Neonazistowskie symbole na murach we Wrzeszczu

Najnowszy artukuł na ten temat Zabazgrali na czarno kolejkę SKM

Krzyże celtyckie, wilczy hak, a także inne symbole oraz hasła propagujące faszyzm i homofobię pojawiły się na murze oporowym przy ul. Białej oraz elewacji kamienicy przy ul. Wajdeloty. W taki sam sposób zniszczone jest także m.in. ogrodzenie parku Kuźniczki. Policja szuka wandali, a radny apeluje do miejskich urzędników o jak najszybsze zamalowanie nawołujących do nienawiści bazgrołów. GZDiZ zapowiada, że usunie je najpóźniej w środę rano.W twojej okolicy są faszystowskie lub homofobiczne hasła?

Zobacz wyniki (1162)
Wandale działali nocą, 3 maja. Neonazistowskie oraz homofobiczne hasła i symbole pojawiły się w kilku miejscach Wrzeszcza. M.in. na murze przy ul. Białej 12, 13 i 14 oraz na elewacji kamienicy przy ul. Wajdeloty 14.. Krzyż celtycki namalowano też na wejściu do wrzeszczańskiego parku Kuźniczki.

Zauważył je jeden z mieszkańców dzielnicy, który o sprawie powiadomił policję.

- Wandalizm jako taki ma różne oblicza, ale czasem jest czymś więcej niż zwykłym niszczeniem tak zwanego mienia. W dzielnicy, w której mieszkam, nastąpił wysyp bazgrołów o treści neonazistowskiej, z krzyżami celtyckimi, symbolami "18", "88". Kilka tych wykwitów powstało w oku kamer miejskiego monitoringu. Mam nadzieję, że policja szybko namierzy autorów - mówi mężczyzna.

Ponury rechot historiiWarto wspomnieć, że blisko siedem lat temu z fragmentu muru oporowego na rogu ulic Białej i Wajdeloty odpadł spory kawałek tynku. Jak na ironię, oczom przechodniów również ukazał się wówczas malunek o symbolice nazistowskiej. Jednak w przeciwieństwie do napisów wykonanych kilka dni temu nie został on wykonany współcześnie przez domorosłych "wielbicieli" ideologii opartej na szerzeniu nienawiści.

Malunek został wykonany w latach 30. przez Niemców. Przedstawiał sporządzony gotycką czcionką napis "Hinein in die Hitlerjugend" - który można przetłumaczyć jako "Do Hitlerjugend" - a po jego prawej stronie znajdował się emblemat z wpisaną weń swastyką.

Czytaj więcej: Nazistowskie graffiti sprzed 80 lat we Wrzeszczu

Pochodzący z lat 30. napis, nawołujący do wstępowania do Hitlerjugend. Zniknął podczas remontu muru oporowego, na którym został umieszczony.
Pochodzący z lat 30. napis, nawołujący do wstępowania do Hitlerjugend. Zniknął podczas remontu muru oporowego, na którym został umieszczony. fot. Sławek/czytelnik Trojmiasto.pl
Kolejna tego typu pamiątka pojawiła się również w 2013 r. Po skuciu tynku na murze pobliskiego wiaduktu kolejowego przy ul. Wyspiańskiego ukazał się napis "Deutschland erwache!" - pol. "Niemcy, przebudźcie się!", z umieszczoną pośrodku swastyką. To hasło wyborcze, z którym partia NSDAP szła do wyborów w Niemczech oraz w Wolnym Mieście Gdańsku.

Kryminalni sprawdzają monitoring, by zatrzymać sprawcówPolicjanci zajmują się sprawą bazgrołów, które pojawiły się na tej samej ulicy, gdzie mieści się komisariat.

- Policjanci z komisariatu Policji we Wrzeszczu odebrali zgłoszenie o ujawnionych na terenie dzielnicy namalowanych symbolach propagujących faszyzm. Funkcjonariusze z grupy dochodzeniowo-śledczej przeprowadzili oględziny miejsc, w których ujawniono napisy oraz rysunki. Policyjny technik zabezpieczył ślady, a także sporządził dokumentację fotograficzną. Sprawą zajmują się kryminalni, którzy sprawdzają monitoringi oraz rozmawiają z mieszkańcami sąsiednich nieruchomości, aby jak najszybciej ustalić i zatrzymać sprawców - informuje asp. sztab. Mariusz ChrzanowskiKomendy Miejskiej Policji w Gdańsku.
W ubiegłym roku udało się zatrzymać autorów rasistowskich gróźb, jakie pojawiły się na witrynach barów m.in. we Wrzeszczu.

Apel o jak najszybsze zamalowanie napisówMiejski radny z Wrzeszcza, Krystian Kłos, apeluje w interpelacji do władz Gdańska o jak najszybsze zlikwidowanie neonazistowskich malunków.

- Tego typu działania zasługują na szczególne potępienie. Gdańsk jako miasto wolności i solidarności powinno zdecydowanie piętnować tego typu zachowania i akty wandalizmu. Dlatego zwróciłem się do pani prezydent z prośbą o jak najszybsze zamalowanie wspomnianych napisów i symboli, które znalazły się na mieniu należącym do miasta - wskazuje Kłos.
Magdalena Kiljan, rzeczniczka Gdańskiego Zarządu Dróg i Zieleni informuje, że najpóźniej w środę rano usunięte zostaną malunki z wejścia do Parku Kuźniczki. Niezwłocznie działania w celu usunięia napisów z muru na ul. Białej podjąć mają też Gdańskie Nieruchomości.

Zgodnie z art. 256 § 2 Kodeksu karnego sporządzanie malunków propagujących ustrój totalitarny jest zagrożone grzywną, karą ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat dwóch.

Opinie (442) ponad 100 zablokowanych

Wszystkie opinie

 • Opinia wyróżniona

  (36)

  Co za d**ile. Nie dość, że to ochydnie brzydkie to jeszcze gloryfikuje hitlera. Celtyki to takie zastpecze swastyki, bowiem przywódcy środkowiska narodowo-skinhedowskiego chcieli wybielić wizerunek, zrezygnowali z bardziej wyzywajcych symboli bezposrednio nawiazaujacych do III Rzeszy i za oficjalną "dozwoloną prawnie" symbolikę wykorzystali właśnie ten symbol. Zalecam przetrzepać "szturmowców", konkretnej niedobitki powiązane z córką Olgierda;)

  • 144 83

  • A co tam nazistowskiego? (10)

   A jak lewactwo sierp i młot na marszach kodu nosi to jest ok? I koszulki ze Stalinem?

   • 59 54

   • Neolewackie partie jak Razem zapewne już tam są ? (3)

    • 29 26

    • Z neolewackim Biedroniem zadeklarowanym gejem (2)

     • 20 32

     • ty nie masz nawet pół mózgu Biedronia (1)

      • 17 20

      • biedron uprawia po liykę otworem i to on wraz z tęczowymi lgbt i po tologia mają zrytą banię.

       • 19 19

   • Dlaczego bronisz symboli nazistowskich? (5)

    Jestes Polakiem? Posiadasz choc minimalna wiedze na temat krzywdy wyrzadzonej przez niemiecki nazizm? Dlaczego klamiesz, ze na marszu kodu ktos nosi mlot i sierp albo wizerunek stalina na koszulce? Ktos ci placi za oglupianie narodu ?

    • 16 10

    • Nazizm a faszyzm to to samo ? (3)

     Które symbole na murze są nazistowskie ??? Krzyż celtycki ??? Poucz się trochę...również poczytaj jaka jest różnica między faszyzmem a nazizmem oraz komunizmem a socjalizmem

     • 6 15

     • Rusty wieśniaku wypad z Polski faszysto z ilorazem banana

      • 9 7

     • Po co pajacujesz? Nazizm i faszyzm to zlo. (1)

      Niewazne aptekarskie roznice. Jedno i drugie wyrzadzilo Polsce olbrzymie szkody, wieksze moze nawet niz potop szwedzki w xvii wieku.

      • 2 2

      • faszyzm wyrządził polsce krzywdę? a co ten mussolini tutaj nawyprawiał?

       • 1 2

    • Ja np wiem, że swastyka

     To nie jest symbol nazistów, tylko jeden z symboli starożytnych oznaczających słońce i to, że jakiś jeden baran sobie przywłaszczył symbole i gesty, używając ich do oznaczenia mordu, nie znaczy, że te symbole zawsze propagują totalitaryzm, faszyzm, homofobię czy co tam jeszcze przypisuje się tymże symbolom.
     Cała rzesza ignorantów chodzi po Ziemi. Bo przed Hitlerem to niczego nie było, tak samo jak teraz przy tym co idzie nie istnieje żadna inna choroba na swiecie, na którą ludzie umierają ;)

     • 4 4

  • Nie ma swastyk , to o co chodzi ? (4)

   Kto się poczuł urażony?

   • 27 41

   • urażony to każdy kto pałci podatki na twój socjal i nie chce mieszkać w chlewie prawicolu (3)

    • 40 33

    • Na 500 ni ma piniędzy i ni będzie. (1)

     W latach 2008 - 2015 ludzie też płacili po datki i co??? gów.... dostali. A wystarczy tęczowy po tologu Nie Kraść.

     • 13 13

     • No fakt.

      Bo przecież siedemnaście nowych podatków zwanych dla niepoznaki opłatami i daninami, oraz galopująca inflacja i rosnące codzień ceny towarów i usług nie mają nic wspólnego z tym rozdawnictwem Prawa i ZPRawiedliwości. Wy naprawdę jesteście głupsi niż zepsute radio o_O

      • 7 2

    • szumowski investments mowi Ci to cos ?

     240 milion zlotych z UE. a w krs sedzie ktory to podpisal dostal zacmy ? podatki to jawne zlodziejstwo Twoich ciezko zarobionych pieniedzy. A knur szumowski, zaczal z kapitalem 5000 zl zeby po roku miec 40 milionow. Wez sie w koncu obudz. W d*pie mam co ktos namazal na scianach. Ten kraj to sciema.

     • 6 4

  • A to dopiero sensacja. (14)

   Kiedy władze Gdańska stawiają pomnik i fundują tablicę pamiątkową w tym samym Wrzeszczu kilka ulic dalej ochotnikowi z SS to wszystko jest w najlepszym porządku. Przypomnę tylko że to SS nie chciało dwukrotnie przyjąć w swoje szeregi pana Grassa. Ale się uparł i w końcu pod koniec wojny dostał się do wymarzonego SS.Pan Adamowicz przy entuzjastycznych zachwytach pani Dulkiewicz uczcił ochotnika z SS i było to piękne i godne oraz sprawiedliwe.
   A wszystkie odniesienia do Wolnego Miasta Gdańska gdzie największą świętością dla mieszkańców był Adolf Hitler a NSDAP była zawsze najpopularniejszą partią polityczną ( popularniejszą nawet od Platformy Obywatelskiej w czasach jej największej popularności )
   A malowanie tramwajów w ten sam sposób jak naziści z NSDAP którzy nieopodal Gdańska masowo w obozie mordowali ludzi z okolic bliższych czy dalszych to nie było nawiązanie do tamtych tradycji??
   Chcecie szukać neonazistów zajrzyjcie do Urzędu miasta Gdańska tam są pomysłodawcy czci dla Wolnego Miasta Gdańska i jego nazistowskiej przeszłości. Tak było za pana Adamowicza i tak jest do dziś mimo zmiany prezydenta. Miłość do nazistowskich tradycji Wolnego Miasta Gdańska jest tam powszechna i szczera. Nie jeden raz wypróbowana i dowiedziona.
   Napis na murze to pikuś przy nawiązaniach do nazistowskiej tradycji włodarzy miasta.
   Nie róbmy więc sensacji z jakiegoś napisu na murze tylko zobaczmy co robi władza w tym mieście i kogo gloryfikuje. Do jakiej tradycji najczęściej nawiązuje ze swojej tysiąc letniej tradycji.

   • 44 35

   • Jeżeli kolor tramwaju jest dla Ciebie nazistowski (6)

    To zgłoś się do lekarza

    • 31 15

    • Hmm (4)

     Kolor nie.
     Chodzi o sposób malowania. Chodzi o to że te tramwaje mają wyglądać tak jak te malowane przez nazistów. To jest najlepsze w tym pomyśle.

     • 15 31

     • (3)

      omfg...
      A wiesz co jeszcze podobnie wyglada jak za nazistow?

      Kamienice, stare ulice itd. juz nie doszukuj sie wszedzie podobienstw, bo tak to mozna ocipiec.

      • 28 2

      • Niczego się nie doszukuję (1)

       Ja się niczego nie doszukuję. UM Gdańska wydał swoją decyzję żeby te tramwaje wyglądały dokładnie tak jak tamte z Wolnego Miasta. Bo to miało być nawiązanie do tamtej nazistowskiej tradycji. Ja się niczego nie doszukuję to UM tak zdecydował.

       • 15 29

       • Ale masz pusty ten łeb!

        • 10 11

      • Mogli zdecydować inaczej.

       I pomalować tramwaje w biedronki albo na biało zielono wszystkie ale z jakiegoś powodu woleli pomalować je tak jak malowali naziści z Wolnego Miasta Gdańska.
       Przecież to efekt wolnej decyzji władz miasta tak samo jak oddanie GEPEC-u kolegom z Niemiec i teraz zyski z ogrzewania Gdąńska trafiają do Niemiec.
       Tak się jakoś zdarzyło że kura przynosząca miliony zysku trafiła się Niemieckim kolegom.

       • 15 22

    • jeśli kółko i krzyżyk sprejem na murze są dla ciebie nazistowskie, to wiesz co...

     • 1 0

   • "AS" (3)

    Ledwo przyjechał golfem z warmii a juz rozpowiada swoje mądrości o historii miasta;)

    • 22 21

    • A co ci się w tej historii nie podoba ?

     Miłość mieszkańców Wolnego Miasta Gdańska do NSDAP czy Hitlera.
     Gloryfikacja najczarniejszej części historii miasta.
     Czy może postawa władz miasta tak chętnie wspominająca i gloryfikująca nazistowską przeszłość Wolnego Miasta Gdańska.

     • 13 21

    • (1)

     masz coś do warmii pyrolu ?

     • 4 15

     • Ma

      Wstydzi się, że przez długie lata Gdańsk był bardziej nazistowski niż Berlin. Natomiast Warmia zawsze żyła Polską.

      • 1 2

   • I jak napiszesz że Adamowicz to to czy tamto to usuwają! To jest POprawnosc !

    • 21 18

   • trafny komentarz

    Ja nie widze w krzyzu celtyckim symbolu nazistowskich Niemiec. Chyba sie komus nie chcialo poczytac na temat symboliki....

    • 20 15

   • Mocny towar ładujesz w siebie....

    • 1 4

  • stała grupa wspierająca PiS, niby przeciw niemcą ale gloryfikują nazizm, zbyszek ich chroni bo to patrioci (3)

   • 17 14

   • Oj

    Tobie chyba jak przewodniczącemu Budce i pani Kidawie wszystko kojarzy się z PIS.

    • 15 14

   • *PiSidioci nie Patrioci. (1)

    Patriotą to był mój dziadek, walcząc w czasie Drugiej Wojny Światowej z Niemcami i Ruskimi.

    • 3 2

    • ale z którymi ramię w ramię po '41?

     • 0 0

  • genau - dokładnie.

   celtyk inaczej sie ma w krajach anglosaskich.

   • 1 0

 • (14)

  Jakim trzeba być de*ulem żeby to zrobić?Mam nadzieję że szybko złapią wandali, za karę niechay zamalują te durne hasełka, 1000godzin prac społecznych, 5 lat w ciupie o chlebie i wodzie i przymusowe oglądanie filmów z obozów nazistowskich.Może to coś ich nauczy?Choć szczerze w to wątpię...ehhh sand and shadow...Czuway!

  • 104 48

  • Bazgroły ogólnie szpecą, ale chyba gorsze to co zrobili w parku, w oliwie (3)

   • 6 2

   • I ten klub w Oliwie... (1)

    • 1 1

    • Autor artykułu chciał zasugerować że ktoś chce w Polsce Żydów mordować , bo nie kumam ?

     Krzyż celtycki i ye inne nieczytelne jakieś bazgroły to niby coś ,,neo,,? Powaliło was? A może dokładnie wiecie co autor nabazgrał , jeżeli tak to skąd?

     • 3 7

   • Dzieci sędziów są nienormalne ?

    • 1 2

  • No na przyklad taka Wyborcza może ujawniać orientację seksualną sędziów i jest ok? (6)

   I oni bronią równouprawnienia ?

   • 6 12

   • Spróbuj napisać że ten lub tamten w Wyborczej to gej ... (5)

    A oni mogą złego geja ujawniać i to w kilkutysięcznym nakładzie i co im zrobisz?

    • 6 2

    • Czy wyborcza jest już rosyjska jak TVN ? (4)

     • 2 5

     • (1)

      przykro mi ale dalej koszerna

      • 2 1

      • Wyborcza i jej akcja Hiacynt

       Przeciwko gejom

       • 3 1

     • Tvn?

      Jest amerykanski od zawsze rosyjski jest ten wasz frajer i zlodziej Rydzyk bo tylko jemu Puti pozwolil korzystac ze swoich nadajnikow

      • 1 1

     • Właścicielem TVN jest Discovery Communications z siedzibą w Silver Springs w amerykańskim stanie Maryland.

      I tak wiem, zaraz napiszesz że udziały w Discovery wykupił jakiś mityczny Rosyjski fundusz bez nazwy, ale to akurat łatwo zweryfikować na oficjalnej stronie internetowej Discovery. Więc przestań kłamać PiSowski czopku, bo zachowujesz się jak TVPutin.

      • 2 1

  • Sven pijaku milcz

   • 2 4

  • jednak cos mi sie przypomnialo (1)

   takie bazgrolenie moze byc wynikiem alkoholizmu! mowie to po sobie, bo pierwsze objawy choroby mialy - w moim przypadku - wlasnie miedzy innymi wyraz w postaci graffiti. czuway!!

   • 2 2

   • ...hmmm mozliwe..

    ... A dlaczego zaczales dzieci molestowac? Czy to jedynie pogloska na tym portalu???

    • 0 0

 • Ruskie prowokacje... (31)

  W. Suworow, w "Akwarium" opisuje że dokładnie taka była jego pierwsza akcja..

  • 120 30

  • (16)

   Akwarium Suworowa otwiera w ciekawy sposób oczy i umysł na wiele wydarzeń jakie nas otaczają

   • 26 3

   • Jakby rządziło PO to by była zakazana książka (15)

    • 17 18

    • A że rządzi PiS to będzie to lektura obowiązkowa. (6)

     • 12 10

     • (4)

      To akurat byłoby wskazane. Znaczniej części elektoratu PIS-PO-SLD-PSL wskazane byłoby zapoznać się z tą książką. Może choć trochę pobudziłoby to Wasze czerwone umysły do pracy.

      • 15 4

      • jest lepsza bo Prawdziwa Książka na faktach naPiSana - a nie na bajkach Suworowa (3)

       o jawnych i bezpośrednich kontaktach i powiązaniach Macierewicza z agenturą GRU! i TO warto przeczytać

       • 9 6

       • Wydawnictwo Agora ? To wyborcza , nie dziękuję (2)

        • 4 3

       • Wracaj więc na Frondę. (1)

        • 1 1

       • łahahaha fronda, nie no beka xDDDDD nie to co my elokwentni z niusłikiem w łapie xdddddd

        • 1 0

     • Za rządów PiS to tylko Nowy Testament będzie lekturą obowiązkową.

      Co nie jest złe, gdyż każdy będzie mógł te bajki palestyńskich wypasaczy owiec sprzed 2000 lat sam zinterpretować.

      • 1 2

    • (6)

     Jak rządziła PO to ta książka nie była zakazana pantofelku

     • 12 7

     • Póki co rządzi PIS i również nie jest lekturą obowiązkową ;) myślimy moi drodzy, myślimy, bo widzę że w Gdańsku logiczne myślenie nie jest częstą umiejętnością.

      • 7 6

     • Bo nie czytali , 80% wyborców PO nie czyta książek i ma stragany na Zielonym Rynku (4)

      • 10 10

      • akurat wyborcy PO czytają - bo są to wykształciuchy i inteligenty z dużego miasta (3)

       natomiast wasz elektorat jest niePiSmienny z samego centrum zagłębia PiS, istnego siedliska ciemnoty, zabobonu i wiary w gusła - podlaskiego i podkarpackiego

       • 14 8

       • No zobacz i rządzimy w Polsce , a was nikt nie chce jak kiedyś Unii Wolności

        • 2 2

       • Jestem z PO i zaskocze cie fredzlu..

        .. te ksiazke czytalem ze 20 lat temu. To stary gniot radzieckiego pisarza. Wy pisuary nie nadazacie za czasami:)

        • 2 2

       • masz nieaktualne dane, panie IDZD

        • 0 0

    • To nikt na to nie zwracał by uwagi.

     • 0 0

  • 100% (2)

   Ruskie się uaktywnili

   • 10 6

   • Pan Rydzyk jeat aktywny w Polsce od dłuższego czasu reprezentując idee polityczne Centrali Radia Maryja z Chicago a tzw.Rząd Polski jest zmuszony ten program polityczny realizować.

    • 5 2

   • głupiś od urodzenia?

    • 0 0

  • pożyteczni idioci nie muszą być z rosji, w PL jest ich pod dostatkiem (8)

   te d**ile nawet nie wiedzą, że biegają na kremlowskiej smyczy, sądzą że działają z polską racją stanu i realizują plan putina krzycząc coś o ojczyźnie i honorze...

   • 12 5

   • Niestety (2)

    Narpdowcy zamienili Bóg Honor Ojczyzna na bydło chamsywo ordynarność

    • 7 4

    • O, jak już wiadomo kto to? (1)

     Podobno kogoś Kaczyńskiego widział z pedzlem i puszka , taki redaktor z Wyborczej mówił!

     • 5 3

     • Tak i był Kaczorek bez maski

      • 4 3

   • (2)

    Polska pod aktualną okupacją USA może tylko spodziewać się że będzie ich narzędziem militarnym i przyszłym poligonem wojskowym,przedpolem walk aby chronić w ten sposób infrastrukturę ich miejsca zamieszkania.

    • 2 4

    • Tekst jak z ambasady ruskiej (1)

     • 3 1

     • Bo to ruskie trole z pisu

      • 2 1

   • Zgadza sie ale to wy pisuary biegacie na ruskiej smyczy (1)

    • 2 1

    • d**il na d**ilu d**ilem pogania

     jak miło

     • 0 1

  • ... dokładnie taka była jego pierwsza akcja..

   Głupoty piszesz. Treść była niewinna a sprawdzali go czy wykona polecenie. Natomiast jest u nas wiceprezydent który bredził o złym słowie Polaka...Pamiętasz?

   • 1 0

  • wirus ci przypadkiem aby nie zlasował okruchy mózgu?

   tfu

   • 0 0

 • Nic nowego (19)

  Na Morenie tego pełno, akwarelista ma tam najwięcej fanów w Gdańsku

  • 44 18

  • (4)

   to pozostałości z lat 90 kiedy morena słynęła ze skinów

   • 19 1

   • A przywodca tych skinow z Moreny byl niejaki Prezes.. (1)

    ... zaslyneli tym ze doszczetnie zdemolowali lokal we Wrzeszczu o nazwie Drazba potem zmieniony na nie istniejace juz Metro

    • 2 2

    • To źle?

     • 1 0

   • słynny Olgired ... gdzie on jest ... i ekipa z długiej, czarny , jabol...

    • 1 0

   • ci niby skini to w większości synkowie milicjantów

    kiedyś królowie dzielni, dzisiaj menele, w najlepszym razie robole wykonujący proste prace

    • 0 1

  • (3)

   chyba było 25 lat temu, teraz tylko gołokostkowcy

   • 15 3

   • Albo chłopcy w jajogniotach... (2)

    • 9 4

    • Ona klatka piersiowa mniejsza od czaszki

     • 3 5

    • kuse spodenki po młodszym bracie :), za moich czasów to był obcuiach nosić za krótkie spodnie albo podarte ciuchy ... teraz to "moda" , hahahah , ludziom mozna wszystko wmówić jak widać :P

     • 0 3

  • Jak to jest? (9)

   A honorowanie Wolnego Miasta Gdańska z całą jego miłością do nazistów z NSDAP przez obecne władze miasta to dla odmiany coś dobrego czy nie koniecznie? Bo trochę się gubię.
   Jak Dulkiewicz czy Adamowicz gloryfikują członków SS lub zachwycają się Wolnym Miastem Gdańsk gdzie największą świętością był Adolf Hitler to to jest dobre czy złe tak jak ten napis na murze ? Czyli jak jesteś z PO to miłość do nazistów ich tradycji nierozerwalnie związanej z Wolnym Miastem Gdańskiem jest dobra a jak nie należysz do PO to źle?

   • 14 19

   • przybyszu z podkarpacia nigdy nie zrozumiesz niuansów historii gdańska (8)

    nie wysilaj się na te i**otyczne analizy, bo nawet nie zbliżasz się do sensu tego tematu.

    • 25 13

    • he-he (6)

     Ty za to zamiast rozumieć historię zamiast ją znać razem z kolegami z PO zajmujecie się niuansami gusłami zabobonami itp.
     Rozumiem że wobec tego na historię realną nie ma już czasu ani miejsca.
     Po co wiedza jak jest koleżanka Kidawa i kolega Brejza nie można przecież zawstydzać przełożonych bo nie zapłacą.

     • 6 19

     • Masz rację (3)

      Należy gloryfikować zachowania narodowców im się to należy a poważnie w żółte kamizelki i niech malują mury co pobazgrali ale prokurator 3w1 może noe pozwolić

      • 7 3

      • Ale z ciebie nazista. (2)

       Chcesz bez sądu prześladować autora bazgroła na murze. Ale gloryfikację nazistów przez władze Gdańska w pełni popierasz i to Ci nie przeszkadza.
       Pół dnia po zdarzeniu już wiesz że to zło zrobili narodowcy.
       Ale kiedy gloryfikacją Wolnego Miasta Gdańska zajmują się kolesie z PO wtedy podskakujesz z zachwytem.
       Dokładnie tak robili naziści w Gdańsku i w Niemczech.

       • 4 10

       • As to nieszkodliwy glupek

        • 3 1

       • Polecam korepetycje z historii, bo Wolne Miasto Gdańsk=/=Niemcy czopku pisowski.

        • 1 1

     • As a mama wie ze cpiesz??? (1)

      • 1 1

      • Mama ćpie że wiem.

       • 0 0

    • a Ty rozumiesz? kiedy Twoi się do Gdańska sprowadzili? tak jak Wałęsa w latach 70tych? całe kujawsko-pomorskie a właściwie dawne bydgoskie, włoclawskie i toruńskie zasiedlały Przymorzę i Zaspę jak stoczniowcom bloki budowano a teraz wielkie paniska :) cichutko tam polakówu

     • 6 2

 • Szybko! Do TVN! (75)

  Mam takie przerzucie, bazujące na doświadczeniu, że wpierw pojawi się na miejscu dziennikarz niezależnej i zawsze prawdomównej stacji TVN w celu przygotowania reportażu o "odradzającym się w Polsce ruchu nazistowskim". Kolejnym etapem będą pochwały za odwagę i rzetelność dla ów dziennikarza od takich wybitnych postaci jak p. Janda czy p. Stuhr. Na sam koniec natomiast okaże się, że wszystko to zostało ustawione przez zatroskanego dziennikarza TVN... Mam wrażenie jakbyśmy już raz przez to przechodzili, ciekawe skąd...

  • 280 126

  • (24)

   nie skowycz

   • 28 52

   • (23)

    Ależ ambitna odpowiedź - idealna do poziomu odbiorców TVN

    • 60 24

    • Odbiorcy TVPiS tylko taki czarno-biały przekaz rozumieją. (17)

     • 30 41

     • (15)

      Każda stacja ma swoje "plusy dodatnie i plusy ujemne" cytując towarzysza bohatera p. Wałęsę, tak wielbionego w Gdańsku

      • 37 5

      • Profesora Wałęsę ! (1)

       • 9 24

       • powiem więcej

        Bolesława

        • 23 4

      • Pan Wałęsa przynajmniej cokolwiek dla Polski zrobił w odróżnieniu od tych co pod maminą pierzynką przespali 13 grudnia 1981. (12)

       • 17 47

       • No tak... "Błogosławiona prezydentura" jak to sam nasz wielki bohater narodowy określał. 500 lat Polska nie będzie mieć takiego prezydenta!

        • 26 7

       • Za pieniądze robił

        • 14 4

       • (1)

        sam komunizm obalił przeskakując przez płot - prawie wszystko co robił było za zgodą kiszczaka i sb

        • 29 6

       • Są tacy ktorzy wszystko robili za zgodą mamy jedynie

        • 5 9

       • Lepiej spać pod pierzyną, (4)

        niż donosić za wygrane w totka, jak to napisała jego małżonka.

        • 19 5

       • Fakt, (3)

        komuna rozpieszczała Wałęsę, a rodzinę swiętą zaaresztowała do willi, dzieci zabrała na plan filmowy (to już przegięcie było) i już na koniec żeby totalnie ich zniszczyć wzięła na studia prawnicze... ale nieee tego cierpienia rodziny już nikt nie docenia... buhaah

        • 16 4

       • zrobiłeś mi wieczór (1)

        Dobre i celne. Ja nigdy nie zrozumiałem i nikt nigdy nie wytłumaczył, jak były AKowiec dostał wille na Żoliborzu, a nie bilet na Syberię, albo do "sanatorium" SB

        • 3 2

       • I nie zrozumiesz

        • 2 1

       • Tak a Wałęsa tylko podstawówkę skończył ...

        • 1 1

       • (2)

        Tak zrobił, kumpli sprzedał. Jak nic nie wiesz milcz .

        • 3 2

       • Kumpli sprzedal kaczynski??? (1)

        Bardzo mozliwe. Ale Jarek raczej. Bo bezpieka miala juz wtedy na niego dowody ze jest ukrytym homoseksualista i szantazowali go tym a on sprzedawal kapus kolegow z Solidarnosci. Ja to wiem...

        • 0 5

       • Operacja "Hiacynt".

        • 0 0

     • Taaa klamliwe paski tvp sa znane

      • 1 2

    • TVN rosyjska już była pierwsza , akurat przechodził resortowy dziennikarz (4)

     • 16 5

     • Rosyjski to pis jest (3)

      TVN amerykanska gburze he he

      • 8 21

      • (2)

       he he... No tak, bo TVN został złożony przez amerykanów... Wcale nie przez komunistycznych, żydowskich partyjniaków.

       • 14 5

       • Tvn glabie jest sieci Discovery nie wazne jak byl zalozony (1)

        Wasz tepy kaczyniak jedzie na Niemcy a sam gdy z bratem glupim nielotem zakladal Porozumienie Centrum (obecny PIS) prosil Niemcow o wspolfinansowanie. Odmowili mu wtedy i poczul sie dzban urazony he he

        • 1 4

       • "Nie ważne jak był założony" - wystarczyło przeczytać tytuł Twojej wypowiedzi, żeby z całą pewnością stwierdzić, że nie jesteś warty jakiejkolwiek uwagi i rozmowy.

        • 2 0

  • a ciocia Holecka jak na to zareaguje? (5)

   • 19 13

   • (4)

    Trudno powiedzieć, natomiast wiem jak Urban rozpływał się nad Walterem w polecającym liście do Kiszczaka. Oda do miłości, czy może "radości" w waszej nomenklaturze towarzyszu?

    • 27 8

    • Zatroskany juz po samych wyrazeniach widac ze jestes stary. (3)

     Zyles w czasach komuny i byles ubekiem z krwi i kosci.Jak tam emeryturka mala co? :))) Kris.

     • 3 9