państwo miało kasę a nie po to żeby brać na siebie odpowiedzialność za czyjeś przekręty, każdy oszust chce łatwo i szybko nachapać się a potem znaleźć frajera który to będzie sponsorował

        • 1 3

      • śmigasz pewnie Solarisem za 2 miliony:P A to że ktoś pracuje nie oznacza że nie może być biedny.. Wystarczy mieć shitpay lub rozkręcać własną działalność

       • 0 3

    • jeśli ty jesteś wyżyna inteligencka, to ja wole być z nizin

     jeszcze nigdy takiej biedy w Polsce nie było...haha... dobre sobie, zacznij czytać książki, samozwańczy Inteligo, najlepiej historyczne, chociaż o powstaniu Gdyni, zobaczysz jaka była wtedy bieda, na robotników ściągających tu do pracy mówiono bose antki, bo nawet butów nie mieli, dziś na nogach byle żula można zobaczyć obuwie markowe, to tyle podpowiedzi, zgłębiam temat sam, może następnym razem napiszesz coś mądrzejszego, nasz kraj nie jest co prawda mlekiem i miodem płynący ale na jedzenie i gacie na d..e można tu jeszcze zarobić

     • 3 6

   • Te bogactwo, które widzisz, to 0,5% społeczeństwa, tylko że co złoto, to rzuca się w oczy.

    • 4 2

1

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.