Fakty i opinie

stat

Nawet 25 mln za św. Katarzynę

artykuł historyczny
Kilkanaście minut płonął dach Kościoła św. Katarzyny. Odbudowa świątyni może trwać nawet trzy lata. Koszt remontu szacowany jest od 15 do 25 mln zł.

Pożar dachu najstarszego gdańskiego kościoła św. Katarzyny wybuchł 22 maja. Konstrukcja dachu zawaliła się. Wnętrze świątyni przed całkowitym zniszczeniem uratował betonowy strop, który zatrzymał walącą się konstrukcję. Uratowano też wieżę kościoła wraz ze znajdującym się w niej zabytkowym carillonem.

Znajdujące się w kościele zabytki zabezpieczono, rozpoczęto zbiórkę i akcje na rzecz odbudowy kościoła. Suche, upalne dni sprzyjały obsuszaniu ścian nasiąkniętych podczas akcji gaszenia pożaru.

- Rozpoczęliśmy odgruzowywanie stropu, to potrwa około 4 tygodni ostrożnie licząc, choć będziemy wszystko robili, aby trwało to krócej. Odsłonięcie stropu pozwoli nam na określenie rozmiarów nie tylko tych przewidzianych spękań i innych konstrukcyjnych "niespodzianek" powstałych na skutek pożaru, ale również tych powstałych od czasu odbudowy kościoła po zniszczeniach wojennych - powiedział PAP Adam Koperkiewicz, dyrektor Muzeum Historycznego Miasta Gdańska (MHMG).

Równocześnie zabezpieczany będzie dach tak, żeby w razie opadów strop nie był odkryty. Trwają prace nad zmodyfikowaną konstrukcją hełmu, który wieńczy dach wieży.

Dyrektor muzeum chciałby wykorzystać zainteresowanie w Polsce tragedią kościoła św. Katarzyny i przywrócić jej dawny, przedwojenny blask i detale - m.in. sygnaturkę, wieżyczkę na środku dachu.

- Remont potrwa trzy lata. Wszystko będzie zależało od rozmiarów tego, co się nam ukaże po odgruzowaniu kościoła i od określonych docelowych działań. Czy będziemy tylko niwelować straty spowodowane pożarem, czy pokusimy się o to, by kościół przywrócić do świetności - powiedział.

Opinie (46) 1 zablokowana

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

STOP Hejt! Przemyśl swoją opinię

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.