Towarzyszyliśmy ekipie sprzątającej po zgonach

Tak wygląda praca techników sprzątających po zgonach.

Choć nie są z policji czy prokuratury, pracują przy sprawach zgonów. Wyposażeni w specjalne skafandry, maski i grube rękawiczki, zajmują się "brudną robotą": doprowadzają do porządku miejsca, które odwiedziła śmierć. By przekonać się, jak pracują fachowcy - "czyściciele po zgonach", postanowiliśmy towarzyszyć im z kamerą podczas jednej z akcji w Trójmieście.Czy brakuje ci w twoim zawodzie mocnych wrażeń?

tak, uważam, że moja praca jest dość nudna 20%
tak, ale wolał(a)bym, żeby moje przyszłe obowiązki nie były związane z przykrymi zapachami czy widokami 18%
nie, bo lubię rutynę w pracy 22%
nie - pracuję w branży, która wiąże się z ekstremalnymi zadaniami 40%
zakończona Łącznie głosów: 1743
O tym, że będziemy mogli podejrzeć prace techników podczas jednego ze zleceń, dowiadujemy się z tygodniowym wyprzedzeniem.

W czwartek, punktualnie o godz. 10, spotykamy się w okolicy mieszkania, które trzeba posprzątać. Na miejscu wita nas dwuosobowy zespół z 12-osobowej, rodzinnej firmy Vector.

To jedno z kilku wyspecjalizowanych w takim fachu przedsiębiorstw w Polsce. Nasi rozmówcy uprzedzają, że praca "w branży" nie należy do łatwych. Trzeba mieć bowiem w niej nie tylko duże doświadczenie, ale też sporą odporność na stres - ten wywołać mogą zwłaszcza widoki ciał, resztek tkanek i krwi.

Wątpliwej jakości przyjemnością jest też zapach - uciążliwy szczególnie latem. Na szczęście tym razem temperatura - choć niezbyt zimowa - podobno gra na naszą korzyść. Czy jest tak faktycznie, przekonamy się dopiero po wejściu do mieszkania.

Zanim jednak to się stanie, przechodzimy krótki "kurs BHP". Łukasz Macander, technik z firmy Vector, ostrzega, że ubrania, w których przyszliśmy - z uwagi na możliwość przesiąknięcia zapachem - prawdopodobnie będą nadawać się do prania. W najgorszym przypadku - na śmietnik.

- Pracujemy z materiałem biologicznym, więc najważniejsza jest ochrona swojego zdrowia - podkreśla Łukasz Macander.

"Starsze osoby umierają w samotności"Czwartkowa akcja dotyczy zgonu naturalnego. Ciało odnaleziono po trzech dniach. W tym czasie doszło do częściowego rozkładu.
Zdarzają się takie przypadki, w których płyny ustrojowe przeciekają przez podłogę. Wówczas technicy muszą pracować również w mieszkaniu położonym po sąsiedzku.

Wchodzimy do niewielkiego mieszkanka na jednym z trójmiejskich blokowisk. Osoba zmarła na łóżku. Nieprzyjemny zapach, przed którym byliśmy ostrzegani, jest niemal niewyczuwalny.

Płyny ustrojowe przesiąknęły jedynie przez tapczan. Mimo to w progu wejścia dostajemy od Łukasza rękawiczki i maski neutralizujące zapach. Technicy dodatkowo zakładają specjalne kombinezony.

Praca przy podobnych zleceniach trwa nawet do kilku godzin. W tym przypadku jest jej trochę mniej - łóżko jednak trzeba będzie wyrzucić, a pomieszczenie dokładnie wyczyścić i potraktować ozonem: gazem o silnych właściwościach utleniających, który neutralizuje m.in. woń.

O szczegółach swojej pracy - tego, jakich chemikaliów używają, oraz jak dokładnie wyglądają poszczególne etapy czyszczenia - eksperci z Vectora nie chcą mówić.

- To tajemnica zawodowa. Mogę za to zdradzić, że w czwartek w Trójmieście spodziewaliśmy się gorszego widoku. Zdarzają się bowiem takie przypadki, w których płyny ustrojowe przeciekają przez podłogę. Wówczas musimy pracować również w mieszkaniu położonym po sąsiedzku. Zdarza się, że trzeba demontować fragmenty sufitu - opowiada nasz rozmówca.
Jak podkreśla - coraz częściej bywa, że dostają zlecenia w sprawie starszych osób, które umarły z przyczyn naturalnych, w samotności, i odnaleziono je po kilku dniach.

- Nie ma co ukrywać, to przygnębiające - mówi Łukasz.

Akcje w Trójmieście. Tragiczna śmierć po miłosnym zawodzieNajwięcej pracy technicy mają jednak po samobójstwach. Choć wciąż to ułamek ich wszystkich zleceń, przyznają, że jeżdżą do nich coraz częściej. Takie przypadki potrafią także mocno wryć się w pamięć.

- W Gdańsku mieliśmy drastyczną sprawę młodego chłopaka, który wyskoczył z wysokiego piętra wieżowca. Powodem samobójstwa miał być zawód miłosny. Widok, jaki zastaliśmy na miejscu, był makabryczny. Przy upadku czaszka tego chłopaka się otworzyła, krew była wszędzie - mówi Łukasz Macander.
Uwaga! Zdjęcia w poniższej galerii mogą być uznane za drastyczne. Zgłoszenie "na akcję" zwykle przychodzą e-mailowo lub telefonicznie. W sumie - średnio - to jeden albo dwa przypadki dziennie. Koszt usługi sprzątaczy zależy od stopnia rozkładu zwłok, metrażu mieszkania i zakresu pracy techników.

- Muszę przyznać, że początki w tym fachu były ciężkie. Przeżywaliśmy każdy przypadek na zleceniu, ale z czasem przeszło to w rutynę. Dziś o tym nie myślimy, zostawiamy wspomnienia o naszej pracy za drzwiami miejsca, w którym byliśmy. Teraz po prostu robimy, co do nas należy. To po prostu taki fach - podsumowuje.

Opinie (196) ponad 20 zablokowanych

Wszystkie opinie

 • Do redakcji. Nie wierzę... Poco wy takie artykuły publikujcie poco to ludziom którzy się tym nie zajmują "zawodowo"...warto się zastanowić przed tym jak się wyda kolejny artykuł, i jaki ma to sens.

  • 87 599

 • a dlaczego nie? praca jak każda inna

  mnie to na przykład ciekawi

  • 130 10

 • :)

  Podziwiam ! Wielki szacun panowie ...psyche to trzeba miec ze stali. Mysle ze dalabym rade. Wiadomo poczatki bylby trudne :)

  • 159 19

 • Opinia wyróżniona

  Dobry materiał... Mocny, ale dobry

  Ciekawe ile zawodów istnieje z których funkcjonowania nie zdajemy sobie sprawy. Dopoki nie znajdziemy się w potrzebie...

  • 258 20

 • Widziales tytul, wiec po marudzisz tutaj?

  Dla mnie fajny i ciekawy artykul.

  • 64 5

 • tak, to taka sama praca jak podawanie plaszczy w szatni?

  lecz sie...

  • 15 69

 • Opinia została zablokowana przez moderatora

 • Wow nie wiedziałam ze taki fach istnieje

  Ciekawa sprawa. Choć ktoś faktycznie musi po tym sprzątać. Smutne tylko ze tak wiele osób odchodzi w samotności ...

  • 122 12

 • Zamieniacie się w Fakt

  Niestety, w pogoni za sensacją zniżacie się coraz niżej. I jeszcze te zdjęcia. Nawet rozpikselowane wyglądają makabrycznie. Co za tydzień?

  • 88 276

 • ja po prostu pije wieczorami

  i daje radę. Też by pani dała.

  Pozdrowienia i udanej imprezy wieczorem.

  • 8 7

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.