• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Nawet się nie dowiesz, że dostałeś mandat

Michał Sielski
11 stycznia 2023, godz. 07:00 
Opinie (462)
Najnowszy artykuł na ten temat Parking przy Kieleckiej. "Pusty, bo płatny"
O mandacie za brak opłacenia parkowania dowiemy się teraz tylko na specjalnej stronie albo z listu z upomnieniem. O mandacie za brak opłacenia parkowania dowiemy się teraz tylko na specjalnej stronie albo z listu z upomnieniem.

Już nie będzie powiadomień za wycieraczką samochodów zaparkowanych bez opłaty w strefie płatnego parkowania w Gdyni. Skąd mieszkańcy mają więc wiedzieć, że dostali mandat? Z upomnienia, które przyjdzie pocztą. Sprawdzą to też na miejskiej stronie internetowej.Czy rezygnacja z powiadomień o mandacie za wycieraczką to dobry pomysł?

Do tej pory o opłacie dodatkowej za nieopłacenie parkowania w SPP w Gdyni kierowcy dowiadywali się z druku umieszczonego za wycieraczką, a potem przychodziło upomnienie pocztą. Jednak od sierpnia 2022 r., czyli czasu wprowadzenia e-kontroli wykonywanej automatycznie przez samochód z kamerami, coraz więcej osób mandatów za wycieraczką nie miało - samochód się bowiem nie zatrzymuje, nikt ich nie wystawia na miejscu, tylko przesyłane są od razu do bazy.

Kwitki z informacją o konieczności zapłaty 150 zł dostawali od razu tylko ci, którym wystawili je kontrolerzy odwiedzający miejsca, gdzie samochód nie dojeżdża lub pojawia się rzadko. Teraz już jednak nikt nie zobaczy mandatu za szybą, bo powiadomień na miejscu nie będą wystawiać też kontrolerzy.

- Kierowca, który zaparkował pojazd w SPP i nie opłacił postoju, otrzyma jedynie listowne upomnienie - mówi Michał Felon, dyrektor Zarządu Dróg i Zieleni w Gdyni.

E-kontrola znacznie skuteczniejszaDlaczego? Urzędnicy przekonują, że decydujące są względy ekonomiczne i ekologiczne. Nie będą już drukować powiadomień, które wkładali za wycieraczkę, bo większość z nich i tak trafia do kierowców dzięki automatycznej kontroli. Samochód sprawdzający codziennie ulice i parkingi w Gdyni wykonuje pracę ośmiu kontrolerów, przemierzających miasto na piechotę. I jest znacznie skuteczniejszy.

- Przykładowo w grudniu 2021 r. wystawiliśmy 2750 zawiadomień o opłacie dodatkowej, w grudniu 2022 r. wystawiliśmy ich 5270. W listopadzie 2021 r. - 2646, w listopadzie 2022 r. - 5256 zawiadomień - wylicza Magdalena Wojtkiewicz, rzecznik Zarządu Dróg i Zieleni w Gdyni.

Mandat za parkowanie w Gdyni. Jest czy nie?Tylko skąd kierowca ma wiedzieć, że dostał mandat za parkowanie, który powinien opłacić, jeśli nie zobaczy kwitka za szybą?

- Liczymy, że kierowcy będą patrzeć na znaki i wiedzą, że wjeżdżają do strefy płatnego parkowania - mówi Magdalena Wojtkiewicz z ZDiZ.
Potem wystarczy czekać na list z upomnieniem albo sprawdzić, czy mamy nierozliczone mandaty na stronie ZDiZ.

Tu sprawdzisz, czy musisz zapłacić mandat za parkowanie w Gdyni.

Na stronę warto wejść jak najszybciej po tym, gdy zapomnimy zapłacić za parkowanie. Koszt opłaty dodatkowej za brak opłaconego parkowania to 150 zł. Jeśli jednak będziemy zwlekać i otrzymamy listowne upomnienie, zapłacimy dodatkowo 16 zł. Koszt upomnienia reguluje Rozporządzenie Ministra Finansów, Funduszy i Polityki Regionalnej. Urzędnicy nie mają wpływu na jego wysokość.

Miejsca

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (462)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane