Fakty i opinie

Najdłuższy dzień roku ma inną długość w Gdyni, a inną w Gdańsku

21 czerwca słońce pokona najdłuższą drogę ze wschodu na zachodu.
21 czerwca słońce pokona najdłuższą drogę ze wschodu na zachodu. fot. Endriu_gd/galeria trojmiasto.pl

21 czerwca przypada najdłuższy dzień w roku, będzie on trwał ponad 17 godzin. Co ciekawe, w każdym mieście Trójmiasta ma on inną długość. Najdłużej cieszyć się z niego będą mieszkańcy Gdyni, najkrócej Gdańska, ale różnica wyniesie niewiele ponad dwie minuty.W 2021 roku letnie przesilenie, czyli początek astronomicznego lata, wypada 21 czerwca. Inaczej jest w latach przestępnych, wówczas najdłuższy jest dzień wcześniejszy, czyli 20 czerwca.

Jak długo będzie trwał najdłuższy dzień w Trójmieście?

  • W Gdyni - 17 godzin, 15 minut, 52 sekundy,
  • W Sopocie - 17 godzin, 14 minut, 56 sekund,
  • W Gdańsku - 17 godzin, 13 minut, 35 sekund.

Skąd bierze się różnica ponad dwóch minut między Gdynią a Gdańskiem?

Lubisz czas kiedy są najdłuższe dni w roku?

tak, kojarzy mi sie z latem i ciepłymi dniami 85%
różnie, zależy np. czy mam w tym czasie urlop 4%
nie, za szybko robi się jasno i trudniej się śpi 11%
zakończona Łącznie głosów: 2472
- To jest kwestia szerokości geograficznej. Im bardziej miasto znajduje się na północy, tym dłuższy jest ten najdłuższy dzień - wyjaśnia Bogna Pazderska, specjalista ds. edukacji astronomicznej w Hevelianum. - Spójrzmy na dwie znane miejscowości wakacyjne: Gdynia i Zakopane. Różnica długości dnia między nimi to około godzina! W dniu przesilenia letniego Słońce góruje nad Zwrotnikiem Raka, a im bardziej przesuwamy się na północ tym zmniejsza się maksymalna wysokość Słońca (w Trójmieście będzie to mniej więcej kąt 60 stopni) i wydłuża droga jaką pokonuje Słońce od wschodu do zachodu. Poniżej linii północnego koła podbiegunowego ma już miejsce Dzień Polarny, czyli Słońce tego dnia nigdy nie zachodzi.
Tak Słońce oświetla Ziemię podczas przesilenia letniego.
Tak Słońce oświetla Ziemię podczas przesilenia letniego. fot. wikipedia.org
I faktycznie, dla mieszkańców Zakopanego najdłuższy dzień będzie trwał "zaledwie" 16 godzin, 15 minut, 18 sekund.

Czy co roku długość najdłuższego dnia jest taka sama?

- Nie co do sekundy. Długość dnia zależy przede wszystkim od kąta nachylenia osi ziemskiej, który ulega zmianie. Obecnie wynosi około 23,5 stopnia, ale zmienia się między 22,1 a 24,5 stopnia w cyklu 40 tys. lat. Na przesilenie letnie, jak i ogólnie na pory roku wpływa też kilka innych rzeczy, jak zmiana orientacji osi ziemskiej, odległość Ziemia-Słońce, czy zwalnianie tempa obrotu Ziemi wokół własnej osi, ale są to jeszcze mniejsze efekty, widoczne dopiero po wielu, wielu latach - zaznacza Bogna Pazderska.
Mimo że już od 22 czerwca każdy kolejny dzień będzie krótszy, to jednak nie warto się tym przejmować, tylko cieszyć się pogodą i rozpoczynającymi się wakacjami.

Opinie wybrane


wszystkie opinie (103)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najnowsze

więcej artykułów »