• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Nasi czytelnicy wybrali najciekawszą inwestycję mieszkaniową

Ewa Budnik
24 marca 2016 (artykuł sprzed 8 lat) 
  • Frontowa elewacja budynku rozświetliła ulicę Zygmunta Augusta.
  • Na elewacji znajdują się płyty ceramiczne w odcieniach bieli oraz anodowane, perforowane płyty aluminiowe.
  • Najwyższe kondygnacje budynku są wycofane w stosunku do elewacji. Nie widać ich z perspektywy osoby, która przechodzi ulicą.
  • Tuż przy wejściu do reprezentacyjnego lobby znajduje się miejsce dla ochroniarza.
  • Lobby to przestronne pomieszczenie, w którym spotykają się drogi wszystkich mieszkańców budynku.
  • Ceramiczne elementy dekoracyjne w lobby (elementy te powtarzają się na korytarzach) zostały wykonane ręcznie.
  • Skrzynki na listy zazwyczaj ukryte jako element potrzebny, ale mało dekoracyjny zazwyczaj są ukrywane w strefie wejścia. Tu zostały wyeksponowane i umieszczone pod poręcznym blatem.

Głosami naszych czytelników kamienica Silver House w Gdyni, obiekt zrealizowany przez firmę deweloperską Invest Komfort, został Najciekawszą inwestycją mieszkaniową 2015 roku. Drugie miejsce zajął drugi etap inwestycji Chmielna Park w Gdańsku, trzecie - kolejny etap gdyńskiego Nowego Orłowa.



Czy nowe budynki w Śródmieściu Gdyni powinny powstawać w duchu modernizmu gdyńskiego?

W zakończonej we wtorek piątej edycji plebiscytu pod ocenę naszych czytelników poddane zostały 43 inwestycje. Jak co roku, do głosowania nominowane zostały inwestycje mieszkaniowe (lub ich etapy) oddane do użytkowania w 2015 r. W sumie w plebiscycie oddanych zostało 12 451 poprawnych głosów.

ZOBACZ, KTÓRE OSIEDLA PODOBAJĄ SIĘ MIESZKAŃCOM TRÓJMIASTA. PEŁNA LISTA Z WYNIKAMI PLEBISCYTU

Za Najciekawszą inwestycję mieszkaniową 2015 roku w Trójmieście uznana została kamienica Silver House przy ulicy Zygmunta Augusta w Gdyni zobacz na mapie Gdańska. Zdobyła ona 932 głosy. Jej budowa rozpoczęła się latem 2013 roku, a obiekt został oddany do użytkowania w II kwartale 2015 roku. Budynek uzupełnił pierzeję ulicy Zygmunta Augusta, przyczyniając się tym samym do rewitalizacji ulicy.

- Zygmunta Augusta to kameralna uliczka. Nikt się nie spodziewał, że w takim miejscu powstanie obiekt tej wielkości i klasy. To po prostu nie jest ulica komunikacyjna, reprezentacyjna - wspomina Tomasz Janiszewski z pracowni BJK Architekci, w której powstał projekt inwestycji. - Budowa była trudnym przedsięwzięciem inżynieryjnym. Uzupełnianie tak zwanej plomby w pierzei ulicy, w otoczeniu przedwojennych, zamieszkanych budynków wymagało skomplikowanych prac. A pamiętajmy, że pod budynkiem znajduje się dwupoziomowa hala garażowa.
Inwestor miał świadomość, że budowa będzie dużym utrudnieniem, dlatego podjął dialog z okolicznymi mieszkańcami. Byli oni bezpośrednio informowani o kolejnych etapach prac, do kontaktu z tymi osobami został wyznaczony pracownik ze strony inwestora.

- Zależało nam na tym, aby mieszkańcy nie byli zaskakiwani kolejnymi etapami prac. To oczywiste, że w takim miejscu musiały one być uciążliwe. Dzięki odpowiedniej komunikacji udało nam się wspólnie przetrwać czas budowy - mówi Piotr Tarkowski, pełnomocnik zarządu w firmie Invest Komfort. - Byliśmy otwarci na sugestie i staraliśmy się je realizować. W efekcie dialogu z mieszkańcami sąsiednich budynków sfinansowaliśmy odnowienie jezdni ulicy Zygmunta Augusta, dofinansowaliśmy remont fasad kamienic położonych naprzeciwko naszej inwestycji oraz przeprowadziliśmy renowację donic po przeciwnej stronie ulicy, są tam nowe nasadzenia.
W efekcie przeprowadzonych prac budowlanych powstał budynek z ośmioma kondygnacjami nadziemnymi i 88 lokalami mieszkalnymi. Na parterze powstały punkty usługowo-handlowe, które - po zapełnieniu najemcami - będą wspomagały budowanie śródmiejskiego charakteru ulicy.

- Jasna elewacja kamienicy oraz odnowione fasady sąsiednich kamienic powodują, że cała ulica jest teraz "rozświetlona". Sama fasada Silver House wykończona jest wielkoformatowymi płytami ceramicznymi w odcieniach bieli. Współgrają one z anodowaną, perforowaną blachą aluminiową i sprawiają, że fasada staje się przestrzenna. Nawet okna drewniane mają z tej strony aluminiowe nakładki. Naszym celem było zachowanie relacji pomiędzy tylko trzema materiałami. Trzecim jest oczywiście szkło, które występuje tu także w formie balustrad - tłumaczy Tomasz Janiszewski.
Projekt nawiązuje do gdyńskich tradycji architektonicznych, ale forma elewacji i znajdujące się od frontowej strony budynku elementy świadczą, że jest na wskroś współczesny. Architekci mierzyli się w tym przypadku z koniecznością wpisania długiej zabudowy w niewielką ulicę. Zróżnicowana elewacja oraz wycofanie dwóch najwyższych kondygnacji pomogło stworzyć zabudowę, która nie razi swoją wielkością. Do budynku wchodzi się przez stylizowaną portiernię.

Zobacz wyniki plebiscytu na Najciekawszą inwestycję mieszkaniową Trójmiasta w 2014 roku

- W tym trudnym miejscu poszukiwaliśmy jak najwięcej światła i przestrzeni dla ludzi. Obszerne, prestiżowe lobby jest odpowiedzią na tę potrzebę. Budynek jest trzyklatkowy, w lobby spotykają się drogi wszystkich mieszkańców - tłumaczy architekt. Patio, na które się przechodzi z lobby, jest kontynuacją tej myśli.
  • Wieczorem lobby i dziedziniec zmieniają nastrój dzięki subtelnemu oświetleniu.
  • Komunikację pomiędzy dwoma poziomami dziedzińca zapewniają niejako zawieszone w powietrzu schody.
  • Zielony dziedziniec podzielony jest na dwie strefy - reprezentacyjną - widoczną z lobby oraz rekreacyjną, umieszczoną nieco wyżej. Pod nimi znajduje się hala garażowa.
  • Rośliny umieszczone w części widocznej z lobby są zimozielone, stąd widok na nie jest relaksujący niezależnie od pory roku.
Zielony dziedziniec, niewidoczny dla osób przechodzących ulicą, jest tu przysłowiową wisienką na torcie. Znajdujące się tam lustro dodatkowo rozjaśnia lobby, maksymalizuje wrażenie przestrzeni i zieleni oraz podkreśla obecność elementu wodnego. Ta część dzieli się na dwie strefy - reprezentacyjną (na wysokości lobby) oraz rekreacyjną (powyżej). Jest to miejsce, gdzie można odpocząć w ciszy, w samym centrum miasta. Stojąc na zielonym dziedzińcu zobaczyć można, że budynek ma nie tylko balkony, ale także kaskadowo układające się tarasy.

- Taki układ to sygnał powrotu do centrów miast zabudowy ukierunkowanej na ludzkie potrzeby. Jeśli człowiek ma możliwość korzystania z tarasu, z którego na dodatek może obserwować jakiś kwartał miasta, to ma zapewnione w mieście nie tylko miejsce do mieszkania, ale też do życia. W przypadku tego projektu staraliśmy się maksymalizować intymność, jaką można osiągnąć - podkreśla Tomasz Janiszewski.
Wykończenie wnętrz części wspólnych zaprojektowała Beata Nowaczyńska z gdyńskiej pracowni Nova Design. Invest Komfort za inwestycję Silver House otrzymał nagrodę Czas Gdyni. W sprzedaży zostały dwa lokale w tym budynku. Inwestor przyznaje, że wielu klientów to osoby, które mieszkały w Śródmieściu Gdyni i chciały dalej mieszkać w tej lokalizacji, ale w bardziej komfortowych warunkach.

Jako druga na liście zwycięzców znalazła się inwestycja Chmielna Park (635 głosów), która za sprawą gdańskiego dewelopera Inpro powstaje na południowym cyplu Wyspy Spichrzów. Projekt inwestycji powstał w pracowni Domus Studio Projektowe Sieniawski & Sieniawski. Dominująca nad otoczeniem dziewięciokondygnacyjna wieża oddana została do użytkowania w październiku 2015 roku. Wrażenie robią niebanalne podpory budynku, a z tarasów w górnej jego części rozciąga się piękny widok na Główne Miasto.

Trzecie miejsce zajęło Nowe Orłowo (609 głosów), inwestycja o mieszanej biurowo-usługowo-mieszkaniowej funkcji, która powstaje u zbiegu al. Zwycięstwa i ul. Orłowskiej w Gdyni zobacz na mapie Gdańska. Projekt tej inwestycji przygotowało gdyńskie Arch Deco.

  • Chmielna Park przy ulicy Chmielnej (południowa część Wyspy Spichrzów). W tym kwartale powstaje nowy fragment miasta. Nasi czytelnicy docenili jakość powstającej tu architektury.
  • Kameralne budynki Nowego Orłowa przywodzą na myśl zabudowę nadmorskich miejscowości wypoczynkowych.

Miejsca

Opinie (108) 3 zablokowane

  • Silver house ma ladny ogord (ale i tak trzebaby zobaczyc na zywo) ale sam budynek jest brzydki (1)

    i do tego okna na stare kamienice 20 m od silver house plus setki aut pod oknem

    • 2 15

    • w dzisiejszych czasach odleglosci pomiedzy budynkami na osiedlach rzadko przekraczaja 15-18m. To jest srodmiescie, wszystkie kamienice sa zwrocone ku sobie. obserwowalem zygmunta augusta jak zaczeli budowac, bardzo jestem ciekaw czy polskie spoleczenstwo jest gotowe na nie zalslanianie szczelnie okien, tak jak np w danii czy w niemczech..chocby pod tym katem ciekawy eksperyment :)

      • 1 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane