• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Największe cmentarze komunalne Trójmiasta

Krzysztof Koprowski
1 listopada 2018 (artykuł sprzed 5 lat) 

Dwa największe pod względem powierzchni cmentarze komunalne w Trójmieście znajdują się w Gdańsku. Na wzgórzach morenowych usytuowane są miejsca pochówku aż trzech dużych cmentarzy. Przedstawiamy zestawienie największych nekropolii Trójmiasta.



Cmentarz Łostowicki: 50 hektarów, 75 tys. pochowanych zobacz na mapie Gdańska



  • Główna alejka od ul. Łostowickiej.
  • Nowe groby na Cmentarzu Łostowickim.
  • Nieco starsza część Cmentarza Łostowickiego.
  • Rezerwa terenu pod rozbudowę cmentarza. Po lewej widoczna Trasa W-Z.

Ile cmentarzy odwiedzasz 1 listopada?

Cmentarz Łostowicki to największe obszarowo miejsce spoczynku zmarłych w Trójmieście. Zajmuje teren o powierzchni ponad 50 hektarów. Wlicza się do niego również Cmentarz św. Franciszka zobacz na mapie Gdańska, założony ok. 1906 r., który jest najstarszym fragmentem Cmentarza Łostowickiego.

Cmentarz Łostowicki w obecnej formie, czyli rozciągnięty pomiędzy ulicami Łostowicką, Cedrową, rejonem ul. Kartuskiej oraz Trasą W-Z (al. Armii Krajowej) został wyznaczony i oddany do użytku w 1979 r. Pod ten cel wykorzystano dawne pola uprawne i nieużytki.

Pochowano tutaj dotychczas ponad 75 tys. osób. Jest to jedyny w Gdańsku cmentarz, na terenie którego wciąż dokonywane są pochówki w nowych miejscach grzebalnych.

W przyszłości planowana jest jego kolejna rozbudowa. Zostanie on powiększony o obszar nieurządzonej zieleni oraz parkingu-klepiska wzdłuż Trasy W-Z zobacz na mapie Gdańska.

Czytaj też: Nie będzie nowego cmentarza w Matarni

Cmentarz Srebrzysko: 28 hektarów, 69 tys. pochowanych

zobacz na mapie Gdańska


  • Główne wejście na teren Cmentarza Srebrzysko.
  • Główna alejka na terenie cmentarza.
  • Wzgórza z nagrobkami.
  • Wzgórza z nagrobkami.
  • Jeden z nielicznych nagrobków z czasów II wojny światowej.
Cmentarz Centralny Srebrzysko został założony w latach 20. ubiegłego wieku.

Po rozpoczęciu II wojny światowej na Srebrzysku chowano przede wszystkim niemieckich żołnierzy oraz cywilów zasłużonych dla III Rzeszy. Zgodnie z niemieckimi planami, po zakończeniu działań wojennych miał on być przekształcony w cmentarz wojenny.

Ostatecznie, po wojnie, zdecydowana większość niemieckich grobów została zlikwidowana. Na Srebrzysko trafiły też szczątki zmarłych z likwidowanych po wojnie poniemieckich cmentarzy.

Szacuje się, że na powierzchni ok. 28 hektarów spoczywa tutaj ok. 69 tys. osób. W najbliższych dziesięciu latach planuje się rozbudowę cmentarza o obszar sąsiednich wzgórz, zwiększających tym samym o ok. 1,9 tys. liczbę tradycyjnych miejsc grzebalnych.

Czytaj więcej: Nowy cmentarz powstanie na wzgórzach

Cmentarz Witomiński: 23 hektary, 72 tys. pochowanych

zobacz na mapie Gdyni

Materiał z 2017 r.

Największy gdyński cmentarz oddano do użytku pod koniec lat 20. ubiegłego wieku jako cmentarz parafialny. Wcześniej mieszkańcy Gdyni byli chowani na terenie cmentarza parafialnego na Oksywiu.

W trakcie wojny dokonano znacznych prac ziemnych na terenie nekropolii, przystosowując na miejsca grzebalne kolejne obszary wzgórz. W tym czasie chowano tutaj m.in. ofiary alianckich nalotów.

Po wojnie cmentarz został przekształcony w komunalny, a w jego obszar włączono także dawny cmentarz ewangelicko-augsburski.

Obecna łączna powierzchnia cmentarza to ok. 23 hektary. Szacuje się, że od momentu powstania spoczęło tutaj ok. 72 tys. osób.

Cmentarz w Sopocie: 13 hektarów, 16 tys. pochowanych

zobacz na mapie Sopotu

Materiał z 2009 r.

Cmentarz komunalny w Sopocie to kolejna nekropolia położona na terenie wzgórz otaczających Trójmiasto. Został założony jeszcze w XIX wieku jako cmentarz ewangelicki i w takiej formie funkcjonował do zakończenia II wojny światowej. Po wojnie przekształcony został w cmentarz komunalny.

Szacuje się, że na terenie o powierzchni ok. 13 hektarów spoczywa ponad 16 tys. osób.

Warto dodać, że tuż obok istnieją cmentarze katolicki oraz żydowski, na terenie których pochowano ponad 30 tys. osób.


Cmentarz przy Spokojnej: 6 hektarów, 7,5 tys. pochowanych

zobacz na mapie Gdyni


Cmentarz przy ul. Spokojnej. Cmentarz przy ul. Spokojnej.
Cmentarz w Małym Kacku został utworzony na początku lat 80. XX wieku. Nie posiada on zaplecza biurowego ani kaplicy, a wszelkie formalności związane z administrowaniem i usługami pogrzebowymi są uzgadniane przez biuro na Cmentarzu Witomińskim.

Na terenie ok. sześciu hektarów pochowano dotychczas ponad 7,5 tys. osób.

Cmentarz w Kosakowie



Warto pamiętać, że Gdynia zarządza jeszcze jednym dużym cmentarzem komunalnym, położonym poza jej granicami - w gminie Kosakowo. Został założony w 1992 r. Na powierzchni ponad 11 hektarów znajduje się ok. 7,5 tys. grobów. Cmentarz ten jest otwarty dla nowych pochówków tradycyjnych.

Czytaj też: Jak dojechać komunikacją miejską do nekropolii?

Trójmiejskie cmentarze na tle innych polskich nekropolii



Szczeciński Cmentarz Centralny został zaprojektowany w formie parku-ogrodu, dlatego też na jego terenie znajdują się nawet fontanny. Szczeciński Cmentarz Centralny został zaprojektowany w formie parku-ogrodu, dlatego też na jego terenie znajdują się nawet fontanny.
Największy trójmiejskich cmentarz, Łostowicki, jest ponad trzy razy mniejszy od Cmentarza Centralnego w Szczecinie, który jest największą komunalną nekropolią w obecnych granicach Polski i zarazem trzecią pod względem powierzchni w Europie. Cmentarz w Szczecinie został otwarty w 1901 r. i zajmuje powierzchnię 172 hektarów, gdzie pochowano ponad 300 tys. osób.

Nieco mniejszym cmentarzem, bo o powierzchni 143 hektarów, jest Cmentarz Północny w Warszawie. Został utworzony w latach 70. ubiegłego wieku i spoczywa tutaj ok. 180 tys. osób.

Pod względem liczby pochówków największym cmentarzem jest Cmentarz Powązkowski w Warszawie. Został on otwarty w 1792 r. i do dzisiaj spoczęło na nim ok. 1 mln osób.

Materiał archiwalny z 2011 r.

Opinie (145) 6 zablokowanych

  • Ale kto teraz będzie pilnował porządku przy cmentarzach? Bo Policjanci masowo chorują....... (13)

    • 38 22

    • ...

      Przy cmentarzach tylko SM się kreci.

      • 7 3

    • (1)

      Po co pilnować, jak zarzadzą ekshumację, to i tak nie ma mocnych

      • 12 2

      • Na razie Antek ustalił że ruskie podmienili czarną skrzynkę..........stąd te ekshumacje.........

        ..... z niecierpliwością czekamy na nową sensację Antka!

        • 12 0

    • tak to jest z tą naszą milicją (5)

      każesz im wycinać konfetti czy przywozić hamburgery to będą wycinać i przywozić bez sprzeciwu.
      Każesz im śledzić kodziarzy-emerytów: będą śledzić z wypiekami na twarzy.

      A jak coś mogą zrobić dla poprawy życia społeczeństwa - likwidować pijaków za kółkiem, rozładowywać korki albo łapać kiboli i gwałcicieli, to soooory, L4, urlooop, straaaajk... W większości nie patrzą dalej niż koniec własnego nosa.

      • 11 7

      • Masz rację - tylko chcą ochraniać miesięcznice PiSoderastów!

        • 9 3

      • Postój sobie tak na środku ulicy przez kilkanaście godzin, nawdychaj się wyziewów (3)

        rakotwórczych, to pogadamy inaczej. Policjanci też chorują, umierają - wykańczająca praca. Powiesz, zmięć pracę. Okay, a kto będzie kierował ruchem, łapał złodziei i bandytów, krasnoludki? W tej pracy wychodzi się do pracy, a nie wie się, czy się wróci, o chorobach zawodowych już nie wspomnę. Trochę szacunku dla policji - tam większość, to ciężko pracujący ludzie.

        • 8 3

        • łojezu, zdecyduj się w którą stronę turlasz tę piłeczkę (2)

          Wychodząc do pracy przy kierowaniu ruchem pod cmentarzem nie wiesz czy wrócisz? Siedząc w radiowozie i bezczynnie patrząc jak cała ścieżka dla rowerów jest zastawiana samochodami a ludzie parkują na przejściach dla pieszych ciężko pracujesz? Wybacz, ale wątpię...

          Praca policji jest trudna i często wymaga niewiarygodnych wyrzeczeń, to prawda. Ale dużo bardziej niż jakiś głupi anonimowy komentator uwłacza jej bierność funkcjonariuszy wtedy, kiedy ludzie ich faktycznie potrzebują. Każda demonstracja kiedy faszol może bezkarnie kopać a emeryta z białą różą się skuwa, każde wielogodzinne "ustalanie tożsamości" anarchistów blokujących eksmisje na bruk czy ekologów blokujących wycinkę drzew, każde "może pan złożyć zawiadomienie ale to i tak będzie umorzone" po kradzieży telefonu/roweru/zebraniu w dziób na ulicy za zbyt kolorowy szalik powoduje, że społeczeństwo widzi w was nie przyjaciół, tylko zbrojne ramię władzy.
          Sory, ale w takim klimacie gadki o trudnej i niewdzięcznej pracy policji powodują tylko wzruszenie ramion.

          • 4 5

          • Owszem policjant idąc do pracy może zginąć. Naćpany, pijany może zabić samochodem policjanta kierującego ruchem drogowym na jezd (1)

            bo rozmawiamy tu o policjantach z Wydziału Ruchu Drogowego potocznie zwanego "Drogówką". Nikt w radiowozie nie siedzi, tylko marznie po kilka godzin.
            Nie myl innych wydziałów Policji z "Drogówką" - Wydział Ruchu Drogowego nie biega za ludźmi z białymi różami i nie zajmuje się kradzieżami. To tak jakbyś żalił się na ministra zdrowia za to że maż podwyżki podatków - niby wszyscy z Urzędu Rady Ministrów, ale dzielą się na ministerstwa każde od czegoś innego; w Policji jest tak samo: jest "Drogówka" od kierowania ruchem, mandatów, jest prewencja, jest wydział kryminalny, etc. Nie miej pretensji do policjantów z Ruchu Drogowego o to, o co powinieneś mieć pretensje do wydziału zajmującego się kradzieżą, chuligaństwem, zabezpieczaniem imprez masowych. "Drogówka" zajmuje się tylko ruchem drogowym (kieruje ruchem, poucza, wystawia mandaty, jedzie do wypadku, kolizji).

            • 0 0

            • Pardon! Miało być "masz" nie "maż" - to już ze zmęczenia. :-)

              • 0 0

    • W Redzie i Rumi przy cmentarzach kieruje ruchem ...... straż Pożarna ! (1)

      • 6 1

      • Idź i się zapytaj jakie ma uprawnienia do kierowania ruchem.

        • 2 2

    • Upiory przypilnują śmiertelnych!!!!

      • 0 0

    • A po co policja ma tam być? jeleniu

      • 0 0

  • Zwłoki palić i umieszczać w urnach (4)

    Będzie bardziej kompaktowo

    • 84 28

    • (2)

      I więcej miejsca na drogi, żeby było się gdzie zabijać. Na polskich drogach co dzień ginie tuzin ludzi - o tym piszcie, bo ludziom jadącym na cmentarze się wydaje, o ironio, że są niezniszczalni.

      • 9 4

      • (1)

        Tak trzymać. Trup co 124 minuty.

        • 7 1

        • Świetnie policzyłem!!!! Najpierw na drodze, potem w służbie zdrowia a następnie 365 dni od wypadku. Suma daje twój wynik!!! W środkach masowego przekazu podają tylko liczbę z drogi!!!

          • 0 0

    • Albo wkopywać pionowo ;)

      j.w

      • 14 3

  • Cmentarz Centralny

    Bardzo ciekawe połączenie pięknego parku z miejscem pochówku.

    • 40 5

  • :) (5)

    Wieczny odpoczynek racz im dac Panie......
    Jedyna sprawiedliwosc na tym podole ziemskim :)
    Tam sie wszystko zakonczy :)

    • 43 13

    • (4)

      Boga nie ma. To bajka...

      • 11 11

      • Czyli żyjesz w bajce i sam jesteś bajką. "macie oczy, a nie widzicie, macie uszy, a nie słyszycie" Szkoda, że to zrozumiesz dopiero jak będziesz zamykał oczy.

        • 4 10

      • (2)

        Skąd wiesz? A miłość jest? Bo ja nie widziałam ;)

        • 6 0

        • (1)

          Wiatru też nie zobaczysz.

          • 3 0

          • Idiotę zobaczysz???

            • 0 2

  • Sopocki cmentarz katolicki (3)

    najsmutniejszy cmentarz chyba w trójmieście.
    Wchodzisz przez brame a tam wysypisko śmieci, dwie alejki, a reszta to piach i glina.
    Ciężko przejść do grobu bliskich.
    Od lat brak gospodarza.

    • 54 1

    • ty widzisz cmentarz i groby bliskich

      a ksiądz widzi kopalnię PLNów

      • 12 2

    • A prezydent tego miasta nie widzi interesu....

      • 2 1

    • śp. Marian z kaszub rządził tym cmentarzem przez wiele lat, niestety skutki jego działalności i niegospodarności wywarły duże piętno na tym cmentarzu, ksiądz do tej pory płaci odszkodowania ludziom, ale teraz nie jest lepiej "łysy" działa podobnie więc na pewno nie będzie lepiej, dalej bierze w łapę od leona

      • 0 0

  • jak dojechać na cmentarze ? (11)

    jak wygląda organizacja ruchu w tym roku ?

    • 4 28

    • (1)

      Jest dobrze.

      • 5 2

      • Jest niedobrze

        Ludzie zachowują się jak dzicz. Wszędzie muszą ku... wjechać samochodem bo im się d... nie chce przewieźć autobusem. Nawet w ten jeden dzień.

        Policja powinna być bezwględna

        • 3 1

    • Inaczej, czyli dziwnie (4)

      Jestem tuż po odwiedzeniu cmentarza przy ul. Łostowickiej. Włodarze Gdańska nie uznają parkingu od strony Armii Krajowej. Wjazd, parkowanie i wyjazd na własne ryzyko. Policji nie ma. Straż miejska coś próbuje robić, ale raczej nie daje rady. Wyznaczone parkingi daleko, bardzo daleko. Sugestia, aby korzystać z komunikacji miejskiej może być skierowana do mieszkańców Gdańska, którzy donieśli co trzeba w dniach poprzednich, a teraz tylko chcą zapalić symboliczną świeczkę. Odnoszę wrażenie, że kiedyś było sprawniej. Była jednokierunkowo przejezdna Łostowicka, były miejsca postojowe na Armii Krajowej. Przecież to święto. Ruch nie jest jak na co dzień. To prawie środek miasta. Są obwodnice. Policja miała służyć mieszkańcom, a nie tylko pilnować tych krzywo patrzących na rząd.

      • 9 4

      • Zastaw się a postaw się.

        Klomb na grób niesiesz i 100 gromnic?

        • 7 7

      • (2)

        Jakby zwęzili AK, to byś jęczał, że ruch spowolniony i trzeba wpuszczać ruszających z miejsc postojowych, zapewne rychło zatkałoby się skrzyżowanie. A parkowania na trawie bardzo dobrze, że nie uznają, na codzień auta zjeżdżające i wjeżdżające na AK z trawników to zagrożenie. Nie przyzwyczajajmy ludności, że to normalne, bo potem im zostanie. Trawniki mają być z trawy, a nie z błota. Przyjedź sobię autobusem, nie będziesz mieć problemu z parkowaniem.

        • 3 2

        • A jak ktoś nie z Gdańska? A chce godnie udekorować pomnik swoich bliskich? Chce na bogato, to się im należy?

          • 3 2

        • Życie okazało się mądrzejsze

          Jednak parking na pasie rozdzielającym Aleji Krajowej sam się zorganizował spontanicznie. Policja (również jacyś młodzieńcy w furażerkach i w kamizelkach z napisem policja) i straż miejska nie reagowali na pojazdy jeżdżące i parakujące na trawie. To uratowało problem parkowania. Władze dały ciała.

          • 1 1

    • Nie je hac. Przeżyć.

      • 2 0

    • Nie jedź przeżyj.

      • 4 0

    • Jesteś po prostu głupi, czy może z pisu?

      • 2 2

    • Jedź na Witomiński, pierwszy raz od paru lat ZDiZ Gdyński poszedł po rozum do głowy i wziął pod uwagę sugestie kierowców komunikacji miejskiej i przeorganizował ruch w okolicy. Po prostu płynny ruch, dużo mniejsze korki niż zwykle (naprawdę w poprzednich latach stałeś autem czasem 15 minut w jednym miejscu) . brawo, szkoda że po tylu latach.

      • 4 0

  • Do ankiety: (6)

    Nie odwiedzam cmentarzy, gdyż nie jestem katolikiem. Kremacja i rozsypywanie prochów nad morzem sprawia, że cmentarze dla mnie nie istnieją.

    • 26 43

    • (4)

      Póki co w Polsce niedozwolone

      • 11 1

      • (1)

        A szkoda. Tak czarni za posługę by nie zarobili.

        • 13 4

        • Zaraz, zaraz ale nie trzeba czarnego wołać do pogrzebu.

          • 15 1

      • (1)

        Już dozwolone, ale dość skomplikowane.

        • 5 1

        • To znaczy? Jak to zrobić?

          • 0 0

    • Nie wiedziałam że tylko katolicy mogą odwiedzać cmentarze.

      • 1 0

  • Pierwoszyno (2)

    Pięknie położony z dala od miasta. Może i trudny dojazd...ale zadbany,czyściutki, wszędzie alejki i nasadzenia iglaste, pomocne narzędzia...
    Brak drzew liściastych nad samym grobami , powoduje że tam zawsze jest czysto.

    • 42 10

    • Drzewa liściaste szczególnie jesienią dodają uroku!!!!!!!

      • 10 2

    • Jaki trudny dojazd? Ja jadę z mrzezina i jest spoko a rodzinka z Gdyni i tez nie narzekają

      • 1 4

  • (2)

    Na łostowickim (nowym) więcej zieleni!!!! Bez drzew wygląda ponuro.

    • 40 5

    • (1)

      Są sadzone drzewa tam gdzie być powinny, gdyby sadzic wg ciebie korzenie by robiły bajzel korzeniami przez co wiele pomników by ucierpialo.

      • 3 4

      • Na innych cmentarzach jakoś pomniki '' nie cierpią" .Np.w Pierwoszynie !

        • 0 1

  • Ja społecznie będę (5)

    Za darmo pilnował porządku na cmentarzach

    • 14 16

    • (2)

      Irmowiec?

      • 2 4

      • Ormo czuwa.

        • 5 3

      • Sven ty to lepiej przypilnuj porządku na swoim oddziale na Srebrzysku - oddziałowa z tobą nie daje już rady!

        • 10 0

    • Ja zastępuje Svena bo wzięli go na dołek....

      • 6 2

    • ORMO czuwa????

      • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane