Fakty i opinie

stat

Najwyższa w Polsce rzeźba z lodu

Zobacz, jak wyglądała najwyższa w Polsce rzeźba z lodu


W dniu św. Walentego, w Galerii Przymorze powstała najwyższa w Polsce rzeźba z lodu. Mierzący ponad 4 metry monument został wykonały w niecałe 5 godzin przez czterech rzeźbiarzy.Wybierzesz się zobaczyć lodową rzeźbę?

tak, pojadę jak najszybciej 18%
może rzucę okiem przy okazji 26%
nie, przecież widzę ją na filmie w Trojmiasto.pl 56%
zakończona Łącznie głosów: 219
Choć temperatura za oknem utrzymuje się na plusie, w Galerii Przymorze udało się ustanowić rekord Polski w najwyższej rzeźbie wykonanej z lodu. W niedzielne popołudnie, tuż po godz. 16, rzeźba uzyskała ostateczny kształt. Niemal przeźroczysty monument mierzył dokładnie 4,02 m. Dla porównania - ostatni rekord w tej dziedzinie, ustanowiony w 2012 roku, wynosił 3,3 m.

Rzeźba nawiązywała do tematu walentynek. W lodowej kolumnie umieszczono więc symbole, które mniej lub bardziej kojarzą się z osobami zakochanymi: dwa łabędzie, dwa gołębie oraz wielkie serce. Choć czas wykonania nie liczył się przy ustanawianiu rekordu, rzeźba powstała w zaledwie niecałe pięć godzin.

- Rzeźba powstawała wewnątrz budynku, gdzie panuje temperatura ok. 20 stopni Celsjusza. Nie była ona niczym osłonięta, ani nie była chłodzona. W związku z tym musieliśmy ją jak najszybciej wykonać, aby się po prostu nie roztopiła - wyjaśnia Adam Pieśniewski z firmy "Ostre cięcie".
Lodowe dzieło zostało wykonane przez czterech rzeźbiarzy, którzy w swojej pracy wykorzystali wiele przeróżnych narzędzi. Od pił łańcuchowych, przez szlifierki kątowe i frezarki proste, na dłutach i młotkach kończąc. Rzeźbiarze zużyli 12 lodowych bloków, z których każdy miał wymiary 100/50/24 cm i ważył aż 120 kg. Proces produkcji takich bloków jest dość skomplikowany, ale dzięki temu są one twarde i wolno rozpuszczają się.

- To, jak szybko rzeźba roztopi się, jest w znacznej mierze uzależnione od jakości procesu produkcji bloków lodowych. Wyprodukowanie jednego bloku trwa od 3 do 5 dni. Podczas procesu mrożenia, zamarzająca woda jest obmywana od dołu przez strumień wody, który jest wprowadzany do obiegu przez specjalne pompy. Dzięki temu uzyskujemy przeźroczysty lód, w którym praktycznie nie ma żadnych zanieczyszczeń i pęcherzyków powietrza. Taki blok idealnie nadaje się do rzeźbienia, gdyż jest niezwykle twardy i rozpuszcza się powoli - dodaje Pieśniewski.

Opinie (15) 4 zablokowane

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

STOP Hejt! Przemyśl swoją opinię

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.