Fakty i opinie

stat

Naprawa bulwaru na Westerplatte ruszy najwcześniej latem


Zniszczony zimowymi sztormami bulwar na półwyspie Westerplatte zobacz na mapie Gdańska nie zostanie naprawiony przed sezonem turystycznym. By obniżyć koszty inwestycji, nabrzeże wybudowano na gruzowisku, które nie wytrzymało naporu fal i zostało wypłukane przez wysoki stan wody. Teraz Urząd Morski będzie musiał wydać na remont ok. 2-3 mln zł.Czy spacerowałeś/aś po bulwarze Westerplatte?

tak, kilka razy, to świetne miejsce 72%
tak, ale są lepsze nadmorskie miejsca w Trójmieście 12%
nie, ale gdy zostanie naprawiony, wybiorę się tam 7%
nie, nigdy o nim nie słyszałem 9%
zakończona Łącznie głosów: 529
Urząd Morski w Gdyni czeka na ekspertyzę dotyczącą naprawy bulwaru na półwyspie Westerplatte. Popularne wśród mieszkańców miejsce do spacerów uległo zniszczeniu w trakcie tegorocznych zimowych sztormów. Jego podłoże uległo wymyciu, a wraz z nim chodnik i barierki.

Obecnie obowiązuje zakaz poruszania się po bulwarze. Spacer grozi wypadkiem.

- Wyjątkowo długo utrzymujące się złe warunki, jakie panowały zimą, były głównym powodem uszkodzeń na Westerplatte. Ponadto bulwar powstał na gruzowisku, które zostało wypłukane z uwagi na utrzymujący się wysoki stan wody. Jego usunięcie jeszcze przed rozpoczęciem budowy bulwaru okazało się wyjątkowo kosztowne, więc odstąpiono od tego zakresu prac - mówi Anna Stelmaszyk-Świerczyńska, dyrektor techniczna z Urzędu Morskiego w Gdyni.
Eksperci podkreślają, że naprawa bulwaru jest wielokrotnie tańsza niż wymiana podłoża z gruzu i zastąpienia go bardziej odpornymi na działanie wody materiałami. Stąd zdecydowano się przed laty na posadowienie m.in. chodnika na wspomnianym podłożu.

- Szacujemy, że na naprawę potrzebujemy 2-3 mln zł. Prace wykonany we własnym zakresie - mówi Anna Stelmaszyk-Świerczyńska.
Półwysep Westerplatte to jedno z najchętniej odwiedzanych miejsc przez turystów. Niestety, prac naprawczych nie uda się wykonać przed sezonem turystycznym.

- Sądzimy, że naprawa rozpocznie się w drugiej połowie tego roku. Trudno na dzień dzisiejszy wskazać konkretny termin - wyjaśnia dyrektor techniczna.
Możliwe, że uszkodzony bulwar będzie otwierany etapami.

Opinie (57) 2 zablokowane

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

STOP Hejt! Przemyśl swoją opinię

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.