• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Neptun jak nowy. Zobacz, jak go myto na otwarcie sezonu

Ewelina Oleksy
27 kwietnia 2024, godz. 16:30 
Opinie (99)

Solidne szorowanie - po to, żeby błyszczał na rozpoczęcie sezonu - przeszedł najsłynniejszy w Polsce Neptun. Chodzi oczywiście o fontannę na Długim TarguMapka, która jest już gotowa na wizyty turystów i pozowanie z nimi do zdjęć. Fontanna zostanie uruchomiona 30 kwietnia.Masz zdjęcie z fontanną Neptuna?

Uruchomiona 70 lat temu - w lipcu 1954 r. - fontanna Neptuna to niewątpliwie symbol Gdańska. Nie ma chyba turysty, który będąc w Gdańsku, nie zrobiłby sobie zdjęcia z królem mórz.

Nic więc dziwnego, że ten musi się prezentować. I o tę prezencję - tuż przed majówką - zadbali pracownicy Gdańskich Wód, którzy solidnie wymyli Neptuna po zimie.Neptun wróci do życia 30 kwietnia- Wraz z nadejściem wiosny wszystko budzi się do życia - również gdańskie fontanny. Ich uruchomienie to nie tylko powrót do estetyki i funkcjonalności, ale także symboliczny znak, że miasto przygotowuje się do letniego sezonu - mówi Agnieszka Kowalkiewicz, rzeczniczka Gdańskich Wód.
Jak Neptun wrócił po wojnie na swoje miejsce Jak Neptun wrócił po wojnie na swoje miejsce

Co roku majówkę poprzedza uruchomienie fontann w Gdańsku. Zgodnie z tegorocznym harmonogramem pierwsze fontanny zostały uruchomione już 15 kwietnia.

Działają m.in.:

  • fontanny pływające: Srebrniki we Wrzeszczu, Pusty Staw na Stogach,
  • a także fontanny stacjonarne - Generała Maczka, przy ul. Szerokiej i Jaśkowej Dolinie.

- Kolejne dni to kolejne miejsca uruchamiania wodotrysków. Na koniec włączymy naszego ulubieńca - Neptuna, który wyszykował się już do sezonu - mówi Kowalkiewicz.
Fontanna Neptuna to symbol i atrakcja turystyczna Gdańska. Fontanna Neptuna to symbol i atrakcja turystyczna Gdańska.

Neptun z wizytą u kosmetyczkiOstatnio Neptun przeszedł już szereg zabiegów pielęgnacyjnych.

- Z figury usunięta została już zimowa warstwa zabezpieczająca. Czasza i figura są oczyszczone z nagromadzonych ptasich odchodów oraz nawarstwień mineralnych i zabezpieczone przed porastaniem glonami, mchami i porostami. Teraz sprawdzane są dysze i układ wewnętrzny. Woda wypłynie z fontanny tuż przed majówką, czyli 30 kwietnia - informuje Kowalkiewicz.
Nie tylko Gdańsk ma Neptuna. 10 polskich miast z bogiem mórz Nie tylko Gdańsk ma Neptuna. 10 polskich miast z bogiem mórz

Będą nowe fontannyGdańsk zyska w tym sezonie trzy nowe fontanny.

- Nowa fontanna pojawi się w parku im. Haffnera w Brzeźnie. Projekt, który został wybrany w ramach Budżetu Obywatelskiego, będzie klasycznym wodotryskiem o kształcie koła. Usytuowana obok pętli tramwajowej zapewni jej spore grono odwiedzających. Budowa, powierzona firmie Budowlano-Drogowej "Prasbet", ma zakończyć się jesienią tego tym roku. Kolejna instalacja, także za sprawą Budżetu Obywatelskiego, zamontowana zostanie na Zbiorniku Górnym w parku Oruńskim, jej rozruch planowany jest na sierpień tego roku. Trzecia fontanna będzie cieszyć oczy spacerujących koło najnowszego zbiornika retencyjnego Jaśkowa Dolina - wymienia Kowalkiewicz.
Fontannę Neptuna po raz pierwszy uruchomiono 390 lat temu Fontannę Neptuna po raz pierwszy uruchomiono 390 lat temu

Miejsca

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (99)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane