Fakty i opinie

stat

Najnowsza historia Gdyni na zdjęciach

artykuł historyczny

90 lat to już bez wątpienia wiek sędziwy, ale nie dla miasta. Obchodząca w środę 90. urodziny Gdynia wciąż uważana jest za miasto młode. Do wielkich i zwykłych dni z życia gdynian wracamy dzięki fotografiom, z których część nigdy nie była publikowana.10 lutego 1926 roku, dokładnie sześć lat po zaślubinach Polski z morzem, 12-tysięczna wówczas Gdynia otrzymała prawa miejskie. Powstawał właśnie port, ściągali tu ludzie z całej Polski, najczęściej przepełnieni optymizmem i wielkimi nadziejami. Szybki rozwój miasta zatrzymał wybuch II wojny światowej.

W historii więcej było jednak okresów pozytywnych. Te znane i mniej znane można obejrzeć uwiecznione na historycznych fotografiach. Poniżej prezentujemy kilka zdjęć Zbigniewa i Macieja Kosycarzy. Część z nich można zobaczyć po raz pierwszy.

Więcej zdjęć z cyklu "90 zdjęć na 90 lat Gdyni" w serwisie agencji Kosycarz Foto Press.

fot. Maciej Kosycarz/KFP

W Gdyni świętowano nie tylko przy okazji urodzin miasta. Jeszcze kilkanaście lat temu celebrowany był np. pierwszy dzień wiosny. To zdjęcie pochodzi z 21 marca 1993 roku. Restaurator Tadeusz Mazurek częstuje gdynian szampanem. W ostatnich latach toasty wznosi się w Gdyni publicznie najwyżej gorącą czekoladą.

fot. Maciej Kosycarz/KFP

Wybory najpiękniejszych kojarzą się nam obecnie ze smukłymi nastolatkami, marzącymi o karierze modelki. Ale kilkanaście lat temu o laury najpiękniejszej walczono w różnych kategoriach. Powyższe zdjęcie zostało wykonane podczas wyborów miss, ale... mężatek. Odbyły się w Teatrze Dramatycznym w Gdyni w 1992 roku.

fot. Zbigniew Kosycarz/KFP

Piękno może być też jednak groźne. I odnosi się to nie tylko do pięknych kobiet. W 1979 roku w Gdyni podziwiano zimę stulecia, która była jednak sporym wyzwaniem. 2 stycznia 1979 roku Zbigniew Kosycarz uchwycił w gdyńskim porcie statek m/s Władysław Broniewski, który przymarzł do falochronu i przechylił się pod ciężarem lodu.

fot. Zbigniew Kosycarz/KFP

Gdynia była znaczącym dla Polski miastem, co doceniane było także przez gości z zagranicy. W czerwcu 1972 roku na lotnisku w Babich Dołach wylądował przywódca Kuby Fidel Castro. Został oczywiście powitany przez młode uczennice z flagami bratniej, komunistycznej Kuby.

fot. Zbigniew Kosycarz/KFP

Miasto odwiedził także prezydent Francji, generał Charles de Gaulle. W samochodzie z otwartym dachem towarzyszył mu premier Józef Cyrankiewicz. Było to oczywiście jeszcze długo przed powszechnym strachem przed zamachami terrorystycznymi, które sprawiły, że dziś głowy państw przejeżdżają przez miasto w kuloodpornych limuzynach. W 1967 roku prezydent Francji pozdrawiał zgromadzonych gdynian bez obaw.

fot. Zbigniew Kosycarz/KFP

Wielu mieszkańców Trójmiasta odwiedza to miejsce niemal codziennie. Jedni przez nie przejeżdżają, inni tu pracują, jeszcze inni przyjeżdżają do sklepów i punktów usługowych. Jeszcze w 1957 roku ul. Władysława IV zobacz na mapie Gdyni miała jednak całkiem inny charakter. Dopiero wtedy zaczęła się jej przebudowa, która sprawiła, że dziś jest to jedna z najważniejszych dróg dojazdowych do centrum Gdyni.

fot. Zbigniew Kosycarz/KFP

Nawet jednak w ścisłym Śródmieściu nie zawsze było tak samo. Jak w każdym miejscu, także w centrum Gdyni są punkty orientacyjne czy miejsca, w których umawia się spotkania. Jednym z nich jest na pewno pomnik Antoniego Abrahama na placu Kaszubskim zobacz na mapie Gdyni. Tylko starsi gdynianie pamiętają jednak, że niegdyś to miejsce bardziej kojarzyło się z awiacją, a nie królem Kaszubów. Na placu Kaszubskim, jako pomnik, w 1965 roku stał bowiem samolot Jak.

fot. Zbigniew Kosycarz/KFP

Choć wiele z powyższych przykładów to zdjęcia historyczne, a miejsca na nich ukazane znacząco się zmieniły, to jednak nie wszystkie. Gdynianie z utęsknieniem czekają na powrót do świetności Polanki Redłowskiej. To zdjęcie Zbigniewa Kosycarza pochodzi z 1966 roku. Wtedy basen nad morzem cieszył się ogromną popularnością. Dziś działka jest w rękach prywatnego inwestora, który nie kwapi się z jej zagospodarowaniem.

Opinie (92)

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

STOP Hejt! Przemyśl swoją opinię

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.